IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Astro fotografijata i "Wow" faktorot
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Astro fotografijata i "Wow" faktorot

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 20:11
bravo borko, pametno kazano.
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 14:27
bi sakal da gi prasam poiskusnite vo astrofotografija, kako mozam da izvadam fotka od mlecniot pat, kako ovde:

http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=40189

probav nekolku pati ali nisto ne izleze. posledniot pat, slikav od pletver, bas od najgore, posto to bese najtemnoto mesto od kaj so mozev da slikam. slikav nekolku fotki, so razlicno vremetraenje na ekspozicija, i se sho izleze se zvezdi. i sea, ne znam dali i sho gresham.

znaci, slikav so nikon d40, na 18mm, F/3.5, na 1 minuta, na 2 minuti, na 30 sekundi ... i nikako da go fatam mlecniot pat.

blagodaram za sekoj korisen sovet
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 22:30
Саше, се е тоа добро, само на колку ISO сликаше?
Не знам дали си ја видел мојата фотографија од млечниот пат ... таму имам подетално напишано што и како и со кои параметри е фотографирано.
Еве линк http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=27728

Ако сеуште имаш прашања ти стојам на располагање за да ти помогнам

Поздрав
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 11:19
e fala bobi. jas posto nemam sansa da slikam preku teleskop, mislam deka mozam da go fatam mlecniot pat so mojot d40 so kit objektiv. inace, slikav na iso 1600, nemase mesecina ... e sea, edinstveno, da ne sum go nasocil aparatot vo pogresna nasoka.

vo skopje i okolinava, koe bi bilo najprikladno mesto za da mozam da go slikam? mozda treba da otvorime posebna tema vo korisni soveti gore za astrofotografija, pa da se objasni se.

jas barav na google nekoi tutorijali, ama, skoro i nishto da ne najdov.. .za slikanje na noknoto nebo samo so dslr. a momentalno, barem mene, keifot mi e da napraam edna fotka od mlecniot pat, pa posle ke vidime, deep sky valjda :)

pozdrav i fala mnogu bobi. ke probam ushte nekoj pat denovive, koa ke najdam vreme i mesto, (da vidam vo weather watcher koa ke nema mesecina)


Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 11:43
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

jas posto nemam sansa da slikam preku teleskop...


И мојата не е преку телескоп фотографирана... употребен е само апаратот и статив

Доколку си во Скопје, може да се договориме да излеземе до Козјак и да направиме неколку фотки. Исто така во периотот помеѓу 05 и 10 март нема да има месечина која би пречела при фотографирањето
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 22:35
vo skopje sum bobi, vazi, ke se dogovorime ...
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 01:11
ne deka sakam da ja vratam temata od mrtvite, ama, probuvav pak nesto, so timelapse, ali zabelezav nesto interesno, so ne znam dali jas ne znam da slikam ili tolku mi e opremata.

probuvav da fokusiram na zvezdite, na 18mm (so 18-200 nikkor i d40), na iso800, iso1600, na okolu 5-15 sekundi, so F/3.5. i nikako ne mozev da dobijam tocka od zvezdite, nego kako nekoj krug koj imase crna tocka vo sredinata (ova koa ke go zgolemev na 100% na monitor). i posle probav da podzatvoram blenda, i nekade na f/5 dobiv tocka.

prasanje: dali to e taka so (skoro) site stakla, ili samo so moeto? ili pa ne fokusiram kako so treba?

pozdrav
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 01:31
do opremata e ne se sekiraj, ako sakash precizno astro so takov zum objektiv togash mora da zatvarash blenda, t.e. so site e pozelno da zatvarash, samo shto razlikata e ako slikash so 400mm/2.8 zatvaranjeto ne koshta tolku mnogu svetlina kako so tvojot...
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 09:31
hyper, fala na odgovorot, ali jas slikam na 18mm, ne na 200. isto, ustvari mene zvezdite znaci mi izleguvaat vo bokeh, ili kako i da se koristi toj zbor vo recenica. to znaci objektivot e nesposoben da fokusira vo beskonecnost?
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 10:11
sposoben e sigurno, no mala ne preciznost moze da isfrli od fokus, plus ako slikash nad 10 sekundi sekogash ke ima i malo dvizenje na zvezdite
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2008 во 21:25
Разгледувајќи го како средношколец, извонредното британско списание: PRACTICAL PHOTOGRAPHY, кое во тоа време(1997) беше и за нас многу ефтино(околу 150-200ден)наидов на реклама за книги на тема астрофотографија со WOW омот од небесните тела. И морав под хитно и ја да направам исто...

Земав тоа PENTAX К2, 50мм, турив блендата на 1.7 и со експ.1/2 чкрап чкрап полумесечината што беше огреала над Водно, а наредниот ден истото го направив со сонцето при залез ама низ двоглед(демек имам телеобјктив ).

Месечината испадна како три дебели С блиску-раздвоени, а сонцето со околината како топка со трагови од гасови и 1-2 дамки.

Кога ги покажав на другарите, сите тврдеа дека тоа не е месечината туку НЛО над Водно(кое интересно, јасно се гледаше како силуета, не беше размачкано), а за другата прашуваа каде и како го приклучив апаратот за толкав да испадне Јупитер. Џабе ги убедував дека е тоа месечината и сонцето со облаци.

Да бев со овој памет тогаш, ќе ги понудев на NASA или Nation.Geogr. за кеш долари(тогаш вредеа повеќе)

Изменето од Majkl - 20.Октомври.2008 во 21:34
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.