IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Правила за Велигденски Пост
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Правила за Велигденски Пост

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 14>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 21:26
Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:

EvAngelos bratot te prasa za da go povtoris ona sto go kaza,, kolku
ubavo objasnuvanje imas dadeno... Nikade pojasno ne se kazuva deka
Islamot i Hristijanstvoto se tolku bliskiголема%20насмевкаголема%20насмевка Ev. Islamska e smislata, vo globala mnogu se sovpadza so nasiot postтрепкање


Da be liljane i koga se zeme vo obzir deka biblijata bila napisana pred k*ranot i deka hristijanstvoto e postaro se doadja do eden zaklucok - nekoj od nekogo prepisuval- kradel idei.....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 21:42
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

pravoslavnite posti kakvi takvi imaat nekoja logika zdravo e da ne se vnesuvaat masti vo organizmot nekoe vreme i za toa vreme e zabranet sex da ne se isfrla proteinot od teloto mnogu logichno i medicinski gledano zdravo dodeka muslimanskite posti osven izmachuvanje na organizmot ne gledam nekakva pozitivna logika denje ne jadi noc'e krkaj naprotiv ne e zdravo da se jade noc'e pred spienje em se talozat kalorii em se maltretira zeludnikot raboti noc'e koga mu e vreme za odmor,nema nishto pozitivno vo toa.a koj e za posti vo pravilna smisla na zborot kaza EvAngelos kako treba i znachenjeto na zborot post pa bujrum



Темата е Правила за Велигденски Пост,не е Правила за Исламски Пост.Ако толку љубиш да мудруваш за Исламскиот Пост,каков е тој и која е неговата суштина,отвори соодветна тема,па со задоволство ќе продискутираме.Вака само ја расипуваш ионака веќе расипаната тема.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 21:45
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:

EvAngelos bratot te prasa za da go povtoris ona sto go kaza,, kolku
ubavo objasnuvanje imas dadeno... Nikade pojasno ne se kazuva deka
Islamot i Hristijanstvoto se tolku bliskiголема%20насмевкаголема%20насмевка Ev. Islamska e smislata, vo globala mnogu se sovpadza so nasiot postтрепкање


Da be liljane i koga se zeme vo obzir deka biblijata bila napisana pred k*ranot i deka hristijanstvoto e postaro se doadja do eden zaklucok - nekoj od nekogo prepisuval- kradel idei.....


Темплариус батали оффтопик муабети,врати се на темава.Да те прашам: ЕвАнгелос јасно направи разлика дека Христијанскиот Пост нема врска со Православниот,мене ова ме стави во дилема па се прашувам зарем не се Православците Христијани?
Ако се,тогаш зошто толкава разлика имаат како што сватив од постот на ЕвАнгелос со Христијанството и Христијанскиот начин на постење.

П.С. Спореди ги постовите на Мали Симо и на ЕвАнгелос,ќе воочиш гооооооооооооолема разлика.Баш би сакал да го чујам твоето мислење по ова прашање.


Изменето од efendija - 08.Март.2008 во 21:46
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 21:50
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 22:08
Hrisitjanin e i katolik i evangelist i pravoslavec i metodist....na site ni e zaednicko deka sme Hristijani.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 22:11
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Hrisitjanin e i katolik i evangelist i pravoslavec i metodist....na site ni e zaednicko deka sme Hristijani.


Ок,се согласувам со тебе.Но,не мие јасно зошто ЕвАнгелос и Мали Симо имаат различни ставови за Велигденскиот Пост,а од друга страна двајцата се христијани?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 22:18
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Hrisitjanin e i katolik i evangelist i pravoslavec i metodist....na site ni e zaednicko deka sme Hristijani.


Ок,се согласувам со тебе.Но,не мие јасно зошто ЕвАнгелос и Мали Симо имаат различни ставови за Велигденскиот Пост,а од друга страна двајцата се христијани?


Pa bas poradi toa sto pripadjaat na podgrupi, ima razlika pomedju katolicite i pravoslavcite da receme ... da ne ti objasnuvam gi znaes...se nadevam deka me razbiras....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 22:27
море џабе везете овде од понеделник  коа ке се ставам на пост смешеннајубаво и најчисто чуство е постот а посебно причесната.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 22:30
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Hrisitjanin e i katolik i evangelist i pravoslavec i metodist....na site ni e zaednicko deka sme Hristijani.


Ок,се согласувам со тебе.Но,не мие јасно зошто ЕвАнгелос и Мали Симо имаат различни ставови за Велигденскиот Пост,а од друга страна двајцата се христијани?


Pa bas poradi toa sto pripadjaat na podgrupi, ima razlika pomedju katolicite i pravoslavcite da receme ... da ne ti objasnuvam gi znaes...se nadevam deka me razbiras....
kako shto sunitite i shiitite(dervish*te)site se muslimani taka i nie samo vo poblaga forma -ne se digame na oruzje radi toa(iskluchok so irska)mnogu sme poliberalni neshto kako budistite duri ima i soodvetni simpatii od katolishkata i pravoslavnata crkva i crkvite ne se anatemishani edna so druga
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 22:47
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Hrisitjanin e i katolik i evangelist i pravoslavec i metodist....na site ni e zaednicko deka sme Hristijani.


Ок,се согласувам со тебе.Но,не мие јасно зошто ЕвАнгелос и Мали Симо имаат различни ставови за Велигденскиот Пост,а од друга страна двајцата се христијани?


Pa bas poradi toa sto pripadjaat na podgrupi, ima razlika pomedju katolicite i pravoslavcite da receme ... da ne ti objasnuvam gi znaes...se nadevam deka me razbiras....


Ок,те разбирам.Секој сака својата деноминација да ја наметне како единствено исправна и единствено точна.Ти благодарам.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 22:48
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

море џабе везете овде од понеделник  коа ке се ставам на пост смешеннајубаво и најчисто чуство е постот а посебно причесната.


Ме интересира blueprayer како го практикуваш ти Велигденскиот Пост.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 22:51
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Hrisitjanin e i katolik i evangelist i pravoslavec i metodist....na site ni e zaednicko deka sme Hristijani.


Ок,се согласувам со тебе.Но,не мие јасно зошто ЕвАнгелос и Мали Симо имаат различни ставови за Велигденскиот Пост,а од друга страна двајцата се христијани?


Pa bas poradi toa sto pripadjaat na podgrupi, ima razlika pomedju katolicite i pravoslavcite da receme ... da ne ti objasnuvam gi znaes...se nadevam deka me razbiras....
kako shto sunitite i shiitite(dervish*te)site se muslimani taka i nie samo vo poblaga forma -ne se digame na oruzje radi toa(iskluchok so irska)mnogu sme poliberalni neshto kako budistite duri ima i soodvetni simpatii od katolishkata i pravoslavnata crkva i crkvite ne se anatemishani edna so druga




hr.lucky јас само прашав зошто различно толкување и практицирање на иста работа?
Ако го земеме постот кај муслиманите,тој е еден и со исти правила и за сунитите и за шиитите.Остај сеа кој е полиберален,не мие поентата во тоа.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 23:06
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

море џабе везете овде од понеделник  коа ке се ставам на пост смешеннајубаво и најчисто чуство е постот а посебно причесната.


Ме интересира blueprayer како го практикуваш ти Велигденскиот Пост.

Гледајки дека постам од 8мо одд. доаѓа некако релативно. Како дете го постев најобично што би рекла јас. значи со масло и јадење. Потоа преминав на пост без масло и последните 10 дена строг пост леб и вода. А оваа година ке одам на пост составен само од овошје и течности....со Бог во мене верувам ке имам сила да ги одржам активни обврските на работа. секогаш велигденскиот пост го сакав и ми беше омилен. искрено со се срце го чекам среќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 23:09
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

море џабе везете овде од понеделник  коа ке се ставам на пост смешеннајубаво и најчисто чуство е постот а посебно причесната.


Ме интересира blueprayer како го практикуваш ти Велигденскиот Пост.
Гледајки дека постам од 8мо одд. доаѓа некако релативно. Како дете го постев најобично што би рекла јас. значи со масло и јадење. Потоа преминав на пост без масло и последните 10 дена строг пост леб и вода. А оваа година ке одам на пост составен само од овошје и течности....со Бог во мене верувам ке имам сила да ги одржам активни обврските на работа. секогаш велигденскиот пост го сакав и ми беше омилен. искрено со се срце го чекам среќа


А ја пак искрено од се срце ти посакувам успешно да го испостиш овогодишниот Велигденски Пост,и да излезеш од него уште повеќе продуховена.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.