IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Каде македонски бугарчиња?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каде македонски бугарчиња?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 12:01
Originally posted by Tome1 Tome1 напиша:

"...........-Jas imam nekolku drugari so koi sum zborel tie vikat deka pasoso im e samo poradi izleguvanje od Makedonija najmnogu poradi biznis ili rabota, i deka koga nas ke ne oslobodi Evropa k*rvata, so Bugarskiot pasos ke odat vo WC i znaes so ke napravat neli?.......

-


Ako mnogo e tesko na nekoj makedosnki graganin da bara bugarski pasos za biznes-neka bara grcki ili rumanski pasos.Nema razlika-da prasa vo Greece i Rumanija -dali ke imdadat pasos na makedonskite gragani.Taka ke nema da se unijavat so bugarski

Tom
Sakam Skopsko


[/QUOTE]


Ti citas li sto pisav vo eden post ,toa e Bugarskata k*rvinska politika na prisvojuvanje na se sto e Makedonsko. Vo normalnite drzavi pasos ne se zima kako vo Bugarija.
I ako si ti malce popameten ke razberes deka nemalo nikakva teorija dedoti da bil Bugar, zatoa sto vo Egejska Makedonija ziveele Makedonci, Turci, Vlasi, Cigani ,Evrei i ponekoj Grk, nemalo nikakvi Bugari.
Makedoncite posle graganskata vojna begale na sekade pa i vo Bugarite , koi gi primile normalo so otvoreni race i gi pobugarcile, istoto sakat da go napravat denes ,ama ti ne si vo sostojba toa da go vidis i postavuvas glupi prasanja zosto ne zimale vakvi ili onakvi pasosi.

Abe tomce be tomce, pogledni se vo ogledalo poubavo.
Кон врв
Tome1 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 28.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tome1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 14:50
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Tome1 Tome1 напиша:

"...........--
Tom
Sakam Skopsko





[/QUOTE]

Az ti rekov- edin,dva...5...10 pasosa da se dadat na nekoj-moje i da ne zabelejat od Europa-Bugaria sega kako europska dujava ne moje da razdava na vseki kojto si saka pasos i bugarsko /europsko/ graganstvo.Ne moje Bugaria da dade 15-20 000 pasosa-denes ima barem tolkova makedonci so bugarski pasosi-i barem tri pati po tolkova cekat-i da ne bide sankcionirano.Od druga strana-makedonski gragani -masovo-ne mogat da barat pasosi od Greece i Rulanija .Makedonski gragani mogat da vzemat toku samo od Bugaria-s dozvolata na Europa.Izvini-ama ako si malko pameten ke razberes   zasto e vaka.

Tom
Sakam Skopsko

Изменето од Tome1 - 08.Март.2008 во 14:51
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 14:58
E zasto e taka, kazi mi ti toa na mene.
Zosto Evropa gleda na toa i ne reagira.
Kako prvo i prvo zosto e Bugarija vo Evropa a Makedoncite uste nemat ni bezvizen rezim.
Kazi mi realno mislis li deka Bugarija e tolku ponapred od Makedonija i dali Bugarija i Romanija u paket realno bea spremni za vo EU.
Zatoa jas vikam Evropa e k*rva nikogas nemala isti arsin za site.
Na sto lici toa sto go pominuva Makedonecot tolku li sme losi, da ne zatvaraat od site strani ,a Bugarija pak spremna i zelna za asimilacija dobro ja koristi situacijata.
Кон врв
Tome1 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 28.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tome1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 15:18
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

E zasto e taka, kazi mi ti toa na mene.
Zosto Evropa gleda na toa i ne reagira.
Kako prvo i prvo zosto e Bugarija vo Evropa a Makedoncite uste nemat ni bezvizen rezim.
Kazi mi realno mislis li deka Bugarija e tolku ponapred od Makedonija i dali Bugarija i Romanija u paket realno bea spremni za vo EU.
Zatoa jas vikam Evropa e k*rva nikogas nemala isti arsin za site.
Na sto lici toa sto go pominuva Makedonecot tolku li sme losi, da ne zatvaraat od site strani ,a Bugarija pak spremna i zelna za asimilacija dobro ja koristi situacijata.



Zatoa prasa Europa.Oti Albanija,Gruzija,Armenija,Makedonija,Ukrajna i Moldova ne sa vo Europa.Za toa e neobhodno politicki procesi.Smetam edin od problemite na Makedonija e-deka ne dozvolvat da se pravi pametnik na Todor Aleksandrov.

Tom
Sakam Skopsko
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 15:50
Originally posted by Tome1 Tome1 напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

E zasto e taka, kazi mi ti toa na mene.
Zosto Evropa gleda na toa i ne reagira.
Kako prvo i prvo zosto e Bugarija vo Evropa a Makedoncite uste nemat ni bezvizen rezim.
Kazi mi realno mislis li deka Bugarija e tolku ponapred od Makedonija i dali Bugarija i Romanija u paket realno bea spremni za vo EU.
Zatoa jas vikam Evropa e k*rva nikogas nemala isti arsin za site.
Na sto lici toa sto go pominuva Makedonecot tolku li sme losi, da ne zatvaraat od site strani ,a Bugarija pak spremna i zelna za asimilacija dobro ja koristi situacijata.






Zatoa prasa Europa.Oti Albanija,Gruzija,Armenija,Makedonija,Ukrajna i Moldova ne sa vo Europa.Za toa e neobhodno politicki procesi.Smetam edin od problemite na Makedonija e-deka ne dozvolvat da se pravi pametnik na Todor Aleksandrov.

Tom
Sakam Skopsko




Jas ti garantiram deka Makedonija e 100 pati pospremna od Bugarija i Romanija za vlez vo EU, a za Hrvatska pak muabet da ne se pravi.
A spomenik ako bese problem, zosto togas ne e problem toa sto im se pravi na Makedoncite vo Bugarija i Grcija, jas mislam deka stradanjeto na nekolku milioni luge e mnogu pogolemo zlodelo odkolku eden spomenik koj nelegalno e podignat.
I ti garantiram deka takvo nesto da se slucese bilo kade vo svetot isto ke se postapese.
Za takvi raboti si ima procedura i institucii.

A Makedonija i Hrvatska ne se vo EU poradi matni igri i interesi.

Poradi istite pricini
Bugarija ,(zemja na kriminal ,korupcija, nepocituvanje na coveckite prava, plata poniska od 200 evra),i
Romanija (ista prikaska)
se vo EU
a istoto vazi i za Grcija.

Znaes li deka tie uslovi koi ni gi postavuva Evropa na nas vie nema ni po 100 godini da gi ispolnite.

Kaj e tuka pravdata ti kazi mi mene.


Eve cisto onaka da vidis za sto ti zboruvam:


Европската комисија суспендираше дел од помошта во земјоделството за Бугарија поради сомневања дека тие средства се проневерени.

Изменето од kultuzin - 08.Март.2008 во 16:02
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 16:11
ОНА ШТО НЕ УСПЕА ДА ГО НАПРАВИ ГЕРМАНИЈА СО ДВЕ СВЕТСКИ ВОЈНИ И СО МНОГУ КРВ, СЕГА ГО РЕАЛИЗИРА СО ДИПЛОМАТИЈА.
ПОГЛЕДНЕТЕ КОИ ЗЕМЈИ БЕЗ ПРОБЛЕМИ ВЛЕГОА ВО НАТО И ЕУ-ОНИЕ ШТО ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА БЕА САТЕЛИТИ НА ГЕРМАНИЈА И ШТО ИМАА ПРОФАШИСТИЧКИ РЕЖИМИ.
НО И МАКЕДОНИЈА ЌЕ МОРА ДА ВЛЕЗЕ ВО НАТО И ЕУ, ОТИ ЌЕ ОСТАНЕМЕ БЕЗ НАРОД.ЗА ЕДНА МОЧАНА КОЛА СИ ГО ПРОДАВААТ ДОСТОИНСТВОТО.ПЛУКААТ ПО СВОИТЕ ПРЕДЦИ И ЗА НИВ ТВРДАТ ДЕКА ОТСЕКОГАШ СЕ ЧУВСТВУВАЛЕ КАКО БУГАРИ, БЕЗ ДА ГИ ПРАШААТ, ЗА ЕДНА МОЧАНА ГРЧКА ВИЗА.ТИЕ НЕ НЕ ЕСАПАТ ЗА ЛУЃЕ, А КУТРИТЕ И ЃАВОЛОВ ОПАШ СЕ ПИШУВААТ ЗА ДА ЈА ПОМИНАТ ГРАНИЦАТА И ЗГОРА ИМ ОСТАВААТ ТЕШКО СПЕЧАЛЕНИ ЕВРА.
ВЛАДАТА МОРА ЧАС ПОРАНО ДА ОВОЗМОЖИ УВОЗ НА СТРАНСКИ ВОЗИЛА ПО УРНЕК НА БУГАРСКИТЕ ЗАКОНИ, ДА ГИ НАМАЛИ ДАВАЧКИТЕ ПРИ РЕГИСТРАЦИЈА НА ВОЗИЛА И ДА ГО ПОМОГНЕ ОТВАРАЊЕТО НА НОВИ ФАКУЛТЕТИ НА УНИВЕРЗИТЕТОТ ВО ШТИП...АКО САКА ДА ГО СПРЕЧИ ОДРОДУВАЊЕТО НА МАКЕДОНЦИТЕ.НЕМАМ НИШТО ПРОТИВ ОНИЕ ШТО ТАКА СЕ ЧУВСТВУВААТ, ТОА Е НИВНО ПРАВО, АМА ОНИЕ ДРУГИТЕ, КОИ ОД НЕКАКОВ МОМЕНТАЛЕН ИНТЕРЕС СЕ ПОНИЖУВААТ...НЕ СЕ СВЕСНИ ЗА ПОСЛЕДИЦИТЕ.ПО 100 ГОДИНИ,КОГА НЕКОЈ ЌЕ ГИ РАЗГЛЕДУВА АРХИВИТЕ, НЕМА ДА ПАЛИ ОБЈАСНУВАЊЕТО ДЕКА ТОА ГО НАПРАВИЛЕ ЗА КОЛА...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 16:26
TOA sto studirat tamu ne e zatoa sto nemame fakulteti tuku zatoa sto vo Bugarija kako Evropska zemja diplomite se kupuvaat ,a kaj nas toa odi malku potesko.
I tuka ima use eden k*rvinski trik na Bugarite ,bidejki falsifikuvanite diplomi ne gi priznavaat vo Makedonija t.n.studenti si ostanuvaat vo Bugarija i bidejki nivnata drzava e tolku bezobrazna i ne go priznava nivniot trud ili trudot na nivnite tatkovci koj ja finansirale diplomata, go zavrtuvat grbot i si stanuvat B`lgarcinja.
Ama ne se sekiraj ,taka ke si go iscistime gjubreto od dvorot takvi Makedonci ne ni trebat.
A veruvaj ima dovolno Makedonci koj ke go odrzat nasiot identitet.

Za zal igrite na Bugarite ne prestanuvaat, tivka asimilacija toa im e celta.
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 16:34
ИМАМЕ ВРАБОТЕНИ СО НИВНИ ДИПЛОМИ. ПОЗНАВАМ ДОБРИ СТРУЧЊАЦИ ШТО ЗНАЕЊЕТО И ДИПЛОМАТА ГИ СТЕКНАЛЕ ЧЕСНО, НО ПОЗНАВАМ И СОПСТВЕНИЦИ НА КУПЕНИ ДИПЛОМИ...ТИЕ СИ РАБОТАТ.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 16:49
Znam deka pricinata sto odat da studirat vo Bugarija e ili finansiska ili zatoa sto e polesno.
Ne sum slusnal dosega deka nekoj se zapisal tamu zatoa sto kaj nas nemalo mesto.
Ako nekoj znae takov primer neka kaze.
Inaku i jas sum za otvaranje na novi fakulteti vo drugite gradovi , taka bi se rasteretilo Skopje a i studiranjeto bi bilo poevtino i na toj nacin sigurno bi se namalil brojot na studenti sto studirat vo stranstvo.
Inaku mislam deka obrazovanieto ni e dosta kvalitetno, ova barem mozam da go tvrdam za Masinski fakultet.

A zakonot za kolite e edna golema katastrofa i mora da se najde nacin da se pritisne vladata toa da se promeni, zatoa sto poradi licni interesi na poedinci vozniot park ni e katastrofa i kako sto kazav vo Strumica se vozat poveke koli so BG registracii otkolku so MK i toa e strasen odliv na finansii.
Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 21:37
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Znam deka pricinata sto odat da studirat vo Bugarija e ili finansiska ili zatoa sto e polesno.
Ne sum slusnal dosega deka nekoj se zapisal tamu zatoa sto kaj nas nemalo mesto.
Ako nekoj znae takov primer neka kaze.
Inaku i jas sum za otvaranje na novi fakulteti vo drugite gradovi , taka bi se rasteretilo Skopje a i studiranjeto bi bilo poevtino i na toj nacin sigurno bi se namalil brojot na studenti sto studirat vo stranstvo.
Inaku mislam deka obrazovanieto ni e dosta kvalitetno, ova barem mozam da go tvrdam za Masinski fakultet.

A zakonot za kolite e edna golema katastrofa i mora da se najde nacin da se pritisne vladata toa da se promeni, zatoa sto poradi licni interesi na poedinci vozniot park ni e katastrofa i kako sto kazav vo Strumica se vozat poveke koli so BG registracii otkolku so MK i toa e strasen odliv na finansii.


toa e toa brat a da ti kazam pravo baba mi od tatko mi majka mu e rodena vo blagoevgrad i jas mozev da zemam BG pasos i namesto da vozam yugo od 90 god za istite pari mozev da vozam honda crx za koja su izgoren ama ne go storiv toa!@
Pa eve dade gospod i tuka zadov ubava kola!!!
onie so se predavnici i gospod ne gi saka i eden den ka platat za predavstvoto!!!
I za malku ke zaboravev da gi spomnam najgolemite predavnici drzavnicite!!!Sram da mu e


Изменето од alekso_2000 - 08.Март.2008 во 21:41
car's freack
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 06:28
Видите обратните примери: бугари студират во Македониjа:


http://education.actualno.com/news_77881.html
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 13:23
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Znam deka pricinata sto odat da studirat vo Bugarija e ili finansiska ili zatoa sto e polesno. Ne sum slusnal dosega deka nekoj se zapisal tamu zatoa sto kaj nas nemalo mesto. Ako nekoj znae takov primer neka kaze. Inaku i jas sum za otvaranje na novi fakulteti vo drugite gradovi , taka bi se rasteretilo Skopje a i studiranjeto bi bilo poevtino i na toj nacin sigurno bi se namalil brojot na studenti sto studirat vo stranstvo. Inaku mislam deka obrazovanieto ni e dosta kvalitetno, ova barem mozam da go tvrdam za Masinski fakultet. A zakonot za kolite e edna golema katastrofa i mora da se najde nacin da se pritisne vladata toa da se promeni, zatoa sto poradi licni interesi na poedinci vozniot park ni e katastrofa i kako sto kazav vo Strumica se vozat poveke koli so BG registracii otkolku so MK i toa e strasen odliv na finansii.

 

Сакам да придонесам овде со некои лични инфоирмации околу дел од темиве кои овде се загатнати и со право се овде поставени..и отворени за искрено разгледување..без пристрасност.

 

1.Јас знам една личност која поради неможноста да се запише на Стоматолошкиот Факултет во Скопје (оти малцинствата секојпат овде имаат „предност„ пред македонците) отиде и без проблем сега студира во Софија..без да побара стипендија од нив..

Кажува дека студирањето тамо е поефтино одовде..и имаат кај мобилните оператори такви тарифи кои кај нашиот телеком се незамисливи и со невидени досега попусти..да зборува по мобилен со МК за многу ниска тарифа..а 10 часа месечно е бесплатно..и сето тоа го плаќа само 400 денари во наши пари..

 

2.За автомобилите..ова не е одсега..туку уште по инерција се влече уште подсле „осамостојувањето„ на Макеоднија..

Бугарите веднаш ни понудиле за користење на зелен картон да идеме преку нивниот сојуз на возачи..затоа што тогаш сеуште не сме биле член на таа организација и тоа за некаде 150 денари пари..ама „нашиве„ ја зеле понудата од сојузот на тогашната срј (србија и црна гора) а коштал 4500 денари ..

 

А зашто..најверојатно одговорот е најверојатно од :

 

1. Голема Југоносталгија?

2.Од лукративни причини?

3.Зашто сеуште постои заштитен закон со кој се штитат домашните „производители„ а пак кои не постојат кај нас...освен ако некој под домашни јасмета сеуште фабриката Црвена Застава???.

А процентот на тој данок е ГОЛЕМ и непотребен..освен ако не е начин за КРАЖБА на граѓаните на Македонија..слично какао и ДАНОКОТ кај смнетките за струјата од 33% од вкупната сума земен како за некојпат кажаниот придонес за „изградба на нови капацитети„.!!!

А денес ние си  имаме приватен сопственик од Австрија..кој со тоа сеуште добива пари ние да му ги градиме централите..а тој само си зема готова и со ништо  потрошено од него ..суви наши пари.

И уште бара поскапување на цената ...за да ги надополни „трошоците„ настанити од констатното неплаќање на сметките на едно привилегирано малцинство кај нас , а кое бара само права без никави обврски???

И платите и профитите (на приватните газдуи) им се невидени и огромни..ама тие наши кои одлучуваат овде веројатно и тие нешто подгрицнуваат...та затоа и си ептен „мудро„ молчат..??.

лутина

 

 


Изменето од moira - 09.Март.2008 во 19:51
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 09:46
Originally posted by дуле дуле напиша:

Видите обратните примери: бугари студират во Македониjа:


http://education.actualno.com/news_77881.html


Ova sto si go pratil nema vrska, se raboti za 40 studenki ,koi se zapisuvaat i posle prviot semestar gitla povtorno vo Bugarija.
Znaes li ti kolku Makedonci studirat vo Bugarija?
Samo ne mi e jasno kako toa Makedoncite gi polozuvaat priemnite ispiti vo Bugarija a Bugarite ne?
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 15:54
Бројот на македонските државјани што се откажале од државјанството во минатите пет години е поголем од бројот на странците што побарале македонско државјанство. Според евиденцијата на Министерството за внатрешни работи, во минатиот месец 95-мина поднесле барање да станат државјани на Македонија, а 102 македонски граѓани се откажале од државјанството за да станат граѓани на други држави.Во март лани 79 луѓе побарале македонско државјанство, а 120 се откажале од него. Половина од нив барањата за отпуст од државјанство ги поднесле во македонските амбасади во странство.Според евиденцијата на МВР, последниве пет години околу 9.680 странци станале македонски граѓани, а повеќе од 10.000 се откажале од државјанството на Македонија. На 38 македонски граѓани им било утврдено државјанството по потекло на родителите.Годинава 280 луѓе добиле државјанство, а 400 побарале отпуст. Лани по околу 1.500 луѓе добиле државјанство и отпуст од државјанството, а по околу 1.900 добиле и се откажале од македонско државјанство во 2006 година. Во 2003 година државјанство добиле 1.300 странци, следната година 2.100, а во 2005 година 2.400 луѓе. Во секоја од тие години отпуст од македонско државјанство добивале по повеќе од 2.100 дотогашни македонски граѓани.Од 1 јануари 2003 година до 16 април годинава, граѓани на 57 земји станале македонски државјани. Најголем број натурализирани Македонци последниве пет години дошле од поранешната државна заедница на Србија и Црна Гора, околу 4.800, и од Република Србија, околу 900. Околу 1.000 граѓани на Босна и Херцеговина добиле македонско државјанство, како и околу 900 државјани на Албанија. Меѓу натурализираните Македонци има по околу 200 луѓе од Бугарија и од Хрватска, 150 од Германија и 50 од Грција.Македонците што се откажале од државјанството станале жители на дваесетина држави. Повеќе од 5.500 побарале отпуст за да добијат државјанство на Германија, а околу 3.000 на Австрија. Од повеќе од 10.000 поранешни државјани на Македонија, кои се откажале од државјанството во последните пет години, околу 400 станале државјани на Словенија, по 200 на Хрватска и на Турција, околу 100 на Холандија, по 80 на Грција и на Данска... Отпустот е услов за да се стане граѓанин на земјите што не дозволуваат двојно државјанство, велат во МВР.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.