IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - САМОУБИСТВО (од верски аспект)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

САМОУБИСТВО (од верски аспект)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 23:01
Знам ефендија, така е. Затоа и црквата не служи опело, ги погребуваат посебно.

Но бунтовникот во мене (би рекла-трагачот) ми налага да размислувам и вака.

Ако за одредени психички болести се виновни недостатоци на “хемија“ во мозокот, зар мислиш дека Бог тоа не би го земал в предвид?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 23:09
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Знам ефендија, така е. Затоа и црквата не служи опело, ги погребуваат посебно.Но бунтовникот во мене (би рекла-трагачот) ми налага да размислувам и вака.Ако за одредени психички болести се виновни недостатоци на “хемија“ во мозокот, зар мислиш дека Бог тоа не би го земал в предвид?


Тоа е веќе нешто друго,тука има простор за истражување.Тоа е нешто што е надвор од границите на нормалното,и за тоа Господ најдобро знае како ќе пресуди.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 23:13
Само уште ова да го кажам дека во Исламот ментално заболените особи(будалите-лудите) се ослободени од одговорност.

Изменето од efendija - 13.Март.2008 во 23:16
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 23:19
Аха...значи самоубиецот сепак не оди по дефолт-право во пекол.

Ако почине човек како последица од дијабетес на пример, ќе речеме па умре човекот, Бог да го прости, шеќер имаше, остај се измачи без нога (или ослепе или на дијализа)...Или од канцер, и др. болести каде промените се видливи.

Затоа ние луѓето неможеме да го окарактеризираме како грешник самоубиецот само затоа што не се видливи тие хемиски супстанци одговорни за правилно функционирање на мозокот, иако нивното присуство е докажано, а на КТМ на мозок на шизофреничар се гледаат и одредени физички промени. Невидливи со голо око, а сепак човекот страда. Но во очите на Бог, јас лично верувам, дека тој нема да биде грешник.



МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 23:22
Originally posted by efendija efendija напиша:

Само уште ова да го кажам дека во Исламот ментално заболените особи(будалите-лудите) се ослободени од одговорност.


Што е будало и лудо? Не мора да е тоа само човек кој е видливо луд (пр. талка, збори сам со себе, агресивен е и сл.).

Немора да е таа состојба видлива по секоја цена. Во соседството на пример пред извесно време се самоуби една средовечна жена. Навидум смирена, нормална, пензионерка-но својата болест (психоза) долг низ години ја контролираше со лекови. Но најпосле, страдањето станало неиздржливо....

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 23:25
Originally posted by goor goor напиша:

Na covek mu e smaceno i si go odzema zivotot
E seda prasanjeto e zosto bog ne go odobruva toa
zosto ovie luge nemaat pristoen pogreb
dali ima slobodna volja ili bog e diktator


Bog Ne Sozdal I Bog Treba Da Ni Go Zema Zivotot.
Samiot Sebe Nemoze Da Si Go Odzemas Zivotot Zatoa Shto Ne Si Se Sozdal Samiot Sebesi.
A Koga Ke Umreme I Sho Ke Umreme I Zoshto Ke Umreme Toa Si E Bozja Rabota. намигнување
Ako Si Vernik Treba Da Go Poshotovash Zakonot Od Bilo Koja Religija. Zatoa Shto Nikoja Religija Ne Dozvoluvat Samoubistvo.
Taka Bratche. Pozdrav
Nothing Remains !!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 23:38
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Само уште ова да го кажам дека во Исламот ментално заболените особи(будалите-лудите) се ослободени од одговорност.
Што е будало и лудо? Не мора да е тоа само човек кој е видливо луд (пр. талка, збори сам со себе, агресивен е и сл.). Немора да е таа состојба видлива по секоја цена. Во соседството на пример пред извесно време се самоуби една средовечна жена. Навидум смирена, нормална, пензионерка-но својата болест (психоза) долг низ години ја контролираше со лекови. Но најпосле, страдањето станало неиздржливо....


Samo covek koj e vidlivo lud e osloboden od odgovornost.
Vo site ostanati slucai covekot koj e vernik znae deka samoubistvoto e golem grev,i ne smee vo nikoj slucaj da ja dotera dotamu za da si go odzeme zivotot.Vernikot nikogas ne padja vo ocaj i pokraj site iskusenia,toa e samo odlika na slabite.I za toa nema nikakvo opravdanie.I psihickite zaboleni osobi lekot go pronasle vo verata.Bez razlika na makata,stradanjata,bolesta isl, NE E OPRAVDANO COVEKOT SAM DA SI GO ODZEME ZIVOTOT.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 23:39
Originally posted by ShumadinChe ShumadinChe напиша:


Originally posted by goor goor напиша:

Na covek mu e smaceno i si go odzema zivotot
E seda prasanjeto e zosto bog ne go odobruva toa
zosto ovie luge nemaat pristoen pogreb
dali ima slobodna volja ili bog e diktator



Bog Ne Sozdal I Bog Treba Da Ni Go Zema Zivotot.
Samiot Sebe Nemoze Da Si Go Odzemas Zivotot Zatoa Shto Ne Si Se Sozdal Samiot Sebesi.
A Koga Ke Umreme I Sho Ke Umreme I Zoshto Ke Umreme Toa Si E Bozja Rabota. намигнување
Ako Si Vernik Treba Da Go Poshotovash Zakonot Od Bilo Koja Religija. Zatoa Shto Nikoja Religija Ne Dozvoluvat Samoubistvo.
Taka Bratche. Pozdrav


"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 23:44
Што претставува “видливо“ луд човек? Дали само оној што е видливо луд во очите на другите луѓе (Видливо-невообичаени однесувања)?

Шизофрениите и психозите, манијакалните депресии не го прават човека видливо луд-бар не секогаш. Но факт е дека овие лица се болни се измачуваат.

Се согласувам дека верата може да биде лек за одредени душевни состојби-но не за сите.
Исто како што верата неможе да излечи  астма, шеќер, бубрежни болести
(иако чуда се случуваат)...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 00:03
Pa denes psihozite nemora da bidat vidlivi za covekovoto oko no sepak , so napreduvanjeto na medicinata tie mozat da se dijagnosticiraat, i ponekogas uspresno da se izlecat.

A za drugite bolesti, pa sepak nie kako vernici imame obvrska (hakk) kon teloto, morame da barame lek. Da ne dozvolime naseto telo da strada.
Sekogas poveketo bolesti, koi ne se povrzani so genetskite predispozicii, mozele da se sprecat.
Imame i obvrska da go barame lekot, no i da bideme trpelivi kon ona sto ne snaslo. bidejki Pratenikot, n.b.m.n., ni rekol deka ni trn nema da ne bocne, a da so toa Bog nema da ni prosti nekoj grev.
Seta bolka na ovoj svet e minliva.
Bolkata ne kali, ne pravi da bideme duhovno pojaki!
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 10:00
Глупости, ако сам се убиеш, грешник си, ама ако убиеш некој друг, не си грешник, затоа што многу војници се погребувани со наголеми црковни почести! Глупости невидени!
А ме интересира, ако велите дека психозата се лечи, а во исто време велите дека Господ го создал човекот со психоза, тогаш зошто му се мешате во работата на Господ, се спротивставувате на неговата одлука, и го лечите болниот? Нели нема човек право да одлучи кога ќе умре. Е па ако Господ на болниот му одредил да умре денес од некоја болест, а лекарите го лечат истиот и тој не умира денес, тогаш нели е тоа исто така погрешно (според вашата логика). Значи лечењето е исто како и самоубиството, затоа што во двата случаи човекот сам решава кога ќе умре.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 10:38
газење%20од%20смеење
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 18:26
Originally posted by tofu tofu напиша:


Глупости, ако сам се убиеш, грешник си, ама ако убиеш некој друг, не си грешник,


Taka Bratche Biblijata Vikat. Ubivaj (Nevini Luge), Siluvaj (Nevini Luge), Kradi, Lazi. Na Kraj Pred Tvojata Smrt Pokajse I Vo Rajot. газење%20од%20смеење
Kaj Nas Vo Islamot Ne e Taka.
Treba Da Se Pokaish Na Vreme Ako Sakas Allah.D.S Da Ti Prosti.
Pozdrav. задоволство
задоволство
Nothing Remains !!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 18:33
Shumadinche - prvo prochitaj shto pishuva vo Biblijata, posle davaj vakvi komentari. Sramota e da tvrdish deka znaesh neshto, ako nemash nikakva pojma od toa neshto.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.