IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРА-ИЗБОР ИЛИ ТРАДИЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 13>
Автор
Порака
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 11:26
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Neznam sto im dokaza na  lugeto,kogo  posramoti i sto pridonese ti hristijanite ovde da  stanat podobri  vernici i da si ja sakaat verata. Neznam isto  koi temi gi otvore kade  sto zboruvas za  procistuvanjeto na dusata od Hrista ,neznam i nevidov da izneses dokazi deka Hristos  e  vistinskiot bog koj treba da se sledi,ne pokaza nisto novo vo odnosot prema Islamot nego samo ismevanje i omraza veke poznata dosega, i ti si mi sega nekoj prav vernik.
Kolku pati te molam i eve pak te zamoluvam kaziiiii nestooo od biblijata i prosvetli gi ateistite ovde ,pokazi im go patot. Dali so toa sto ke go napagas islamot ocekuvas tie da  bidat spaseni? Potoa kolku se zainteresiraa da prasaat  za  tvojata grupa a kolku se interesiraat za islamot ovde.Nie iznesuvame jasni dokazi sekogas ama ti si blokiran od dzavolot i toj tebe te poucuva kako da neveruvas. Dokazi deka si vernik i propovedaj ona sto misles deka e prav pat, a ne go  cepkaj islamot .
Arno rekol covekot...
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 13:10
Kolku pati te molam i eve pak te zamoluvam kaziiiii nestooo od biblijata i prosvetli gi ateistite ovde ,pokazi im go patot. Dali so toa sto ke go napagas islamot ocekuvas tie da bidat spaseni?


od kogo i zosto spaseni? nitu me goni nekoj, nitu sum kriminalec ni ubiec, koj treba da me spasi i od sto?
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 13:47
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Kolku pati te molam i eve pak te zamoluvam kaziiiii nestooo od biblijata i prosvetli gi ateistite ovde ,pokazi im go patot. Dali so toa sto ke go napagas islamot ocekuvas tie da bidat spaseni?


od kogo i zosto spaseni? nitu me goni nekoj, nitu sum kriminalec ni ubiec, koj treba da me spasi i od sto?


butel
kje te spasi so lagi od vistinata
no
ne te prasal dali toa ti go sakas
heheheheh

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 15:11
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:

Верата во ниту еден случај не може да биде избор.
Едноставно кога сме се родиле не сме биле во состојба да ја бираме, верата ја наследуваме од нашите предци и имаме света обврска да почитуваме, чуваме и да ги негуваме нејзините традиции.
се друго не е во ред и нема божји благослов.




se doglasuvam so crnoto napisano
nemane obrska nikakva
a najmalku pa sveta







размисли дали правилно те научиле за верата??
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 15:44
orlov
kje ti odgovoram so pravilno sum naucil

matematika
fizika
statika
pravilno sum naucil kako se rabotat 3D objekti
pravilno nauciv kako se pravi softver
pravilno sum naucil kako da vozam ( malku diskutabilno no aj)
pravilno sum naucil da gi izgovaram mesecite vo godinata
pravilno nauciv glavni gradovi vo evropa
pravilno nauciv ceski, poski ruski, svovacki bugarski i drugi jazici- barem toa so znam se pravilno

veraaaaaaaa  kako moze vera da se nauci pravilno
koja vera????????

za se so sum naucil nema diskusija osim za vozenjeto

a ovde citam za veri- samo se diskutira i samo se naogjaat razliki polemiki negiranja

moze li neso da se nauci pravilno koga ima tolku razlicni mislenja?????

veruvaj vo svojata vera toa e tvoje pravo
no nikogas nema da ja znaesverata  kako so znam jas seto toa so go navedov gore
zatoa sto tamu nema diskusii- toa e znaenje i toa se uci pravilno

taka ne mi filozofiraj tuka i ne stavaj si bozenstveni zborovi vo ustata


i ne se nategaj , koga nemas znaenje nego samo veruvanje

koga kje znaes neso za gospod - kazi
se dodeka veruvas vo gospod drzi si go za tebe
a toa kje ti go pocituvam i kje sum srekjen za tebe so si vernik
no ne se gordej so toa , zatoa sto i ne e neso mnogu vazno vo zivotot



Изменето од anakin - 05.Јануари.2008 во 15:47
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 18:37
Originally posted by anakin anakin напиша:



orlov
kje ti odgovoram so pravilno sum naucil

matematika
fizika
statika
pravilno sum naucil kako se rabotat 3D objekti
pravilno nauciv kako se pravi softver
pravilno sum naucil kako da vozam ( malku diskutabilno no aj)
pravilno sum naucil da gi izgovaram mesecite vo godinata
pravilno nauciv glavni gradovi vo evropa
pravilno nauciv ceski, poski ruski, svovacki bugarski i drugi jazici- barem toa so znam se pravilno

veraaaaaaaa  kako moze vera da se nauci pravilno

koja vera????????


za se so sum naucil nema diskusija osim za vozenjeto

a ovde citam za veri- samo se diskutira i samo se naogjaat razliki polemiki negiranja


moze li neso da se nauci pravilno koga ima tolku razlicni mislenja?????

veruvaj vo svojata vera toa e tvoje pravo
no nikogas nema da ja znaesverata  kako so znam jas seto toa so go navedov gore
zatoa sto tamu nema diskusii- toa e znaenje i toa se uci pravilno

taka ne mi filozofiraj tuka i ne stavaj si bozenstveni zborovi vo ustata

i ne se nategaj , koga nemas znaenje nego samo veruvanje

koga kje znaes neso za gospod - kazi
se dodeka veruvas vo gospod drzi si go za tebe
a toa kje ti go pocituvam i kje sum srekjen za tebe so si vernik
no ne se gordej so toa , zatoa sto i ne e neso mnogu vazno vo zivotot






TAKA E ...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 23:51
cudno kako postov ne mi e sokrien
neso ne e v red so podforumot veronautika
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 00:00
brat?,....mnogu vernici dojdoa i si otidoa od tuka,....a,ti nevernikot,...si ostana!?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 00:08
koga znam deka si tuka brat mi polesno e
a baska i dobivam po nekoj aplaus za na bis
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 10:53
Originally posted by anakin anakin напиша:

orlov
kje ti odgovoram so pravilno sum naucil

matematika
fizika
statika
pravilno sum naucil kako se rabotat 3D objekti
pravilno nauciv kako se pravi softver
pravilno sum naucil kako da vozam ( malku diskutabilno no aj)
pravilno sum naucil da gi izgovaram mesecite vo godinata
pravilno nauciv glavni gradovi vo evropa
pravilno nauciv ceski, poski ruski, svovacki bugarski i drugi jazici- barem toa so znam se pravilno

veraaaaaaaa  kako moze vera da se nauci pravilno
koja vera????????

za se so sum naucil nema diskusija osim za vozenjeto

a ovde citam za veri- samo se diskutira i samo se naogjaat razliki polemiki negiranja

moze li neso da se nauci pravilno koga ima tolku razlicni mislenja?????

veruvaj vo svojata vera toa e tvoje pravo
no nikogas nema da ja znaesverata  kako so znam jas seto toa so go navedov gore
zatoa sto tamu nema diskusii- toa e znaenje i toa se uci pravilno

taka ne mi filozofiraj tuka i ne stavaj si bozenstveni zborovi vo ustata


i ne se nategaj , koga nemas znaenje nego samo veruvanje

koga kje znaes neso za gospod - kazi
se dodeka veruvas vo gospod drzi si go za tebe
a toa kje ti go pocituvam i kje sum srekjen za tebe so si vernik
no ne se gordej so toa , zatoa sto i ne e neso mnogu vazno vo zivotot






НИКАДЕ НЕМАМ КАЖАНО ДЕКА Е ВАЖНО. НО СЕ ЌЕ СИ ДОЗВОЛАМ ДА ТИ РЕЧЕМ ДЕКА Е И ТЕ КАКО СОШТЕСТВЕНО.
СЕПАК И ТВОИТЕ ВИДУВАЊА СЕ ЗА ПОЧИТ.
СЕКОЈ ИМА ПРАВО НА СВОЈА МИСЛА, И СВОЕ ВИДУВАЊЕ.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 12:37

Вера-Избор или Традиција

Ако во едно семејство неколку генерации се лекари, ќе речат, кај нас медицината е традиција. Ама ете, некој ќе ја прекрши таа традиција па ќе стане правник, на пример.
Или, традиција во едно семејство може да биде собирање на сите членови за некоја пригода, празник, обележување на нешто со некоја традиција.
По традиција, да, можеш да бидеш крстен во црква, да бидеш христијанин или муслиман-но номинален, ако е тоа само затоа што твоите родители биле тоа.
Но по избор можеш да СТАНЕШ ВЕРНИК, така што ќе Го спознаеш Бога, па кога ќе се случи тоа (дали преку познание, откровение, слушање)-ти можеш да ја прекинеш традицијата во семејството и да бидеш верник по избор.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 12:48
95% od lugjeto sto mislat deka se vernici toa go dolzat na tradicijata, a vsusnost ne ja poznavaat prirodata na duhovnosta i prvi se na red koga treba da se skrsne od patot. Mislam deka takvte se vo ponezavidna pozicija od ateistite. Navinkati se da pravat grev, a sovesta si ja perat so toa sto se "vernici".

Za da ima vera kako izbor treba edukacija, a taa ne postoi.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 12:59
Да, треба едукација, за да знае лицето дали ќе го направи тој избор или не.
Е сега и тоа кај нас е многу деликатна тема, гледам пак некоја реклама од онаа владина програма за образование пак се спомнува веронауката, но кај нас тука многу ќе се кршат копјата, многу е тоа кај нас тешко...60 години перење мозоци, +мултиетничка држава...како тоа да се изведе?
И да не помине тоа, барем ЕТИКА да воведат како предмет во училиштата нема да згрешат.
 
НО, оној што трага по Бог-секако ќе го пронајде, било да учи веронаука или не.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 14:00
Edukacijata treba da bide nepovrzana direktno so nekoja konkretna religija.

Samo taka ke moze podlaboko da se navleze, bez da se zakoci na banalnostite koi so prisutni vo religiite.

Ne smee da se svede na razliki od tipot: muslimanite ne jadat svinja, a hristijanite jadat. Toa bi bilo vo isiot stil na tolkuvanje na verata koj go dovede covestvoto do ova skalilo.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,438 секунди.