IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Правила за Велигденски Пост
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правила за Велигденски Пост

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 14>
Автор
Порака
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 01:11
Pa kaj nas mozat da se najdat svezi...
Ama na pazar i mislam vo Vero....

A najcesto gi ima vo ona pakuvanje i suvi se...
Tie ne se tolku vkusni...
No ko sto rekov, mozat da se najdat svezi i ubavi i vkusni
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 01:13
Bagdadski Aisha mmmmmmmmm edvaj cekam da se vratam na rabota
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 01:13
не знам зашто но постот ми е пред да почне ме прави еуфорична небаре нова година како пубертетлија што чека. голема%20насмевка а тек утрешниот ден односно денес....едвај чекам кадаиф да правам...среќасреќасреќасреќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 01:16
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

не знам зашто но постот ми е пред да почне ме прави еуфорична небаре нова година како пубертетлија што чека. голема%20насмевка а тек утрешниот ден односно денес....едвај чекам кадаиф да правам...среќасреќасреќасреќа

 
 
 Dobro e koga custvata rabotat,, ti posakuvam ubav post i Bog da ti dade sila za najdobro mozno da si go izvrses!
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 01:16
среќа фала фала среќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 01:18
Ne sum probala Bagdadtski konretno....
Ovie tuka sto gi uvezuvaat se Iranski..Eve podobro ti e da smenis profesija, frli se na uvoz - izvoz. Poisplatlivo e i polesno se spie

A ubavo e koga postot ne pravi euforicni. Toa e dokaz deka e biten za vernicite.
Jas so netrpenie go cekam postot vo mesecot Ramazan, iako imame i denovi koga mozeme da postime, nadvor od nego.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 01:20
Аиша за да не бидам премногу оф топик ке ја побарам темата за разговори сакам нешто да те прашам околу вашите пости.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 01:21
Slobodno!!!!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 02:27
Позната е праксата во православието дека кој нема да ги пости овие велигденски пости, нема право да се причести. Имено поповите учат дека доколку некој не постел тој нема право да се причести притоа ставајќи го постот како услов за причеста.
 
Од библиски аспект гледано, интересно е дека Христос и апостолите, на првата причест (ноќта кога Исус беше предаден) воопшто не постеа пред да се причестат. Нема никаков податок во Библијата дека тие постеле ни еден час (а камо ли 40 дена) пред да се причестат. Напротив, евангелискиот извештај ни говори дека се причестиле додека јаделе, за време на вечерата...
 
"И кога јадеа, Исус зеде леб, го благослови и рече: "Земете, јадете, ова е Моето тело." И кога ја зеде чашата, заблагодари, им даде и рече: "Пијте од неа сите; зашто ова е Мојата крв на Новиот завет, која се пролива за мнозина, за простување на гревовите. "
(Матеј 26:26-28)
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 06:09
EvAngelos - kje te zamolam da ne navleguvash vo diskusija dali pravoslavnite se hristijani. Te molam pochituvaj go i pravoslavniot stav po ovie prashanja i ne go osuduvaj kako "nehristijanski".
Кон врв
MAJA DIKOVA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAJA DIKOVA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 07:19
KAJ PISE VO BIBLIJATA ZA VELIGDEN?
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 20:22
Праксата кој не пости да не се причести не е православна
Нема такво нешто во Црковните Правила
Иако оваа е длабоко навлезена во Црквата
Проблемот е што поповите немаат љубов да проповедаат и да објаснат дека услов за причест е верата во Господ Исус Христос
И сега многу полесно им е да бараат пост
За постот треба мала проповед
Но да објасниш дека Исус Христос е Господ, треба да се посветиш

Павле вели: некои недостојни Господ ги казнил ..., бидејќи не го разликуваат Телото и Крвта
Павле сака да каже, дека некој се причестувале без вера дека лебот и виното се вистинско тело и крв на самиот Господ ИСУС


Изменето од Nikki - 09.Март.2008 во 20:27
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 03:00
Originally posted by Nikki Nikki напиша:


Павле вели: некои недостојни Господ ги казнил ..., бидејќи не го разликуваат Телото и Крвта
Павле сака да каже, дека некој се причестувале без вера дека лебот и виното се вистинско тело и крв на самиот Господ ИСУС


Павле не сака да каже тоа, туку сака да им каже на христијаните во Коринт да не ја осквернуваат Господовата Спомен Вечера притоа јадејќи на недостоен начин од неа.
Имено на повеќето христијани во Коринт, кога се собирале за Господовата Вечера, фокусот не им бил Христос (Кој им заповеда да го прават тоа за Негов спомен), туку фокусот им бил да се најадат, напијат... како што се прави и на повеќето слави кај нас каде луѓето врска немаат што и кого слават, ама битно гозбата, алкохолот и музиката да се спремни, другото не е битно.
Еве ти библиски доказ за досега кажаното:

"И така, кога се собирате заедно, не е тоа за да се јаде Господовата вечера, зашто кога ќе се седне на трпезата, секој го зема своето јадење; и едниот гладува, а другиот се пијани. Немате ли куќи, за да јадете и пиете? Или ја презирате Божјата црква и ги срамите оние, кои немаат? Што да ви речам? Да ве пофалам? Не ве фалам во тоа. "
(1 Коринтјани 11:20-22)

Затоа Павле им вика дека секој што јаде на недостоен начин од лебот и виното, а не ја знае суштината на таа вечера, имено симболите кои тие ги претставуаат: раскршениот леб = телото Христово, виното = пролеаната крв Христова, јаде и пие за свое осудување (затоа што ја осквернува Господовата вечера, хули на неа).

Таман работа дека лебот и виното буквално се претвараат во телото и крвта Христови. Во тој случај христијаните би биле канабалисти среќа
На пример, во моментот кога Христос им дал на апостолите да јадат од лебот и пијат од виното Неговото тело сеуште не било распнато и Неговата крв сеуште не била пролеана, па како можел да им ја даде да ја пијат кога сеуште не била пролеана?

Тоа е симболична вечера, Спомен вечера, баш онака како што и Христос ни заповеда: "Правете го ова за Мој спомен!"

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 12:55
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

mali_simo, читај погоре, hr.lucky прашуваше за христијанскиот пост, а не за православниот.



Читај ти мој брате погоре .... Јас кажувам за Христијански пост , а не за некои измишљотини од самонаречените ,,христијани,, чие искуство не е поголемо од 300 години , за разлика од правоверните Христови следбеници со искуство, традиција, и наука стара од Христовото доаѓање.


ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,438 секунди.