IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Инџилот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инџилот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 36>
Автор
Порака
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 21:23
EvAngelos sam napisa:

Цитирај
Како одредени научници, исто така и некои погрешни библиски толкувачи можат да ги спротистават Библијата и Науката. Таков е случајот со Римо-Католичката црква и познатиот италијански физичар и астроном Галилео Галијел.

Додека Галилео тврдел дека земјата е топка и се врти околу сонцето, тогашната римо-католичка црква тврдела дека земјата е неподвижна и дека сонцето се врти околу неа. Па затоа тврењето на Галилео го сметала за ерес и го прогонувала Галилео наслилнички присилувајќи го да се одрече од своето мислење.


Kade bil narodot togas da proveri i da vidi deka Galileo bil vo pravo pa da se pobuni i da go zastedi nivniot zivot ? Kade bila biblijata togas ???

EvAngelos prodolzuva:

Цитирај
За жал во тоа време, Библијата се наоѓала во фиоките на Римо-Католичката црква и народот немал пристап до неа. Библијата не била во јавна употреба како што е тоа денес, па затоа народот не можел да провери дали Библијата нависитна го тврди тоа. Но "за среќа, денес Библијата му е достапна скоро секому и јасно" можат да се проверат тврдењата на Римо-Католичката црква.

Da... za "srekja".... otkako ja izmenija,fino ja zakopaa onaa originalnata,"ubavo" doteraa nova... i vi rekoja "eve,kopajte ocite sega". Site onie koi ne se slozuvale so novata varijanta na konstantin bile nareceni Eretici i zivi bile paleni,dodeka im se zaginala sekoja raga.
Pa EvAngelos,providno e brat.
Ovie Fakti samite hristijanski teolozi gi potvrduvaat.

A Muhammed s.a.w.s rekol deka koga ke go osvoite rim (ili vatikan,ne drzete me za zbor),ke odite vo Istocnata crkva,vo istocnata vrata i pod sedmata ploca ke go najdete Indzilot i Stapot na Musa a.s (Mojsie) !!!

Ete kade moze da ja kupis...

Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 21:29
Ete Muhadzir brate,barem eden Hadis ima od Muhammed s.a.w.s deka Indzilot sepak postoi. Utre,insAllah ke pobaram i tocno ke ti kazam kade moze da se najde i koj ni go prenesuva.
A Allah,sekako,naj ubavo znae.

Samo da go stavam patem linkot,da ne ispadne deka prepravam zborovi na EvAngelos,neka vidi i sam kade toj napisa deka Biblijata eden izvesen period bila sokriena od lugeto..... PRICINATA MOZE SAMO EDNA DA BIDE. Ako ima druga pricina neka ni kaze toj,zosto Evangelieto bilo sokrieno ?????????
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7673&PN=1

Изменето од svemirski_duh - 15.Март.2008 во 21:30
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 22:14
Uste nesto bi go zamolil EvAngelos,ako go razbira katolicizmot da ni kaze nesto za Istocnata Crkva (vo katolicizmot).
Znam deka vo Vatikan vo edna od bas istocnite crkvi ima vrata,koja nikogas ne se otvara i ne smee da se otvori.
Taa vrata se otvarala navodno samo koga ke se izbere nov papa i samo toj vnatre vleguval. Ova go imam slusnato od Taljani i jas vaka go imam razbrano....
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 22:22
Аллах да те награди,брате Свемирски,посочи некои работи,кои навистина не ги знаев,а кои се многу интересни.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 22:59
Den Braun pisuva kniga povrzana so tajnite na k*ranot...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 23:50
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Е кај ви е Инџилот? Го има некаде да се купи? Го има ли на електронска верзија да си го симнам во PDF или слично? голема%20насмевка


Ваквите теми, прашања и коментари од Христијаните може да ги збунат Муслиманите кои не се добро запознаени со намерите на Христијаните.

Ваквите теми пак, за добро упатените Муслимани се можност да го победат Христијанинот во неговата игра, да ги разоткријат неговите лаги и подли трикови пред луѓето.



Изменето од Almahdi - 15.Март.2008 во 23:51
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 23:57
Originally posted by Almahdi Almahdi напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Е кај ви е Инџилот? Го има некаде да се купи? Го има ли на електронска верзија да си го симнам во PDF или слично? голема%20насмевка


Ваквите теми, прашања и коментари од Христијаните може да ги збунат Муслиманите кои не се добро запознаени со намерите на Христијаните.

Ваквите теми пак, за добро упатените Муслимани се можност да го победат Христијанинот во неговата игра, да ги разоткријат неговите лаги и подли трикови пред луѓето.




Hahahahahahaha
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 00:09
Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Hahahahahahaha


Навистина, навистина ти велам, оној кој подига вакви теми, прашува вакви прашања, тој навистина се издига над лажна подлога!

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 00:30
Svemirski duh, оваа тема е за Инџилот, а не за Библијата. Затоа нема тука да ја коментирам мојата изјава за актуелноста на Библијата во средниот век - едноставно не му е местото тука.
 
Но гледам дека твојот став е дека Инџилот се наоѓа сокриен во Рим, во Римокатоличката црква.
Тогаш, сакале ние или не, громогласно се наметнува прашањето:
На кој Инџил Мухамед ги повикувал следбениците на Книгата да се придржуваат, кога рекол...
 
"О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш."
(Сура 5:68)
 
На скриениот ли?
Како е можно човек да се придржува до нешто што е сокриено од него?
Како можеш да се придржуваш до нешто до што немаш пристап?
Каков е овој контрадикторен повик на Мухамед?
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 00:57
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

"О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш."
(Сура 5:68)
 
На скриениот ли?
Како е можно човек да се придржува до нешто што е сокриено од него?
Како можеш да се придржуваш до нешто до што немаш пристап?
Каков е овој контрадикторен повик на Мухамед?
 


Koga e Skrien Indzilot. ? Koja Godina. ?трепкање
Nothing Remains !!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 00:58
Toa se prashuvame site tuka na forumov.

Vsushnost jas za prv pat razbrav deka navodno na Isus mu e praten nekakov Indzhil od muslimanskite chlenovi na ovoj forum. Veke prethodno napishav deka mene toa ne mi pravi nekoja logika, no se ushte strplivo chekam na argumentirani odgovori...

Изменето од Messenger - 16.Март.2008 во 01:13
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:05
]
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:09
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Svemirski duh, оваа тема е за Инџилот, а не за Библијата. Затоа нема тука да ја коментирам мојата изјава за актуелноста на Библијата во средниот век - едноставно не му е местото тука.
 
Но гледам дека твојот став е дека Инџилот се наоѓа сокриен во Рим, во Римокатоличката црква.
Тогаш, сакале ние или не, громогласно се наметнува прашањето:
На кој Инџил Мухамед ги повикувал следбениците на Книгата да се придржуваат, кога рекол...
 
"О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш."
(Сура 5:68)
 
На скриениот ли?
Како е можно човек да се придржува до нешто што е сокриено од него?
Како можеш да се придржуваш до нешто до што немаш пристап?
Каков е овој контрадикторен повик на Мухамед?
 


Muhhamed a.s. na nikoj Indzil ne povikuval.. Dali ti e jasno Evangelose!чекање
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:11
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Muhhamed a.s. na nikoj Indzil ne povikuval.. Dali ti e jasno Evangelose!чекање
 
Не ми е јасно, затоа што вашата света книга вели поинаку.
 
"О следбеници на Книгата, вие не сте ништо додека не се придржувате кон Теврат и кон Инџил и кон она што ви е објавено на Господарот ваш."
(Сура 5:68)

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,625 секунди.