IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 13>
Автор
Порака
KikoMC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KikoMC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 18:34
Originally posted by efendija efendija напиша:

[QUOTE=KikoMC]
Vidi KikoMC,deteto vo osnova se radja cisto(kako neispisana hartija),pa posle od nego roditelite izgraduvaat covek ili vernik shodno na toa vo kakva religija se radja.
Nasiot Pratenik vo ovoj kontekst rekol deka:"Deteto se radja so cist Fitret(priroda) ,pa posle roditelite od nego pravat evrein,hristijanin ili ognopoklonik!"

Znaci deteto so samoto negovo radjanje e nakloneto kon Islamot(ova sega znam deka ce napravi BUM kaj vas),no posle roditelite od deteto izgraduvaat verska licnost shodno na nivnoto religisko ubeduvanje.
Deteto dodeka e maloletno toa e bezgresno,i ne moze da osoznae dali se naodja na vistinskiot pat,no so tekot na negovoto sozrevanje,koga ce postane polnoletno i ce moze samo da rasuduva,blagodarenie na zdraviot razum toa moze da dojde do vistinata i da si ja promeni verata,ako misli deka negovata vera ne e OK,blagodarenie na SLOBODNATA VOLJA koja ja imame od Boga.

I da ti odgovoram direktno na prasanjeto:Ako jas bev roden vo hristijanska familija,sto ce bese so mene ,toa samo Allah najdobro go znae,,no, fala mu na Boga sto sum musliman,i sto sum se rodil vo Islamot.No,i da bese poinaku,i da bev roden vo hristijanska familija,ako go poseduvav ova znaenje sto deneska go poseduvam BIDI UVEREN DEKA SO ZADOVOLSTVO CE GO NAPUSTEV HRISTIJANSTVOTO I CE PREMINEV VO ISLAMOT,posto imam moc za analiziranje i razlikuvanje na vistinata od nevistinata.A site pokazateli vodat do toa deka EDINSTVENO PRIZNATA VERA KAJ BOGA E ISLAMOT!

Znaci,blagodarenie na izvitoperenosta na prethodnite Bozji Objavi,i vrz moeto logicko i naucno analiziranje na verite,ce dojdev samiot do zaklucok deka Islamot e ona iskonskoto koe mnogumina od nas go zagubile blagodarenie pokraj drugoto i na nasite roditeli.No,poentata e deka vo mojot izbor samiot ce si donesev odluka(i ako bev roden vo hristijanska familija)ce ja prekrsev semejnata tradicija,kako sto ja prekrsile mnogumina,blagodarenie na mojot SLOBODEN IZBOR.

I od tuka moe mnenie e deka verata navistina vo pocetokot e tradicija ili nasledstvo od roditelite,no podocna moze da se pregazi ova pravilo i da se kaze deka VERATA E NAS IZBOR!



Брат, во ред е сето...Ете пример родителите на новороденчето се муслимани..Детето расти во Муслиманска заедница, другарите со кои расти исто се од муслиманска заедница, оди во муслиманско школо..И сега детето полни 18 години, што ќе прави?Го гледа татко му, мајка му ја почитуваат Исламската вероисповед, исто и баба му и дедо му.И мислиш ти дека ќе ја смени верата??Тоа што го зборуваш е логично(и исправно, дека сами треба да се бира верата)ама во пракса многу тешко мислам дека можи да се случи!!(Ко ќе се роди детето не можи да мисли и да верува, оти е празна табла*tabula rasa*)И обратно е така...Чим христијанско дете расте во христијанска заедница, без да има барем каков допир со муслиманската и тоа ко ќе порасни нема шанси да верува во никој друг освен во Исус!!Гледајќи ја фамилијата!!!А пак мешани населби има многу , ама така да своето дете ги гледа родителите какви се и ги следат!!Ајде да ги оставиме муабетите повелете кај мене на именден!!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 19:42
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Problemot e sto dobar del od niv stanuvaat verski fanatici bez nikakva ljubov i sochuvstvo (iako toa go proklamiraat so zborenje) i vrshat pritisok od sekakov vid ostanatite da ja smenat svojata vera i da ja prifatat nivnata.


Sosema se slozuvam so sekoj napisan zbor.




I ti Butel sosema me iznenaduvas!-Sega jas so pravo mozam da konstatiram deka ironijata se skrila vo tebe!
Ti odgovoriv na tvoite zabeleski,najiskreno i najdobronamerno, i ti kazav deka sekoj si ima pravo na svoj izbor! I kade sega odnaednas nie sme bile verski fanatici koi sosila sakaat da ja nametnat verata?
Ajde te molam!



iskreno eden moj mnogu blizok prijatel, koga sme razgovarale na temi religija i vera, mi kazal deka muslimanite ne samo sto si veruvaat vo svojata vera, tuku treba da vlijaat na onie koi ne se muslimani za prejdat vo islam. bidejki toj mi e pijatel sekako nema da me grabne so sila da me nosi, megjutoa nekogas i postojanoto ubeduvanje deka ti ne si na praviot pat znaci svoeviden nacin na nametnuvanje na nesto.


Se soglasuvam so tebe i tvojava zabeleska.No samo malku da ti ja dorazjasnam rabotata za da nemas pogolemi predrasudi:Tocno e deka nie muslimanite sme zadolzeni,sekade kade sto ce videme nesto deka se iskrivilo so tekot na vremeto,i ja izgubilo originalnosta da reagirame.Tocno e deka imame obvrska da vlijaeme i na drugite ludje i da ja dostaveme Islamskata misla(vera),dokaz za toa nie k*r,anot kade na mnogu mesta se veli da raspravame so ludjeto,so EHLU KITABIITE(narodot na knigata,se misli na Evreite i hristijanite),so KAFIRITE (nevernicite),so muslimanite koi samo po ime se muslimani itn.NO,SEKOGAS k*r,ANOT TOA GO NAGLASUVA DA BIDE SO MUDROST,BLAG ZBOR,DIJALOG,SO NAJKULTURNA RASPRAVA VO KOJA NEMA DA SE CEPKA CESTA I DOSTOINSTVOTO NA DRUGITE,SO RACIONALNOST,MEDJUSEBNO RAZBIRANJE,DOKAZI itn....i tuka zavrsuva nasiot pat,nasiot povik,NIE VO NIKOJ SLUCAJ NE SMEEME DA PRETERUVAME VO NASETO DOSTAVUVANJE NA ISLAMSKATA MISLA,si ima granica....Znaci nase e da dostaveme,a vase e da si odberete,tuka ne smee da ima preteruvanje,tuka ne smee da ima potcenuvanje,tuka ne smee da ima potsmevanje,na krajot od kraistata najmalku treba da ima lutenje.

   Se nadevam deka od ova ce sfatis deka nasata zadaca ne e da bideme nametlivi,tuku sprotivno na toa ljubezni dostavuvaci na k*r,anskiot zbor. A izborot zavisi od vas,posto nam nie jasno:NEMA PRISILBA VO VERATA!

Neka te cuva Bog!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 19:52
A tebe KikoMC ti blagodaram za pokanata .Neka Allah-Bog ti dade mnogu godini,vo koi ce si praznuvas imendeni.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 20:37
PA tradicija se razbira......
kako bese prvo se sozdale adam i eva pa site tie prikazni predadeni od pokolenie na pokolenie i seto toa pocnuva da se uslovuva od nacinot na ziveenje na lugjeto.potoa pocnuva da go koci modernistickiot razvoj.
poseduvame sepak izbor-ke ja prifatime ili ne?
jas sum sepak za ne.........
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 20:52
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Problemot e sto dobar del od niv stanuvaat verski fanatici bez nikakva ljubov i sochuvstvo (iako toa go proklamiraat so zborenje) i vrshat pritisok od sekakov vid ostanatite da ja smenat svojata vera i da ja prifatat nivnata.


Sosema se slozuvam so sekoj napisan zbor.




I ti Butel sosema me iznenaduvas!-Sega jas so pravo mozam da konstatiram deka ironijata se skrila vo tebe!
Ti odgovoriv na tvoite zabeleski,najiskreno i najdobronamerno, i ti kazav deka sekoj si ima pravo na svoj izbor! I kade sega odnaednas nie sme bile verski fanatici koi sosila sakaat da ja nametnat verata?
Ajde te molam!



iskreno eden moj mnogu blizok prijatel, koga sme razgovarale na temi religija i vera, mi kazal deka muslimanite ne samo sto si veruvaat vo svojata vera, tuku treba da vlijaat na onie koi ne se muslimani za prejdat vo islam. bidejki toj mi e pijatel sekako nema da me grabne so sila da me nosi, megjutoa nekogas i postojanoto ubeduvanje deka ti ne si na praviot pat znaci svoeviden nacin na nametnuvanje na nesto.


Se soglasuvam so tebe i tvojava zabeleska.No samo malku da ti ja dorazjasnam rabotata za da nemas pogolemi predrasudi:Tocno e deka nie muslimanite sme zadolzeni,sekade kade sto ce videme nesto deka se iskrivilo so tekot na vremeto,i ja izgubilo originalnosta da reagirame.Tocno e deka imame obvrska da vlijaeme i na drugite ludje i da ja dostaveme Islamskata misla(vera),dokaz za toa nie k*r,anot kade na mnogu mesta se veli da raspravame so ludjeto,so EHLU KITABIITE(narodot na knigata,se misli na Evreite i hristijanite),so KAFIRITE (nevernicite),so muslimanite koi samo po ime se muslimani itn.NO,SEKOGAS k*r,ANOT TOA GO NAGLASUVA DA BIDE SO MUDROST,BLAG ZBOR,DIJALOG,SO NAJKULTURNA RASPRAVA VO KOJA NEMA DA SE CEPKA CESTA I DOSTOINSTVOTO NA DRUGITE,SO RACIONALNOST,MEDJUSEBNO RAZBIRANJE,DOKAZI itn....i tuka zavrsuva nasiot pat,nasiot povik,NIE VO NIKOJ SLUCAJ NE SMEEME DA PRETERUVAME VO NASETO DOSTAVUVANJE NA ISLAMSKATA MISLA,si ima granica....Znaci nase e da dostaveme,a vase e da si odberete,tuka ne smee da ima preteruvanje,tuka ne smee da ima potcenuvanje,tuka ne smee da ima potsmevanje,na krajot od kraistata najmalku treba da ima lutenje.

   Se nadevam deka od ova ce sfatis deka nasata zadaca ne e da bideme nametlivi,tuku sprotivno na toa ljubezni dostavuvaci na k*r,anskiot zbor. A izborot zavisi od vas,posto nam nie jasno:NEMA PRISILBA VO VERATA!

Neka te cuva Bog!


Efendija,

ti i tvoite istomislenici izgleda teshko mozhete da razbrete edna rabota. Dijalog postoi samo so vzaemen pochit. Toa vo nashiot sluchaj znachi pochit na religijata na tvojot sogovornik. Se dodeka so golemi bukvi pishuvash deka tvojata religija e onaa ispravnata i site drugi se pogreshni - ti ne go pochituvash svojot sogovornik.

Se dodeka na drugite vernici im naogjash trn vo okoto, istovremeno tvrdejki deka tvoeto e chisto, nemash uvid kako postapuvash.

Se dodeka im naogjash maani na site vo nivnite veruvanja i istovremeno sebe se pretstavuvash kako sovrshen tolkuvach na edinstvenata vistinska vera na svetov, ti ne se javuvash tuka za vzaemen muabet koj vodi kon seopshta produhovenost, tuku pogjash vo vojna na unishtuvanje na drugite veri i kolektiranje dushi za svojata.

Se dodeka go pravish toa , tvoite zborovi deka SEKOGAS k*r,ANOT TOA GO NAGLASUVA DA BIDE SO MUDROST,BLAG ZBOR,DIJALOG,SO NAJKULTURNA RASPRAVA VO KOJA NEMA DA SE CEPKA CESTA I DOSTOINSTVOTO NA DRUGITE,SO RACIONALNOST,MEDJUSEBNO RAZBIRANJE,DOKAZI itn....i tuka zavrsuva nasiot pat,nasiot povik,NIE VO NIKOJ SLUCAJ NE SMEEME DA PRETERUVAME VO NASETO DOSTAVUVANJE NA ISLAMSKATA MISLA,si ima granica... se mrtvo slovo na hartija. Ili ne si svesen kako nastapuvate vo svoite stavovi ili samo se prikrivate so citiranite zborovi.

Vo sekoj sluchaj, stom lugjevo reagiraat i vi posochuvaat na toa, znachi deka treba da se sepnete i da se zaprashate sto e toa sto poshlo naopaku, a ne go zabelezhuvate...

P.S. Bi sakal da veruvam deka ne ste svesni za vash*te postapki, a ne deka imate nekakvi drugi nameri. Sepak, ne ednash potpolno oddadenite vernici od site religii se nashle vo situacija da im sudat i presuduvaat na site ostanatite lugje koi ne gi delat nivnite veruvanja.

Изменето од Messenger - 07.Јануари.2008 во 20:54
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 21:23
ti i tvoite istomislenici izgleda teshko mozhete da razbrete edna rabota. Dijalog postoi samo so vzaemen pochit. Toa vo nashiot sluchaj znachi pochit na religijata na tvojot sogovornik. Se dodeka so golemi bukvi pishuvash deka tvojata religija e onaa ispravnata i site drugi se pogreshni - ti ne go pochituvash svojot sogovornik.(od Messengre)

SEKOGAS k*r,ANOT TOA GO NAGLASUVA DA BIDE SO MUDROST,BLAG ZBOR,DIJALOG,SO NAJKULTURNA RASPRAVA VO KOJA NEMA DA SE CEPKA CESTA I DOSTOINSTVOTO NA DRUGITE,SO RACIONALNOST,MEDJUSEBNO RAZBIRANJE,DOKAZI itn....i tuka zavrsuva nasiot pat,nasiot povik,NIE VO NIKOJ SLUCAJ NE SMEEME DA PRETERUVAME VO NASETO DOSTAVUVANJE NA ISLAMSKATA MISLA,si ima granica...(Od Efendija)


Messenger:Kade gledas vo ovie golemi bukvi deka ja nametnuvam mojata religija,i velam deka e ispravnata,a site drugi se pogresni?

Se dodeka na drugite vernici im naogjash trn vo okoto, istovremeno tvrdejki deka tvoeto e chisto, nemash uvid kako postapuvash. (od messenger)




E ova,e vece klasicen DIJALEKTICKI MATERIJALIZAM.
Ne.ne prijatele moj.Ti si toj koj sekogas nam ni naodjas trn vo okoto.

Se dodeka im naogjash maani na site vo nivnite veruvanja i istovremeno sebe se pretstavuvash kako sovrshen tolkuvach na edinstvenata vistinska vera na svetov, ti ne se javuvash tuka za vzaemen muabet koj vodi kon seopshta produhovenost, tuku poagjash vo vojna na unishtuvanje na drugite veri i kolektiranje dushi za svojata. (od messenger)




Mnogu mie zal sto vaka si me cital i sfatil.Navistina me trognuva toa sto od tebe gi citam ovie zborovi..Od kade e tvojata konstatacija deka jas ne sum za vzaemen muabet?
I najneumesnata tvoja konstatacija:ne se javuvash tuka za vzaemen muabet koj vodi kon seopshta produhovenost, tuku poagjash vo vojna na unishtuvanje na drugite veri i kolektiranje dushi za svojata. Ovde kako da mi zboruva Marks,Engels ili Tito! NO COMMENT!

P.S. Bi sakal da veruvam deka ne ste svesni za vash*te postapki, a ne deka imate nekakvi drugi nameri. Sepak, ne ednash potpolno oddadenite vernici od site religii se nashle vo situacija da im sudat i presuduvaat na site ostanatite lugje koi ne gi delat nivnite veruvanja.
(od messenger)


E so ova kompletno se demantiras samiot sebesi.Znaci spored tebe,nie vernicite da si molcime,a vie nam da ni sudite kako sto vam vi odgovara.Pak ke povtoram:definitivno:DIJALEKTICKI MATERIJALIZAM slusam od tvojata usta.

P.S. Ocigledno razbrav so kogo si imam rabota,i ocigledno sfativ vecerva deka vas "ateistite"messenger mnogu ve boli koga ce go cuete glasot na vernikot.I da zavrsam so mozebi nesoodvetna misla za tebe,no za mene i te kako vredna:

OVOJ SVET NE E OBICEN PREMIN,A COVEKOT NE E SLUCAEN
PATNIK



A sudenjeto mu go ostavam na BOGA,toj ke ni presudi i na obajcata,i ke ni kaze KOJ BIL VO PRAVO-dotogas terajsi po tvoe.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 23:13
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:

efendija,ТРАДИЦИЈА на верските обичаи.



Uste da dodadese slavenjeto na Bozic,i se ce si bese namesto.



славење!?
Само во каква ли заблуда си.
За жал ефенди, славење нема. Ние само го одчележуваме денот.
Ние сме различни од муслиманите кои на денот наместо да одележуваат, прават малте не свадби, но и калашњиковите се присутни на славењето.
Само би те запрашал:
,,Зошто е пукањето? од што се ослободува муслиманскиот свет?,,
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 23:35
Originally posted by orlov orlov напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:

efendija,ТРАДИЦИЈА на верските обичаи.



Uste da dodadese slavenjeto na Bozic,i se ce si bese namesto.
славење!?Само во каква ли заблуда си.За жал ефенди, славење нема. Ние само го одчележуваме денот. Ние сме различни од муслиманите кои на денот наместо да одележуваат, прават малте не свадби, но и калашњиковите се присутни на славењето.Само би те запрашал:,,Зошто е пукањето? од што се ослободува муслиманскиот свет?,,


E ova vece e napad vo strelci,cel vod vo napad protiv eden komandos, Abe Orlov,ete neka ne e slavenje tuku odbelezuvanje(da ti vlezam vpolozenie),iako Badnik nemi lici barem mene na odbelezuvanje,no,ajde toa sie vas nacin na ODBELEZUVANJE,i ne vi navleguvam povtorno vo istoto,posto i MPC se oglasi i dade apel do vernicite kako treba da se odbelezuva vasiot praznik.Nejse,toa e vasa rabota!
E sega za vtoriot del so kalasnikovite na svadbite,no comment.Samo me cudi edna rabota,kaj najde da go sporeduvas Bozic so nasite svadbi?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 01:22
Orlov:prokomentiraj mi za ova,dali ovde pisuva odbelezuvanje ili slavenje?
I ova ne e objaveno od IVZ(Islamska verska zaednica) tuku od MPC.

МПЦ ПРОТИВ ПРОСЛАВА СО ПАГАНСКИ ОБИЧАИ

Со ракија и огнови не се слави Божик

Бадникарските огнови, печењето колбаси и пиењето ракија се во апсолутна спротивност со начинот на кој верниците треба да го одбележат празникот, сметаат владици на МПЦ


Бадникарските огнови, печењето колбаси и пиењето ракија се во апсолутна спротивност со начинот на кој верниците треба да ги одбележуваат деновите пред Божик, сметаат достоинственици на МПЦ. Митрополитот струмички Наум и епископот велички Методиј, управител на Американско-канадската епархија, велат дека гозбите и пиењето околу коледарските огнови е во целосна несогласност со црковното предание и со божикниот пост.
- Бадник го славиме по пагански, а Божик, ако имаме сила да го славиме заради бадниковите теревенки, тоа го правиме по рисјански. Посната бадникова вечера, како претпразненство на големиот празник на Христовото раѓање, кое треба да го сплоти семејството, и полноќната Божествена литургија се заменети со литаниите на маалските огнови и култот на греената ракија. На тој начин се уништува убавината и раскошното предание на нашата празнична култура - потенцира епископот Методиј во својата колумна „Реставрација на традиции или реставрација на примитивизам“, објавена на интернет-порталот на МПЦ „Преминпортал“.

Владиката Наум укажува дека и обичајот со бадниковото гранче не е дел од македонската традиција.

- Овој обичај е насилно воведен во нашите цркви по утврдената српска окупација на вардарскиот дел на Македонија по завршувањето на Првата светска војна. Ова е прашање на идентитет и знам дека со медиумското форсирање на ваквите обичаи се дефокусира јавноста од она што е битно, а тоа е исполнувањето на Божјите заповеди, исповедта на своите гревови и причестувањето со телото и крвта Христови. Очигледно, многу е полесно да се собираат гранки по шума отколку да се чекори по тесниот евангелски пат - вели владиката Наум.

Огновите, скарите, греената ракија и вино и масовни собирања што започнуваат вечерва, досега не беа толку остро проблематизирани од страна на достоинствениците на МПЦ. Причина за ова се различните ставови околу одобрувањето на ваквите собири од страна на владиците и свештениците на МПЦ. Дел од свештениците присуствуваат на ваквите собири и ги благословуваат. Свештеникот Драги Костадиновски од Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје вели дека на палењето огнови и пиењето ракија не треба да се гледа толку ригидно.

- Огнови во чест на раѓањето на Исус Христос се палеле уште во 3 век, од страна на првите црковни општини. И јас не одобрувам пиење ракија во големи количества, но ако се пие во умерени граници тогаш може да се дозволи. Исто е и со музиката и со играњето ора околу огновите - вели Костадиновски.

Пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, утре Здружението „Бадник“ ќе им дели бадникови гранчиња и греена ракија на верниците.

- Нема ништо паганско во начинот на кој ние го организираме прославувањето на Бадник и Божик. Само сакаме да добијат бадниково гранче и оние луѓе што немаат можност да го купат. А топлата ракија е тука за да се згреат на студеното време, исто како што делиме и чај. Ова е една народна традиција што сакаме да опстане - вели Александар Пановски од Здружението „Бадник“.

Повеќе скопски општини деновиве делат големи количества бесплатни дрва за палење коледарски огнови. Општина Аеродром вчера соопшти дека добиле 100 барања за донирање дрва за коледарски огнови. Општината, на крајот, решила да подари сто кубици дрва. Во некои скопски населби по 250 денари се наплаќа учеството во конк*ренцијата да се биде кум на идната прослава на празникот.

Јован Таковски, професор на Теолошкиот факултет „Свети Климент Охридски“, вели дека треба да се прекине со ваквите традиции.

- Тоа се само пагански обичаи со кои Бадник се претвора во забава, а се прекинуваат постот и подготовката за празникот. Нема врска меѓу огнот и пештерата во која се родил Исус Христос. Бадник треба да се помине со молитвено бдеење во храмот. Не случајно во таа пригода се читаат најмногу молитви. Постот е неспоив со пиењето ракија и грешка е ако некој мисли дека на тој начин ќе ги привлече луѓето кон Црквата - порача Таковски.

Молитви и литургии во сите храмови

Со молитви и литургии во храмовите, МПЦ деновиве ќе го одбележи еден од најголемите христијански празници, Рождество Христово - Божик, посветен на раѓањето на Исус Христос. Утре, недела, со почеток во 8 часот во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ ќе се одржи литургија посветена на Свети Јован Златоуст, а попладневната литургија ќе започне во 17 часот. В понеделник, на Божик, архиепископот Стефан ќе началствува со празничната литургија посветена на свети Василиј Велики. Ден потоа, поглаварот на МПЦ ќе служи во црквата „Свети Спас“ во Маџари, а в среда во црквата „Свети Ѓорѓи“ во Чаир.

Бранко Горгевски





Изменето од efendija - 08.Јануари.2008 во 01:23
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 10:13
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Znaci od ona sto go napisa mnogu e jasno,deka so tek na vreme bez razlika sto covekot se rodil vo hristijanska ili bilo koja druga familija,moze da si ja promeni verata,ako misli deka ne mu se dopadja taa vera od iks pricini.

tokmu taka, najsvez primer ni e Toni Bler koj nema ni eden mesec kako ja promeni verata.



I da ti odgovoram direktno na prasanjeto:Ako jas bev roden vo hristijanska familija,sto ce bese so mene ,toa samo Allah najdobro go znae,,no, fala mu na Boga sto sum musliman,i sto sum se rodil vo Islamot.No,i da bese poinaku,i da bev roden vo hristijanska familija,ako go poseduvav ova znaenje sto deneska go poseduvam BIDI UVEREN DEKA SO ZADOVOLSTVO CE GO NAPUSTEV HRISTIJANSTVOTO I CE PREMINEV VO ISLAMOT,posto imam moc za analiziranje i razlikuvanje na vistinata od nevistinata.A site pokazateli vodat do toa deka EDINSTVENO PRIZNATA VERA KAJ BOGA E ISLAMOT

Te smetam za dosta objektiven, pa bas i ne znam kako mozese vakvo nesto da napises. Da si se rodel vo hristijansko semejstvo, bi rastel i bi bil vospituvan vo ist duh ,samo usmeren vo druga nasoka, pa bi go velel istoto sto denes go velis za muslimanstvoto ...

sekoj vernik bez razlika na koja vera pripagja go veli istoto sto i ti, deka negovata vera e vistinskata....
 
100% неточно!
 
Живеам во средина каде што сите се македонци христијани. Од мал немав некакво традиционално верско образование, а ниту пак тие. Тие имаа само традиции кои сите ги почитувавме, вклучувајќи ме и мене.
 
Подоцна во текот на животот, додека одев во град, еден познаник, оџа, ме запраша дали сум размислувал за цела во мојот живот, дали сум создаден да јадам, пијам, спијам, и се така, или има нешто повозвишено? До тогаш немам идено во џамии ниу пак читано книги. А секако, сум ги гледал сите филмови за Исус и сум ги посетил сите Скопски цркви (онака со друштво-традиционално).
 
По тоа прашење мојот живот се смени, секако на подобро. Го најдов мојот муслимански идентитет преку размуслување, не преку традиција.
Некои сфатија некои не.
 
Некои останаа ни една вера, некои станаа христијански верници, а некои станаа муслимани, иако нивните биле и се традиционални христијани кои не го живеат христијанството.
 
Значи не секој е традиционалист! Не секој е фанатик - слеп приврзаник на некое мислење без аргументи....
 
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 10:17
Originally posted by KikoMC KikoMC напиша:



Брат, во ред е сето...Ете пример родителите на новороденчето се муслимани..Детето расти во Муслиманска заедница, другарите со кои расти исто се од муслиманска заедница, оди во муслиманско школо..И сега детето полни 18 години, што ќе прави?Го гледа татко му, мајка му ја почитуваат Исламската вероисповед, исто и баба му и дедо му.И мислиш ти дека ќе ја смени верата??Тоа што го зборуваш е логично(и исправно, дека сами треба да се бира верата)ама во пракса многу тешко мислам дека можи да се случи!!(Ко ќе се роди детето не можи да мисли и да верува, оти е празна табла*tabula rasa*)И обратно е така...Чим христијанско дете расте во христијанска заедница, без да има барем каков допир со муслиманската и тоа ко ќе порасни нема шанси да верува во никој друг освен во Исус!!Гледајќи ја фамилијата!!!А пак мешани населби има многу , ама така да своето дете ги гледа родителите какви се и ги следат!!Ајде да ги оставиме муабетите повелете кај мене на именден!!
 
Кико, знај дека има многу кои не постапиле по твоето мислење.
Ако не веруваш прашај низ народот, прашај низ МВР, оти и оние си имаат колекции разни со податоци важни!намигнување
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
KikoMC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KikoMC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 12:40
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Кико, знај дека има многу кои не постапиле по твоето мислење.
Ако не веруваш прашај низ народот, прашај низ МВР, оти и оние си имаат колекции разни со податоци важни!намигнување


Абе океј е тоа..Во сите работи има исклучоци!!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 11:46
Ne e isklucok.
 
Toa e veruvas ili ne veruvas, razbiras ili ne razbiras, rabota koja se bira....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 17:49
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:

efendija,ТРАДИЦИЈА на верските обичаи.



Uste da dodadese slavenjeto na Bozic,i se ce si bese namesto.
славење!?Само во каква ли заблуда си.За жал ефенди, славење нема. Ние само го одчележуваме денот. Ние сме различни од муслиманите кои на денот наместо да одележуваат, прават малте не свадби, но и калашњиковите се присутни на славењето.Само би те запрашал:,,Зошто е пукањето? од што се ослободува муслиманскиот свет?,,


E ova vece e napad vo strelci,cel vod vo napad protiv eden komandos, Abe Orlov,ete neka ne e slavenje tuku odbelezuvanje(da ti vlezam vpolozenie),iako Badnik nemi lici barem mene na odbelezuvanje,no,ajde toa sie vas nacin na ODBELEZUVANJE,i ne vi navleguvam povtorno vo istoto,posto i MPC se oglasi i dade apel do vernicite kako treba da se odbelezuva vasiot praznik.Nejse,toa e vasa rabota!
E sega za vtoriot del so kalasnikovite na svadbite,no comment.Samo me cudi edna rabota,kaj najde da go sporeduvas Bozic so nasite svadbi?



лично знаев дека си командос, но не треба тука да се кажува тоа, одиш надвор од темата.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,264 секунди.