IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Сега знам дека ништо...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сега знам дека ништо...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 01:27
  Dobro dali stvarno nisto ne citas ? Taja misla ja iskazal Sokrat, a drugarceto ovde ja citirase za da se razvie diskusija. BOOZEEEEE ????!!!
и то...
Кон врв
лидијана Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај лидијана Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2007 во 21:47
Леле, баш ти фала за информацијата, стварно ме просветли со сознаието, еве и јас научив нешто ново.
Но, дали сега можам да кажам дека јас ништо не знам? Сепак нешто знам, знам што рекол Сократ, (благодарение на тебе)
Кон врв
551mb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 207
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 551mb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2007 во 22:44
MA MOZE I PODOBRO E TAKA,DA NEZNAM....плазење
Кон врв
miki-li Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај miki-li Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2007 во 22:46
Originally posted by YODA YODA напиша:

  Dobro dali stvarno nisto ne citas ? Taja misla ja iskazal Sokrat, a drugarceto ovde ja citirase za da se razvie diskusija. BOOZEEEEE ????!!!


na tebe taka li ti kaza Sokrat??!!
 a na mene pak drugo nesto mi kaza
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2007 во 22:50
sto pa znae sokrat?!
duduk e!
Кон врв
Mishell_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јуни.2007
Локација: Sweden
Статус: Офлајн
Поени: 575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mishell_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2007 во 15:26
Ili mozebi premnogu znam pa sum stanala cinicna.. 
Кон врв
superbaby Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 05.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај superbaby Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2007 во 01:38
Zoshto e otvorena temava?збунетост.. SEGA ZNAM DEKA NISTO NE ZNAM? Site ja znaeme taa izreka ali ne ja sfakam poentata na temava.. ne znam sto treba da se pisuva vo nasite komentari...
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 01:09
SIN
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 01:16
NE E VREDNO KAKO ZIVOTOT
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 01:36
NE SE POSTIGNUVA BEZ BORBA ILI ZBOROVI
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 18:27
Originally posted by superbaby superbaby напиша:

Zoshto e otvorena temava?збунетост.. SEGA ZNAM DEKA NISTO NE ZNAM? Site ja znaeme taa izreka ali ne ja sfakam poentata na temava.. ne znam sto treba da se pisuva vo nasite komentari...


Па на пример да ја толкуваш мислата вака:

Многу е битно луѓето да знаат колку незнаат. Многу е лошо да мислиш дека знаеш, а всушност да не знаеш. Пр. - погрешни докторски дијагнози, погрешни конструкторски пресметки ... и еден куп грешки на суетни луѓе кои летаат во облаци.
Ќе направам мала дигресија, префлајќи се на една друга тема: Да може да знае оној Јанко колку не знае - нема да се појавува на ТВ, пошто ќе му биде срам од своето незнаење!

ЗАТОА НАЈПАМЕТНИТЕ ЛУЃЕ СЕ СКРОМНИ И СИ ЌУТАТ. Ај кажете ми, колку знаете за субатомската физика, за молекуларната биологија, за релативноста, а ако пак знаете за тоа, колку знаете за минерологијата, за петрографијата, за архитектурата, а ако знаете за тоа, колку за медицината, колку за астрофизиката, колку за уметноста, за историјата, колку јазици знаете да зборувате, во кои спортски дисциплини сте вешти, дали знаете нешто за кармата, за хиндуизмот, за будизмот..... НИЕ У СТВАРИ СЕ УШТЕ НИШТО НЕ ЗНАЕМЕ. "До вчера" не знаевме што е компјутер и што е мобилен, а сепак мислевме дека се знаеме.
А кога ќе ја откриеме Теоријата на се.... "и мислите на Господ"... ?????????








Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 19:10
Така е Џ.Д. Многу информации нема ни да тропната на вратата на нашата свест, не пак да влезат во неа. А и смислата на постоењето не е да знаеме се. Доволно е - што повеќе од професијата во која што пловиме.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 20:30

За тоа учев во Филозофија на природните науки Мајсторче!
Како пример беше дадено дека само од областа на хемијата секојдневно излегуваат по ок.100.000 (ако не се лажам) научни трудови. Па сега, некој хемичар, на пример, кога и цело време само би читал, не би успеал сите да ги прочита (за цел живот)! Тоа значи дека човекот станува "учен игнорамус" - демек можеш да знаеш или многу (релативно) од една област или по малку од секоја. И фактички пак ништо не знаеш.
Или дека (пази сега ова, жити се!!!): Најголемата постојна енциклопедија по физика (значи САМО ФИЗИКА) - Handbuch der Physic, се состои од 66 книги со просечно 500 стр. по книга. Напишана е МНОГУ КОНЦИЗНО, не содржи технички и нумерички детали и НЕ МОЖЕ ДА ПОСЛУЖИ НИ КАКО УЧЕБНИК ДУРИ НИ ЗА ПОСТДИПЛОМСКИ СТУДИИ   

Е сега под услов да се земе предвид само она што има навистина вистинска вредност од целата историја на физиката - таа би требало да биде напишана на ок. 65.000 стр.

Па оди сега ти прочитај ги (да не кажам - научи ги) и после кажи дека нешто знаеш!




Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 20:55
уште од порано јас знам дека ништо.............
You live only ONCE!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.