IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8990919293 98>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:01
Нема шаблони во регулирање на законите. Ти кажав дека тие ќе произлезат од Христовото учење.

Сигурно е едно-не би биле земени од Стариот Завет. Знаеш зашто? Затоа што таквиот закон е јарем. Затоа не функционира ниедна шеријатска држава. Секогаш кога ќе ви спомене некој на пример КСА е шеријатска држава, вие имате по едно АМА вака така....Шеријатската држава е утопија токму затоа што таквите шаблонски закони се несовршени, па НЕМИНОВНО се кршат.





МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:03
Велите Божја книга , дали тука се јавува Бог како автор на таа книга , бидејки само така би можело да се свати а ако може подруго да се толкува ке сака ли некој да ми објасни како?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:04
Зошто Аллах не ви дал во 1та сура закони за регилирање на државата?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:05
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Нема шаблони во регулирање на законите. Ти кажав дека тие ќе произлезат од Христовото учење. Сигурно е едно-не би биле земени од Стариот Завет. Знаеш зашто? Затоа што таквиот закон е јарем. Затоа не функционира ниедна шеријатска држава. Секогаш кога ќе ви спомене некој на пример КСА е шеријатска држава, вие имате по едно АМА вака така....Шеријатската држава е утопија токму затоа што таквите шаблонски закони се несовршени, па НЕМИНОВНО се кршат.


Само немој да се нервираш ,и запази го редот,значи не зборуваме за Шеријатска држава.Зборуваме за држава која треба да се уреди врз база на Новиот Завет.И еве,конкретно во таа држава ќе има некои испади од типот на силувања,убиства итн.
Значи,човек е убиец,како ќе му пресудеме според Новиот Завет?
Има или нема казна,или ќе чекаме Исус повторно да лсезе на Земјава и да ги регулира овие работи?


Изменето од efendija - 15.Март.2008 во 02:06
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Зошто Аллах не ви дал во 1та сура закони за регилирање на државата?


Е,ваква глупост од тебе верувај не очекував.Остави го сега к*р анот,по него фрлате дрвја и камења токму поради,основата на Шериатот која е застапена во Него.Еве сега ви дадов повратно прашање за Новиот Завет,и.............

Како ЕвАнгелос,ајде помогни и ти на марија,некако ми се губите во дискусијава.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:13
Originally posted by efendija efendija напиша:

Прашање до христијаните:-Кога би се воспоставило Христијанска држава,врз база на кои закони од Новиот Завет таа би ја уредила државата?


Еве вака:
Држава се уредува со устав гласан од народот преку парламент
а во државата која е во како што викаш воспоставување преовладува христијанско население таа би била христијанска.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:14

Ако Аллах не ви дал во првата сура уставен закон, тогаш зошто тоа го бараш во Новиот Завет?

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:17
Вечерва ќе мора да ја признаете вашата слабост,вечерва нема бегање,ако треба до сабајле.ЕвАнгелос,Марија ајде јунаци давајте одговор,знаете многу ми бевте интересни,поготово ти Марија кога коментираше за Шериатот,без да размислиш ниту секунда како тоа би изгледало да се уредува држава врз база на Новиот Завет. ЕЕЕЕЕЕЕЕ,не велев јас за џабе многу пати дека секоја грмушка не е празна,незнаеш што може да ти рипне од неа.

Но,да се вратиме назад на прашањето,значи како ќе му пресудиме на убиецот според Новиот Завет?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:19
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ако Аллах не ви дал во првата сура уставен закон, тогаш зошто тоа го бараш во Новиот Завет?



Ова е веќе очајно бегање од одговорот,толку се збуни што не знаеш,што прашуваш.Ајде да ти помогнам,к*р,анот е една целина,една Книга и еден Верозаконик.Ако алудираш на Стариот Завет,кажи не срами се,никој не ти ускратува да се произнесеш.

Значи да ти олеснам,ќе се служите ли со Стариот Завет во тој момент?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:25
Не ве ограничувам на пасуси,на Јован,Матеј,Марко и Лука,еве ви давам можност да се послужите и со Стариот Завет,само кажете ми како?

Абе ваква демократија кај ќе најдете луѓе.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:26
Еее Евангелос сега ни јас а ни Господ не те спасува.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:26
Ne sum vernik i na ovie prashanja ne znam dali bi dal soodveten odgovor, no kolku sto znam Isus go presekuva staroto koe vazhi vo Stariot Zavet i vospostavuva novo uchenje - vmesto oko za oko, ljubi go blizhniot svoj kako sto se ljubish sebe si. Toj ne govori kako da se ureduva drzhavata zakonski, tuku govori koj e odnosot megju Bog-otec i Bozhjite cheda. Preku nego Bog ne diktira nikakvi detalni zakoni za se i seshto i toa im go ostava na lugjeto da go sreduvaat megju sebe spored nivnite potrebi.

I toa e Isusovata golemina - go osloboduva chovekot od site grevovivo minatoto i povtorno mu ja vrakja slobodata koja e garantirana od negoviot Tvorec. Neshto poprekrasno i pobozhenstveno ne se ima slucheno.

Изменето од Messenger - 15.Март.2008 во 02:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:29
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne sum vernik i na ovie prashanja ne znam dali bi dal soodveten odgovor, no kolku sto znam Isus go rpesekuva staroto i vospostavuva novo. Toj ne govori kako da se ureduva drzhavata zakonski, tuku govori koj e odnosot megju Bog-otec i Bozhjite cheda. Preku nego Bog ne diktira nikakvi detalni zakoni za se i seshto i toa im go ostava na lugjeto da go sreduvaat megju sebe spored nivnite potrebi.


Те разбирам сосема.Но,овде говориме за тоа дека според Библијата не можно е да се уредува држава,да се води народ,ќе признаете човекот не е само духовно ами и физичко битие.

Значи додека бил Стариот Завет,колку толку имало верозаконик во него.Знаеле луѓето како да се ориентираат.Верозаконик имам и во к*р, анот.Но,што е со Библијата,Новиот Завет,тука нешто недостасува.А многу пати се повикувате дека к*р, анот е препишуван од Библијата.Па ајде сега да видиме,да дискутираме.Моето прашање и те како има основа за дискутирање.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
edna Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај edna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 02:34
lele luge, strasno e kolku mnozinstvoto od vas sto diskutirate na forumov, so cest na retki isklucoci se ograniceni, so zatvoren um i kolku tesno gi gledte rabotive,
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8990919293 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.