IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 13>
Автор
Порака
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 18:11
,Зошто е пукањето? од што се ослободува муслиманскиот свет?,,
Aj i ti objasni zosto pukanjeto za nova godina, badnik i vasilica?
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 21:15

..секаде има пукања...ако така гледаме уште потрагично е што се пука секогаш не само за Рамазан, Василица и слично. Веќе имаше жртви од залутани к*ршуми поради тие начини на “славења“.   Но да се вратиме назад на темата, јас веке еднаш се изјаснив но ете ми текна уште  нешто да додадам откако после мојот пост со еден член разговарав. Велам  верата треба да ни е традиција а тој вели-јас ако го пронајдам Бог а не е во моја вера сепак ке продолжам. добро ај тоа да речеме дека ке го сватам иако не го сваќам. Бог е онаму каде што сме ние, а не во друга вера...ова навистина беше претставено како да се крие под дрвото а ти живееш под каменот па ке се отселиш. и повторно ке нагласам-не го навредувам ниту газам исламот, и уште нешто ке нагласам-според мене секој треба да си ја земе верата која му е од предците а не да изиграва паметњакович па се осеќал како ова па се осеќал како она. нормално овде не станува збор за атеисти, кристално јасно зашто.






Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

го прочитав постот на Православие и малце не размислувам јас така. Не гледам на верата како на еци пеци пец е ова јас ке бидам. Ако моите предци, родители се православни христијани како јас би можела да бидам муслиман???? верата треба да ја прифатиме каква што ни е дадена од предците, а ако требало да сме нешто друго по вера ке сме се роделе како такви, барем јас така мислам. патем и не е толку битно што сме, битно е да не сме грешни, но ако навистина ја менуваме верата, јас мислам дека тоа не е во ред.


Изменето од blueprayer - 09.Јануари.2008 во 21:17
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 21:23
Originally posted by blueprayer

го прочитав постот на Православие и малце не размислувам јас така. Не гледам на верата како на еци пеци пец е ова јас ке бидам. Ако моите предци, родители се православни христијани како јас би можела да бидам муслиман???? верата треба да ја прифатиме каква што ни е дадена од предците, а ако требало да сме нешто друго по вера ке сме се роделе како такви, барем јас така мислам. патем и не е толку битно што сме, битно е да не сме грешни, но ако навистина ја менуваме верата, јас мислам дека тоа не е во ред.


A sto mislis blueprayer,ako po tvojata logika razmisluvame site,zarem togas nema da dojdeme do zaklucokot:deka Bog nemalo potreba da ispraca svoi Pratenici,koi ce gi nasocuvaat ludjeto na praviot pat?
Sega spored tebe jas zaklucuvam deka trebalo covestvoto da si ostane onakvo kakvo sto bilo vo pocetokot.

Ako e taka,kade ja gledas smislata na ispracanjeto na Isusa i drugite Bozji pratenici? Ednostavno da si ostanelo kako sto si bilo nekogas,jakiot sekogas jak,slabiot slab,i se da si se dvizelo vo nasoka po tradicijata,ako sme bile idolopoklonici da si bideme i sega,poso spored tebe menuvanjeto na verata ne e vo red.

Bi sakal da te cujam kako razmisluvas po ova prasanje,koe namerno ili nenamerno ti go nametna vo tvojot post pogore.

Pozdrav .
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 21:31
намерно или ненамерно е провокација ама сепак не паѓам на ефендии...така да од мене имаш само едно-за се си има причина. познато е дека ретко пишувам овде баш поради вакви работи. и жалам што ке те разочарам ама ни најмалку не ти е точен заклучокот затоа што тој гласи -следете си ја верата по традицијата, земете ја од вашите предци. 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 23:44
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

намерно или ненамерно е провокација ама сепак не паѓам на ефендии...така да од мене имаш само едно-за се си има причина. познато е дека ретко пишувам овде баш поради вакви работи. и жалам што ке те разочарам ама ни најмалку не ти е точен заклучокот затоа што тој гласи -следете си ја верата по традицијата, земете ја од вашите предци. 



    Nikoj i ne bara od tebe da padjas na efendii,tuku da podrazmislis sto te prasa efendijata...
Nosis totalno neprifatliva konstatacija,da ne recam smesna,no ajde nema povece da te zamaram posto ocigledno izbegnuvas dijalog so mene...

    
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 23:50
не избегнувам дијалог туку само те гледам како ми ги испревртуваш зборовите.....сосема друго од тоа што јас го тврдам....а тебе ако ти е смешно се надевам слатко ке се насмееш, само чукни ја главата за да сватиш што поточно реков. ај сеа пријатно
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 00:29
Originally posted by blueprayer

го прочитав постот на Православие и малце не размислувам јас така. Не гледам на верата како на еци пеци пец е ова јас ке бидам. Ако моите предци, родители се православни христијани како јас би можела да бидам муслиман???? верата треба да ја прифатиме каква што ни е дадена од предците, а ако требало да сме нешто друго по вера ке сме се роделе како такви, барем јас така мислам. патем и не е толку битно што сме, битно е да не сме грешни, но ако навистина ја менуваме верата, јас мислам дека тоа не е во ред.


Originally posted by blueprayer





A sto mislis blueprayer,ako po tvojata logika razmisluvame site,zarem togas nema da dojdeme do zaklucokot:deka Bog nemalo potreba da ispraca svoi Pratenici,koi ce gi nasocuvaat ludjeto na praviot pat?
Sega spored tebe jas zaklucuvam deka trebalo covestvoto da si ostane onakvo kakvo sto bilo vo pocetokot. Ako e taka,kade ja gledas smislata na ispracanjeto na Isusa i drugite Bozji pratenici? Ednostavno da si ostanelo kako sto si bilo nekogas,jakiot sekogas jak,slabiot slab,i se da si se dvizelo vo nasoka po tradicijata,ako sme bile idolopoklonici da si bideme i sega,poso spored tebe menuvanjeto na verata ne e vo red. Bi sakal da te cujam kako razmisluvas po ova prasanje,koe namerno ili nenamerno ti go nametna vo tvojot post pogore.

Originally posted by blueprayer

намерно или ненамерно е провокација ама сепак не паѓам на ефендии...така да од мене имаш само едно-за се си има причина. познато е дека ретко пишувам овде баш поради вакви работи. и жалам што ке те разочарам ама ни најмалку не ти е точен заклучокот затоа што тој гласи -следете си ја верата по традицијата, земете ја од вашите предци.



Nikoj i ne bara od tebe da padjas na efendii,tuku da podrazmislis sto te prasa efendijata... Nosis totalno neprifatliva konstatacija,da ne recam smesna,no ajde nema povece da te zamaram posto ocigledno izbegnuvas dijalog so mene...

не избегнувам дијалог туку само те гледам како ми ги испревртуваш зборовите.....сосема друго од тоа што јас го тврдам....а тебе ако ти е смешно се надевам слатко ке се насмееш, само чукни ја главата за да сватиш што поточно реков. ај сеа пријатно (od blueprayer)


Hmm...ocigledno e deka izbegnuvas dijalog, Kolku sto gledam jas,ti vsusnost i nisto ne rece,samo se vrtis vo krug!
PRIJATNO
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 00:34
breeej kolku samo ne te biva eeej
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 17:18
Kako mozes da kazes takov biser?
 
Verata e od ubeduvanje, a nacijata e od nasledstvo ili tradicija.
 
Toa e fakt!!!
 
Zosto togas apostolite go prifatile Isusovo ucenje ako trebale da si gi sledat tatkovcite?
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 17:21
а што јас ако ете се приближувам се повеке на верата значи дека го газам татко ми или слично???? мешаш баби и жаби. и некако не ми држат твоите факти.


Изменето од blueprayer - 10.Јануари.2008 во 17:24
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 17:22
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

 

Verata e od ubeduvanje, a nacijata e od nasledstvo ili tradicija.

 

Toa e fakt!!!

 



DAIJA, ova e tvoj stav ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 17:39
A ne e tvoj?
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 17:45
Se slozhuvame vo neshto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 17:47
E milo mi e, navistina.
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.