Испечати | Затвори го прозорот

Сега знам дека ништо...

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Филозофија и психологиjа
Опис на форумот: „Разно“ ама на повисоко ниво
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7515
Датум на принтање: 28.Септември.2024 во 09:32
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Сега знам дека ништо...
Постирано од: black-eyes
Наслов: Сега знам дека ништо...
Датум на внесување: 14.Мај.2007 во 23:25
VSUSNOST NEZNAM I NERAZBIRAM...



Коментари:
Постирано од: Hacker
Датум на внесување: 14.Мај.2007 во 23:26
sto ne razbiras prijatele..

-------------
Proctaj...


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 15.Мај.2007 во 09:38
Zbunet e 


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 15.Мај.2007 во 11:09
сега знам дека ништо не знам, е секојдневна мисла на многумина кои се стремат кон совршенството.
но одбегнувајќи да се памети, т.е. запомни, всушност си го одмараме мозокот од многу тешки трауми.


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: Sanja84
Датум на внесување: 23.Мај.2007 во 01:20
Sokrat kazuvajkji ja ovaa famozna misla napomenuva : Prv cekor da se dojde do znaenje e da se priznae deka nishto ne se znae,a potoa da se premine na indukcija od blisko kon dalechno i od poedinechno kon opshto.
Se slozuvam so ova Wink


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 16:55
Sega znam deka nisto ne znam.

Toa e verojatno nagolemata filozofska vistina sintetizirana vo edna misla.

Za zal, lugjeto go gubat od vid najvazniot postulat na toj aksiom. Imeno, Sokrat go kazha ova koga po site usvoeni kriterijumi toj se smetashe za najumniot chovek vo svoeto vreme. Toj togas, vo zenitot na svojata zrelost i mudrost, gi izgovori ovie zborovi.

Tokmu toj element ja pravi ovaa vistina transcedentna. Lugjeto velat : dobro, sigurno deka razbiram oti sega ne znam nisto, no ke se potrudam da doznaam, pa togas ke znam.

Pogreshno.

Goleminata na Sokrat e vo toa sto toj na vrvot od svojata mudrost razbra deka znaenjeto e samo edna iluzija - proizvod od talkanjata po bespatijata na ogranicheniot chovekov um, nisto drugo tuku proizvod na minatite pretpostavki, tradicii, postulati, obichai, normi i posakuvanja.


Toa e krugot na osoznavanjeto, toa e patot do vish*te sferi na bituvanjeto. Koga ke pomislish deka na krajot sepak nesto si osoznal, toa ke ti bide znakot deka si doshol do krajot na toj del od svojot pat, do toj del od svoeto prosvetluvanje. Za da prodolzhish ponatamu, vo povisoka sfera na svest i egzistencija, treba da si dovolno velik i doblesen da razberes deka onoa predhodnoto bilo pogreshno, da se pomiris so faktot deka tokmu togas nisto ne znaes, da go otvoris umot lishen od sekakvi pretpostavki i ochekuvanja rodeni od prethodnite iskustva i - da pochnesh od novo...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Ivaaaaa
Датум на внесување: 25.Јули.2007 во 21:00
Ustvari na nekoj nacin Sokrat sakal da kaze deka sekoj covek poseduva znaenje samo treba da go otkrie vo sebesi.Sokrat pri razgovor so ddrugite luge im pravel pat da stignat do znaenjeto koe veke go poseduvaat a za koe ne se svesni preku doaganje do ironija so samiot sebesi

-------------
It is in our nature to try to destroy what we know we can not help create


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Јули.2007 во 21:18
jas oduvek sum znael deka,.... nishto ne znam..a,za razbiranje ,..i da ne zborime,..

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: LEGENDA
Датум на внесување: 25.Јули.2007 во 23:17
ja ova go sfakam kao deka uvek mozes da doznaes poveke a toa sto go znaes e nisto vo sporedba so toa sto mozes da go osoznaesh

-------------
www.hjspain.com


Постирано од: brza
Датум на внесување: 26.Јули.2007 во 00:31
eeehhh,...koga bi mozel da mi te razberam,..ke doznaev neshto poveke,...od toa shto ne go znam,...Cry

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Ivaaaaa
Датум на внесување: 26.Јули.2007 во 04:09
legenda...bas taka

-------------
It is in our nature to try to destroy what we know we can not help create


Постирано од: fuja
Датум на внесување: 27.Јули.2007 во 08:55


Mnogu jaka misla : SEGA ZNAM DEKA NISTO NEZNAM !!!

1. onie ludje koi malku znaat ...
od golemoto ...
bidejki malku znaat ....
nivniot "oset" deka nesto ne znaat e mal ...
i mislat deka veke se naucile vo zivotot ...

na primer ... ima nesto golemo ...
a toj od toa znae nesto so radius na primer od 1 m ...

toj krug na negovo znaenje moze da se izrazi
matematicki vaka ..

P = r2 * pi

toa e povrsinata na negovoto znaenje ...

a "oseka" deka ne znae :

L = 2 * r * pi

toa e dolzinata na linijata izmedju znaenjeto i neznaenjeto ... !!!

2. Dokolku radiusot na znaenjeto na nekoj covek rasti ....
so toa ke rasti povrsinata na negovoto znaenje (P) ...
no rasti i dolzinata na negovoto "osekanje" na neznaenjeto ... (L) ...

3. Taka da ludje koi postignale mnogu da znaat ...
na kraj osekaat deka nisto ne znaat ...

koj im e kriv ....



Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Јули.2007 во 20:39
Originally posted by fuja fuja напиша:



Mnogu jaka misla : SEGA ZNAM DEKA NISTO NEZNAM !!!

... .........................................

  a,koj e "mislitelot"Confused


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: лидијана
Датум на внесување: 09.Август.2007 во 23:59
е дури сега ништо не знам!


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 10.Август.2007 во 01:27
  Dobro dali stvarno nisto ne citas ? Taja misla ja iskazal Sokrat, a drugarceto ovde ja citirase za da se razvie diskusija. BOOZEEEEE ????!!!

-------------
и то...


Постирано од: лидијана
Датум на внесување: 12.Август.2007 во 21:47
Леле, баш ти фала за информацијата, стварно ме просветли со сознаието, еве и јас научив нешто ново.
Но, дали сега можам да кажам дека јас ништо не знам? Сепак нешто знам, знам што рекол Сократ, (благодарение на тебе)


Постирано од: 551mb
Датум на внесување: 12.Август.2007 во 22:44
MA MOZE I PODOBRO E TAKA,DA NEZNAM....плазење


Постирано од: miki-li
Датум на внесување: 12.Август.2007 во 22:46
Originally posted by YODA YODA напиша:

  Dobro dali stvarno nisto ne citas ? Taja misla ja iskazal Sokrat, a drugarceto ovde ja citirase za da se razvie diskusija. BOOZEEEEE ????!!!


na tebe taka li ti kaza Sokrat??!!
 a na mene pak drugo nesto mi kaza


Постирано од: sikter
Датум на внесување: 12.Август.2007 во 22:50
sto pa znae sokrat?!
duduk e!


Постирано од: Mishell_G
Датум на внесување: 15.Август.2007 во 15:26
Ili mozebi premnogu znam pa sum stanala cinicna.. 


Постирано од: superbaby
Датум на внесување: 16.Август.2007 во 01:38
Zoshto e otvorena temava?збунетост.. SEGA ZNAM DEKA NISTO NE ZNAM? Site ja znaeme taa izreka ali ne ja sfakam poentata na temava.. ne znam sto treba da se pisuva vo nasite komentari...


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 01:09
SIN


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 01:16
NE E VREDNO KAKO ZIVOTOT


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 01:36
NE SE POSTIGNUVA BEZ BORBA ILI ZBOROVI


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 18:27
Originally posted by superbaby superbaby напиша:

Zoshto e otvorena temava?збунетост.. SEGA ZNAM DEKA NISTO NE ZNAM? Site ja znaeme taa izreka ali ne ja sfakam poentata na temava.. ne znam sto treba da se pisuva vo nasite komentari...


Па на пример да ја толкуваш мислата вака:

Многу е битно луѓето да знаат колку незнаат. Многу е лошо да мислиш дека знаеш, а всушност да не знаеш. Пр. - погрешни докторски дијагнози, погрешни конструкторски пресметки ... и еден куп грешки на суетни луѓе кои летаат во облаци.
Ќе направам мала дигресија, префлајќи се на една друга тема: Да може да знае оној Јанко колку не знае - нема да се појавува на ТВ, пошто ќе му биде срам од своето незнаење!

ЗАТОА НАЈПАМЕТНИТЕ ЛУЃЕ СЕ СКРОМНИ И СИ ЌУТАТ. Ај кажете ми, колку знаете за субатомската физика, за молекуларната биологија, за релативноста, а ако пак знаете за тоа, колку знаете за минерологијата, за петрографијата, за архитектурата, а ако знаете за тоа, колку за медицината, колку за астрофизиката, колку за уметноста, за историјата, колку јазици знаете да зборувате, во кои спортски дисциплини сте вешти, дали знаете нешто за кармата, за хиндуизмот, за будизмот..... НИЕ У СТВАРИ СЕ УШТЕ НИШТО НЕ ЗНАЕМЕ. "До вчера" не знаевме што е компјутер и што е мобилен, а сепак мислевме дека се знаеме.
А кога ќе ја откриеме Теоријата на се.... "и мислите на Господ"... ?????????










-------------


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 19:10
Така е Џ.Д. Многу информации нема ни да тропната на вратата на нашата свест, не пак да влезат во неа. А и смислата на постоењето не е да знаеме се. Доволно е - што повеќе од професијата во која што пловиме.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 20:30

За тоа учев во Филозофија на природните науки Мајсторче!
Како пример беше дадено дека само од областа на хемијата секојдневно излегуваат по ок.100.000 (ако не се лажам) научни трудови. Па сега, некој хемичар, на пример, кога и цело време само би читал, не би успеал сите да ги прочита (за цел живот)! Тоа значи дека човекот станува "учен игнорамус" - демек можеш да знаеш или многу (релативно) од една област или по малку од секоја. И фактички пак ништо не знаеш.
Или дека (пази сега ова, жити се!!!): Најголемата постојна енциклопедија по физика (значи САМО ФИЗИКА) - Handbuch der Physic, се состои од 66 книги со просечно 500 стр. по книга. Напишана е МНОГУ КОНЦИЗНО, не содржи технички и нумерички детали и НЕ МОЖЕ ДА ПОСЛУЖИ НИ КАКО УЧЕБНИК ДУРИ НИ ЗА ПОСТДИПЛОМСКИ СТУДИИ   

Е сега под услов да се земе предвид само она што има навистина вистинска вредност од целата историја на физиката - таа би требало да биде напишана на ок. 65.000 стр.

Па оди сега ти прочитај ги (да не кажам - научи ги) и после кажи дека нешто знаеш!






-------------


Постирано од: bond....james b
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 20:55
уште од порано јас знам дека ништо.............

-------------
You live only ONCE!


Постирано од: analiticar
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 21:07
PRECIZNO GI PROCITAV SITE KOMENTARI I PRVO STO ZAKLUCIV E DEKA NIKOJ NE JA SVATIL POENTATA NA IZREKATA


INAKU SOSTOJBA NA ZNAEJNE DEKA NISTO NEZNAES E SOSTOJBA PRI KOJA SVESTA TI E MNOGU BISTRA I ZA SITE PRASAJNA KOI TI SE NAVIRAAT VO SVESTA IMAS ODGOVOR SO STO DOAJDZAS DO EDNA SOSTOJBA DA NE TREBA DA MISLIS NA NISTO I ZATOA   GOSPODINOT SO GORDOST VELI SEGA ZNAM DEKA NISTO NEZNAM -NA NISTO NE MISLI PORADI STO ZA SE MU E JASNO


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 21:30
Originally posted by analiticar analiticar напиша:

PRECIZNO GI PROCITAV SITE KOMENTARI I PRVO STO ZAKLUCIV E DEKA NIKOJ NE JA SVATIL POENTATA NA IZREKATA


INAKU SOSTOJBA NA ZNAEJNE DEKA NISTO NEZNAES E SOSTOJBA PRI KOJA SVESTA TI E MNOGU BISTRA I ZA SITE PRASAJNA KOI TI SE NAVIRAAT VO SVESTA IMAS ODGOVOR SO STO DOAJDZAS DO EDNA SOSTOJBA DA NE TREBA DA MISLIS NA NISTO I ZATOA   GOSPODINOT SO GORDOST VELI SEGA ZNAM DEKA NISTO NEZNAM -NA NISTO NE MISLI PORADI STO ZA SE MU E JASNO



Е од кај па сега никој не ја сватил поентата на изрека, а ти си ја сватил ?!? Од кај знаеш што мислел Сократ кога го кажал тоа? Он бил филозоф, а не будист или хиндуист!

А + "Во мигот кога ќе проговориш нешто, ја промашуваш поентата" - Зен будизам





-------------


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 21:44
Originally posted by james dean james dean напиша:


За тоа учев во Филозофија на природните науки Мајсторче!
Како пример беше дадено дека само од областа на хемијата секојдневно излегуваат по ок.100.000 (ако не се лажам) научни трудови. Па сега, некој хемичар, на пример, кога и цело време само би читал, не би успеал сите да ги прочита (за цел живот)! Тоа значи дека човекот станува "учен игнорамус" - демек можеш да знаеш или многу (релативно) од една област или по малку од секоја. И фактички пак ништо не знаеш.
Или дека (пази сега ова, жити се!!!): Најголемата постојна енциклопедија по физика (значи САМО ФИЗИКА) - Handbuch der Physic, се состои од 66 книги со просечно 500 стр. по книга. Напишана е МНОГУ КОНЦИЗНО, не содржи технички и нумерички детали и НЕ МОЖЕ ДА ПОСЛУЖИ НИ КАКО УЧЕБНИК ДУРИ НИ ЗА ПОСТДИПЛОМСКИ СТУДИИ   

Е сега под услов да се земе предвид само она што има навистина вистинска вредност од целата историја на физиката - таа би требало да биде напишана на ок. 65.000 стр.

Па оди сега ти прочитај ги (да не кажам - научи ги) и после кажи дека нешто знаеш!






НЕ РЕКОВ ДЕКА СМИСЛАТА Е ДА СЕ ТРКАМЕ ИЛИ ДА ГИ БРКАМЕ СЕКОЈДНЕВНО НОВИТЕ ИНФОРМАЦИИ, ТУКУ КОЛКУ ШТО МОЖЕ ЧОВЕК ПОВЕЌЕ ДА АПСОРБИРА ОД НИВ, СЕ РАЗБИРА, ДОКОЛКУ ВО ТОАА ЈА ГЛЕДА СМИСЛАТА НА ЖИВОТОТ НИЗ ПРИЗМАТА НА ПРОФЕСИЈАТА. АПСУРДНА Е И САМАТА ПОМИСЛА ДЕКА МОЖЕМЕ ДА СЕ НАОРУЖАМЕ СО КОЈЗНАЕ КОЛКУ ГОЛЕМО ЗНАЕЊЕ ЗА ВРЕМЕ НА НАШИОТ ЖИВОТ.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 21:51


Не, таман работа! И јас не мислев на тоа.




-------------


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 21:56
TIE STO NE ZNAAT VELAT -JAS ZNAM SE- A TOJ STO ZNAE VELI DEKA NEZNAE
ZATOA STO E SVESEN DEKA IMA USTE I USTE......BAREM JAS TAKA MISLAMзадоволство


-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: james dean
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 22:11

Ние често сметаме дека нешто знаеме, а всушност не знаеме. Мошне е важно да знаеме дека не знаеме, т.е. да ги отфрлиме лажните знаења. - Логика (учебник)


Колку помалку човек знае, толку неговото знаење му се чини поголемо! - Жан Жак Русо

Паметниот човек никогаш нема да каже дека знае сé. - Блез Паскал







-------------


Постирано од: lpartik
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 22:14
ТОГАШ, ЈАС ЌЕ СИ МОЛЧАМ...


Постирано од: majstorce62
Датум на внесување: 04.Март.2008 во 22:16
Originally posted by analiticar analiticar напиша:

PRECIZNO GI PROCITAV SITE KOMENTARI I PRVO STO ZAKLUCIV E DEKA NIKOJ NE JA SVATIL POENTATA NA IZREKATA


INAKU SOSTOJBA NA ZNAEJNE DEKA NISTO NEZNAES E SOSTOJBA PRI KOJA SVESTA TI E MNOGU BISTRA I ZA SITE PRASAJNA KOI TI SE NAVIRAAT VO SVESTA IMAS ODGOVOR SO STO DOAJDZAS DO EDNA SOSTOJBA DA NE TREBA DA MISLIS NA NISTO I ZATOA   GOSPODINOT SO GORDOST VELI SEGA ZNAM DEKA NISTO NEZNAM -NA NISTO NE MISLI PORADI STO ZA SE MU E JASNO


Како, жити мајка, ја разбра темата, кога таа воопшто не е формулирана? Кога нема ниту вовед ниту некое конкретно барање.

-------------
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 05.Март.2008 во 09:55
Otsekogas si bev mutav.


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 09.Јули.2008 во 16:33
Sega znam deka za da razberam treba mnogu vreme i koga konecno ke znam,nema da mi bide povekje vazno.

-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 22:54
...sega znam deka nishto nema da me natera da odam n arabota... do 15 avgust...


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 23:02
..sega znam deka za nekoi raboti ne vredelo da se trudis tolku..

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: IQ
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 13:01
odamna sum svesna deka nishto ne znam...i deka celoto choveshto nishto ne znae, samo si misli deka znae, samo pretpostavuva a nishto ne znae...

-------------
http://imageshack.us">
[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 16:59
Originally posted by analiticar analiticar напиша:

PRECIZNO GI PROCITAV SITE KOMENTARI I PRVO STO ZAKLUCIV E DEKA NIKOJ NE JA SVATIL POENTATA NA IZREKATA


INAKU SOSTOJBA NA ZNAEJNE DEKA NISTO NEZNAES E SOSTOJBA PRI KOJA SVESTA TI E MNOGU BISTRA I ZA SITE PRASAJNA KOI TI SE NAVIRAAT VO SVESTA IMAS ODGOVOR SO STO DOAJDZAS DO EDNA SOSTOJBA DA NE TREBA DA MISLIS NA NISTO I ZATOA   GOSPODINOT SO GORDOST VELI SEGA ZNAM DEKA NISTO NEZNAM -NA NISTO NE MISLI PORADI STO ZA SE MU E JASNO
 
Аналитичар???...збунетост
Да беше жив Сократ сега сигурна сум дека ќе те прогласеше за негов најдобар ученик..
Подобар и од учителот...
Затоа што се си сфатил...
Само поентата си ја промашил...голема%20насмевка


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 11.Јули.2008 во 17:57
denes kupiv mebel,
utre bi ja ...
i da nemav mebel,
sepak bi ja ...


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 19:35
Сега знам дека ништо не знам....ама во предност сум пред другите зашто тие и тоа не го знаат...

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 19:41
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Сега знам дека ништо не знам....ама во предност сум пред другите зашто тие и тоа не го знаат...


цитираш Сократ?среќа


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 19:43
Originally posted by pagane pagane напиша:


Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Сега знам дека ништо не знам....ама во предност сум пред другите зашто тие и тоа не го знаат...
цитираш Сократ?среќа


Не само јас

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 19:57
ee,..golema rabota!,...jas otskogash sum ,..znael!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 20:25
Сега знам дека ништо не би могло да биде како што треба.
Бев нема, без раце и со слепи очи. Па тоа што сакав да ти кажам не доjде до тебе. Немаше ни како да доjде. Нема, саката и слепа.
Коjа сака да зборува со глув. Само запалих пламен. Моj. Да зборува наместо мене. Но дувна ветер.
Сега знам дека така е требало да биде. И ништо не би могло да го промени.
Угасениот пламен.


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 21:46
deka nisto ne mi e jasnoтага

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 21:52
сега знам......дека немам толпа вода


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 22:13
Sega go znam toa sto trebase oddamna da go znam i naskoro ke go znam toa sto treba sega da go znam.

-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 22:27
postois ako mnogu znaes
postois i ako malku znaes
duri postois i ako neznaes nisto
prasanje e
ako se znaes ima li potreba da postois??


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: fragola
Датум на внесување: 31.Март.2009 во 22:40
DA!Da odgovaras na prasanjata na tie sto ne znaat

-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: ПодВодно
Датум на внесување: 14.Август.2009 во 21:22
знам дека ништо нема да не раздели


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 09:19
Би сакал да не знам повеќето од тоа што знам

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: fragola
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 13:21
Sega znam deka nisto ne sum razbrala kako sto treba.

-------------
I get enough exercise...just pushing my luck.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 20:50
A moze ke mi dadese, ja pa odma se nalutiv

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: ANITA11
Датум на внесување: 18.Август.2009 во 11:05
sega znam deka sum maler


Постирано од: pagane
Датум на внесување: 18.Август.2009 во 17:10
не би могло да го промени моето Jас.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk