IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Astro fotografijata i "Wow" faktorot
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Astro fotografijata i "Wow" faktorot

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 21:27
jas bi rekol, ne mojs da ocenuvas spored istite kriteriumi. zatoa i se vika astrofotografija. inace ke bese fotografija na astro objekti голема%20насмевка



... barem jas taka gledam na rabotite.

aj da naprajme test. koj najubo ke ja slika mesecinata so 50mm ? neka komponira kako saka ... ali bez koristenje na teleskopi vodilki ova ona.

.. bas me interesira sho ke ispadni od toa
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 22:35
Ako e taka kako sto velish, togash kakvi kriterijumi ke zememe za vrednuvanje na atrofotografijata? Dali proverenite kriterijumi tuka poveke ne vazhat? Ako ne vazhat, togash ne mozhe da ja vrednuvame spored niv. Ako ne mozheme da vrednuvame spored niv, togash spored koi ke go pravime toa? Dali ima nekoi drugi kreterijumi i koi se tie? Na krajot, dali nemozhnosta ovaa fotografija da bide vrednuvana so opshto prifateni kriterijumi za umetnichka fotografija ja pravi astrofotgrafijata da nema nekoja umetnichka vrednost?
Кон врв
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 22:56
ај да се замешам во муабетот и јас малце....

џабе ќе се расправаме за некакви критериуми во овај случај.....
 
според мене астрофотографијата единствено можи да се вреднува според техничкиот квалитет и исправност.... значи тие малку повеќе што имаат познавање од оваа област можат да кажат дека со тие фотографии можат да се изведуваат различни анализи и пресметки.  колку што е поквалитетна, т.е. подобро технички добиена сликата, толку повеќе можи да се искористи во таа насока.... и тука завршува приказната!
секако дека е потребно добро познавање на астрономијата, како и солидна опрема за да се добие коректна фотографија, која понатаму можи да се искористи. јас имам добар другар кој има огромно познавање од оваа област, меѓутоа нема добра опрема.... нешто пробувавме порано со тие апаратчиња што ги имаме и еден телескоп кој го изработивме не времето, меѓутоа џабе, немаше баш корист од фотографиите...

значи и астрофотографијата исто спаѓа во одредена категорија, како што се и други категории... природа, макро, водени површини, небо и.т.н...
е сега тоа што во овај тип на фотографија нема приказна, композиција, емоција и слични работи, тоа е друга приказна и не треба да се натегаме околу тоа.

гледајте го техничкиот квалитет и толку, барем јас така ги доживувам...

големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 23:13
Znachi tuka potpolno otpagja terminot umetnost i mozhe da se zboruva samo za tehnichkiot kvalitet. Neshto kako kartografija. Sto poprecizno i poostro toa podobro.

Smetam deka na krajot dojdovme do ednen zakluchok.
Кон врв
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 23:31
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Znachi tuka potpolno otpagja terminot umetnost i mozhe da se zboruva samo za tehnichkiot kvalitet. Neshto kako kartografija. Sto poprecizno i poostro toa podobro.

Smetam deka na krajot dojdovme do ednen zakluchok.


Зоран,  уметност во астрофотографијата е пиењето чај на -200 кога се оди на терен да се снима некоја комета.... газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Тоа го имам доживеано... јас не бев нешто посебно по астрономијата, ама ме интересираше техниката... настанот беше кометата Хејл-Боб (мислам така дека се викаше) пред едно 10-11 години, страшен студ, а ние батината ојдени на една нива во Пелагонија со цела опрема. Тогаш праевме снимки со Зенит 11, филм Кодак ЦБ 400АСА, монтиран на телескоп со електронско моторно пратење - со Шмит-Касегренова оптика (не ми текнува марката), многу добра работа.... Фотографиите излегоја фантастични, потоа знам дека ги скенираа, па правеа некои анализи, пресметки, појма немам, то не ме интересираше..

Значи заклучокот е тој -> вреднување на техничкиот квалитет и исправност на фотографијата

голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 00:17
Mene mi e najmilo sto se sobravme na ovaa tema zaedno da zboruvame, diskutirame i razmenuvame iskustva okolu neshto sto e sekako del od fotografijata. Da dojdeme zaedno do nekoi zakluchoci i nekakvi soznanija. Veke pochnav da se razocharuvam so razvojot na nastanite, koga ti ja spasi situacijata! Edno golemo blagodaram za toa!


Изменето од Zoran K - 23.Февруари.2008 во 00:17
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 00:30
rabotata sto sekoj razlicno si ja sfakja fotografijata... za nekogo toa e zarabotka, za nekogo toa e finta, tehnika i forma, za nekogo toa e umetnost... koga bi se obidel da dadam nekoja epten simplficirana definicija za umetnosta toa bi bilo:

forma (estetika, nadvoresna dopadlivost)+sushtina(filozofija, emocija, poraka avtorski pecat)+testot na vremeto=umetnost

ednata strana na ravenkata treba da e ednakva so drugata strana... dokolku fali eden parametar, ramnotezata e narusena, nema umetnost... terminot "umetnost" spored mene e eden od najbezobrazno upotrebuvanite termini za se i seshto... za zhal... isto taka za zhal umetnosta e elitistichka rabota (ili te biva ili ne te biva, a vo svetov mnogu malku lugje gi biva, i niv recisi site gi poznavame)...

site sakame da gi dostigneme dzvezdite, ama tie se mnogu daleku... zatoa tuka e astrofotografijataнамигнување

Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 03:01
Branko, mi se dopagja tvoeto simplificirano ravenstvo za umetnosta.

Sega, za da go poednostavime ushte poveke i da go napravime podatno za sekojdnevna upotreba, mozheme da gi zememe vo fokus elementite koi se zavisni samo od nas samite i vrz koi nie imame potpolna kontrola. Toa bi bile formata(estetikata i dopadlivosta od bilo koj aspekt) i suhtinata(porakata od emotiven ili filozofski aspekt kako avtorski pogled na svetot). Za zhal vremeto e nadvor od nashata kontrola i toa ostanuva kako element koj ne mozheme da go kontrolirame ili da imame bilo vlijanie vrz nego. Zatoa jas bi go isfrlil za dobrobit na ovaa nasha praktichna diskusija.

Spored ova izlaga deka umetnichka fotografija (na ovoj sajt se zanimavame so nea) ne mozhe da ima bez nekoja definirana forma i sushtina.

Dali vaka malu ja kristalizirame temava, barem da im bide pojasna na pomladite chlenovi i na poshirokiot krug ljubiteli na fotografijata?

Изменето од Zoran K - 23.Февруари.2008 во 03:02
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 12:42
me bendisva muabetot ...

vo vrska so to dali nekoja fotografija e umetnicka ili ne, ima nekoj kompetenten tuka da kazi? se nadevam. ako ima, bi sakal da znam koj e голема%20насмевка. jas mislam deka fintata e fotografijata da go zadrzuva vnimanieto. toa znaci, dati probudi nekoe cuvstvo votebe kojke ja vidis. bilo toa dali e hmm nekoe makro  cveke, ili bubacka, pa kojke go  vidis, ke recis, breeej vidi go ti ova. ili nekoja najobicna rabota stavena vo interesen kadar, kaj so nesvesno ke uzivas fo  tie10 20 30... 60 sekundi duri ja gledas, ili pak e fotka na nekoja dalecna galaksija, koja odzema zdiv so samoto to sho nekoj drug ja videl i ja fotografiral.

taka da, tie site pravila sho gi zboravme po drugi temi, ili sho gi barame vo fotkite objaveni na sajtot, spored mene, se alatki koi bi ti ovozmozile da naprajs fotografija koja ke e interesna za gledanje.

to e to.
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 18:42
sasebt abre momce sekoj komentar ti e jadacka neznam zosto ama malku e nekulturno da kazuvas deka nekoj fotografii i toa na profesionalcite ne vredele ni 10 boda,samo edno ke ti kazam nekolku od tie profesionalci sto po tvoe ne im vredela fotografijata ni 10 boda ziveat i rabotat familija i biznis teraat i toa vo opsestava kade sto konk*rencijata e mnogu silna  a sega ti ili koj i da e drug se drznavte da kazuvate sto e fotografija,namesto da ste blagodarni na tie profesionalci sto si go arcat vremeto so takvi kako tebe za da gi naucat nesto ti mi prodavas pamet,daj da vidam sto imas sraboreno dodusa ne ni znam pod koj nik obavuvasлутина
Sekoja cest na Zoran kako mozi takvite kako tebe da gi trpi i da prodolzuva da ti objasnuva







http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 23:06
уметноста е само реалност низ очите на уметникот.


Изменето од Dogi - 24.Февруари.2008 во 22:24
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 01:24
of lele... ne znam ni od kade da pocnam, tolku raboti izmesha, zatoa ne ni pocnuvam... samo ke kazam deka koga se definira nesto taftoloshki, toa vsushnost i ne e definicija...
pozdravнамигнување
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 18:42
zatko, to so go kazav vo toj posto na prva strana, ne bese deka profesionalcite ne si ja znaat rabotata, nego bas kako so e napisano, deka spored mene imaat poveke sliki sho ne im vredat bodovite otkolku sho ima astro fotki bez bodovi, koi, spored mene vredat poke od tie na profesionalcite. i seto to e spored  mene, momentalno. zdravje boze, mozda utre ke naucam nesto so ne znam, bas od profesionalcite, pa ke smenam mislenje. izvini ako sum te navredil so postot, sho da ti kazam.

a za takvite kako zoran, i jas mislam alal da mu e sho ushte mi objasnuvaat na "takvi kako mene". daj boze da ima so poke takvi. ako gi nema, ne bi doagjal na satjtot.

a moe portfolio imas vo potpisot podolu.

i,onaka,FYI, jas go svakjam forumot kako mesto kade se odviva diskusija, ne mi e celta da vregjam poedinci ili grupi na luge. mozda nacinot na izrazuvanje ne im se svigja  na site, ali, to e to. sea, ako si go svatam ova licno, ke treba anketa da otvoram da vidam dali sum nekulturen, pa barem i malku.

pozdraF


Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
JBorko Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2007
Локација: Slovakia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JBorko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 20:10
Foto + grafija = crtanje so svetlina

Umetnicka fotografija, Nature fotografija, Landscape fotografija, Wildlife fotografija, Astro fotografija, Portret fotografija, Makro fotografija, Fashion fotografija i mnogu drugi varijanti na fotografijata se samo podvidovi na istata.

Fotografijata ne mora sekogas da bide umetnicka zatoa sto sekogas bi bila samo podvid na fotografija i togas bi bila i dosadna.

Mi se cini deka vo temava se sporeduvaat i mesaat babi i zabi.

foto.idividi.com e sajt za fotografija i odlichno e sto ima fotografija od sekakov vid. Mnogu dobro e i toa sto lugjeto mozhat da si izberat toa sto gi interesira. Rabotite se menuvaat. Nema sekogas mesecinata da bide na naslovna, megjutoa sekogas ke ima lugje koi sto ke gi fasciniraat nebesni tela i temnica okolu niv. Na krajot na kraistata seto ona sto e i vo umetnickite fotografii e odrazot na Soncevata svetlina od zemjata.Da ne bese sonceto (dzvezda) nikoj od nas nemase da moze da slika a nemase ni da go pravi ovoj muabet.

SO JUST CUT THE BULLsh*t AND ENJOY PHOTOGRAPHY голема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.