IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Секс
  Активни теми Активни теми RSS - Хомосексуалците во нашата држава
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хомосексуалците во нашата држава

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4041424344 53>
Автор
Порака
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 19:09
Aџија, замисли ти да отвориш било каква невладина организација. Имаш пари да даваш од џеб за било какви настани, активности или било што, што сакаш твојата НВО да прави?!?
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 19:12
Originally posted by doriangray doriangray напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Kazete mi koga veke tolku mnogu ste upateni vo seto ova i koga taka zolcno diskutirate, kakva toa diskriminacija ima vo nasata drzava vo odnos na homoseksualcite, sem ako za diskriminacija ja smetate legalizacijata na homoseksualnite bracni zaednici i posvojuvanjeto na deca, koesto pretstavuva apsolutna perverzija

Зар ти не можеш сама да ја согледаш? Епа да нацртаме:
~Замисли: јас сум јавно деклариран хомосексуалец, имам завршено високо образование, и барам вработување... Што мислиш какви врати ќе наоѓам кај работадавците - отворени или затворени?
~Замисли: изезен сум со дечко ми и во момент на занес се бакнеме, седнати во паркот на некоја клупа... Мислиш ќе помине незабележано?
~Трето: она за кое хомосексуалните парови се залагаат не е класичен брак, склопен во црква или не знам што, туку се залагаат за легална заедница (наречи ја како сакаш), за која државата ќе овозможи здравствено осигурување, заедничка сопственост...


1. Koga se vrabotuvas ili pisuvas CV ili pak te intervjuiraat za rabota nikogo ne go interesira tvojata seksualna orientacija, nitu pak nekoj navleguva vo tvojot intimen zivot.

2. Sekako ke bide zabelezano, i jas da se pojavam gola i toa ke bide zabelezano, nesto sto ne se vklopuva vo moralnite i etickite normi na odnesuvanje, sekogas i sekade ke bide zabelezano. Sto mislis vo USA ili eve poblizu, vo Holandija toa bi pominalo nezabelezano? Nasekade ke iznudis ponekoj pogled i reakcija, ne se zalazuvaj deka tamu toa go nema.

3. Zarem mene koga ke sklopam brak, drzavata mi obezbeduva zdravstveno osiguruvanje ....toa se obezbeduva so plakanje na pridonesite za zdravstvo ili pak ti sakas da bides poprivilrgiran od mene Zosto i porodilno ne barate
Sto se odnesuva do zaednickata sopstvenost i toa e reseno so zakon, postoi Zakon za obligacioni odnosi, preku koj se resavaat ovakvite prava i obvrski, no ocigledno si slabo informiran i vo nedostatok na argumenti ne znaes sto zboruvas, ili pak ponesen od trendot na baranje covekovi prava, sakas da poplaces malku za da bides IN

BTW, MNOGU LOS CRTAC SI!!!

Изменето од moira - 07.Јануари.2008 во 19:27
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 19:17
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:


[QUOTE=аџија]Ај ја да прашам нешто за хомосите во нашата држава...КОЈ го спонзорира МАССО да врши онаква дрска и беозбзирна Гебелсова пропаганда?
[/QUOT..aj ke ti kazam...si cul za tajnata gay masonska loza?...Ne ima sekade adzija...vo vlast,vo opozicija,u site gradovi,site drzavi,na site kontinenti,nie ja kroime ureduvackata politika na CNN..ABC..BBC..site poznatski svetski novini se pod nasa kapa..gi imame glavnite mesta vo upravni odbori,nadzorni odbori..nie upravuvame so sportot..nie go kroime svetskiot poredok,ne ima na zemja,na voda  i vo vozduh...a bogami adzija..ne ima i kaj tebe doma...samo se plasis da zboruvas za toa голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка



JAS PAK MISLEV DEKA HOMOSEKSUALCITE SE ZAVODNICI, ZATOA STO IMAAT PROBLEMI PRI VRABOTUVANjETO I SE NEVRABOTENI!!!

Изменето од moira - 07.Јануари.2008 во 19:28
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 23:38
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Aџија, замисли ти да отвориш било каква невладина организација. Имаш пари да даваш од џеб за било какви настани, активности или било што, што сакаш твојата НВО да прави?!?


НВО се прави за идеали. а не за интереси, лобирања и промовирања на одредени мутантни општествени појави.

Така да, ако правиш НВО, ќе се бориш ЗА СИТЕ, а не за промовирање на ЕДНО неморално дејство...

Јасно е дека таквата стурктура е спонзорирана од запад, за да морално го деградира и нашево општество.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 01:28
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Aџија, замисли ти да отвориш било каква невладина организација. Имаш пари да даваш од џеб за било какви настани, активности или било што, што сакаш твојата НВО да прави?!?
 
Мојата НВО сигурно би се борела против деградација на човекот и против промовирање на неморални вредности кои водат до-Пропаст.
Ќе се борам против се што го сметате за кул со цел да подведете што поголем број приврзаници, а е одвратно и грешно..
Биди сигурен во тоа. А тебе ќе те земам за портпарол, како еден од бившите различни...ако не е касно за тебе додека стасам јас до тие паринамигнување
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 01:36
Ќе те поставам на бина во некоја предавална, слично како оној јадник од Прилеп кој го зеде на врат цело семејство, па нека учат другите што е кул и модерно.  и барате права бре, па од што си лишен , сакаш ли уште на чело да ти пишува кој си и што си и црвен килим да ти постелат кај што одиш и аплауз да добиваш место ќотек да јадеш?
Ај доста више со тие демагогии...
Живеј си таму како сакаш ако веќе не сакаш промена, ама не продавај басма на други.
Се прашувам само, ако си толку кул, знаат ли твоите? Се сомневам...
Среќна сум најискрено што е ова Балкан.среќа
 


Изменето од Eleni - 08.Јануари.2008 во 12:49
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 04:11
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Мојата НВО сигурно би се борела против деградација на човекот и против промовирање на неморални вредности кои водат до-Пропаст.

Молим те со пропастот, да не пропадниш ти во некоја шахта пази. Како што кажа диоген порано, земјата е веќе пренаселена, популацијата на глобално ниво постојано расте и никогаш не била во опаѓање; а хомосексуалците постојат уште од кога постои човекот! Ако се легализира бракот на хомосексуалците, никој тебе нема да ти забрани да стапиш во брак со маж и да имаш дете!!
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Ќе се борам против се што го сметате за кул со цел да подведете што поголем број приврзаници, а е одвратно и грешно..

Слушај ваму јас не станав еден ден од спиење и не си реков „од денес јас ќе бидам геј за да бидам кул и за да ме плукаат и омаловажуваат и дискриминираат сите околу мене“.
Одвратно и грешно.. Колку субјеткивно. И за мене многу работи се одвратни и грешни - како на пример цигарите, и одбивањето да излезат моите гости надвор да пушат а не да ме трујат мене покрај нив, а капаче на тоа е што ќе се навредат ако им речам така - па ете толерирам. Една споредба: на запад самите гости ќе речат „извини ќе излезам надвор една цигара да испушам, се надевам не ти смета“ -- па сега ти види го нивото на културата.
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Биди сигурен во тоа. А тебе ќе те земам за портпарол, како еден од бившите различни...ако не е касно за тебе додека стасам јас до тие пари

Продолжи да сањаш душо, колку ти што ќе станеш еден ден „една од бившите исти“. Шо си мислиш ти, ќе ме поткупиш и јас ќе станам стрејт а? Колку јас шо ќе те поткупам тебе за ти да почниш да СЕ ПАЛИШ на женски!!
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Ќе те поставам на бина во некоја предавална, слично како оној јадник од Прилеп кој го зеде на врат цело семејство, па нека учат другите што е кул и модерно.

Нити знам кој е тој „оној јадник од Прилеп“ нити можеш да ме поставиш на бина. Сфати дека ние сме она што сме не заради да бидеме кул или модерни!! Порасни малце и кога ќе сфатиш што значи чувство, возбуда, сексуална ориентација, тогаш дојди и ќе прајме муабет.
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

и барате права бре, па од што си лишен, сакаш ли уште на чело да ти пишува кој си и што си и црвен килим да ти постелат кај што одиш и аплауз да добиваш место ќотек да јадеш?
Те личи за годините шо ги имаш на ваков муабет. Од што сум лишен? Очигледно мрза светска си и не ги читаш овие 40 страници на темава. Ај пошто те жалам, ќе ти повторам, се надевам нема да си пак мрза и дека ќе прочиташ:

- лишени сме од слободата да можиме јавно, без криење да си ја искажуваме нашата сексуална ориентација;

- лишени сме од слободата да се држиме за рака на улица, и понекогаш да се бакнуваме, зашто ако го сториме тоа, нашите животи ги доведуваме во опасност од таквите како тебе;

- мораме да живееме двојни животи, да се криеме и да ги.. тоест да ВЕ лажиме сите околу нас за да ви ги затниме муцките и да не не` оговарате на сите за да не си имаме проблеми после;

- мораме да измислуваме приказни зошто и како и од каде со некој од истиот пол се знаеме, само за да не се посомневате да не има нешто меѓу нас па после да не испитувате повеќе од ЦИА за она што го правиме со дотичната личност;

- мораме да влегуваме во врски со спротивен пол само за да не се посомневате пак во нас, притоа да сме несреќни со таа личност од спротивен пол, да мора и неа да ја лажиме, да и даваме лажна надеж дека ја сакаме;

- некои одат и до таму што поради притисоците од околината дури и стапуваат во брак со спротивен пол, имаат деца, а уствари животот им е мизерен, никогаш нема да бидат исполнети, секогаш ќе бидат несреќни, и ќе им текни на 30-40 години да ги изневеруваат сопружниците со швалери/швалерки од истиот пол - пак истовремено давајќи им лажна надеж на сопружниците, пак лажејќи ги за скоро сите свои постапки.. некои кои решаваат после бракот да им се отворат на сопружниците, најчесто тој брак завршува со развод;

- лишени сме од законска заштита при дискриминација врз основа на нашата сексуална ориентација. Нема закон во мкд кој би не заштитил ако некој од вас „нормалните“ ни прети со убиство или линчување заради тоа што сме хомосексуалци;

- Точно дека во CV не се бара да се напише сексуална ориентација. Но ако претходно ние сме се декларирале јавно дека сме геј, а тоа стигнало до ушите на работодавачот, тогаш едноставно тој/таа може да не не` вработи; или пак ако понатаму на работното место се изјасниме како геј, има опасност да бидиме отпуштени од работа, а притоа сме во неможност да покрениме судски спор, бидејќи не постои закон за анти-дискриминација врз основа на сексуална ориентација.

- лишени сме од ЕДНАКВИ права со стрејт луѓето. Ако сакаме да имаме демократија, ако сакаме сите луѓе да се еднакви тогаш со постоечките закони во мкд сепак ние не сме еднакви. На хомосексуалците не им е дозволен истополов брак или како сакаш наречи го, и сите права кои следуваат со него, кои ги имаат хетеро сопружниците.

----
Никој не ти бара аплауз. Никој не ти бара црвен килим. А за етикетата секој може да си стави на себе кај сака; дали на чело, дали на маиче, дали на задникот..
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Се прашувам само, ако си толку кул, знаат ли твоите? Се сомневам...
Среќна сум најискрено што е ова Балкан.среќа

Пак ќе ти речам НЕ СУМ КУЛ. А ќе ти ги разбијам сомнежите - знаат моите.... знаеше татко ми (RIP), него прв му кажав, и тој со две реченици ми кажа се`. Рече „тоа си е твој интимен живот, живеј си го како сакаш, само немој многу да се експонираш оти знајш каква е околината, какви се луѓето и нивниот менталитет тука... ти си наш син и ние пак ќе те сакаме, каков и да си!“. По 1 година и на мајка ми и кажав, но таа тешко го прифати тоа, и не ми даде поддршка.  -- не е тоа тука тема за разговор

За крај, ќе искористам еден цитат од филмот Trick:

"Just because it bothers you so much, it's obvious you have lesbian issues you are too afraid to face."

Поздрав и помалце хомофобија во иднина! рамнодушност


Изменето од Eleni - 08.Јануари.2008 во 12:51
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 11:37
лаги лаги лаги...


Имате подеднакво право да се држите за раце, да се бакнувате, да стапувате во брак, да се разведувате како и СИТЕ ДРУГИ!

Треба да сфатите дека сме ЕДНАКВИ. И јас имам право да се женам, и ти. И јас имам право да се разведам, и ТИ. И јас НЕМАМ право да правам инцест, зоофилија, педофилија или хомосексуалност, И ТИ НЕМАШ право.

Значи подеднакви сме ама баш во се.

Е сега тоа што вие барате е да бидете НАД сите нас другите и да ви се прогледува низ прсти за девијантни и деградирачки морални однесувања. нека%20ти%20е%20срамнека%20ти%20е%20срамнека%20ти%20е%20срамнека%20ти%20е%20срамнека%20ти%20е%20срамнека%20ти%20е%20срам
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 11:39
Ne sum homofob-ama ne sum ni homofil
Eftini vi se tie kontranapadi od tipot za skriena homoseksualnost kaj site sto se protiv.
O draga ne budi peder-ti e rabotava.
 
Velis
- лишени сме од слободата да се држиме за рака на улица, и понекогаш да се бакнуваме, зашто ако го сториме тоа, нашите животи ги доведуваме во опасност од таквите како тебе;-
 
Setam niz bunjakovec, i dvajca, ohrabreni bas posle emisijata so Koco sto odese na Biseri, bela tanga pod bela letna pantalona, gusnati, razligaveni, so tasnicinja, edniot kao pozenstven....deca gledaat, starci se krstat...Eden covek zema kamen, ama bese sprecen da ja ispolni namerata.
Opasnosta bese po mladinata,po decata koi gledaa,a ne bese od mene.
 
No ete nesto polezno od tebe, mi dade ideja za NVO, pa ke razmislam, ke pobaram donatori.
 
A takva "zdrava sredina" za koja sonuvas ovde nema da najdes,znaes ti dobro za kade sonuvas, Holandija, Svedska...sto pogore, pa ke najdes vo amerika, ete na Dik Cejni kerka mu se verila so nejzinata pridruznicka i posvojuvaat dete...takvi im ja vodat drzavata.
Toa ovde neeeeeeeeeeeeeeeeeeema da bide.
 

 
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 11:50

Всушност, единствено место каде јавно ќе ја покажувате својата хомосексуалност овде, бар на Балканов, ќе бидат-и останат Грчките антички сувенириголема%20насмевка

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 14:39
Originally posted by doriangray doriangray напиша:

Зар ти не можеш сама да ја согледаш? Епа да нацртаме:
~Замисли: јас сум јавно деклариран хомосексуалец, имам завршено високо образование, и барам вработување... Што мислиш какви врати ќе наоѓам кај работадавците - отворени или затворени?
~Замисли: изезен сум со дечко ми и во момент на занес се бакнеме, седнати во паркот на некоја клупа... Мислиш ќе помине незабележано?
~Трето: она за кое хомосексуалните парови се залагаат не е класичен брак, склопен во црква или не знам што, туку се залагаат за легална заедница (наречи ја како сакаш), за која државата ќе овозможи здравствено осигурување, заедничка сопственост...

Originally posted by moira moira напиша:

1. Koga se vrabotuvas ili pisuvas CV ili pak te intervjuiraat za rabota nikogo ne go interesira tvojata seksualna orientacija, nitu pak nekoj navleguva vo tvojot intimen zivot.
~Читај повнимателно! И верувај, кај нас луѓето ги интересра се и сешто.

Originally posted by moira moira напиша:

2. Sekako ke bide zabelezano, i jas da se pojavam gola i toa ke bide zabelezano, nesto sto ne se vklopuva vo moralnite i etickite normi na odnesuvanje, sekogas i sekade ke bide zabelezano. Sto mislis vo USA ili eve poblizu, vo Holandija toa bi pominalo nezabelezano? Nasekade ke iznudis ponekoj pogled i reakcija, ne se zalazuvaj deka tamu toa go nema.
~Кој и што ги дефинира моралните и етичките норми? А “погледите“ и реакциите“ во САД или Холандија, не можеш да ги поистоветиш со овдешните. Овде ќе бидат зајадливи, навредливи, понижувачки... За разлика од таму каде луѓето мајнд деир оун бизнис.

Originally posted by moira moira напиша:

3. Zarem mene koga ke sklopam brak, drzavata mi obezbeduva zdravstveno osiguruvanje ....toa se obezbeduva so plakanje na pridonesite za zdravstvo ili pak ti sakas da bides poprivilrgiran od mene Zosto i porodilno ne barate
Sto se odnesuva do zaednickata sopstvenost i toa e reseno so zakon, postoi Zakon za obligacioni odnosi, preku koj se resavaat ovakvite prava i obvrski, no ocigledno si slabo informiran i vo nedostatok na argumenti ne znaes sto zboruvas, ili pak ponesen od trendot na baranje covekovi prava, sakas da poplaces malku za da bides IN
~Ех, кажав и претходно... Луѓето го гледаат само она што сакаат да го видат. Можеби и не сум информиран (затоа и сум на форумов), но те молам не се залажувај дека кај нас и да постои такво нешто ќе биде испочитувано и спроведено.

Originally posted by moira moira напиша:

ili pak ponesen od trendot na baranje covekovi prava, sakas da poplaces malku za da bides IN
Мислиш дека е во тренд да бидеш дискриминиран, непочитуван, омаловажуван, напаѓан... поради своите емоции?!?!

Originally posted by moira moira напиша:

BTW, MNOGU LOS CRTAC
SI!!!
А ти си уште полош набљудувач, кој гледа само она што го сака.(по не_знам_кој_пат кажано)
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 15:26
Originally posted by аџија аџија напиша:

Имате подеднакво право да се држите за раце, да се бакнувате, да стапувате во брак, да се разведувате како и СИТЕ ДРУГИ!

Треба да сфатите дека сме ЕДНАКВИ. И јас имам право да се женам, и ти. И јас имам право да се разведам, и ТИ. И јас НЕМАМ право да правам инцест, зоофилија, педофилија или хомосексуалност, И ТИ НЕМАШ право.

Значи подеднакви сме ама баш во се.

Е сега тоа што вие барате е да бидете НАД сите нас другите и да ви се прогледува низ прсти за девијантни и деградирачки морални однесувања. нека%20ти%20е%20срамнека%20ти%20е%20срамнека%20ти%20е%20срамнека%20ти%20е%20срамнека%20ти%20е%20срамнека%20ти%20е%20срам

Добро ти стварно не размислуваш или се правиш дека немаш толкав капацитет за да размислиш?? Да, точно ние имаме право да стапиме во брак СО СПРОТИВЕН ПОЛ, која личност патем ни емотивно, ни духовно ни физички не не привлекува - и притоа без исклучоци ќе бидиме несреќни, неисполнети, и секогаш да ја бараме среќата надвор од бракот, дали преку извршување прељуба или пак преку развод - заебувајќи им го животот на нашите бивши сопружници кои верувале во нас, кои мислеле дека ги сакаме.. Разликата помеѓу нас и вас во овај случај е што вие многу лесно можите да си се земите со личност од спротивен пол но која ВЕ привлекува физички, емотивно, духовно, и притоа ќе сте среќни, исполнети и немора да вршите прељуба или да се разведувате ако навистина сте исполнети и ја/го сакате сопругата/сопругот.

Ние сме обесправени токму тука, во можноста да стапиме во брак со личност која навистина не` исполнува, која не привлекува физички, духовно и емотивно, но таа личност ете е од исти пол како нас. Според постоечките закони во мкд ние немаме право да склучиме брак со таква личност.

Сега појасно ти е каде е дискриминацијата тука?

А за држењето за рака. Ок, не дека со закон е забрането, но и самата марија магдалена кажа дека некој за малце ќе фрлел со камен по нив. Ако фрлел, тие 2ца немаше да можат ништо да направат. Нема закон кој ги заштитува. А зошто на почеток тој сакал да фрли камен?!??! Ете тука сме лишени. Заради тоа не се осмелуваме да се фатиме за рака или не дај боже да се бакниме. Оти такви психопати како тој можат да ни го ускратат животот само затоа што сме се фатиле за рака. А сигурен сум тие двајца да беа во некој друг град а не во скопје, на лице место би биле линчувани. Дали е тоа цивилизиран начин на справување со внатрешните чувства на некои психопати кои се срамат од самите себе и се надеваат дека ќе ги потиснат таквите чувства со вакви испади?

А аџија,немаш право да правиш педофилија, а за зоофилија незнам дали има закон, но во секој случај сите што ги наброја ОСВЕН хомосексуалноста се болести. Ок уште за инцестот незнам.
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 11:14
ребел

ти пак не сфаќаш дека сме ЕДНАКВИ и во правата и во ограничувањата.

Проблемот е што вие сакате да ги озаконите, т.е. легализирате работи кои НЕ СЕ ПРАВО, туку неморално дејство (исто како што во некои земји е леализирана дрогата и проституцијата).

Не велам дека тоа нема и во мк да се случи. Ама тоа ќе биде тажен ден за нашето општество, култура и нација.

Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 01:00
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Aџија, замисли ти да отвориш било каква невладина организација. Имаш пари да даваш од џеб за било какви настани, активности или било што, што сакаш твојата НВО да прави?!?


НВО се прави за идеали. а не за интереси, лобирања и промовирања на одредени мутантни општествени појави.

Така да, ако правиш НВО, ќе се бориш ЗА СИТЕ, а не за промовирање на ЕДНО неморално дејство...

Јасно е дека таквата стурктура е спонзорирана од запад, за да морално го деградира и нашево општество.



 Ehhh Adzija, povtorno iznenaduvas so tvoite Biseri!
 Do koj stepen pak ni e sredeno nasevo opstestvo,sto i Zapad ni zaviduva i saka da go degenerira..Sto da ti kazam Makedonska Idila, se ni cveta...
 Ke te prasam povtorno vo koj vek zivees????

 Zapad kaj nas gi sreduva rabotite,da ni raboti sudstvoto, da ima efikasna administracija, da  se pocituvaat  covekovi prava( sledstveno i pravata na malcinstvata vrz bilo koja osnova nacionalna,seksualna rasna,verska itn)
 Da se najde mestoto na zenata vo patrijarhalno nastroenoto Makedonsko opstestvo, na izmesteni vrednosti...

 Turbo folk, Maco tipovi sednati vo kafeani ,krsat casi, okolu niv polu gola zenska demek pee..a tie zenite gi narekuvaat so terminot "picki"

 Pa za tebe zar toa e Makedonskiot ideal,i reper na vrednosti????? Mozebi ama vo Velesta....a ne vo cela Makedonija


Изменето од Neonic - 10.Јануари.2008 во 01:01
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4041424344 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.