IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Муслиманите и нешеријатските држави
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Муслиманите и нешеријатските држави

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 19>
Автор
Порака
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 13:23
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

ُЕфендија, ај те молам заборави го постот на кој си ми реплицирал. Патетично станува веќе-а спонтано се наметна во контекст на барање компромис.  Предупредив страна-две поназад дека ќе забегаме од темата. Не беше тоа поентата воопшто. Се зборуваше за тоа каде да припадне детето.


Па на тоа сакам да ти укажам и јас!-Не е во ред да се постираат секакви постови,поготово оние кои немаат никаква врска со Исламот.Не знам што сакаш да постигнеш со тоа,се договоривме дека човечки ќе дискутираме,а сега бегаме од темата.
Патем: ќе те молам кога ќе го пишуваш мојот ник,немој над почетната буква да ставаш запирка,некако ми личи на провокација,а тоа не е добро.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 13:24
Да точно, има случаи кога премажените мајки не им нудат добар живот на своите деца. Но сметам дека не треба да биде правило САМО мажот да ги добива децата.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 13:24
Зарем не се начита доста за Ајша,или си го земаш само она што тебе ти одговара?-Симптомот на Исламската култура е многу далеку од твоите сваќања и убедувања,кога муслиманката ги уживаше правата,вас овде во Европа ве викаа вештерки,ве наденуваа на колец,и што уште не,.....требаше години,да не речам векови да поминат,па да добиете колку-толку права,..Клара Цеткин и ред други имиња,....па после ви переа мозок дека сте рамноправни со доделување на вашиот празник 8 Март,кој не е ништо друго туку ЧИСТО ОМАЛОВАЖУВАЊЕ И ИСМЕЈУВАЊЕ НА ЖЕНАТА.
Примерот што го посочуваш нема врска со Исламот,тоа е исто како јас сега да ти речам колку монаси заколнети на целибат го прекршиле ова правило,колку чесни сестри родиле копилиња од отците...итн..

И никој мене ми нема испрано мозок Клара Цеткин не ја изедначила жената со мажот-но нашиот Господ не изедначи.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 13:27
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

ُЕфендија, ај те молам заборави го постот на кој си ми реплицирал. Патетично станува веќе-а спонтано се наметна во контекст на барање компромис.  Предупредив страна-две поназад дека ќе забегаме од темата. Не беше тоа поентата воопшто. Се зборуваше за тоа каде да припадне детето.


Па на тоа сакам да ти укажам и јас!-Не е во ред да се постираат секакви постови,поготово оние кои немаат никаква врска со Исламот.Не знам што сакаш да постигнеш со тоа,се договоривме дека човечки ќе дискутираме,а сега бегаме од темата.
Патем: ќе те молам кога ќе го пишуваш мојот ник,немој над почетната буква да ставаш запирка,некако ми личи на провокација,а тоа не е добро.


Воопшто не забележав дека сум направила така, а учте помалку пак сакам да те провоцирам. Извини за секој случај

(така ми треба кога се пишувам претрчувајчи од кујна додека готвам и ѕиркам форум, нема две добра)

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 13:27
Originally posted by tofu tofu напиша:

Да точно, има случаи кога премажените мајки не им нудат добар живот на своите деца. Но сметам дека не треба да биде правило САМО мажот да ги добива децата.


Тофу,сосема те разбирам,но,темата е муслиманите во нешеријатските држави.
Колку да ти укажам ,и во исламските држави се прави експертиза во случај на развед на брак дали таткото ги задоволува условите за да ги добие децата.Не е тоа толку едноставна работа.Имаат шериатски експерти,психолози и незнам што уште не,кои ги испитуваат условите кои довеле до развед на бракот,ги испитуваат и можностите на родителите,нивните умствени и психички,нормално и физички способности.Не е тоа толку едноставно.Мислам дека ме разбираш.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 13:29
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

ُЕфендија, ај те молам заборави го постот на кој си ми реплицирал. Патетично станува веќе-а спонтано се наметна во контекст на барање компромис.  Предупредив страна-две поназад дека ќе забегаме од темата. Не беше тоа поентата воопшто. Се зборуваше за тоа каде да припадне детето.


Па на тоа сакам да ти укажам и јас!-Не е во ред да се постираат секакви постови,поготово оние кои немаат никаква врска со Исламот.Не знам што сакаш да постигнеш со тоа,се договоривме дека човечки ќе дискутираме,а сега бегаме од темата.
Патем: ќе те молам кога ќе го пишуваш мојот ник,немој над почетната буква да ставаш запирка,некако ми личи на провокација,а тоа не е добро.
Воопшто не забележав дека сум направила така, а учте помалку пак сакам да те провоцирам. Извини за секој случај (така ми треба кога се пишувам претрчувајчи од кујна додека готвам и ѕиркам форум, нема две добра)


Во секој случај примено тие извинувањето.
П.С. Внимавај да не ти загоре ручекот.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 13:32
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Зарем не се начита доста за Ајша,или си
го земаш само она што тебе ти одговара?-Симптомот на Исламската култура
е многу далеку од твоите сваќања и убедувања,кога муслиманката ги
уживаше правата,вас овде во Европа ве викаа вештерки,ве наденуваа на
колец,и што уште не,.....требаше години,да не речам векови да
поминат,па да добиете колку-толку права,..Клара Цеткин и ред други
имиња,....па после ви переа мозок дека сте рамноправни со доделување на
вашиот празник 8 Март,кој не е ништо друго туку ЧИСТО ОМАЛОВАЖУВАЊЕ И
ИСМЕЈУВАЊЕ НА ЖЕНАТА.
Примерот што го посочуваш нема врска со Исламот,тоа е исто како
јас сега да ти речам колку монаси заколнети на целибат го прекршиле ова
правило,колку чесни сестри родиле копилиња од отците...итн..И никој мене ми нема испрано мозок Клара Цеткин не ја изедначила жената со мажот-но нашиот Господ не изедначи.




Ако е така како што велиш,ТОА Е ДОБРО.Но,нашиот Господ не научил и на многу други нешта кои за жал ги прескокнуваме во нашиве дискусии.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 13:35
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Па? Каде припаѓаат децата тогаш во нешеријатските држави, под претпоставка дека мајката е во состојба да се грижи за нив од секој аспект (здрава, права, со приходи, плус помош од држаавта)? Дали и во нешеријатска држава муслиманот татко ги зема децата под свое старателство и покрај одлуката на судот тие да бидат кај мајакта (бидејќи во еден пример на Халид погоре видовме дека малолетната невеста од 16 год. може да стапи во брак, а по закон не, и муслиманот прави “компромис“, т.е. ја чува невестата до 18 година.)Кој е компромисот во овој случај?


Si se Izlazala,maria!!! I po Zakon Moze maria!! po pat na Sudski Proces, Interesno a ???Ili ne si znaela za ova,pa si go citala i Drugiot Post so ti go pisav!?? Tamu ti pisav Deka Sekularnata Drzava,iako e Sekularna,sepak mi go Garantirat i Dozvoluvat moeto Versko cuvstvo i Pravo!! Taka,da Islamski,polnoletna Licnost se smetat,sekoja Osoba koja e Psihicki i Fizicki Zdrava,i so prvata Ejakulacija kaj maskoto i Menstruacija kaj zenskoto se smetat za polnoleten/na..
За ова се разбравме, ти го повторив токму како пример за комромис, т.е. и волк сит и овци на број...иако, хммм, прва ејакулација и менструација може да се слушат на 10-11 години.

Taka da Maria,Stom Drzavata mi go Dozvoluvat,moeto versko cuvstvo i pravo,Mozam da Ozenam,Devojka koja(ne e polnoletna)spored Drzavniot Zakon,a Polnoletna Spored Islamskiot zakon!!!
Да бе да, се разбравме.
No i Drzavniot Zakon,te prifacat i te vencat po Sudski proces!!
Прашањето бешеДали и во нешеријатска држава муслиманот татко
ги зема децата под свое старателство и покрај одлуката на судот тие да
бидат кај мајакта
о изоставувам претходниот пример ако ти се чини ирелевантен)



Мислам дека е одговорено на прашањето,но, да повториме:ВО НЕШЕРИЈАТСКА ЗЕМЈА,МУСЛИМАНОТ НЕМА ШАНСИ ДА ГИ ЗЕМЕ ДЕЦАТА КАЈ СЕБЕ,ТУКУ ЌЕ ПОСТАПИ ОНАКА КАКО ШТО ОДРЕДИЛ СУДОТ,ВО СИТЕ ОНИЕ СЛУЧАИ КАДЕ НЕ НАШОЛ ЗАЕДНИЧКИ ЈАЗИК СО БИВШАТА СОПРУГА.

Мислам дека сум јасен.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 13:37
.


Изменето од maria_magdalena - 29.Март.2008 во 00:54
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 13:40
Мислев на кои работи  Не научил “Но,нашиот Господ не научил и на многу други нешта кои за жал ги прескокнуваме во нашиве дискусии.“
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 13:47
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Мислев на кои работи  Не научил “Но,нашиот Господ
не научил и на многу други нешта кои за жал ги прескокнуваме во нашиве
дискусии.“



Аха,контам....не научил да не ги повредуваме ,исмејуваме другите.Да не настапуваме лицемерно,едно да говориме,друго да мислиме,не научил да читаме се по ред,а не со предрасуди.....не научил......ехееееееееее,крај нема.

П.С. ги разгледував некои стари теми на форумов,и просто се изненадив од некои работи искажани од умни и паметни луѓе,плус оквалификувани како експерти по својата струка,како нежно,милозвучно,етички како што ги учи верата ги опсипуваат различните од нив.Ќе активирам некоја од тие ;заспани теми;-па ќе имаш можност самата да прочиташ.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 14:08
чекањеШто ручеци загорев откако се заразив на форумов, ц ц ц...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 14:08
Се разбираме ефендија. А има ли примери кога жените ги добиле децата?
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 14:22
Originally posted by tofu tofu напиша:

Се разбираме ефендија. А има ли примери кога жените ги добиле децата?


Да ти кажам право братче,незнам.Можеби ќе прочачкам нешто да најдам,а можеби некој кој што знае ќе се јави да каже.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.