IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Инџилот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инџилот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 36>
Автор
Порака
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Muhhamed a.s. na nikoj Indzil ne povikuval.. Dali ti e jasno Evangelose!чекање
 
Не ми е јасно, затоа што вашата света книга вели поинаку.
 
"О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш."
(Сура 5:68)



Da tocno vo nasata sveta Kniga stoi toj Citat (Ajet) i vistinata e kazana. Sto ne tie jasno tuka????збунетост

ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:23
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Muhhamed a.s. na nikoj Indzil ne povikuval.. Dali ti e jasno Evangelose!чекање
 
Не ми е јасно, затоа што вашата света книга вели поинаку.
 
"О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш."
(Сура 5:68)

Ima nesto sto se veli prenesuvanje na informacii za sluckite vo minatite narodi.
So toa Bog vo Svojata Rec - Ku`ranot ni objasnuva deka gi povikal sledbenicite na Knigata (Evrei i hristijani) na povekje raboti od iznesenoto!
Znaci, ova bilo nekad. A baska sto ne ti e tocen prevodot....
 
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:23
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Svemirski duh, оваа тема е за Инџилот, а не за Библијата. Затоа нема тука да ја коментирам мојата изјава за актуелноста на Библијата во средниот век - едноставно не му е местото тука.
 

Но гледам дека твојот став е дека Инџилот се наоѓа сокриен во Рим, во Римокатоличката црква.

Тогаш, сакале ние или не, громогласно се наметнува прашањето:

На кој Инџил Мухамед ги повикувал следбениците на Книгата да се придржуваат, кога рекол...

 

"О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш."(Сура 5:68)

 

На скриениот ли?

Како е можно човек да се придржува до нешто што е сокриено од него?

Како можеш да се придржуваш до нешто до што немаш пристап?

Каков е овој контрадикторен повик на Мухамед?

 


Sekoj koj e obdaren so razum,moze da razbere nekoi raboti za razlika od onie neupatenite,niv i so inka niz usite da im turuvas,tie pak nema da razberat.

Kako prvo EvAngelose,namerno ili nenamerno namesto Allah dz.sh.,pisuvas Muhammed a.s.,ukazuvajci deka ti veruvas deka avtor na Qur,anot e Muhammed a.s..No,toa sie tvoja zabluda so koja si zivees i jas tuka ne navleguvam,no ce navlezam vo ona sto e ispravno za nas muslimanite,a toa e QUR,ANOT E ALLAHOV ZBOR.

Ova prasanje e odgovarano mnogu pati.Svemirski i vecerva dade ubavo objasnenie,ubavo objasna i MUhadzir,nomajde i jas da kazam nesto pred da si legnam.


ИСУС И ИНЏИЛОТ-ЕВАНГЕЛИЕТО

Евангелие е збор од грчко потекло и тоа значи:”радосна вест”.
Многу се доказите дека Возвишениот Аллах навистина,го објавил Инџилот-евангелието.Во него било упатство,светлост и повик до евреите да му се вратат на Аллах и Него само да го обожаваат.Во него им била дадена најава за случките кои што треба да се случат,како и најавата за скорото доаѓање на времето во кое Аллах џ.ш. Ќе им го испрати ветениот пејгамбер со нов верозаконик,како оној кој што му беше даден на Муса а.с.Во него бил неговиот опис како и описот на неговиот Уммет(неговите следбеници).Но,се поставува прашањето:КАДЕ ДЕНЕСКА СЕ НАОЃА ИНЏИЛОТ КОЈ ШТО МУ БИЛ ОБЈАВЕН НА ИСА А.С.?-А кој Инџил к*р,анот го споменува на повеќе места од кои:

-Сура Али Имран: 1-4 ,48,65
-Сура Ел-Маиде(шеста сура од која ти ЕвАнгелос го имаш цитирано 68 ајет):46,47,66,68,110.
-Сура Ел-А,раф 157
-Сура Тевба 111
-Сура Ел-Фетх 29,и:
-Сура Ел-Хадид 27

Според овие ајети се поставува праашањето КАДЕ Е ИНЏИЛОТ КОЈ ШТО ИСУС ГО ПРИМИЛ ОД АЛЛАХ,И ИМ ГО ПРЕНЕЛ НА СВОИТЕ УЧЕНИЦИ И ИМ НАРЕДИЛ ДА ГО ПРОШИРУВААТ МЕЃУ ЛУЃЕТО?

Многу кратко и јасно ќе ти одговорам,по незнам кој пат ЕвАнгелос:НЕГО ДЕНЕС ГО НЕМА.ПОСТОЈАТ САМО ПРЕДАНИА ,ДА НЕ РЕЧАМ ПРИКАСКИ КОИ ГИ ПИШУВАЛЕ НЕГОВИТЕ УЧЕНИЦИ И ОНИЕ КОИ ВООПШТО НЕ БИЛЕ НЕГОВИ-ИСУСОВИ УЧЕНИЦИ.ДУРИ И ТИЕ ПРЕДАНИА ПРЕТРПЕЛЕ МНОГУБРОЈНИ ИСКРИВУВАЊА,ДОДАВАЊА И ОДЗЕМАЊА.А како доказ дека Исус имал Инџил-евангелие од Бога објавено,и дека само тој Инџил постоел,дека други евангелиа немало во негово време,можат како аргументи да ни послужат цитати од Павловите Посланиа,званично прифатени од Црквата (иако Павле е еден од главните виновници за искривувањето на Инџилот):
Bog, Komu Mu sluzam so svojot duh,
preku Evangelieto na Negoviot Sin,
svedok mi e deka postojano si spomnuvam
za vas(Послание до Римјаните,1:9)

Под зборовите:”Неговиот син” се мисли на Исуса.Ова укажува дека Исус имал свое евангелие.

Одиме понатаму:

3 Ako, pak, e i pokrieno naseto
Evangelie, toa e pokrieno za onie sto
propadjaat:(До Коринтјаните II,4:3)

18 So nego go isprativme bratot, pofaluvan
po site crkvi za negovoto blagovestie(Vtoro Poslanie do Korintjanite,8:18)

6 Se cudam sto taka brzo se odvratuvate
od Onoj Koj ve povika preku blagodatta
Hristova, i preminuvate kon drugo
Evangelie,
7 zasto i nema drugo Evangelie, no
ima takvi koi ve bunat i sakaat da go izopacat Evangelieto Hristovo.(Poslanie do Galatjanite,1:6-7)

14 A koga vidov deka tie ne postapuvaat
tocno spored Evangelskata vistina,...(Poslanie do Galatjanite,2:14)

12 Sakam, braca, da znaete deka tie raboti,
sto mi se slucija, pridonesoa za
pogolem uspeh na Evangelieto,(Poslanie do Filipjanite,1:12)

16 edni Go propovedaat Hristos od
ljubov, znaejci deka jas sum postaven da
go branam Evangelieto.(Poslanie do Filipjanite,1:16)


Од погорниве наведени Библиски цитати се разбира дека некогаш постоело Евангелие-Инџил и дека Павле бил задолжен за неговото чување(а тој го масакрирал....).Но,секако ова Евангелие за кое се зборува во овие пасуси ни оддалеку не е ниедното од денешните четири канонизирани или прифатени евангелиа.Од погорните цитати исто така се заклучува дека на Инџилот му претел опасност,и дека било потребно да се чува од промени,ова може да се забележи и во Павловите Посланиа до Солунјаните,во првото Павлово послание до Солунјаните:2:8,3:2, како и во второто Павлово Послание до Солунјаните: 1:8-9,итн.

Од сето наведеното се гледа дека ИСУС СИНОТ МАРИЈИН,НА СВОИТЕ СЛЕДБЕНИЦИ ИМ ГО ОСТАВИЛ ИНЏИЛОТ-ЕВАНГЕЛИЕТО,но светот со текот на времето го напуштил,ВРЗ ШТО И СЕ ИЗГУБИЛ ОРИГИНАЛНИОТ ИНЏИЛ-ЕВАНГЕЛИЕ.

Подоцна светот почнал да ги следи Книгите од кои некои ги запишале Исусовите ученици,а некои учениците на неговите ученици,дури и оние кои уште подоцна после нив се појавиле.ТАКА ДА БРОЈОТ ОД НАПИШАНИ ЕВАНГЕЛИА СЕ ИСКАЧИЛ НАБРОЈ ОД ПРЕКУ 100 ЕВАНГЕЛИА.

Според погорните Павлови цитати видовме дека составувачите на новите евангелиа почнале да ја менуваат содржината на Исусовиот Инџил-Евангелие.Покрај ова е познато дека црквата не ги прифатил оние евангелиа кои не и се допаѓале,а ги прифатила четирите познати евангелиа,иако тие во себе носат:

1.Прекинат ланец на пренесувачи и преданиа,и:
2.Недоволно податоци за вистинскиот составувач,преведувач,степен на автентичност,верска подобност,точност итн.


Ти ЕвАнгелос очигледно во својата намера,цитирајќи к*р,ански ајети сакаше да дојдеш до целта дека Инџилот кој што го спомнува к*р,анот е денешната Библија или Нов Завет-Евангелие,но,очигледно е дека испадна нешто друго.

Ајде уште нешто:

Павле направил масакр со Христијанството,измислувајќи нешта и термини кои не постоеле во времето на Иса а.с. во 1 век,.Во почетокот на 4 век на Никејскиот Концил исто така е направена најголемата фалсификација на Инџилот,прифатени се само денешните четири верзии,кои немаат ништо или многу малку заедничко со вистинскиот Инџил.Но,Аллах џ.ш.,сакал да го сочува овој Инџил и покрај сите обиди за негово фалсификување,па таков Инџил имаме и во времето на Мухаммед а.с.,каде уште јасно можел да се пронајде автентичниот Божји Збор.И затоа не случајно многу христијани кои го читале вистинскиот Инџил,кога се појавил Мухаммед а.с.,веднаш по неговите знаци кои биле во Тевратот и Инџилот,го прифатиле Исламот.Такво евангелие и евангелието по Бернаба,кое го имаме до ден-денес,ако е Црквата го сокрила од јавноста и го прогласила за неточно,поради ништо друго туку поради тоа што во него јасно е кажано она што му било објавено на Иса а.с.:ДЕКА ГОСПОД Е ЕДЕН,ДЕКА ИСА А.С. Е САМО ПРАТЕНИК А НИКАКО БОГ,ДЕКА ЌЕ ДОЈДЕ ДРУГП ПОСЛЕДЕН ПЕЈГАМБЕР ПОСЛЕ НЕГО....итн...итн....а од друга страна знаеш дека Бернаба е првиот Исусов ученик кој му се спротиставил на апостол Павле,за новините кои ги вметнувал во Инџилот.Ајде да ти спомнам каде тоа Исус рекол во ова евангелие дека не е Бог:Kad je Isus izgovorio ovo, Filip reče: “Mi smo zadovoljni da služimo Boga, ali mi želimo ipak da znamo Boga jer je Isaija prorok rekao: ”Zaista si ti skriveni Bog", a Bog je rekao Mojsiju svom sluzi: “Ja sam taj koji jesam”.
Isus ogovori: “Filipe, Bog je dobro bez kojeg ništa nema dobro; Bog je biće bez kog nema ništa što jest; Bog je život bez kog nema ničeg što živi; tako velik da on ispunjava sve i svugdje je. On sam nema nikog sebi ravnog. On nije imao početka, niti će On ikad imati kraj, ali On je svemu dao početak, i svemu će On dati kraj. On nema oca niti majku; On nema sinova, niti braće, niti drugova. I zato što Bog nema tijelo, On ne jede, ne spava, ne umire, ne hoda, ne kreće se, nego postoji vjećno bez ljudske sličnosti, jer on je bestjelesan, nesastavljen, nematerijalan, od najprostije supstanice. On je tako dobar da voli samo dobrotu; On je tako pravedan, da kad On kažnjava ili prašta, to ne može biti proturiječno. Ukratko, kažem ti Filipe, da ovdje na zemlji ti ne možeš vidjeti Njega, niti ga sasvim spoznati; ali u njegovom kraljevstvu ti ćeš ga vidjeti za stalno: u tome se sastoji sva naša sreća i slava”. (Евангелие по Бернаба 17 глава).Или пак еве ти ја 39 глава од ова Евангелие,кое се надевам ќе ти биде интересно:Tad reče Ivan: “Dobro si govorio, o gospodaru, ali nama nedostaje da znamo kako je čovjek zgriješio kroz svoju oholost?”
Isus odgovori: “Kad je Bog istjerao Satanu, i anđeo Gabriel pročistio masu zemlje na koju je Satana pljunuo, Bog je stvorio sve što živi, i životinje koje lete i od njih one koje hodaju i plivaju i On je ukrasio svijet sa svim šta on ima. Jednog dana Satana se približio kapijama raja, i videći konje kako jedu travu, on im najavi ako ta masa zemlje treba primiti dušu, onda će oni imati težak posao i da bi zato bila za njih prednost da zgaze taj komad zemlje na takav način da više ne bude dobar nizašto. Konji su ustali i naglo krenuli da gaze preko tog komada zemlje koji je ležao među ljiljanima i ružama. Nato Bog dade duh toj nečistoj masi zemlje, na koju je pljunio Satana, koju je Gabriel uzeo sa mase: i podiže psa, koji, lajući ispuni strahom konje i oni pobjegaše. Tad Bog dade svoj duha čovjeku, dok su svi sveti anđeli pjevali: ”Blagoslovljeno neka je Tvoje sveto ime, o Bože naš Gospode".
“Adam, skočivši na svoje noge, vidje u vazduhu natpis koji je sijao kao Sunce, a pisalo je: ”POSTOJI SAMO JEDAN BOG, A MUHAMMED JE POSLANIK BOŽIJI". Nato Adam otvori svoja usta i reče: “Zahvaljujem ti, o Gospodaru moj Bože, što si Ti splanirao da me stvoriš; ali reci mi ja te molim, šta znači poruka ovih riječi: ”Muhammed je poslanik Božiji? Zar je postojao drugi čovjek prije mene?"
Tad Bog reče: “Neka si dobrodošao, o Adame, moj slugo. Ja ti kažem da si ti prvi čovjek kog sam stvorio. A onaj kojeg si vidio (spomenutog) je tvoj sin, koji će doći na svijet mnogo godina kasnije i biće Moj poslanik, za kog sam stvorio sve stvari; koji će dati svjetlo svijetu kad on dođe, čija je duša stavljena u nebeski sjaj šezdeset hiljada godina prije no što sam išta stvorio”.
Adam preklinjaše Boga govoreći: “Gospodaru, daruj mi ovaj natpis na noktima prstiju mojih ruku.” Tad Bog dade prvom čovjeku na njegovovim palčevima taj natpis, na noktu palca desne ruke stoji: “Postoji samo jedan Bog”, a na noktu palca lijeve ruke stoji: “Muhammed je poslanik Božiji”. Zatim sa očinskom ljubavlju prvi čovjek poljubi te riječi, i protrlja svoje oči i reče: “Neka je blagoslovljen taj dan kad ti budeš došao na svijet”.
Vidjevši čovjeka samog Bog reče: “Nije dobro da on ostane sam”. Poslije toga On učini da on zaspe, i uze rebro blizu njegovog srca, popunjavajući mjesto mesom. Od tog rebra On napravi Evu i dade je Adamu za njegovu ženu. On postavi njih dvoje kao gospodare raja, kojima reče: “Gle, Ja vam dajem svako voće da jedete, izuzev jabuka i žita”, poslije čega on reče: “Pazite da ninakoji način ne jedete ovo voće, jer ćete postati nečisti toliko da vas Ja neću trpiti da ostanete ovdje, nego ću vas istjerati i vi ćete pretrpiti mnoge nesreće”.
(Евангелие по Бернаба 39 глава)...итн...итн. има уште многу,ама да не те замарам...можеби ова евангелие е оригиналниот Инџил што му бил објавен на Иса а.с.,но,тоа вам не ви се допаѓа,не го прифаќате:ЗОШТО?

Вероватно затоа што после нема каде да мрдате.

Ајде сега мал коментар и на ајетот кој неуморно го посочуваш,без да си свесен на неговото значење:

" О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено од Господарот ваш. Она што е објавено од Господарот твој ќе го засили сигурно, кај многу од нив, насилството и неверувањето, но, тогаш, не задавај си грижи за народот невернички!"


(Сура 5:68)


Уште еден маестрален к*р,ански ајет во кој јасно Аллах ги насочува следбениците на Книгата,Евреите и Христијаните да се придржуваат кон Тевратот и Инџилот и КОН ОНА ШТО ВИЕ ОБЈАВЕНО ОД ГОСПОДАРОТ ВАШ(к*р,АНОТ)...станува збор за повик до нив да го прифатат Исламот,зошто Исламот и Мухаммед а.с. се веќе претходно најавени и во Тевратот и во Инџилот.Сосема јасен ајет ако се коментира и од овој агол,јасен ко месечинава што сјае на небото.. Но,тешко на заслепените кои и покрај оваа јаснотија гледаат во него темнина и контрадикција.

Од друга страна можеби ова прашање требаше ние муслиманите вам да ви го поставеме,зошто ;вие; сте тие кои го промениле Оригиналниот Божји Збор и го замениле со некакви писанија.

И пред да се одјавам ,сега јас тебе те прашувам:

КАДЕ Е ИНЏИЛОТ-ЕВАНГЕЛИЕТО НА ИСА А.С. КОЕ АЛЛАХ МУ ГО ОБЈАВИ-ШТО СТОРИВТЕ СО НЕГО ЕВАНГЕЛОС?

Господ нека тие напомош!





"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:26
Abe ne e toj kriv!
Ne go skril toj.
Tuku eden star covek, so brada.
Na planinata.
Vo kolibata.
Ja krie i cuva vistinata, a drugite gi laze!!!!
 
A toj, mlad si e, ne si e kriv.... plus, vo skopje nema mesecina, od zagadeniot vozduh nisto ne se gleda!


Изменето од temimi - 16.Март.2008 во 01:27
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:30
efendija Allah da te nagradi, koncizen i iscrpen odgovor!

Se molat clenovite od Hristijanska veroispoved da go procitaat tekstot pred da dadat bilo kakov komentar!



Braca Spiete so Allahovata milost vrz vas! insAllah utre prodolzuvame, nov den nova nafaka.
Selam
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:30
Ефендија, зошто не напиша на почетокот на твојот долг копи-пејст дека ќе го заобиколиш моето прашање бар да не морав да го читам целиот твој пост. Вака залудно се мачев да го читам, бидејќи се изначитав еден кум..твои мисли, но не и одговорот на моето толку едноставно прашање:
 
На кој Инџил повикувал Мухамед да се придржуваат следбениците на Книгата?
 
"О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш."(Сура 5:68)

 

На скриениот ли?

Како е можно човек да се придржува до нешто што е сокриено од него?

Како можеш да се придржуваш до нешто до што немаш пристап?

Каков е овој контрадикторен повик на Мухамед?

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ефендија, зошто не напиша на почетокот на твојот долг копи-пејст дека ќе го заобиколиш моето прашање бар да не морав да го читам целиот твој пост. Вака залудно се мачев да го читам, бидејќи се изначитав еден кум..твои мисли, но не и одговорот на моето толку едноставно прашање:
 
На кој Инџил повикувал Мухамед да се придржуваат следбениците на Книгата?
 
"О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш."(Сура 5:68)

 

На скриениот ли?

Како е можно човек да се придржува до нешто што е сокриено од него?

Како можеш да се придржуваш до нешто до што немаш пристап?

Каков е овој контрадикторен повик на Мухамед?




Muhammed a.s. ne povikuval ( ne mislel ) na nikoj Indzil, ti odgovoriv uste predhodno.

 A sega ako ne si dovolno vo sostojba da rasuduvas so zdrav razum, odmorise i utre ce prodolzime. Ama ne zaboravaj da go procitas postot od efendija.
Dobra Noc Evangelose.


Изменето од muhadzir - 16.Март.2008 во 01:46
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:47
efendija, navistina si se potrudil da napravish iscrpen tekst za Indzhilot.

Onoa sto mene mi pagja vo ochi e shto ti terminot Evangelie (radosna vest) go poistovetuvash so pishana kniga. Evangelie, radosna vest, propovedanje, uchenje, informiranje i t.n. mozhe da bide pretocheno vo eden moment vo forma na kniga, no toa ne znachi deka mora da bide kniga. Toa sto ti go naveduvash e samo edna pretpostavka. Citatite sto gi naveduvash nikade ne kazhuvaat deka se raboti za nekakva pishana kniga koja mu e dadena na Isus, tuku se zboruva vo kontest na Isusovoto propovedanje. Vsushnost Evangelie e kazhuvanje za Isusoviot zhivot i negovoto propovedanje. Kako mozhe Evangelie da mi se dade na Isus? Ako terminot Evangelie si go zemash kako sto ti sakash, togash toa ke bide samo tvoj izbor i nema da argumentira i faktualizira nishto bez da ostane somnenie deka toa e samo edna varijanta odbrana za da pasira vo religijskata dogma sto ja podrzhuvash.

Ne velam deka greshish, no nemozham da kazham deka go prifakjam ova objasnuvanje bez golema rezerva. Ednostavno ne gledam nitu eden nepobiten dokaz. Gledam samo eden obid na objasnuvanje koj ostava mnogu mesto za somnevanje. I ova ti go velam kako nevernik, a ne kako hristijanin. Mene ne mi e problem da prifatam deka Isus dobil Indzhil, deka ne umrel i ne voskresnal i t.n. Mene me interesiraat samo fakti, a ne dogmi.

Inaku za onoa sto naveduvash okolu Adam ... "Adam, sko?iv?i na svoje noge, vidje u vazduhu natpis koji je sijao kao Sunce, a pisalo je: ”POSTOJI SAMO JEDAN BOG, A MUHAMMED JE POSLANIK BO?IJI..."
nesakam nitu da pochnam da diskutiram. Razbiram deka e toa e mnogu biten element vo islamot i za vas, pa od respekt ne bi sakal da komentiram.

Изменето од Messenger - 16.Март.2008 во 23:07
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:50
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ефендија, зошто не напиша на почетокот на твојот долг копи-пејст дека ќе го заобиколиш моето прашање бар да не морав да го читам целиот твој пост. Вака залудно се мачев да го читам, бидејќи се изначитав еден кум..твои мисли, но не и одговорот на моето толку едноставно прашање:
 
На кој Инџил повикувал Мухамед да се придржуваат следбениците на Книгата?
 
"О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш."(Сура 5:68)

 

На скриениот ли?

Како е можно човек да се придржува до нешто што е сокриено од него?

Како можеш да се придржуваш до нешто до што немаш пристап?

Каков е овој контрадикторен повик на Мухамед?

Nemoj da izvrtuvas nekoi objasneti raboti. Ok?
Kje stanes dosaden, pa nikoj nema da te cita...намигнување
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:57

Штета, а јас пак си помислив дека можеби оваа вечер ќе го добијам одговорот за фамозниот Инџил тага

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 02:02
heheheheheheheeee
 
Izvini, no vecer pak nema da spies mirno i spokojno!
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 22:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Штета, а јас пак си помислив дека можеби оваа вечер ќе го добијам одговорот за фамозниот Инџил тага



Библијата не претставува никаков авторитет за мене. Ги молам и муслиманите да го завземат мојот став околу Библијата. Авторитет за Нас нека биде и е Светиот к*ран.

Библијата претставува авторитативна книга за тебе EvAngelos како Христијанин. Таа според тебе е Божја книга.

Затоа цитирам од Матеј, седма глава, пасус број шест. (Матеј, 7:6):

”Не давајте им го она што е свето на кучињата; ниту фрлајте ги своите бисери пред свињите . . .”

Нема да навлегувам во начинот како Исус се обраќа кон другите, нема да кажам за кои кучиња и свињи станува збор.

Одговорот ќе го слушнеш друг пат, сега прочитај во Матеј 7:6.



Изменето од Almahdi - 16.Март.2008 во 22:44
Кон врв
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 22:46
Благодарност до ефендија. Доволно е тоа што го напиша. Немој да продолжуваш понатака, зачувај ги бисерите за момент.

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 23:12
Almahdi - nikoj ne ochekuva od tebe da ja prifatish Biblijata kako avtoritet. Za tebe, kako musliman, samo k*ranot mozhe da bide avtoritet i toa e razbirlivo. Od tebe se bara da go pochituvash nasheto mislenje deka Biblijata e nash avtoritet i nikogash da ne iznesuvash navredi vrz nas na forumov. Nishto povekje. Bidejki forumov se sostoi i od hristijani i od muslimani (a i od drugi), mora da vnimavame na verskite chuvstva na site. Ako imash namera da pishuvash neshto protiv hristijanstvoto, pravi go toa na drug forum, kade shto nema da ima zasegnati od toa. Ovde - mozhe da prashuvame, da diskutirame, no sekogash so dolzhnata pochit kon drugata strana.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,113 секунди.