IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Грижа кон родителите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Грижа кон родителите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Грижа кон родителите
    Испратена: 26.Февруари.2008 во 15:51
Ме интересира на оваа тема да ги споделиме нашите размислувања за нашата грижа кон родителите, раководени исклучиво ОД СТАВОВИТЕ НА ВЕРИТЕ И ВЕРСКИТЕ СВЕТИ КНИГИ.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 16:00
Mene me interesira sto sledi po sherijatskiot zakon ako eden ili dvata roditeli se otkazhat od Islamot ?

Ova me interesira kako konkretno e napishano.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 16:09
Edna od desette zapovedi e: Pochituvaj gi majka si i tatka si.
Soodvetno - treba da se grizhime za niv. Vo Noviot Zavet istotaka se povikuva na grizha za nemokjnite, bednite i starite, shto istotaka bi gi vkluchilo roditelite, so shto ushte ednash se potvrduva deka treba da se grizhime za niv. Toa e normalen priroden ciklus.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 16:12
Аааа, многу убава тема.
Да ручам и еве ме...среќа
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 16:16
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mene me interesira sto sledi po sherijatskiot zakon ako eden ili dvata roditeli se otkazhat od Islamot ?

Ova me interesira kako konkretno e napishano.


Не заобиколувај го прашањето.Ако имаш што да одговориш-одговори,ако немаш молчи.Подобро тие така отколку да се глупираш.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 16:17
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Edna od desette zapovedi e: Pochituvaj gi majka si i tatka si.
Soodvetno - treba da se grizhime za niv. Vo Noviot Zavet istotaka se povikuva na grizha za nemokjnite, bednite i starite, shto istotaka bi gi vkluchilo roditelite, so shto ushte ednash se potvrduva deka treba da se grizhime za niv. Toa e normalen priroden ciklus.
[


SIZE=2]Многу убаво Зидарски,дали ќе можеш да ми дадеш цитати од Новиот Завет каде се спомнуваат родителите и грижата за нив?

Ти благодарам!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 16:21
Efendija, za zhal ne mozham... ne go znam Noviot Zavet na pamet, sum go rekol vekje toa. Kje go ostavam toa na EvAngelos, toj e najpotkovan vo oblast na konkretnite tekstovi. Kolku shto se sekjavam, vo Noviot Zavet, ne se spomnati direktno roditelite, a se spomnati bolni, stari i nemokjni. No - nema potreba da se spomnuvaat posebno, zatoa shto gi ima vo desette zapovedi.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 16:24
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Efendija, za zhal ne mozham... ne go znam Noviot Zavet na pamet, sum go rekol vekje toa. Kje go ostavam toa na EvAngelos, toj e najpotkovan vo oblast na konkretnite tekstovi. Kolku shto se sekjavam, vo Noviot Zavet, ne se spomnati direktno roditelite, a se spomnati bolni, stari i nemokjni. No - nema potreba da se spomnuvaat posebno, zatoa shto gi ima vo desette zapovedi.


Во ред Зидарски,за Стариот Завет знам,ме интересира чисто информативно за Новиот Завет,но,како што велиш ќе го почекаме ЕвАнгелос да ни одговори на прашањето.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 16:26
Kako shto ti rekov - nema potreba da se potencira posebno, zatoa shto vekje e "regulirano" so zapovedite. Tie se direktno izdadeni od Boga i se vechni.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 16:30
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mene me interesira sto sledi po sherijatskiot zakon ako eden ili dvata roditeli se otkazhat od Islamot ?

Ova me interesira kako konkretno e napishano.


Не заобиколувај го прашањето.Ако имаш што да одговориш-одговори,ако немаш молчи.Подобро тие така отколку да се глупираш.


Efendija, nemoj sega da begash od sopstvenata tema. Ti samiot velish

Ме интересира на оваа тема да ги споделиме нашите размислувања за нашата грижа кон родителите, раководени исклучиво ОД СТАВОВИТЕ НА ВЕРИТЕ И ВЕРСКИТЕ СВЕТИ КНИГИ.    

Jas te prashuvam tokmu toa i ti kako nekoj sto ja otvoril temata treba prviot da go dadesh tvoeto mislenje. Znachi mene me interesira sto sledi po sherijatskiot zakon ako eden ili dvata roditeli se otkazhat od Islamot ?

Ti ja postavi temata, ti go poznavash Islamot i ti odgovori. Ajde, ne ja rasipuvaj sopstvenata tema.

Изменето од Messenger - 26.Февруари.2008 во 16:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 16:31
Значи само за Новиот Завет, ОК, Еван сигурно знае подобро но еве еден стих

“Деца, на родителите свои бидете им послушни во се, зашто тоа Му е благоугодно на Господа!“ (Колосјаните, 3,20)





МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 16:33
Ефесјаните 6, 1-3
“Вие деца, бидете им послушни на родителите свои, во името на Господа, зашто тоа е справедливо. Почитувај ги татка си и мајка си-тоа е првата заповед со ветување, за да ти биде добро, и да живееш долго на земјата“....



Изменето од maria_magdalena - 26.Февруари.2008 во 16:36
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 17:01
“И Господарот твој одреди: -Само Него да го обожавате, а на родителите добро да им правите. Ако еден од нив или двајцата кај тебе доживеат старост, не кажувај им ни “ уф“. Не обраќај им се со висок глас и зборувај им зборови благородни“ (Ел Исра 23-24).

Пратеникот Мухаммед а.с. рекол “ Сакате ли да ве известам за најголемите гревови?
-Да му се препишува здруженик на Аллах и да се биде непослушен кон родителите.


Изменето од mudzahid - 26.Февруари.2008 во 17:02
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 17:19

Кој може да го сака Бога со цело срце ако не си ги сака родителите.?!
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.