IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Astro fotografijata i "Wow" faktorot
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Astro fotografijata i "Wow" faktorot

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Astro fotografijata i "Wow" faktorot
    Испратена: 22.Февруари.2008 во 07:21
Me interesira sto ocenuvaat chlenovite koga ke vidat fotografija na nekoe nebesno telo?

Eve jas ke pocham prv. Ne sum nishto specijalno zainteresiran za vakvata fotografija, no toa ne znachi deka ne mi se dopagjaat nebesnite tela onakvi kako sto izgledaat. Naprotiv, mnogu mi se dopagjaat kako se sozdadeni. Najmnogu mi se dopagjaat fotografiite od niv koi se napraveni od Habl. Bidejki nejgovata tehnika verojatno e edna od najdobrite, a zgora na toa toj fotogrfira od mnogu visoko, slikite mu se navistina najchisti i najdetalni. Boite, bez obzir dali se vistinski ili ne, se super. Agolot na slikanje sto go zazema Habl e sekogash dobro iznajden i vnimatelno selektiran da go dade vistinskiot karakter na objektot. Kako go postiga toa na taa visochina e navistina neshto za pochit. Jas ne bi mozhel da se zamislam sebe si da bidam na toa mesto, na bezmilosno studenilo ili zheshtina. Ako se razbere deka toj slika vo uslovi na mnogu mala ambientna svetlina i bez upotreba na nikakvo pomoshno osvetluvanje vo forma na blicevi ili reflektori, umeshnosta da se spravi so takvite teshki uslovi e uspeh koj ednostavno go odzema zdivot. Spored "Wow" faktorot na dobienite sliki veruvam deka Habl bi dobil najmaksimalen od maksimalno mozhnite bodovi i taka bi stanal verojatno najdobriot fotograf na nashiot sajt.... se razbira ako ni prati nekoi od svoite fotki vo oficijalna konk*rencija.

Ne mozham da komentiram podetalno za upotrebenata tehnika, a mislam deka na galerijata so fotografii ne komentirame takvi raboti. Znachi sto koristi Habl ostanuva samo za nego, a jas na krajot sepak ke povtoram ushte ednash deka mnogu mi se dopagja kako prirodata gi sozdala nebesnite tela. Zatoa sekogash koga ke gi vidam, osobeno onie slikani od Habl, jas velam - Wow!



Изменето од Zoran K - 22.Февруари.2008 во 07:24
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 07:46
Sto da dodadam na ova osven
AMINголемо%20гушкање














http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 10:40
Само една работа, астро-фотографијата према мене бара најголемо познавање на опремата и беспрекорна умешност при фотографирањето.
Има многу членови на сајтов кои прават солидни фотографии но не знаат да сликаат астро... За мене WOW факторот претежно се однесува на супериорното познавање на опремата со која се фотографира, а за резултатите... Па сите знаеме што може Хабл и колку сме далеку од таквата фотографија.
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 10:55
astro fotografijata ja pocituvam, no ne i se vosh*tuvam... se e toa ubavo okolu tehnikata, poznavanjeto na opremata i sl. , no toa se raboti koi se ucat dokolku se imaat uslovi... no, nema emocii vo astro fotografijata, nema premnogu filozofija, i analogno na toa jas ne gledam mnogu umetnost vo nea, avtorskiot pecat e sveden na minimum (osven, neli, tehnikata na fotografiranje, koja tesko moze da se vbroi vo nesto sto se narekuva "avtorski pecat")...

samo moe subjektivno mislenje, ne mora da znaci deka sum vo pravo, neli...среќа
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 12:01
Astronautite sto go serviraat Habl imaat neverojatno superiorno poznavanje na opremata so koja se fotografira vselenata. Zverovi se!
 
Inzinjerite na Canon, Nikon, Fuji, Sony, Contax, Hasselblad, Alpa, Horseman, Linhof, Zeiss imaat epten golemo poznavanje opremata. Tolku se dobri sto mozat da ja sozdavaat taa oprema.
 
 
***
 
Sepak fotografijata e nesto povekje od superiorno poznavanje na tehnologijata i tehnikata. Astro fotografijata is not my cup of tea. povekje sakam dase zamaram so lovenje na momentot niz ulica, cekanje na vistinskata ekspresija na muzicarot na koncert ili intereakcijata so modelot i iznaogjanjeto na najdobroto svetlo vo i nadvor od studio
 
 
PS: U maalo imav eden avtomehanicar i bese zver -  kola, kombe, tarktor, motor ili sto bilo so motor i trkala, covekot go poznavase superiorno i sto i da se rasipe mozese da go popravi. Ama toa ne go pravi Formula 1 pilot! A verojatno bi mozel da bide serviser na bolidot. голема%20насмевка
 
 
 


Изменето од dimi - 22.Февруари.2008 во 12:04
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 12:03
Секој со своите аспирации...
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 12:50
Me vosh*tuva tematikata sama po sebe,a so samoto toa i zamrznuvanjeto na momentite sto se slucuvaat tolku daleku od nas.
http://www.feraphotography.com/  
moze nekoj da postira link od interesni galerii
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 14:49
Најубавото дело на хабл досега:

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Orion_Nebula_-_Hubble_2006_mosaic_18000.jpg
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 16:59
Ironijata na strana, navistina ne gledam ama bash nikakva umetnichka vrednost vo fotografiranje na nekoe nebesno telo i stavanje na istoto na sredina na slikata so crnilo okolu nego. Toa e isto kako nekoj da fotografira moneta ili poshtenska marka. Nema nikakva razlika megju niv osven koristenata oprema. Duri, vo slikanjeto na monetata i markata sepak se bara znaenje na kreativna upotreba na svetlina, dodeka vo astrofotografijata toa bi bilo shega na godinata. I na sto se sveduva takvata "umetnost" ? Stiskanje na okinuvachot i chekanje... proverka na slikata, pa korekcija na ekspozicijata, povtorno stiskanje na okinuvachot i chekanje...

Se razbira, postojat i retki kreativni obidi za takva fotografija (astro/nokjna) i mislam deka Bobi imashe nekoi takvi sliki. Rabotata e sto takvi fotografii izvonredno retko se viduvaat, a ovie koi se postiraat navistina go potvrduvaat faktot deka chlenovite treba da razmislat za svoite kriterijumi pri ocenuvaat na ovie dela: dali e toa prirodnata ubavina, dali e toa aparaturata sto se koristi pri takvo fotografiranje, dali e potroshenoto vreme potrebno da se fotografira nebesno telo, dali e nekoja estetika vo kadriranjeto, mozhebi nekakva umetnichka poraka i t.n. Ili mozhebi nie ja ocenuvame retkosta i so toa nekakvata eksluzivnost na takvite fotografii?

Navistina, mene ne mi e jasno po kakvi kriterijumi se poveduvaat chlenovite koga ocenuvaat astro fotografija?

P.S. Napravete eden test - objavete fotografija na edna poshtenska marka ili edno denarche, onaka kako sto se slika Mesechinata i videte kolku bodobi ke dobiete. Verojatnosta e deka ke imate 0 bodovi. Objasnete zoshto slikata od denarcheto ke go ima toj rezultat, a slikata od Mesechinata ke ima 150 bodovi? Razlikata e sto denarcheto go drzhite sekojdnevno vo raka, a Mesechinata ne... Za zhal, lugejto go ocenuvaat toa, a ne vrednosta na fotografijata.

P.P.S. Toa e onoa sto se sluchuva so foto idividi i sto go diskutirame na drugata tema. Toa e psiholoshkiot faktor kaj lugjeto za koj tamu velam deka nema nikogash da go premavneme i deka sekogash ke imame problemi so prezentacijata, komentiranjeto i bodiranjeto na objavenite fotografii.

Изменето од Zoran K - 22.Февруари.2008 во 17:06
Кон врв
Bob Rock Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 188
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bob Rock Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 18:07
Негледам ништо интересно во сток фотографијата...негледам ништо интересно во фотографијата која ја третира темата -архитектура...негледам ништо интересно во фотографиите од свадби и крштевки...негледам ништо интересно во пејсажната фотографија...негледам ништо интересно во макро фотографијата...негледам ништо интересно во.. ломографијата...негледам...негледам....негледам....

интересно е што вредностите си ги бараме во само оној домен кој НАС не интересира ..се друго е небитно...

не се сложувам
_______
Niz mojot zivot pominuvaat mnogu budali-samo jas ostanuvam
_______
Zdenko
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 18:17
www.blissvp.com
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 20:31
Originally posted by Bob Rock Bob Rock напиша:

Негледам ништо интересно во сток фотографијата...негледам ништо интересно во фотографијата која ја третира темата -архитектура...негледам ништо интересно во фотографиите од свадби и крштевки...негледам ништо интересно во пејсажната фотографија...негледам ништо интересно во макро фотографијата...негледам ништо интересно во.. ломографијата...негледам...негледам....негледам....интересно е што вредностите си ги бараме во само оној домен кој НАС не интересира ..се друго е небитно...не се сложувам


Kompletno si ja promashil poentata i navistina zhalam poradi toa. Ako razbereshe kade vodime so nea, ke go dadeshe svojot kriterijum kako i sto vrednuvash vo astro-fotografijata i toa ke beshe konstruktiven pridones. Vaka... ne povede vo kjor-sokak so predispozicija koja ne beshe voopshto postavena od nikoj do sega. Ne se raboti za nesakanje na neshto, tuku za vrednuvanje na neshto. Ajde, ne e prv pat da ne se razbirame...
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 20:33
hmmmm

ovde gledam deka nekako site ste  protiv astro fotografija. vikate deka to bilo isto kako da se slika postenska marka. ne se slozvam so to. zosto na primer vikate postenska marka? i toa moze da ispadni kako dobra fotka, ako naprajs uba kompozicija, ama treba da najdis nekoja interesna postenska marka, i to da go prikazis na fotka. jas kolku so znam, fintata e da chkrapnis nesto sekojdnevno, a da izgleda WOW. to site go pravite. e sea, astro objektite sami po sebe se wow. to ti e isto kako da slikas nekoja fenomenalna gletka od nekoe ezero, drvo, ili takvo nesto. znaci bez objektot koj ja praj fotografijata, nema dobra fotka. e sea dali nekoj go bendisva mesecina so se crno naokolu, to e subjektivno. pravo da vi kazam, vie sho ste profi ili seniori ovde na sajtot, spored mene, imate poke sliki so 150 boda koi spored mene ne vredat ni 10, ali gi imate. taka da, jas mislam deka e neblagodarno da voopsto prajte vakov muabet za astro fotografija.

jas kolku so mislam, fintata vo astro, e da izvadis so poke detalji od objektot sho go slikas, i to e to. posto, nema so sho da komponiras. ne moes da odis i da rekomponiras od drug agol. toa e toa.

jas inace probav da iskomponiram, i nikoj nisto ne kaza. koristev kit objektiv, i spored mene, mi ispadna super fotka spored opremata sho ja koristev. i, NIKOJ od vas seniorite nema nisto napisano.

http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=40074

eve ja ta moja nokna fotka, i, posto e objavena anonimno sega, ne bi sakal da ja boduvate (ako nekoj slucajno pomisli na to).


pozdrav голема%20насмевка
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 21:23
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

... zosto na primer vikate postenska marka? i toa moze da ispadni kako dobra fotka, ako naprajs uba kompozicija ... fintata e da chkrapnis nesto sekojdnevno, a da izgleda WOW ... e sea, astro objektite sami po sebe se wow....



Toa e onoa sto sakam da predocham i taka da pottiknam edna diskusija okolu vrednostite na fotografskata tehnika i umetnost.

Rabotata e da fotografirash i obichni objekti, no so odbiranje na svetlinata vo odreden period na denot ili so dodavanje na svoja svetlina, kako i so biranje na agolot na fotografiranje, reshavanje na kompozicijata, dolovuvanje na nekoe chuvstvo, prakjanje na nekoja bezvremenska poraka, alteriranje na slikaniot objekt so nov pogled na nego i t. n. da se sozdade delo koe ke stane avtorsko viduvanje na taa sekojdnevna obichnost. Toa e Umetnost, toa e Fotografija, toa e Kreativnost, toa e Sozdavanje.

E sega kako seto ova se reflektira na astrofotografijata ?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.