IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8889909192 98>
Автор
Порака
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 03:01
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:


abe shumadinche Buda ili princot Sidarta koj se razbudil ne veruval deka postoi bog i negovoto uchrnje e razlchno od ovaa za shto zboruvame.Isus , taka sam po sebe ne e bog toj e eden del od neshto i jas veruvam vo gospod ama sepak ja preferiram vistinata jasno i glasno.


Celta Mi Beshe Da Mu Dokazham Na Anakin Deka Postoi Bog. Duri ni Majmunot/nite (Negovite Predci) Ne Nastanale Sami. Mora Da Postoi Nekoj Shto Go Sozdal Seto Toa. Dokolku Go Postavam Ova Prashanje Ateistite Ke Rechat. : Toj Sho Go Sozdade Seto Toa E Prirodata. I Pak Ne Bi Mi Go Odgovorile Seto Prashanje. Koj Ja Sozdal Prirodata (Celiot Kosmos) ?.
Zatoa Mora Da Postoi Bog.
Toj Bog E Eden Za Site.
Pozdrav. намигнување
Nothing Remains !!
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 03:15
Originally posted by ShumadinChe ShumadinChe напиша:


Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:


abe shumadinche Buda ili princot Sidarta koj se razbudil ne veruval
deka postoi bog i negovoto uchrnje e razlchno od ovaa za shto
zboruvame.Isus , taka sam po sebe ne e bog toj e eden del od neshto i
jas veruvam vo gospod ama sepak ja preferiram vistinata jasno i glasno.


Celta Mi Beshe Da Mu Dokazham Na Anakin Deka
Postoi Bog. Duri ni Majmunot/nite (Negovite Predci) Ne Nastanale Sami.
Mora Da Postoi Nekoj Shto Go Sozdal Seto Toa. Dokolku Go Postavam Ova
Prashanje Ateistite Ke Rechat. : Toj Sho Go Sozdade Seto Toa E
Prirodata. I Pak Ne Bi Mi Go Odgovorile Seto Prashanje. Koj Ja Sozdal
Prirodata (Celiot Kosmos) ?.
Zatoa Mora Da Postoi Bog.
Toj Bog E Eden Za Site.
Pozdrav. намигнување
e i jas se soglasuvam i prirodata e sozdadea i najmalte kletki se,se e od bog i kssmosot,a i se se razvivalo i denes se razviva i c'e se razviva se do vek i vekova. pozdrv i leka noc' c'e se chitame utre..
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 03:20
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:


e i jas se soglasuvam i prirodata e sozdadea i najmalte kletki se,se e od bog i kssmosot,a i se se razvivalo i denes se razviva i c'e se razviva se do vek i vekova. pozdrv i leka noc' c'e se chitame utre..


Leka Noc Pozdrav.намигнување
Nothing Remains !!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 00:44
Прашање до христијаните:-Кога би се воспоставило Христијанска држава,врз база на кои закони од Новиот Завет таа би ја уредила државата?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 00:59
Прашањето ти е контрадикторно. Поимот "Христијанска држава" е теолошки лапсуз во христијанството. Ова е една од разликите меѓу христијанството и исламот. Во христијанството, Божјото Царство е во црквата, меѓу верниците, а не во завземањето на некоја држава и прогласување на истата за христијанска.
Кога Понтиј Пилат го запрашал Исус каде е Неговото Царство, Исус рекол дека тоа не е од овој свет.
 
Новиот Завет не е државен устав, туку упатство за човекот како да се измири со Бог, како да живее достојно за Бог, како да се однесува во црквата и сл.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 01:03
Da be i potoa ke se sluci uste eden Tibet!

Imaj svoe veruvanje i ureduvanje!

Sekularistite, demokratite, komunistite, nikogas nema da gi pocituvaat verskite prava, sekogas ke iznajdat nacin da gi pogazat!
Zato svoja drzava, i zakoni koi ke gi stitat pravata i veruvanjata na poedinkata!

Serijat, ah serijat!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 01:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Прашањето ти е контрадикторно. Поимот "Христијанска држава" е теолошки лапсуз во христијанството. Ова е една од разликите меѓу христијанството и исламот. Во христијанството, Божјото Царство е во црквата, меѓу верниците, а не во завземањето на некоја држава и прогласување на истата за христијанска.
Кога Понтиј Пилат го запрашал Исус каде е Неговото Царство, Исус рекол дека тоа не е од овој свет.


 

Новиот Завет не е државен устав, туку упатство за човекот како да се измири со Бог, како да живее достојно за Бог, како да се однесува во црквата и сл.


Ајде да го корегираме лапсузот,за да можеш да ме сватиш што сакам да прашам.

Да претпоставиме дека во една држава сите жители се Христијани,е сега ме интересира дали постои можност законите на државата да бидат изведени од Библијата (пошто,претпоставивме дека сите жители се Христијани),значи дали Библијата е способна како Божја Книга да воспостави ред покрај духовниот и во световниот живот на луѓето?


Изменето од efendija - 15.Март.2008 во 01:06
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 01:09

ефендија, твоето прашање во умот на христијанинот изгледа вака:

Да претпоставиме дека кружницата е квадрат. Дали збирот на внатрешните агли на оваа кружница е 360 степени? голема%20насмевка


Изменето од EvAngelos - 15.Март.2008 во 01:09
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 01:14
Ili kazhano so drugi zborovi, ako site zhiteli vo edna drzhava se lopovi, dali tie ke izglasaat vo drzhavata da nema nikakvi zakoni?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 01:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

ефендија, твоето прашање во умот на христијанинот изгледа вака:


Да претпоставиме дека кружницата е квадрат. Дали збирот на внатрешните агли на оваа кружница е 360 степени? голема%20насмевка


ЕвАнгелос,другарче,најискрено те прашувам:Дали Новиот Завет е способен да го организира световниот и духовниот живот на луѓето.
Без маневрирање лево-десно,барам едноставен одговор.Еве ако тие тешко,заокружи еден од двата можни одговори:

А) ДА
Б) НЕ

Зарем барам премногу?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 01:22

Веќе одговорив на прашањето.

Новиот Завет има за цел да ги регулира односите меѓу човекот и Бог, меѓу верниците во заедницата, односот на христијанинот спрема државата и сл.
Новиот Завет не е напишан како државен устав за да регулира држава.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 01:27
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Веќе одговорив на прашањето.


Новиот Завет има за цел да ги регулира односите меѓу човекот и Бог, меѓу верниците во заедницата, односот на христијанинот спрема државата и сл.

Новиот Завет не е напишан како државен устав за да регулира држава.


Тогаш тоа не може да биде Божја Книга!
Тогаш тоа е осакатена Божја Книга.
Самиот си признаваш дека тој не може да го регулира световниот живот на Христијанинот.Баш би сакал сега да ја чујам Мариа магдалена,која бараше споредба на Шериатот или на исламската со Христијанска држава.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 01:49
Не може да биде осакатена една Божја Книга само затоа што не е дадена во форма на правила и прописи за секојдневно живеење.

Тоа не е Душанов законик ниту Народни Лекар од Пелагиќ.

Христијанската држава (кога би се формирала) би го засновала својот устав на Исусовите проповеди, еве конкретно Проповедта на гората....

Од самиот однос на релација Човек-Бог ќе произлезат и законите.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 01:54
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Не може да биде осакатена една Божја Книга само затоа што не е дадена во форма на правила и прописи за секојдневно живеење.Тоа не е Душанов законик ниту Народни Лекар од Пелагиќ.Христијанската држава (кога би се формирала) би го засновала својот устав на Исусовите проповеди, еве конкретно Проповедта на гората....Од самиот однос на релација Човек-Бог ќе произлезат и законите.


Добро но, на Земјата нема постојано да тече мед и млеко,ќе има и испади,па ќе треба луѓето и кривично да се гонат,да се казнуваат.Значи од кои Пасуси на Новиот Завет ќе ја црпете основата на казненото право.Нели,според некој шаблон ќе треба да се регулираат тие работи,или ќе го користете Стариот Завет?

Навистина е ова вредно за размислување.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8889909192 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.