Испечати | Затвори го прозорот

САМОУБИСТВО (од верски аспект)

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7851
Датум на принтање: 27.Септември.2024 во 19:52
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: САМОУБИСТВО (од верски аспект)
Постирано од: goor
Наслов: САМОУБИСТВО (од верски аспект)
Датум на внесување: 10.Јуни.2007 во 16:57
Na covek mu e smaceno i si go odzema zivotot
E seda prasanjeto e zosto bog ne go odobruva toa
zosto ovie luge nemaat pristoen pogreb
dali ima slobodna volja ili bog e diktator



Коментари:
Постирано од: аџија
Датум на внесување: 10.Јуни.2007 во 17:06
животот е Божји
не земаш нешто што сам си направил, туку уништуваш нешто што некој друг направил... а тоа се вика крадење...
ете затоа...Wink


-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 10.Јуни.2007 во 17:15
Pa neli imas slobodna volja
mozes da biras kako sakas ili kako nesakas da go zivees svojot zivot



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 10.Јуни.2007 во 17:18
имаш... затоа и Бог не те спречува да го извршиш самоубиството, ама нормално, како и за се, си сносиш самиот одговорност, бидејќи имаш слободна волја...

-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 10.Јуни.2007 во 17:29
a sto ako ti e "pisano" da umres od svoja raka
neli bog odreduva koga covek treba da umre sto ako vo negoviot plan treba da umres od svoja raka


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 10.Јуни.2007 во 18:07
ne ti e "pisano"... Sam si pisuvas... toa e SLOBODNA volja, zapagjas vo nekoi logicki iracionalizmi, teski...


-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 10.Јуни.2007 во 19:22
pa togas zosto da ti sudat
jas nekomu koga mu dadam nesto potoa go ostavam da pravi sto saka so toa duri i da go unisti i nemam nikakvo pravo potoa da go obvinam
i osven toa sekako ke umres zosto e bitno na koj nacin
ili toa sepak mora da bide "NEGOVATA VOLJA"



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 01:50
баш обратно, ако немаш избор, не е логично да се суди... Ако имаш ПРАВА имаш и одговорност. така е секаде, па и кај Господ...

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 01:56
LOLLOL
prava i odgovornost se ima pred stvarna institucija
pred stvarna drzava, i pred stvarna nacija
ne pred  fikcijaLOLLOLLOLLOL kolku i da e ubava


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 02:02
епа ако е фикција ондак шо чекаш? pull the trigger...

-------------


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 02:11
Аџија немој така наведување на самоубиство е кривично дело !
Многу е чудно тоа шо од толку верници и продуховени луѓе никој не може и не најде начин на атеистите да им каже кај да го бараат Господ . Они гледаат у небо и мислат дека ќе го видат тоа е исто како на будала да му покажеш со прст накај месечината и он ќе гледа у прстот . Зборот ми беше дај упатете  ги луѓето господ да го бараат во себе а не да лутаат .
 
 
Ying%20Yang


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Sulltan Murad
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 02:19
adzio kako be ti vernik a mu velis na covekot samoubij se :S
p.s. kaj bevte dosega ve nemase na forumTongue


-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 02:34
Bev izlezenSmile
mislam deka nikoj nema pravo da go osuduva toa
Ni "bog" nitu pak lugeto
i zosto tie nemaat kako da kazam pristoen verski pogreb
ako e na bog da osudi zosto ne go ispratat "tamu" covekot kako sto treba pa potoa toj da mu sudi
ili mozebi vasiot GOSPOD nema da znae koj se samoubil a koj umrel po "BOZJA VOLJA" pa morame nie ovde da prevzemame merki SmileSmileSmileSmile



Постирано од: Реакт
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 08:56
Па, еве интересна тема. Благодарам!
На човека му е дадена слободна волја и тоа е јасно. Па ако сам може да одлучува, според својата слободна волја, тогаш можел да донесе било каков заклучок, па дури и да се самоубие. Но со тоа САМИОТ се оттргнал од Бога, а не Бог од него! И сега вината не ја барајте кај Бога. Оти може да се самоубие само човек кој потполно ја изгубил верата во се, па и во Бога. Ако верувал макар во нешто, можеби и ке се предомислел.
Никој не ги осудува самоубијците, оти тие сами си пресудиле. Бог вели: Не судете, за да не ви се суди. Оти со каква мера мерите, со таква и ке ви се мери. Ова значи поука да не судиме ние, оти судиме според човечки мерки, кои обично се премногу сурови кога се однесува за друг, а премногу благи кога си судиме за нас. Само Оној Кој ја знае целата вистина - само неговиот суд е вистинит.
А за верскиот погреб - важи она што го реков дека тој самиот се оттргнал од Бога, а не Бог од него. Инаку, може и најсвечен световен погреб да има, тоа никој не може да го забрани.



-------------
Без коментар


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 09:54
Originally posted by goor goor напиша:

Bev izlezenSmile
mislam deka nikoj nema pravo da go osuduva toa
Ni "bog" nitu pak lugeto
i zosto tie nemaat kako da kazam pristoen verski pogreb



ова ми личи ко партизаните да бараат погреб со кукаст крст...LOLLOLLOL

абе како може човек, што до таа крајност искажал непочитување и понижување на Бога, и уште да се буни оти немал верски погреб?LOLLOLLOL бог да чува...Ouch


-------------


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 13:45
Ne fakjaj im se za greskite!
Neli gledas deka se vo edna golema greska?!
Iako ni ti nesi vo nesto pomala greska, sepak pouci gi, barem po tvoe, za patot kon Boga!
 
Ili toa znaenje ti e nedostapno...???


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: goor
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 14:36
 toj kako sto znam nema ni da moze da se buniDead
No kako sto i sami rekovte "bog" e toj sto treba da sudi a ne lugeto....ako e taka jas zboruvam deka popoveto ili bilo koj "verski poglavici"(vladiki odzi  monasi)
 nemaat pravo da odlucuvaat koj kako ke bide pogreban, tie se dolzni da go ispratat kako sto treba ili kako sto rekov mozebi bog nema da go prepoznae samoubiecot megu lugeto koi umrele po "bozja volja" te prirodna smrt.
Sto znaci pak ste kontradiktorni...


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 17:30
се разбира дека ЧОВЕКОТ сам одлучува како ќе биде покопан.

Ако се самоубил, јасно ставил до знаење дека не му е приоритет Бог... шо има тука нејасно...


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 20:21
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Аџија немој така наведување на самоубиство е кривично дело !
Многу е чудно тоа шо од толку верници и продуховени луѓе никој не може и не најде начин на атеистите да им каже кај да го бараат Господ . Они гледаат у небо и мислат дека ќе го видат тоа е исто како на будала да му покажеш со прст накај месечината и он ќе гледа у прстот . Зборот ми беше дај упатете  ги луѓето господ да го бараат во себе а не да лутаат .
 
 
Ying%20Yang


kaj ti teknuvat ovie genijalni sporedbiLOLLOLLOLLOL
vo detska gradinka ikje pominat
more i do 4 odelenje
ponataka mozebi kaj adzija i takvi ko tebe
zaneseni i samo izlazani deka nesto osetile
hahahaha



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 23:42
Originally posted by goor goor напиша:

   bilo koj "verski poglavici"(vladiki odzi  monasi)
 nemaat pravo da odlucuvaat koj kako ke bide pogreban, tie se dolzni da go ispratat kako sto treba 



a kako treba... Confusedmoze umreniot da kaze kako sakaConfusedznachi vo soglasnost so negovata verska pripadnost taka i se zakopuva...ako toj se samoubie sigurno ne e hristijanin....


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 23:48
Originally posted by goor goor напиша:

Pa neli imas slobodna volja
mozes da biras kako sakas ili kako nesakas da go zivees svojot zivot

 
 Tvoite dela mu se poznati na Gospod i se zapi{ani vo negovata kniga, no so toa ne ti se so sila odredeni. Tie se odredeni samo vo negovoto znaewe. Ovaa odredenost mo`e da se sporedi so slednoto: Ti ima{ znaewe za delata na svojot sin i vo niv e sodr`ana mo`nosta toj da izvr{i prequba. Ako go napravi toa dali ti si go prinudil na toa ili toa samo bilo pretpostaveno i se slu~ilo tvoeto znaewe da bilo to~no?

 

                ti zboruva{ za apsolutna sloboda...sloboda za slobodno raspolagawe so univerzumot, {to mu pripa|a samo na Gospod. Za nas vistinata e edna: A Gospodarot  tvoj sozdava {to saka i {to odbira. Ne e nivno da odbiraat (Kasas, 68). Nikoj nema izbor vo odnos na pra{aweto za sozdavaweto, zatoa {to samo Allah x.{. e toj {to sozdava {to saka i bira {to posakuva. Gospod x.{. nema da te povika na odgovornost zaradi tvojata visina, nitu }e te kaznuva zaradi toa {to ne si go soprel sonceto vo svojata orbita. No podra~jeto na pra{aweto e pra{awe na naredbata. Ti na toj plan si sloboden i toa se granicite za koi zboruvame. Ti si sloboden da gi skroti{ svoite strasti, da go skroti{ svojot gnev, da se sprotivstavi{ na sebe, da gi otfrli{ zlite nameri, a da gi prodol`i{ svoite doblesti. Ti mo`e{ da bide{ dare`liv po sebe i so imotot. Mo`e{ da ja ka`uva{ vistinata ili da la`e{. Mo`e{ da ja vozdr`i{ rakata od zabranetoto. Mo`e{ da go vozdr`i{ pogledot od tu|ata sramota. Mo`e{ da go vozdr`i{ svojot jazik od napa|awe, ogovarawe i spletkarewe. Na ovoj plan nie sme slobodni, i samo za toa {to e vo nego }e bideme pra{ani i odgovorni.

 

           Stanuva zbor za relativna, a ne za apsolutna sloboda, sloboda na ~ovekot na plan na obvrskite. Ovaa sloboda e vistinita, a nea ja doka`uva vrodenoto ~uvstvo za nea. Nie ~uvstvuvame odgovornost, kaewe zaradi gre{kata, a zadovolstvo i mir koga }e storime dobro delo. Nie vo sekoj mig birame i gi sporeduvame sopstvenite mo`nosti. Duri i prvata zada~a na na{iot razum e opredeluvaweto pome|u pove}e mo`nosti.

          

Nie sosema jasno go razlikuvame dvi`eweto na rakata koja treperi od treska i rakata koja pi{uva pismo, pa velime deka prvoto e odredeno, nasilno, a vtoroto odbrano, slobodno. Da nemavme slobodna voqa, ne }e mo`evme da pravime razliki.

 

           Isto taka ovaa sloboda ja doka`uva a na{eto ~uvstvo na nemo} da go prinudime srceto na ne{to so {to toa ne e zadovolno. @enata mo`eme da ja prinudime so prisilba i zakani da pravi se {to }e i ka`eme, no so nikakvi sredstva ne mo`eme da ja prinudime da ne saka. Ova jasno poka`uva deka Allah x.{. gi oslobodil na{ite srca od sekakva prisilba, pravej}i go sosema slobodno. Zatoa Allah x.{. ja storil namerata t.e. nijetot, ~ij izvor e srceto, kako stolb na odgovornosta. Vernikot koj pod prisilba ja grdi verata nema da odgovara pred Allah x.{. se dodeka so soglasuvawe na svoeto srce ne go napravi toa: ..osven onoj koj so sila e prinuden, a negovoto srce e smireno vo verata.. (En-Nahl, 106).

 

           Vtor vid na pogre{nost na ova pra{awe se sostoi vo toa {to nekoi lu|e sfa}aat deka ~ovekovata sloboda i  e nadredena na voqata na Allah x.{., obvinuvaj}i gi zastapnicite na tezata za slobodata deka na Gospod mu pripi{uvaat sou~esnici vo zapoveduvaweto i odlu~uvaweto. Pa taka i ti prijatele si ja razbral, pa zboruva{e za pove}ebrojnosta na voqite, {to o~igledno e pogre{no. ^ovekovata sloboda ne se vozdignala nad voqata na Allah x.{. ^ovekot e sloboden da stori ne{to {to mu se sprotivstavuva na zadovolstvoto na Allah x.{., no toj ne mo`e da stori ni{to {to i protivre~i na voqata na Allah x.{.

 

           Allah x.{. ni dal sloboda da se sprotivstavime na Negovoto zadovolstvo na na{a {teta, no na nikogo ne mu dal sloboda da se sprotivstavi na Negovata voqa. Ova e vtoro lice na relativnosta na ~ovekovata sloboda. Se {to pravime e vo ramkite na voqata na Gospod, duri i ona {to go pravime, a {to ne e vo sklad so Bo`jeto zadovolstvo i so [erijatot.

           Na{ata sloboda e Bo`ji blagodet i nagrada koja Gospod ni ja daril sosema nezavisno od na{ata voqa. Na{ata sloboda e samo negova voqa: Vie ne mo`ete da sakate ne{to drugo od toa {to Allah saka (El-Insan, 30)

           Da se zboruva za slobodata vo ovaa smisla ne zna~i pripi{uvawe na Gospod deka ima drugari. Na{ata sloboda e isto {to i Negovata naredba, Negovata voqa i Negovata odredba.

           Tret vid na pogre{nost na ova pra{awe e pogre{noto sfa}awe na odredbata i sudbinata na slobodnata voqa i slobodniot izbor, od strana na onie koi se zanimavale so prou~uvawe na ova pra{awe. Tie odreduvaweto i sudbinata  gi sfatile kako da e toa prinuduvawe i prisiluvawe na ~ovekot na ona {to ne e vo negoviot karakter i vo negovata priroda. Istata ovaa gre{ka ja napravi i ti, prijatelu. Allah x.{. ja odrekuva prisilbata od svoja strana: Da sakavme Nie bi pratile znak na neboto, pa tie pred nego bi gi svitkale svoite vratovi (E{-[uara, 4).

           Zna~eweto na ovoj ajet e jasno: sosema mo`no bilo da se prinudat lu|eto na veruvawe, no toa ne e storeno zatoa {to Gospod ne prisiluva:

 

           Vo verata nema prisilba. Pravata vistina jasno se razlikuva od zabludata (El-Bekare, 256); Da go saka{e toa tvojot Gospodar, site lu|e }e veruvaa. Zarem ti }e gi prisili{ lu|eto da veruvaat i da bidat vistinski vernici (Junus, 99)

 

           Vo zakonistite, koi Gospod gi dal nema nikakva prisilba. Odreduvaweto i sudbinata ne smeat da se sfatat kako prisilba na ne{to {to ne e negovata priroda. Allah x.{. mu dava na sekogo samo ona {to e vo namera na poedinecot, mu posakuva samo ona {to samiot toj si go posakuva i mu saka ona {to samiot si go saka. Bo`jeto upravuvawe e ~ovekov izbor, zatoa {to Allah x.{. go upravuva sekoj ~ovek kon ona {to negovoto srce te`nee i kakva namera ima:

Koj ja bara `etvata na `ivotot ve~en Nie }e ja umno`ime `etvata negova. A koj ja bara `etvata na `ivotot zemski, }e mu ja dademe (E{-[u-ra, 20).  Vo nivnite srca e bolest i Bog im  ja zgolemi bolesta”. (El- Bekare, 10). A tie {to se upateni im go zgolemi Allah x.{. upatot.(Muhammed,   17). ]e go spomneme i ajetot vo koj Allah x.{. im se obra}a na zarobenicite: Ako Bog najde dobro vo va{ite srca, }e vi dade podobro od ona {to vi go zel... (Enfal, 70).

           Allah x.{. ni go ovozmo`uva ona {to sme go odbrale vo na{ite srca i ona {to ni se namerite i zatoa nema nasilie, prisilba ni prinuduvawe na ne{to {to ne e vo sklad so na{ite prirodi.

           Na onoj koj deli i se ~uva i koj go potvrduva ona {to e najubavo , Nie }e mu go olesnime i ona {to e najlesno. A na onoj koj }e skr`avi i }e se smeta za nezavisen i }e go smeta za la`no ona {to e najlesno, nie }e mu go olesnime (patot) za ona {to e najte{ko  (lo{o delo) (El-lejl, 5-10).

           Ti ne si frlil, koga si frlil, tuku Gospod frlil (El-Enfal, 17).

           Tuka se poistovetuva aktot na ~ovekovoto frlawe so frlaweto od strana na Allah x.{. , ta zatoa postoi samo edno frlawe. Kaj ~ovekot e namerata, a Allah x.{. go ovozmo`uva nejzinoto realizirawe, i toa ako e dobro so dobro, a ako e zlo so zlo. ^ovekovata sloboda nema postojana mera tuku relativna mo}, koja se zgolemuva i namaluva. ^ovekot mo`e da ja zgolemi svojata sloboda so nauka: so pomo{ na otkritija i razli~ni pronajdoci ~ovekot uspeal da ja osvoi zemjata, da go  sovlada prostorot i da se oslobodi od prangite na vremeto. Otkrivaj}i gi zakonite vo prirodata, ~ovekot uspeal da zavladee so niv i da gi pot~ini na sebe. Otkril kako se pobeduva `e{tinata, studot, temninata, i taka ja zgolemil svojata sloboda na planot na aktivnostite. Naukata e zna~i sredstvo za pro{iruvawe na granicite na ~ovekovata sloboda.

           Vtoro sredstvo e verata. Obra}aweto kon Allah x.{. i baraweto na Negova pomo{, isto taka gi pro{iruva granicite na slobodata i ova sredstvo go koristele site Bo`ji pratenici i nivnite sledbenici. Sulejman a.s. gi pokoril xinite, odel so veterot i zboruval so pticite, seto toa so Bo`ja podr{ka i pomo{. Musa a.s. go razdvoil moreto. Isa a.s. gi o`ivuval mrtvite, le~el slepci, gubavci i }oravi. ^itame isto taka i za evliite- tie koi mu ugoduvale na Allah x.{.- na koi im se pokriva zemjata i im se otkrivaat tajnite, nedostapni za obi~nite.

           Se se toa stepeni na slobodata, krenati nad prosekot na ~ovekova sloboda, koi tie ja postignale so svoeto obra}awe kon Allah x.{. i iska`uvawe na qubovta kon Nego. Nim im se podareni delovi od tajnoto znaewe.

           Naukata se javuva po vtor pat. Ovoj pat toa e naukata na tesavvuf-misticizmot. Pra{aweto na slobodniot izbor i neslobodnata voqa - Ebu-Hamid El-Gazali go postavuva i razjasnuva kratko i ednostavno:

^ovekot ima slobodna voqa za ona {to go znae, a ja nema vo ona {to ne go znae. So ova toj misli deka {to pove}e se pro{iruva negovoto misti~no i objektivno znaewe, istovremeno se pro{iruva prostorot na negivata sloboda.

           Materijalisti~kite misliteli gre{at koga velat deka ~ovekot e rob na istoriskite nu`nosti, gledaj}i vo nego samo alka vo nizata na op{testveno-ekonomski slu~uvawa, sosema podredeni na zakonite na ekonomijata i dvi`eweto na op{testvoto.

           Poimot koj tie neumorno go povtoruvaat, kako da se raboti za zakon, a toa e nu`nosta na klasniot sudir, pogre{en e vo nau~nata analizae, bidej}i nema nu`nost na ~ovekov plan, tuku najmnogu {to ima toa se mo`nostite i verojatnostite... vo ova e i razlikata pome|u ~ovekot i zabecot, sredstvoto i materijalnite tela. Mo`no e da se predvidi zatemnuvaweto na sonceto vo minuta i sekunda, a mo`no e i predviduvaweto na negovoto dvi`ewe vo idninata. Me|utoa nevozmo`no e  da se soznae {to ~ovekot krie vo svoite nameri, {to }e napravi utre ili zadutre. Nevozmo`no e da se znae ova osven so pomo{ na verojatnosti i mo`nosti i pretpostavuvawa i toa pod osnovna pretpostavka za imawe na dovolno podatoci za donesuvawe na istite.

           [to se odnesuva do tvrdewata na materijalistite za vlijanieto na sredinata i op{testvoto i za toa deka ~ovekot ne vodi samostoen `ivot, odgovarame deka vlijanieto na sredinata i na op{testvoto kako protivte`a na individualnata sloboda go potvrduva dijalekti~koto znaewe na ovaa sloboda, bidej}i individualnata sloboda se potvrduva samo vo soo~uvawe so protivdejstvata; ako nema protivdejstvo na ~ovekovata sloboda, toga{ toj i ne e sloboden, ako zboruvame za slobodata vo vistinska smisla, zatoa {to ne postoi pre~ka koja treba da se sovlada i da se potvrdi niz taa sopstvena sloboda.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 11.Јуни.2007 во 23:53
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Аџија немој така наведување на самоубиство е кривично дело !
Многу е чудно тоа шо од толку верници и продуховени луѓе никој не може и не најде начин на атеистите да им каже кај да го бараат Господ . Они гледаат у небо и мислат дека ќе го видат тоа е исто како на будала да му покажеш со прст накај месечината и он ќе гледа у прстот . Зборот ми беше дај упатете  ги луѓето господ да го бараат во себе а не да лутаат .
 
 
Ying%20Yang


kaj ti teknuvat ovie genijalni sporedbiLOLLOLLOLLOL
vo detska gradinka ikje pominat
more i do 4 odelenje
ponataka mozebi kaj adzija i takvi ko tebe
zaneseni i samo izlazani deka nesto osetile
hahahaha

 
 
Еве причина зошто не сакам да коментирам на одредени теми !
1 . овие генијални споредби се за до 4 одд. за да можеш да ги сватиш
2. ме споредуваш со аџија    грешка голема
3. не сум занесен  и излажан  тоа ме вреѓа  ама овој пат нека оди од мене
 
 


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: goor
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 02:48
[QUOTE=Miralem1]Tvoite dela mu se poznati na Gospod i se zapi{ani vo negovata kniga, no so toa ne ti se so sila odredeni. Tie se odredeni samo vo negovoto znaewe. Ovaa odredenost mo`e da se sporedi so slednoto: Ti ima{ znaewe za delata na svojot sin i vo niv e sodr`ana mo`nosta toj da izvr{i prequba. Ako go napravi toa dali ti si go prinudil na toa ili toa samo bilo pretpostaveno i se slu~ilo tvoeto znaewe da bilo to~no?
Dali ova znaci deka seznajniot ALAH  ili GOSPOD raboti so pretpostavki  I  slucajnosti?????Smilei mozebi ima poveke knigi vo koi se razraboteni site slucajnosti koj mozat da nastanat....?

                ti zboruva{ za apsolutna sloboda...sloboda za slobodno raspolagawe so univerzumot, {to mu pripa|a samo na Gospod. Za nas vistinata e edna: A Gospodarot  tvoj sozdava {to saka i {to odbira. Ne e nivno da odbiraat (Kasas, 68). Nikoj nema izbor vo odnos na pra{aweto za sozdavaweto, zatoa {to samo Allah x.{. e toj {to sozdava {to saka i bira {to posakuva. Gospod x.{. nema da te povika na odgovornost zaradi tvojata visina, nitu }e te kaznuva zaradi toa {to ne si go soprel sonceto vo svojata orbita. No podra~jeto na pra{aweto e pra{awe na naredbata. Ti na toj plan si sloboden i toa se granicite za koi zboruvame. Ti si sloboden da gi skroti{ svoite strasti, da go skroti{ svojot gnev, da se sprotivstavi{ na sebe, da gi otfrli{ zlite nameri, a da gi prodol`i{ svoite doblesti. Ti mo`e{ da bide{ dare`liv po sebe i so imotot. Mo`e{ da ja ka`uva{ vistinata ili da la`e{. Mo`e{ da ja vozdr`i{ rakata od zabranetoto. Mo`e{ da go vozdr`i{ pogledot od tu|ata sramota. Mo`e{ da go vozdr`i{ svojot jazik od napa|awe, ogovarawe i spletkarewe. Na ovoj plan nie sme slobodni, i samo za toa {to e vo nego }e bideme pra{ani i odgovorni.

 

           Stanuva zbor za relativna, a ne za apsolutna sloboda, sloboda na ~ovekot na plan na obvrskite. Ovaa sloboda e vistinita, a nea ja doka`uva vrodenoto ~uvstvo za nea. Nie ~uvstvuvame odgovornost, kaewe zaradi gre{kata, a zadovolstvo i mir koga }e storime dobro delo. Nie vo sekoj mig birame i gi sporeduvame sopstvenite mo`nosti. Duri i prvata zada~a na na{iot razum e opredeluvaweto pome|u pove}e mo`nosti.

          

Nie sosema jasno go razlikuvame dvi`eweto na rakata koja treperi od treska i rakata koja pi{uva pismo, pa velime deka prvoto e odredeno, nasilno, a vtoroto odbrano, slobodno. Da nemavme slobodna voqa, ne }e mo`evme da pravime razliki.

 

           Isto taka ovaa sloboda ja doka`uva a na{eto ~uvstvo na nemo} da go prinudime srceto na ne{to so {to toa ne e zadovolno. @enata mo`eme da ja prinudime so prisilba i zakani da pravi se {to }e i ka`eme, no so nikakvi sredstva ne mo`eme da ja prinudime da ne saka. Ova jasno poka`uva deka Allah x.{. gi oslobodil na{ite srca od sekakva prisilba, pravej}i go sosema slobodno. Zatoa Allah x.{. ja storil namerata t.e. nijetot, ~ij izvor e srceto, kako stolb na odgovornosta. Vernikot koj pod prisilba ja grdi verata nema da odgovara pred Allah x.{. se dodeka so soglasuvawe na svoeto srce ne go napravi toa: ..osven onoj koj so sila e prinuden, a negovoto srce e smireno vo verata.. (En-Nahl, 106).
Mozeme li tuka da ja smestime svetata vojna....?

           Vtor vid na pogre{nost na ova pra{awe se sostoi vo toa {to nekoi lu|e sfa}aat deka ~ovekovata sloboda i  e nadredena na voqata na Allah x.{., obvinuvaj}i gi zastapnicite na tezata za slobodata deka na Gospod mu pripi{uvaat sou~esnici vo zapoveduvaweto i odlu~uvaweto. Pa taka i ti prijatele si ja razbral, pa zboruva{e za pove}ebrojnosta na voqite, {to o~igledno e pogre{no. ^ovekovata sloboda ne se vozdignala nad voqata na Allah x.{. ^ovekot e sloboden da stori ne{to {to mu se sprotivstavuva na zadovolstvoto na Allah x.{., no toj ne mo`e da stori ni{to {to i protivre~i na voqata na Allah x.{.

 

           Allah x.{. ni dal sloboda da se sprotivstavime na Negovoto zadovolstvo na na{a {teta, no na nikogo ne mu dal sloboda da se sprotivstavi na Negovata voqa. Ova e vtoro lice na relativnosta na ~ovekovata sloboda. Se {to pravime e vo ramkite na voqata na Gospod, duri i ona {to go pravime, a {to ne e vo sklad so Bo`jeto zadovolstvo i so [erijatot.

           Na{ata sloboda e Bo`ji blagodet i nagrada koja Gospod ni ja daril sosema nezavisno od na{ata voqa. Na{ata sloboda e samo negova voqa: Vie ne mo`ete da sakate ne{to drugo od toa {to Allah saka (El-Insan, 30)
Znaci kako sto razbrav nie sme slobodni da pravime se sto ne e vo nasa volja.I  nie nemozeme da skame drugo  od toa sto go  saka  bog...??A  kako  odlucuva GOSPOD(ALAH ,JEHOVA..Gi nabrojuvam site zatoa sto ova ne se odnesuva samo na muslimanite)za nasata  smrt????STO  ako toj vo negovata kniga pretpostavil deka ke umres  vo vojna  ili  od bolest ili od svoja raka-ne e li toa pak negova volja????

     



Постирано од: Реакт
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 10:32
Самоубиството е САМО - УБИСТВО. Значи САМО. Самиот си одлучил. Зарем самиот си одлучил дали да се родиш, па самиот да одлучуваш дали ќе се убиеш? Сигурно не. Животот ни е даден од Бога за добро, а не за лошо. Па затоа кој сака да се самоубие, тој самиот си ја донел одлуката и сам нека си ги сноси последиците. Сам се оттрганл од Бога, а не Бог од него. А ако нешто било по Божја волја - тоа би било за добро и за спасение, а не за смрт.

-------------
Без коментар


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 11:24
Злобниот човек, ако постојано престојува во гревови, по одредено време преголемото зло го одведува во самоубиство, за да го одзеде својот живот, бидејќи повеќе не може да ја поднесува грижата на совеста.

Smrtta na Juda

(Dela 1:18,19)

 

3 Toga{ Juda, koj Go predade, otkako vide deka Go osudija, se pokaja i im gi vrati triesette srebrenici na prvosve{tenicite i na stare{inite, 4 velej}i: "Zgre{iv, za{to predadov nevina krv."

A tie mu rekoa: "[to nе zasega nas toa? Tvoja rabota!"

5 Toga{ gi frli srebrenicite vo Hramot, izleze i otide, pa se obesi




-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 13:16
Originally posted by Реакт Реакт напиша:

Самоубиството е САМО - УБИСТВО. Значи САМО. Самиот си одлучил. Зарем самиот си одлучил дали да се родиш, па самиот да одлучуваш дали ќе се убиеш? Сигурно не. Животот ни е даден од Бога за добро, а не за лошо. Па затоа кој сака да се самоубие, тој самиот си ја донел одлуката и сам нека си ги сноси последиците. Сам се оттрганл од Бога, а не Бог од него. А ако нешто било по Божја волја - тоа би било за добро и за спасение, а не за смрт.
Mожеби не си одлучил самиот да се родиш но тоа не значи дека намаш право да одлучиш како ке умреш.Е сега за последиците друга работа каде во библијата или во некоја друга света книга стои дека несмееш сам да си го одземеш животот.И веке реков и предходно кога јас некому нешто му дадам или му подарам немам потоа никакво право да му кажувам што да прави со тоа или пак да му судам.


Постирано од: sandrica
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 13:23

[/QUOTE]Mожеби не си одлучил самиот да се родиш но тоа не значи дека намаш право да одлучиш како ке умреш.Е сега за последиците друга работа каде во библијата или во некоја друга света книга стои дека несмееш сам да си го одземеш животот.И веке реков и предходно кога јас некому нешто му дадам или му подарам немам потоа никакво право да му кажувам што да прави со тоа или пак да му судам.
[/QUOTE]
A neli procita vo nekoja sveta kniga deka e grev da si go odzemes zivotot?
Site sme stvoreni na ovoj svet da izvrsime nekoja misija i da gi pocuvstvuvame blagodetite na zivotot,a koga toa ke zavrsi i nasiot zivot zavrsuva. Znaci se u svoe vreme. Site imame krizi,problemi i situacii koi mislime deka se bezizlezni,no toa ne e opravdanie da si go odzememe zivotot koj ni e PODAREN!!!


-------------
Just love


Постирано од: goor
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 13:24
 Smrtta na Juda

(Dela 1:18,19)

 

3 Toga{ Juda, koj Go predade, otkako vide deka Go osudija, se pokaja i im gi vrati triesette srebrenici na prvosve{tenicite i na stare{inite, 4 velej}i: "Zgre{iv, za{to predadov nevina krv."

A tie mu rekoa: "[to nе zasega nas toa? Tvoja rabota!"

5 Toga{ gi frli srebrenicite vo Hramot, izleze i otide, pa se obesi


[/QUOTE]
Значи тука Јуда сам се казнува за тоа што го сторил зошто пак би му се судело????И како што знам тој треба да биде во рајот затоа што ако не бил тој во вашата библија во новиот завет немало да има понжвеке од десет страни.И исто така исус знаел дека некој ке го предаде и дека потоа ке умре како што вели на последната вечера,тогаш зошто не побегнал?????
туку останал да умре не е ли и тоа еден вид самоубиство само што ова е смислено и во него се навлечени повеќе луге зошто ако исус требало да умре бог не си го зел ,,природно,,???????????Confused


Постирано од: sandrica
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 13:36
Pa neli ne ucat na kajanie,na prostuvanje...
Mozel da se pokae i moli za svoite grevovi,pa da mu bide prosteno i da ja obeli proskata so toa sto ke se popravi i t.n.


-------------
Just love


Постирано од: rome
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 13:59
goor ne je taka oti juda ne trebase sam da si ja frli dusata na gjavolot.oti ne ostae za Gospo da go dojsi do umiracka tuku samiot odluci sto da praj.a za isus toj znaese oti kako ke umre i zatoa dojde za preku prolivanjeto na negovata ne gresna krv nie da imame spasenie.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: goor
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 14:00
Da se moli da mu bide prosteno???????????zosto pa toj ne pravi grev


Постирано од: rome
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 14:02
koj goor ne napravil grev

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: sandrica
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 14:09
Originally posted by goor goor напиша:

Da se moli da mu bide prosteno???????????zosto pa toj ne pravi grev
Pa neli predal nevina krv,priznava deka zgresil,no ne se pokajuva i ne moli za proska.


-------------
Just love


Постирано од: goor
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 14:13
zborev na sandrica
e vaka sea ako isus moral da umre kakov grev napravil juda???????
Juda najverojatno e prviot samoubiec(spored biblijata) ako ne se lazam zosto se samoubil zosto mislel deka toj e vinoven za smrtta na isus
so toj sam se kaznil i zosto poveke treba da mu se sudi????


Постирано од: rome
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 14:13
ok no i ako ne se ubiese ke mozi da se pomolese za proska ama sam si  ja frle dusata vo pekolot.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 14:23
Originally posted by goor goor напиша:

  Значи тука Јуда сам се казнува за тоа што го сторил зошто пак би му се судело????И како што знам тој треба да биде во рајот затоа што ако не бил тој во вашата библија во новиот завет немало да има понжвеке од десет страни.И исто така исус знаел дека некој ке го предаде и дека потоа ке умре како што вели на последната вечера,тогаш зошто не побегнал?????
туку останал да умре не е ли и тоа еден вид самоубиство само што ова е смислено и во него се навлечени повеќе луге зошто ако исус требало да умре бог не си го зел ,,природно,,???????????Confused

ај да почнам.
Јуда МОЖЕЛ да се покае за делото, за предавањето на Исус,  и Бог ке му простел, Мисијата на Исус не зависела од Јуда. Јуда не му направил услуга на Исус, кога го предал.
Исус не дошол за да побегне, туку за да спаси мнозина. Како што со делото на еден човек мнозина настрадаа (со делото на Адам) така со делото на еден човек мнозина ке се спасат (делото на Исус).Исус знаел дека неговата  смрт ке откупи мнозина.
Исус бил распнат од Римските војници, не кренал рака на себе, тука нема елемент на самоубиство.



-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 14:44
ama juda ne storil nisto loso neka bide jasno odnapred se znaelo deka isus ke umre i kako ke umre toj neli "zatoa i dosol" i koj e grevot na juda-nema -na negovo mesto mozel da bide i sv petar ili jovan ili bilo koj od apostolite
nemu mu bila dodelena taa kletva od "boga" i nemal toj zosto da  bara da mu bide prosteno.Se samoubil zatoa sto vasiot gospod mu dodelil takva zadaca
sega pak ke kazam isus dosol ovde i znael deka ke bide ubien i ne pobegnal i ne napravil nisto so toa tuku sam posol so rimjanite da go ubijat i toa e samoubistvo samo ovde vmesal poveke luge za da izgleda kako macenik.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 14:47
дали да спасиш живот, кога некој треба да биде прегазен, и ТИ завршиш удрен, е самоубиство? Или е најдоблесното нешто што човек може да го направи за друг човек?

Дали е самоубиство, мајката да го роди бебето, кое и носи сигурна смрт? Или е најдоблесното нешто што може да го направи за него/неа?

Дали е самоубиство, ако „некој“ го завземе нашето место, при егзекуција, за ние да бидеме помилувани, или е најдобленото нешто некогаш направено???


-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 15:16
da samoubistvo e ne direktno no poloso zatoa sto vo tvojata volja da umres vnesuvas i drugi koj podocna ke cuvstvuva vina 


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 15:24
само кај тебе, може да биде ЛОШО ДЕЛО, да спасиш туѓ живот...

ти честитам...ClapClapClapClap


-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 15:44
koj rece deka e loso rekov samo deka e samoubistvo
a ne loso delo
toa ti si go dodade


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 16:04
Originally posted by goor goor напиша:

da samoubistvo e ne direktno no poloso zatoa sto vo tvojata volja da umres vnesuvas i drugi koj podocna ke cuvstvuva vina 


ај шо не знаете јас шо сум напишал, ама кога не знаете ВИЕ што сте напишале, веќе станува премногу...Angry


-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 16:29
da napisav deka ima nesto poloso od samoubistvo a ne deka samoubistvoto e loso i ako neznaes sto da kazes nemorasCryCryCryCry


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 16:34
значи сепак, за тебе, полошо е да се спаси  туѓ живот, отколку да се самоубиеш?

епа тогаш шо рипаш??? LOLLOLLOL


-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 20:24
aj vaka poloso od samoubistvo e koga skas da se samoubies a nemas hrabrost za toa pa namestis nekoj drug da te ubie i so toa i nemu mu go unistuvas zivotot isto kako isus na juda i na pilat ...


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 21:00
абе ти почна да бладаш... LOLLOLLOL

-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 21:35
aj vaka da bidam pojasen
1. isus znael deka ke umre zosto ne izbegal i ne se spasil tuku ostanal da umre toa go pravi samoubiec bezrazlika kolku luge spasil
-da receme covek zaboluva od nekoja bolest koja e smrtonosna ako ne se izleci na vreme.
-covekot od bilo koja pricina odbiva da ja leci svojata bolest i po odredeno vreme umira.
-Zar ovoj covek ne e samoubiec???????
2.zosto e vinoven juda?????
-za NISTO




Постирано од: аџија
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 23:57
јуда е виновен за предавсто на невин човек, за лажно сведочење...
 
Исус не е самоубиец, исто како што мајката која го раѓа бебето, или истрчува пред автомобил за да го спаси, не е самоубиец...
 
логикава не ти личи ептен...Embarrassed


-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 00:04
a vidi ja ti tvojata vo sekoj slucaj ako majkata znae deka ke umre a pak se nafati da go rodi deteto taa e samoubiec
i sega neznam kako se iskupuva za toa so toa sto donesuva zivot?????
i razmisli odnosno pogledni malku od druga strana ke svatis deka isus e samoubiec


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 00:14
мајката ако не го роди, станува убиец, а ако го роди, според тебе, станува самоубиец... И според тебе, и САМО според тебе, подоблесно е да станеш убиец, отколку свесна жртва за да го спасиш саканото...

-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 01:44
vo sekoj slucaj si zrtva


Постирано од: goor
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 01:46
adzi aj sea vaka da te prasam
otprilika kolkav procent od vasite vernici pusat cigari....????


Постирано од: goor
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 02:21
i drugo prasanje sto pisuva na site kutii cigari???



Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 02:27
UMRI MLAD DA BIDES UBAV LESH...Tongue

-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 02:34
ili uste pomlad da ne se macat grobariteDeadDeadDeadTongue


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 02:35
PA SEA ZAVISI OD KOGA SI POCNAL SO PUSENJE...Tongue

-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 02:37
ne e li toa samoubistvo
pa pak koga ke umrat(mozebi i od rak) gi isprakaat kako sto treba



Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 02:40
pa zzar doma da gi  cuvaat Dead svasta...

-------------


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 02:41
a zar poarno e od SIDA DADead?

-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 02:42
zborev za drugo
za toa deka samoubijcite nemaat pop na pogrebot i takvi raboti
sto gi osuduvaat uste ovde
ako e taka
treba barem 30 % od vernicite da gi pogrebaat taka



Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 02:44
uf,pa so ke mi e pa pop....Tongue

-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 02:49
pa kaj ke gi dadat tvoite pariteTongueTongueTongue



Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 02:51
na decata bez roditeli...Tongue

-------------


Постирано од: str8up
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 03:09
dali e samoubivstvo ako se resis da imas odnos so li4nost za koja znaes deka ima sida?
inaku samoubivstvoto e kako da odbies poklon (iako ne sekogas poklonot e ubav i po nas kejf)
od verski aspekt...hmm...samo gospod dava i samo gospod zema zivot...


-------------
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot


Постирано од: goor
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 07:50
samoubistvo e ako na bilo koj nacin svesno posegnes po svojot zivot bez razlika dali e toa so:
-odnos so licnost za koja ZNAES deka ima sida-znaes sto moze da ti se sluci i pak prodolzuvas
-pusenje cigari
-besenje
i.t.n.


Постирано од: Vlade
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 08:51
Dali nekoj moze da mi posoci nekoi interesni tekstovi za fenomenot na samoubistvoto od religiozen aspekt? Im treba na edni moi prijateli za da se podgotvat za kuso predavanje. Pozdrav


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 09:53
Originally posted by goor goor напиша:

i drugo prasanje sto pisuva na site kutii cigari???


па и воздухот е загаден, ај не диши, и водата не е секаде 100 % бактериолошки исправна ај не ја пиј, храната е со конзерванси, адитиви и хемикалии, ај не јади...Smile


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 10:07
http://www.dhushara.com/book/death/after/aftlife.htm - http://www.dhushara.com/book/death/after/aftlife.htm
http://religiousmovements.lib.virginia.edu/nrms/solartemp.html - http://religiousmovements.lib.virginia.edu/nrms/solartemp.html
http://www.suicidereferencelibrary.com/test4%7Eid%7E1749.php - http://www.suicidereferencelibrary.com/test4~id~1749.php
http://mislam.blogspot.com/2005/05/blog-post_09.html - http://mislam.blogspot.com/2005/05/blog-post_09.html
http://www.healthbosnia.com/kongresi/wiamh/Tuzla/avdibegsinan.htm - http://www.healthbosnia.com/kongresi/wiamh/Tuzla/avdibegsinan.htm
http://www.win.net/ratsnest/archive-articles21/fog0000000384.html - http://www.win.net/ratsnest/archive-articles21/fog0000000384.html

еве линкови за членот што бараше инфо за религиозни самоубиства, претежно на англиски е, ама ке се снајде


-------------


Постирано од: Реакт
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 10:19
Самоубиство е и кога свесно и по своја желба си го уништуваш животот постојано, а не само кога во еден момент си го одземаш. Тоа може и на таков начин да се сфати. Но тоа е свесна одлука на самоубиецот, а ние не можеме по неговата смрт да ја промениве неговата одлука. Па затоа нема погреб од свештеник (православен), застоа што со самоубиството сам посакал и кажал дека не сака свештеник. Оти да сакал духовна помош, ќе ја побарал и додека бил жив. Вака со сила не може да му се помогне.

-------------
Без коментар


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 10:24
а што и да има свештеник, ако починатиот додека бил жив ашикувал, свештеникот нема ама баш никако да и помогне не душата на починатиот да стигне во рајот.
присуството на свештеник на погреб ама баш ништо нема да смени. духовна помош има смисол додека некој е ЖИВ, понатаму се е во Божји раце.


-------------


Постирано од: Реакт
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 11:13
Така е! Свештеникот нема ништо да промени, ако ние не сакаме. Ама ако сакаме, потребен ни е некој да ни помага на патот на нашето духовно растење (без разлика дали е свештеник или друо верско лице), како што на детето му требаат родителите. А свештеникот не доаѓа сам. 

-------------
Без коментар


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 11:16
во тој случај која е смислата од свештеник да пее кај починат (кој можеби бил никаков верник) а да не пее кај самоубиец Smile 

-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 11:28
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

а што и да има свештеник, ако починатиот додека бил жив ашикувал, свештеникот нема ама баш никако да и помогне не душата на починатиот да стигне во рајот.
присуството на свештеник на погреб ама баш ништо нема да смени. духовна помош има смисол додека некој е ЖИВ, понатаму се е во Божји раце.

dobro mozebi e taka
ama prehodno kazav deka svestenoto lice treba da gi isprati site kako sto e red zatoa sto vie sami rekovte deka bog e toj sto sudi
i zatoa prasav zasto nema pogreb kako i site drugi pripadnici na vasata vera dali mozebi "gospod" nema da go prepoznae samoubiecot megu drugite vernici i sto se slucuva so tie vernici sto za primer zemav pusat cigari i umiraat od rak a jasno se predupredeni za taa opasnost???

e sega vozduhot tocno deka e zagaden isto i vodata da i toa znaci li deka site sme samoubijci???
i + primerot sto go dadov za cigarite go dadov za nesto sto ne ni e neophodno za zivot
seto toa za samoubijcite nema smisla.covek si ima sloboda da si odkuci koga ke umre i nema potreba nikade da odgovara za toa ili da bide osuduvan!



-------------
end off days 15...14...13....


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 11:30
како што и самиот кажа овде, „сите други припадници на вашата вера“. Со ова, самоубиецот се дисквалификува како припадник на христијанаството... За исламот, секако тоа не е проблем....

-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 12:06
adzija pusacit kade ke bidat smesteni
kako samoubijci ili ke im se prosti zosto zemaat pogolem del od svetot pa i od vasata vera
ako ne im se prosti mozebi rajot ke bide prazen??TongueTongueTongue


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 12:09
пушачите воопшто не земааат поголем дел, дури би рекол дека нивниот процент е многу многу мал...
ајде ти кажи нешто за атеизмот... Или нема што да се каже? зар не е поблагородно човек да гради, место да се обидува да руши???Wink

-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 12:12
пушачот може да се откаже од пушење, ако има силна волја
а кај ке идат луѓето кои беа изложени на радиоактивно зрачење? или оние што живеат под далноводи... се самоубиваат испаѓа по твое.....
не можеш да рамниш САМОУБИСТВО со ова.
Самоубиството е многу посложено од пушење цигари.



-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 12:14
тој не го разбира зборот... САМОубиство...
 
Тоа значи сам да посегнеш со своја рака, по својот живот...
 
Е како може, некој друг те тепа, те камшикува, и те заковува на крст, и сега тоа да биде САМО убиство???
 
глупост...


-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 12:18
da no onie sto ne se otkazale kade tie ke odat i dali se samoubijci
lugeto na radioaktivno zracenje bea izlozeni protov svoja volja sto znaci ne se samoubijci!

adzija procentot na pusacite vo svetov voopsto ne e mal- cigarite se najprodavaniot artikal vo svetot
a za ateizmot ima druga tema i tamu ke pravime muabet ako be znaes da odgovoris na prasanjeto veke ti rekov pred nekoj den moes da ne odgovoris
porasanjeto bese jasno
procitaj go pak pogore



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 12:23
спасението не е наша заслуга, туку наша одговорност е да го прифатиме или одбиеме. Со сопствени сили не можеме да се спасиме, но имаме одговорност да го одбиеме или прифатиме тоа што Христос веќе го направи за нас...

-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 12:26
Originally posted by belichka belichka напиша:

Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

спасението  е НАША заслуга, и присуството на свештеник на погреб ама баш ништо нема да смени. духовна помош има смисол додека некој е ЖИВ, понатаму се е во Божји раце.
 
 
Zar mislis deka po tvoja zasluga Bog ti dava Novo utro, nov den...protestantizmot na  vakava eshatologija uci?

вера со дела! на тоа мислам, ако веќе сакаш до детали, Бог ни го подарува спасението но само ако го прифатиме учењето на Христа и неговото дело, и се одвратиме од грев и така натаму...значи и НИЕ и те како делуваме, не ни доаѓа спасението гратис за секого. капито? Smile



-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 12:28
epa aj usoglasi se so komentarot na adzija...capito?
sosem razlicni...


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 12:29
еј ај не ми кажувај што да правам
усогласи се ти со апостолите
Smile


-------------


Постирано од: str8up
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 12:34
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

пушачот може да се откаже од пушење, ако има силна волја
а кај ке идат луѓето кои беа изложени на радиоактивно зрачење? или оние што живеат под далноводи... се самоубиваат испаѓа по твое.....
не можеш да рамниш САМОУБИСТВО со ова.
Самоубиството е многу посложено од пушење цигари.




Clap pusenjeto cigari e obi4na navika, dodeka samoubistvoto e psiholoski, sociolosko-opstestven, eticki i uste  kakov ne problem.






pusenjeto e samo ekonomski problem(sverc na cigari)LOLLOLLOL


-------------
igram ruski rulet od k*rtasak!
Peni Saktivniot


Постирано од: Реакт
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 12:58
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

во тој случај која е смислата од свештеник да пее кај починат (кој можеби бил никаков верник) а да не пее кај самоубиец Smile 


Смислата и улогата на свештеникот е премногу опширна тема. Но кратко - пее значи молитва, а не песна. Кај самоубиец не пее т.е. не принесува молитва, затоа што самоубиецот, со чинот на самоубиство, јасно и јавно ја искажал својата волја - против Бога, против себе и против оние околу него. Па тогаш што бара свештеник на погреб кај самоубиец? Затоа и реков дека свештеникот сам не доаѓа, а самоубиството значи дека тој не сака свештеник. Незнаењето никаде не е оправдување, па затоа и самоубиецот би требало да знае дека ако се самоубие ќе нема свештеник.
п.с. за оној кој спомнува дека поповите само за пари биле (си знае тој кој е) - еве, може и самоубијците да ги погребуваат со попови па ќе земат и од таму некоја пара.Big%20smile


-------------
Без коментар


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 13:03
но, ок, што бара поп кај некој починат да пее на гроб , кај некој кој се нарекувал верник, а не бил ни оддалеку верник. сега ќе кажеш па свештеник не иде сам , семејството го вика...



-------------


Постирано од: Sulltan Murad
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 13:05
па свештеник не иде сам , семејството го викаBig%20smile

-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 13:07
а кај муслиманите доаѓа ли оџа на погреб кај самоубиец
каков е ставот за самоубијците во исламот?


-------------


Постирано од: Реакт
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 13:10
Па го вика. Не знам што е тука спорно? Умрениот не може сам да си повика свештеник. Или можеби и може? Па семејството го организира целиот погреб, сите потребности, му прави ковчег, гроб, крст (кај православните, но и кај другите има одредени обреди). Па сам ли умрениот тоа го бара или блиските? Сам да не им се јавува на оние од Бутел или од погребално???
п.с. И пеењето реков дека е молитва.


-------------
Без коментар


Постирано од: Sulltan Murad
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 13:11

bez razlika dali e ubien ili samoubien ili pak prirodno umren odzata prisustvuva na pogrebot.



-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 13:15
aj da bidam pokonkretna za da se razbereme
за ШТО се моли попот над гробот на покојниот?
ако веќе се е завршен чин по настанувањето на смртта




-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 13:32

za shto moze da bide za dzenet

ama i taka i taka kje go dobie
 
pa zasto togash kje se samoubivaat samo raznesuvaat...
 
devici, vino - reki, LOLLOLLOL
 
 
a i tamu e materijalizam?
 
 


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: Реакт
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 14:16
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

aj da bidam pokonkretna za da se razbereme
за ШТО се моли попот над гробот на покојниот?
ако веќе се е завршен чин по настанувањето на смртта



За душата на покојниот. Па, здравје Боже, сите ќе си дочекаме, нели?Cry


-------------
Без коментар


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 15:57
касно е да се моли за душата. Човекот додека е жив, или ќе биде верен, или не. После смртта, нема веќе фаќање врски...
 
Но ајде, да бидам досаден уште малце, ова е уште една пракса, пошто попоите си сфатиле дека некако треба и од умрениот да наплатат, па затоа го измислиле овој обред...


-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 16:46
znaci po tvoe pop ne treba da imani na pogreb na vernicite?????

tuku vaka sto ne mi odgovorivte na prasanjeto za pusenjeto ke go svatam deka sum vo pravo, t.e i puscite vernici i ateisti se samoubijci.

a sega druga situacija
covek e bolen od neizleciva bolest mu ostanuva da receme uste godina vreme zivot vo strasni bolki.Zosto da ne se spasi -da se samoubie.


Постирано од: rice
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 16:51
DA SE SPASI OD OVOJ ZIVOT E TVOEVO PRASANJE NELI?,  NO KAKO ,TREBA SEBE DA SE PRASAS!

AKO SAKA DA SE SPASI COVEKOT SAMO OD BOLKITE TOGAS NEKA SE SAMOUBIE,

NA AKO SAKA DA SE SPASI OD OVA GRESNO TELO I NEGOVIOT DUH DA NASLEDI ZIVOT VECEN I CARSTVO NEBESNO TOGAS NE TREBA DA SE ODZEMA NESTO KOE BOG NI GO DARIL.




-------------


Постирано од: goor
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 20:54
Originally posted by rice rice напиша:

DA SE SPASI OD OVOJ ZIVOT E TVOEVO PRASANJE NELI?,  NO KAKO ,TREBA SEBE DA SE PRASAS!

AKO SAKA DA SE SPASI COVEKOT SAMO OD BOLKITE TOGAS NEKA SE SAMOUBIE,

NA AKO SAKA DA SE SPASI OD OVA GRESNO TELO I NEGOVIOT DUH DA NASLEDI ZIVOT VECEN I CARSTVO NEBESNO TOGAS NE TREBA DA SE ODZEMA NESTO KOE BOG NI GO DARIL.



a toa vo ovoj slucaj bi bilo cela godina vo neponosivi bolki(ili za toa ke go obvinime gaolot)Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile


Постирано од: goor
Датум на внесување: 14.Јуни.2007 во 02:18
OD АЏИЈА
мајката НЕ САКА да загине, таа МОРА да загине за да спаси живот... И тоа воопшто не е самоубиство, бидејќи таа не оди таму со мислата да се самоубие, туку со мислата дека не може своето дете да го остави да умре, и не штедејќи се себеси, тргнува да го спаси...

adzija tuka sme na pravata tema
sega vaka koga majkata odnosno zenata znae deka ako prodolzi po toj pat ke umre i svesno prodoluva toa adzija e samoubistvo!!
isto kako i primerot so pusacite pa ti ako sakas mozes da go negiras cel zivot
e sega na drugata tema (po moja greska malku zastraniv od nea) postaviv prasanje  dali za da se iskupis za eden grev treba da napravis nekoe dobro i pobarav  da  mi se dade katalog na ponistuvanje  grev-dobrina
znaci majkata e samoibiec.ama nejze i se prostuva grevot zatoa sto pravi dobro-go donesuva bebeto vo zivot
i sto imase tuka nejasno




Постирано од: ultra
Датум на внесување: 14.Јуни.2007 во 08:05
member_profile.asp?PF=10810&FID=47 - @goor овде грешиш, не е грев да го жртвуваш својот живот заради туѓ, така да не е самоубиство.

Е сега џабе муабетите, библијата вака, библијата онака, кога свештенствата (да не речам црквите) се прилагодуваат со времето и настаните, а и треба тоа да го прават по мое мислење.

Самоубиците одамна се погребуваат со (можда не сите) црковни обреди.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 14.Јуни.2007 во 09:24
свештенствата, се ќе направат за добра пара... така да они не се репер за што е правилно, а што погрешно...

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk