IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАВОСЛАВНА УБАВИНА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАВОСЛАВНА УБАВИНА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3233343536 181>
Автор
Порака
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 09:49
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:




аплауз
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 09:50
http://www.romanoffs4.narod.ru/nikolay/000.jpg



Царь Николай II
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 10:29
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:



EvAngelos, ako ne ti e teshko, objasni sto pretstavuva ovaa fotrografija. Poglavarot go znam, no koj e drugiot chovek i kakov dogovor se drzhi vo racete?

Navistina ne sum vo tek so ovie raboti, a stom si ja objavil slikava mora da ima nekoe znachenje.
 
Лево на сликата, со договорот во раката, е архиепископот на МПЦ г.г.г.г.г. Стефан, десно е градоначалникот на Скопје Трифун Костовски.
Оваа слика го претставува билатерален договорот меѓу Трифун и Стефан, каде првиот се обврзува финансиски да ја подржи МПЦ и исто така да и даде нови имотни земјишта, а вториот се обврзува политички да го подржи вториот и да му го даде гласот на нејзините приврзаници.
Оваа слика ја претставува вековната соработка меѓу државната власт и официјалната црква, кои заедно, сојузнички и впрегнати во ист јарем од секогаш биле и ќе бидат најслината власт над народот, кој зауздан од нивната моќ единствено што може да стори е да 'рмба, кука и да им пали свеќи на св. политичарите.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 11:22
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:



EvAngelos, ako ne ti e teshko, objasni sto pretstavuva ovaa fotrografija. Poglavarot go znam, no koj e drugiot chovek i kakov dogovor se drzhi vo racete?

Navistina ne sum vo tek so ovie raboti, a stom si ja objavil slikava mora da ima nekoe znachenje.
 
Лево на сликата, со договорот во раката, е архиепископот на МПЦ г.г.г.г.г. Стефан, десно е градоначалникот на Скопје Трифун Костовски.
Оваа слика го претставува билатерален договорот меѓу Трифун и Стефан, каде првиот се обврзува финансиски да ја подржи МПЦ и исто така да и даде нови имотни земјишта, а вториот се обврзува политички да го подржи вториот и да му го даде гласот на нејзините приврзаници.
Оваа слика ја претставува вековната соработка меѓу државната власт и официјалната црква, кои заедно, сојузнички и впрегнати во ист јарем од секогаш биле и ќе бидат најслината власт над народот, кој зауздан од нивната моќ единствено што може да стори е да 'рмба, кука и да им пали свеќи на св. политичарите.


messenger, поопширно и секако поточно околу твоето прашање во врска со сликата погере има во подфорумот --ВЕРСКИ ВЕСТИ-- Многу јасно и сликовито е објаснето во врска со ктиторството на Костовски.

Вообичаено познати излети како овој од страна на  EvAngfelos нема да ги коментирам и те молам зошто се offtopic да ги одстраниш.


Изменето од mali simo - 02.Февруари.2008 во 11:30
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 11:29
Деисус

 Средина на 16 век.


Изменето од mali simo - 02.Февруари.2008 во 11:33
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 11:38
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 11:44

и која е суштината на сликава ---- темата е ПАВОСЛАВНА УБАВИНА ---
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 11:46
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

  мали симо...многу ретко го посетувам овој форум...ама
кога и да наминам ...не ја пропуштам православнава убавина...
ова ти е се...празник за очи...пак ли е нешто руско...
големо%20гушкањеголемо%20гушкање


Изменето од blashka - 02.Февруари.2008 во 11:47
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 11:49


Рождество%20Христово



Изменето од mali simo - 02.Февруари.2008 во 11:49
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
MAJA DIKOVA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAJA DIKOVA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 11:52
SETO TOA E MNOGU DOBRO I UBAVO ,NO STO IMA VNATRE STO KE NE DOVEDE DO SPASENIE?UBAVITE GRADBI STO MOZAT DA MU POMOGNAT NA EDEN COVEK?I DALI IKONITE KOI SE SPROTIVNI NA 10-BOZJI ZAPOVEDI SE VO RED?
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 12:01
Originally posted by MAJA DIKOVA MAJA DIKOVA напиша:

SETO TOA E MNOGU DOBRO I UBAVO ,NO STO IMA VNATRE STO KE NE DOVEDE DO SPASENIE?UBAVITE GRADBI STO MOZAT DA MU POMOGNAT NA EDEN COVEK?I DALI IKONITE KOI SE SPROTIVNI NA 10-BOZJI ZAPOVEDI SE VO RED?


Внатре во храмовите низ литургијата се дава ТЕЛОТО И КРВТА ХРИСТОВИ тоа е темелот на спасението , без Христос ние самите сме ништо за да се спасиме.

а околу иконите тие не се косат со 10заповеди, зошто и самиот Бог се јави со лик .

Забрането е да се молиш на идол а не гледајки го ликот Господен  да го молиш Бога за спасение на својата душа.

и ве молам на сите оваа тема не  е за муабети

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 12:06
Господ Исух Христос пред понтиј пилат

Приведение%20к%20Пилату





Изменето од mali simo - 02.Февруари.2008 во 12:07
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 12:08
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 12:14
Моштите на блажено упокоениот Јован Максимовиќ, професор на богословската школа во Битола пред втора светска војна.
На служба е во Шангај а неговите мошти се наоѓаат во Сан Франциско.
По милоста Божја неговото тело не е распаднато и од неговите мошти се шири (пријатен) миомирис  и тече миро(масло).

Прогласен за светител. Св. Јован Шангајски и Сан Франциски 
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3233343536 181>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,282 секунди.