IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Муслиманите и нешеријатските држави
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Муслиманите и нешеријатските држави

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 19>
Автор
Порака
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 14:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Efendija, ajde jas se ushte chekam na eden argumentiran post od tvoja strana, so ubavi fakti kade ke objasnish zoshto ako sherijatot beshe tolku sovrshen, besprekoren i idealen, ochebien, blagoroden i bezgreshen za lugjeto BESHE NAPUSHTEN za nikogash poveke da ne bide implementiran vo muslimanskite drzhavi ???

Onoa sto si go kopiral i postavil tuka ne e nishto drugo osven nekakov islamski manifest, slichno kako kumunistichkiot manifest, ispolnet so poluvistini, nevistini i mnogu ubavi zhelbi za podiganje na moralot na vernicite potkovano so citati od knigata i nekakvi istorijski sluchki koi nemaat apsolutno niakakva vrska so segashninata i idninata. Vetar i magla, bajka za golemi deca pred odenje na spienje.

Ochekuvav daleku poveke od tebe, osobeno posle onie najavi deka se ubavo ke objasnish.


Види ренџеру: Со глава зид не се руши,пробав со некои пософистицирани средства да ја урнам бариерата,зидот,во твојата глава кој не ти овозможува некои работи реално да ги согледаш,и тука ништо,очигледно твојата зона добро си ја осигурал со твојот Текфир (атеизам).За на крајот да констатирам,дека не вреди ниту да ти објаснувам убаво,ниту да ти постирам уште поубави текстови.Жалам што ќе те разочарам,но,не си вреден да ти посветувам посебно внимание.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 14:42
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ova mi se dopadna mnogu: 'Zaista Allah nece izmijeniti situaciju jednog naroda dok on sam sebe ne izmjeni.'(Er-Ra'd, 11)


Znaci Zidarski promenata Doagat od Samiot Narod,a pomosta od Allah.xh.sh.

Konkretno Makedonija,i "geografski da ja prefrlat vo Evropa"sepak ce bidet Makedonija,Unazatena,Bezrabotna i Katastrofalna,i da Si stavet ime Kanada, Makedonija,sepak ce Bidet Ista,Katastrofa,,Se dodeka Narodot ne se Promenet!!!

nA pr; "ako jas sedam vo kafana i pijam Alkohol,nema Allah.xh.sh da doet i da me odneset vo Gamija,Tuku jas treba samiot,da go napravam Prviot Cekor,i da ja napustam taa Kafana i da trgnam kon Vistinata, a so mojot Prv napraven Cekor kon Vistinata,Pomosta ke ja Ocekuvam od mojot Gospodar,koja sigurno ke Dojdet..

Znaci Promenata od Samiot sebesi a Pomosta od Boga...

Bar jas taka Mislam!!!

Poz....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 14:44
OK, efendija, na krajot prizna deka nemash argumenti i prejde na lichni prefrlanja i navredi...

Sekogash vaka reagirash koga ke se sudrish so vistinata i koga ke vidish deka nemash nikakvi argumenti da ja izvitkash, pobedish ili barem da ja sokriesh.

Oti vistinata e ednostavna i samoevidentna. Za nejzinoto dokazhuvanje ne treba mnogu zborovi i referati, ne treba istorii, mitologii, opravduvanja, izmisluvanja ili nekakvi podiganja na morali. Vistinata e silna samata za sebe i nea ne i treba nikakva chovechka pomosh od strana. Najmalu i treba onakva kakva sto ti postirashe.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 14:44
Efendija - tekstot shto go pisha e za idninata so nekakvi idealistichki pretpostavki. Nishto losho, ubava inspiracija za onie koi veruvaat vo toa... no - nishto ne zboruva zoshto sherijatskiot sistem bil napushten od lugjeto vo minatoto?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 14:50
Halid - ne za djabe se zakachiv za toj ajet... celo vreme tuka chitame kako celiot svet e vinoven za toa shto muslimanite ne mozhe da zhiveat taka kako shto "treba" da zhiveat... a od druga strana - samiot k*ran vi veli deka promenata trgnuva od samiot sebe.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 14:51
Ова е повеќе од доволно за оној што знае да го употребува разумот.

- Zakon kruženja:

Uzvišeni Allah kaže:'A u ovim danima Mi dajemo pobjedu sad jednima, a sad drugima, da bi Allah ukazao na one koji vjeruju i odabrao neke od vas kao šehide - a Allah ne voli nevjernike.'(Alu Imran, 140) Muslimani moraju biti svjesni da ništa na ovom svijetu nije vjecno i da se situacija mijenja iz dana u dan. Nekada je nešto u našu korist, a nekada na našu štetu. Znamo da su protekle godine bile na našu štetu, a naredne su u našu korist. Ako pogledamo unazad uvjericemo se da je svijetom vladao Istok (faraoni, Babilonci, kineska i perzijska civilizacija), pa je vlast i dominacija prešla u ruke Zapada (Grci i Rimljani), zatim je vodstvo svijeta ponovo prešlo u ruke Istoka na celu sa islamskom civilizacijom koja je stoljecima vladala vecim dijelom svijeta. Zatim su muslimani stagnirali, nazadovali i udaljili se od islama, pa je uprava ponovo pripala Zapadu koji nije uspio da povede covjecanstvo ka dobru, naprotiv zavladao je materijalizam, koristoljublje, nepravda, masovno je konzumranje alkoholnih pica, droga, prostitucija, homoseksualizam i korupcija uzeli su maha. Sve to ukazuje da je došlo vrijeme smjene na kormilu. Uzvišeni Allah je rekao: 'Mi smo u Zeburu poslije Tevrata napisali da ce Zemlju naslijediti Moji cestiti robovi.' (El-Enbija', 105)

Svi navedeni dokazi nam nedvosmisleno govore da buducnost pripada islamu koji ce pobijediti uz napore njegovih sljedbenika i boraca. Mi nosimo na svojim plecima odgovornost rada za islam i odgoj generacija koje ce iznijeti sav teret obaveza nas muslimana prema našoj vjeri. Buducnost pripada islamu, a ovaj ummet crpi svoju snagu iz svoje vjere, i Allah ce upotpuniti Svoje svjetlo, makar to ne bilo drago nevjernicima.



Еве ти ја нашата реалност,ние не газиме на гнила штица болан!
makar to ne bilo drago nevjernicima.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 14:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

OK, efendija, na krajot prizna deka nemash argumenti i prejde na lichni prefrlanja i navredi...

Sekogash vaka reagirash koga ke se sudrish so vistinata i koga ke vidish deka nemash nikakvi argumenti da ja izvitkash, pobedish ili barem da ja sokriesh.

Oti vistinata e ednostavna i samoevidentna. Za nejzinoto dokazhuvanje ne treba mnogu zborovi i referati, ne treba istorii, mitologii, opravduvanja, izmisluvanja ili nekakvi podiganja na morali. Vistinata e silna samata za sebe i nea ne i treba nikakva chovechka pomosh od strana. Najmalu i treba onakva kakva sto ti postirashe.


Опомињао их ти,или не опомињао ,ОНИ НЕЌЕ ДА ВЈЕРУЈУ!

Еве ти ја вистината за таквите како тебе,без реферати,едноставна и ефикасна.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 14:59
А зошто на сите муслимани им пречи државното уредување на модерна Турција, освен на оние што живеат во Турција?? Зарем сите вие знаете што е подобро за нив, од самите Турци? Зарем тие не знаат да речат 'ова вака не оди, дај да смениме како што беше пред Ататурк'? Ниту еден Турчин со кој имам разговарано не ми се пожалил дека ужасно живее, а сепак сите биле добри луѓе и големи верници.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 15:00
Originally posted by efendija efendija напиша:

Ова е повеќе од доволно за оној што знае да го употребува разумот.

- Zakon kruženja:

Uzvišeni Allah kaže:'A u ovim danima Mi dajemo pobjedu sad jednima, a sad drugima, da bi Allah ukazao na one koji vjeruju i odabrao neke od vas kao šehide - a Allah ne voli nevjernike.'(Alu Imran, 140) Muslimani moraju biti svjesni da ništa na ovom svijetu nije vjecno i da se situacija mijenja iz dana u dan. Nekada je nešto u našu korist, a nekada na našu štetu. Znamo da su protekle godine bile na našu štetu, a naredne su u našu korist. Ako pogledamo unazad uvjericemo se da je svijetom vladao Istok (faraoni, Babilonci, kineska i perzijska civilizacija), pa je vlast i dominacija prešla u ruke Zapada (Grci i Rimljani), zatim je vodstvo svijeta ponovo prešlo u ruke Istoka na celu sa islamskom civilizacijom koja je stoljecima vladala vecim dijelom svijeta. Zatim su muslimani stagnirali, nazadovali i udaljili se od islama, pa je uprava ponovo pripala Zapadu koji nije uspio da povede covjecanstvo ka dobru, naprotiv zavladao je materijalizam, koristoljublje, nepravda, masovno je konzumranje alkoholnih pica, droga, prostitucija, homoseksualizam i korupcija uzeli su maha. Sve to ukazuje da je došlo vrijeme smjene na kormilu. Uzvišeni Allah je rekao: 'Mi smo u Zeburu poslije Tevrata napisali da ce Zemlju naslijediti Moji cestiti robovi.' (El-Enbija', 105)

Svi navedeni dokazi nam nedvosmisleno govore da buducnost pripada islamu koji ce pobijediti uz napore njegovih sljedbenika i boraca. Mi nosimo na svojim plecima odgovornost rada za islam i odgoj generacija koje ce iznijeti sav teret obaveza nas muslimana prema našoj vjeri. Buducnost pripada islamu, a ovaj ummet crpi svoju snagu iz svoje vjere, i Allah ce upotpuniti Svoje svjetlo, makar to ne bilo drago nevjernicima.



Еве ти ја нашата реалност,ние не газиме на гнила штица болан!
makar to ne bilo drago nevjernicima.


Efendija - prochitaj samiot shto tochno pishuva tuka... da, mnogu ubavo napishano, edna ideja za toa kako treba da e idninata, inspiracija od k*ranski ajeti za toa... no povtorno se naglasuva prashanjeto - zoshto "sovrsheniot" sistem na upravuvanje bil napushten od bukvalno site muslimanski drzhavi (zatoa shto spored vash*te kazhuvanja, duri i Saudi ne e vistinski sherijat)...?
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 15:03
Originally posted by tofu tofu напиша:

А зошто на сите муслимани им пречи државното уредување на модерна Турција, освен на оние што живеат во Турција?? Зарем сите вие знаете што е подобро за нив, од самите Турци? Зарем тие не знаат да речат 'ова вака не оди, дај да смениме како што беше пред Ататурк'? Ниту еден Турчин со кој имам разговарано не ми се пожалил дека ужасно живее, а сепак сите биле добри луѓе и големи верници.


Ако си забележал добро,во Турција веќе(за разлика од пред неколку години),наголемо се менуваат некои работи.А има и доста големи иницијативи од самиот народ за применување на Шеријатот во државата.Но,со оглед на секуларната поставеност тоа не може да се случи преку ноќ,но, ќе дојде и тој ден.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 15:14
Значи според тебе, Турците сакаат да се уназадат? Мислиш ли дека ако беа шеријатска држава ќе беа членки на НАТО?
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 15:18
vie lugje ne ste realni voopsto!     kakov be kalifat ,idnina...... ova ona....... pa ne gledate li deka muslimanskite drzavi ,,pagjaat,,  edna po edna.........avganistan,irak,palestina doprva iran...... se doagja pod anglo-saksonska kontrola....... kako i pred 100 god.....sto bile provincii i protektorati......... daj svestete se dodeka ne izgubite se .........ziva zabluda se lugjevo ......
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 16:41
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Halid - ne za djabe se zakachiv za toj ajet... celo vreme tuka chitame kako celiot svet e vinoven za toa shto muslimanite ne mozhe da zhiveat taka kako shto "treba" da zhiveat... a od druga strana - samiot k*ran vi veli deka promenata trgnuva od samiot sebe.


Ejj,Zidarski,pa mie sme promeneti,no tokmu taka Deka celiot Zapad e protiv nas,jas na toa stojam..A znaes zosto e Protiv nas?? Bas Zaradi taa Promena!!

Bidejci Zapadnjacite sakkat da Komanduvaat so Svetot,i postavuvaat Svoi Vladari,I koga Muslimaniteb stanuvaat na Bunt,protiv takviot Vladar,Togas Ovie(amerive)stanuvaat i Gi unistuvaat na Muslimanite i gi Narekuvaat Teroristi? a Zosto Zaradi toa so si ja branat svojata Drzava i Vera!!!..

Znaci nie odme kon promenata,No Nekoj ja Kocet taa promena..

I stojam na Stavot deka,tokmu Zaradi promenata koja pocnuvat do strana na Muslimanite..zato i sme napagani!!!

Neli gledas deneska sto se se slucuvat za Unistuvanje na Muslimanite??

Aj sega vaka ke ti dadam nekoj Informacija:



Evreite Denesgo smetaat KUDS za edno od Najvaznite prasanja,Bidejci po nivno Mislenje tamu se naogat Nivnata Kibla,koja ja Izgubile pred 2000 god.

Ben Gorion rekol:Izrael nemat nikakva Vrednost bez Kuds,a Kuds nemat nikakva Vrednost bez Hramot.

Eden od najekstremnite Evrejski vodaci na 17.09.1998god pokraj drugoto rekol:

Nad zemjata na Hramot ce zaviori znameto na Izrael.Tamu nema da bide nitu Karpa,nitu Kupola,Nitu Gamija,Tuku samo znameto na Izrael. Toa e Svetata nasa Zadaca na Nasata Generacija.!!!

Zidarski,zosto e Potkopuvanjeto na Tunelot pod Mesdzidul Aksa??

Sekoj Svesen,znaet deka toa potkopuvanje na Tunelot pod Gamijata Aksa,ne oznacuvat nisto Drugo,Osven Intenzivna Podgotovka na Cionistite za Rusenje na Gamijata i Izdignuvanje(Izgradba) na Hramot..

Znaci zborovite koi gi Spomnal ovoj Istaknat Evrejski vodic vo 1998 god,Deneska Pocnuvaat Evreite da Gi Potvrduvaat,so Kopanjeto na Tunelot pod AKSA!!!

Vo pocetokot na 20vek. Okupatorskite sili poradi izvesni opasnosti od Povtrono Islamsko Budenje,odlucile da ja Unapredat Svojata Strategija vo Unistuvanje na Islamot i Muslimanite...

Na eden od sostanocite odrzani vo Velika Britanija,po opsezna rasprava okolu Islamskoto Budenje,donesen e Zaklucok Lord Buturman, temelno da go Prouci postaveniot Problem i da ponudi predlozi i merki za negovo resavanje.Spomnatata Studija bila Izvrsena vo 1907 god,a vo nea pomegu ostanatoto stoelo:


Tamu megu Atlanskiot Okean i Zalivot imat eden narod komu mu e Zaednicki Jazikot,Verata,Minatoto,i Sonot...

Pokrainite megusebno se Povrzani.Toj(Narod) sega e vo nasi Race,no pocnal da se Pomrdnuvat..

Zamislete so moze da ni se slucet ako se Probudat!?
Toj Svet morame da Go Rasprceme na Mali Drzavi i megu Niv da se vlee Neprijatelstvo,A potoa vo Nego(Toj svet)da se osnovat Druga Drzava koja ce bide nasa Prijatelka(taa Drugar Zidarski ti e IZRAEL),A TRN I nEPRIJATEL ZA nIV.
Nejzinata Zadaca e Toj bran da go Diocekat i na Zemja da go frlet Sekogo,koj ce se Obidet da se Podignet...

Ovaa Studija e Razrabotena i Zemena Kako Platforma za Idnata Strategija vgo Borba protiv Muslimanite..I navistina Taa Strategija se Priomenuvat so Decenii,Kade na Muslimanite gi Rasprcuvaat na Grupi,a potoa Gi Dokrajcuvaat na Tie Grupi,edna po edna Do Kraj!!

So brzo tempo se rabotelo od Zapadot i Amerive na Osnovanje na Taa Drzava(Izrael) vo Srceto na Muslimanite..a krajnata Forma na toj Proekt(na Gradenje na taa drzava)Formalno e e Sproveden posle Predavanje na Okupiranata Palestina od Strana na Britrancite,vo racete na Cionistite koi od 1948 god go proglasuvaat T.N.Izrael,koj od togas do denes Ima Neprekinata Pomosw od Zapad!!

Vo Palestina Britancite,Zapadnjacite,Cionistite Ubivaat,Progonuvaat,Apsat,Unistuvaat celi 85 god.Izrael Proizveduvat,Atomsko,Hemisko,Biolosko oruzje so pomos NA pOdrskata na Nemuslimanskiot Svet,Bez nikakvi Ogranicuvanja i Sankcii!!!!

Pa i Koga Golorakiot Palestinec so kamenja vo racete trgnuvat na Tenk vo odbrana na svoite Covecki prava"Zivot,Imot,Verata,Svoeto Cuvstvo i Pravo,Celiot Svet se Digat na Noza Protiv toa i Gi Osuduvaat,i gi Narekuvaat Teroristi...

A zosto na Izrael ne go Sankcioniraat Amerive,za Proziveduvanje na Atomsko In hemisko Oruzje a ????

Zatoa sto im odgovarat,Bidejci,Izrael e sojuznik so Amerive i Zapad,za UNistuvanje na Muslimanite...

Zosto na Iran,Irak,da gi Osuduvaat???Zatoa sto se Muslimani,i zadacata e Da se Unistat,Muslimanite i Islamot...

Zatoa Zidarski jas stojam na Faktot,Deka Celio Svet e Vinoven za Ziveenjeto na Muslimanite(Iako moram da Spomnam deka toj Svet e Potpomognat od "Muslimani" so Ime i prezime,onie koi ti gi spomnav najprvo-Vladarite,koi se Cisti Amerikanci,so Iminja MUSLIMANSKI)
Muslimani,koi go Prodale Ahiret(Drugiot svet)za Ovoj!!!

Ce ti spomnam uste ova:
Nikoga Sostojbata na Eden narod ne e Staticna I postojana,Tuku taa se menuvat I transformirat..

Vodstvoto na zemjata bese vo racete na Istocnjacite nekolku vekovi..Poznata e Istorijata na Pejgamberite pocnuvajci od Ibrahim.a.s. vo Irak,pa Junus,pa Lut ,pa Isa.a.s.pa Musa.as.. se dodeka ne se Prefrli vo Racete na Zapadnjacite preku Vizantija i Grcija...

Potoa povtorno se vrati Istocnoto Vodstvo odnovo i traese 1300 god,a vo ovoj Vek sega popvtorno e Vo racete na Zapad..pa InsALLAH SEGA REDOT E NA nAS!!!

Nema sekogas da bide vaka,Veruvaj!!!

Ce se vratet vodstvoto,togas koga ce Pocneme Nie da se Promenucvame,i koga na mestoto na Onie Zavitkani so Samii(sEICITE,KOI SE DENES VLADARI),ce dojdat Vistinski Emiri(Vladari)

Zatoa ce go spomanm na Kraj povtorno ajetot od Allah.xh.sh. kade velet:

Uz svakog od vas su meleki, ispred njega i iza njega, - po Allahovu nare|enju nad njim bde. Allah ne}e izmijeniti jedan narod dok on sam sebe ne izmijeni. A kad Allah ho}e da jedan narod kazni, niko to ne mo`e sprije~iti; osim Njega nema mu za{titinika.(Rad-11 ajet)



Poz..Halid ibn Velid.


Изменето од Halid ibn Velid - 13.Март.2008 во 16:52
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 16:54
Kje te citiram tebe... navodno Lordot, spored tebe vo 1907-ma godina go rekol ova:
"Pokrainite megusebno se Povrzani.Toj(Narod) sega e vo nasi Race,no pocnal da se Pomrdnuvat.." i toa vo vrska so "islamskoto budenje".
Vo toj period - celiot toj "narod" za koj zboruvash zhivee vo Islamska zemja - Turska Imperija - i e vo islamski race, a ne zapadni...
Nemoj da mislish deka se soglasuvam so nachinot na koj evreite gi sproveduvaat svoite idei vo Izrael! No imash nekoi osnovni greshki... kako na primer deka kopanjeto pod Al-Aksa e za rushenje na dzhamijata... naprotiv, celta e baranje na temelite na hramot...
Vidi - vie trgnuvate od logika deka e toa "vasha" zemja... soodvetno - vasha dzhamija. Evreite trgaat od logika deka e toa "nivna" zemja (zatoa shto sepak se od tamu), i deka e toa temelot na nivniot hram bil pretvoren vo dzhamija...
No ni ednoto ni drugoto ne me interesiraat vo kontekst na ovaa tema, iskreno recheno...
Prashanjeto e - dali voopshto sakame da ima mir i vzaimen dogovor ili sakame istrebuvanje na drugite...? Za sega, mislam deka i dvete strani (i trite, ako gi dodadesh evreite), gledaat samo na vtorata opcija kako na edinstvena mozhna... i kade kje ne odvede toa?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.