IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - "VS"
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"VS"

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 16>
Автор
Порака Обратен редослед
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 01:40
Ne samo sto go nema Sony dovolno nego ic go nema, a ista e i situacijata vo Srbija.
Nemoze da se kaze duri i za Canon i za Nikon deka se dovolno zastapeni kaj nas.

Iako gi imaat istite senzori i D300 i A700 kako i D200 so A100 sepak nemozat da se sporeduvaat i poradi razlikata vo cenata koja i ne e mala i iznesuva 500dolari a toa e skoro 40% od cenata na A700. A dali so tie 500dolari se dobiva aparat koj e i 40% podobar. NE.среќа
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 23:11
I sega, ne sakam da se raspali ovde Nikon VS Sony muabet, tuku sakam da potenciram neshto sto odamna go velam, a toa e deka ako eden del na hardverot, pa neka bide toa i senzorot na kamerata, go delat dve kameri , ne znachi deka toa gi pravi ovie kameri da bidat isti ili mnogu slichni po svoite performansi. Kamerata e zbir na SITE hardverski i softverski vrednosti, vkluchuvajki gi i nadgradbite, pa zatoa delenjeto na eden zaednichki del megju niv ne znachi tolku mnogu kako sto toa obichno si pretpostavuvaat lugjeto.

Sporedete gi sega performansite na A700 i D300. Imaat gore-dolu ist senzor. Edniot e modificiran od Nikon i seta ostanata podrzhna elektronika i softver se od ovaa firma.

Изменето од Zoran K - 22.Декември.2007 во 23:12
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2007 во 21:38
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:



Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

jas znaev deka ne se site jadacki od mene голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевканамигнувањеголемо%20гушкање
Znaci, od sega pa natamu, dokolku sporeduvate D3 so Mark, kaj D3 slikajte vo fullres a kaj markot napravete resize od 22 na 12 плазењеSega na strana, mene najmnogu me interesira dinamickiot opseg. Kakov e toj kaj D3 i D300, sporedeno so konk*rentite ?


Nemam lichno iskustvo so konk*rentite, no sporedeno so ostanatite Nikoni, ovie dva modeli poveke ili pomalu podobri se vo sekoj pogled. Za D3 ne pravam muabet bidejki toj ispagja od sekoja kategorizacija. Onoa sto me iznenaduva e kako uspeale kaj D300 da pakiraat tolku raboti, novini, opcii i kvalitet za pomalu od 1/2 od cenata na dosegashnite D2 kameri. Znam nekolku lugje koi imaat Fuji S5 kameri i koi smetaat deka Fuji nema poveke tolkava prednost kako sto beshe porano. Imeno tie planiraat da kupat D300 ili D3.

Veruvam deka naskoro ke ima direktna sporedba so kameri od ostanatite proizvoditeli, pa ke dobieme potochna slika kako se dvizhat rabotite.

P.S. Veke spomnav, no eve ovoj muabet povtorno me tera natamu, deka D-lighting opcijata kaj ovie kameri ke bide edna od najsakanite i najupotrebuvanite mozhnosti na ovie kameri. Ovaa opcija e dadena vo dve varijanti. Ednata e mozhnost da ja prigotvite kamerata da se spravi so silni kontrasti pred da slikate, a drugata e da napravite korekcija na fajlot vo kamerata posle slikanjeto i da go zapishete kako poseben fajl, bez da go gibnete originalniot. Dodeka prvata opcija e apsolutno najdobar izbor vo slikanjeto, vtorava dava mozhnost za podocnezhna korekcija i alternativno viduvanje manipulirajki so veke zabelezhanite parametri. Za onie lugje koi koristat Capture softver i koi imaat dovolno vreme za obrabotka na fajlovite ne znam kolku ova bi im bilo korisno, no za onie fotografi koi moraat vednash da gi transferiraat fajlovite na drug kraj na svetot (photojurnalists) ili za onie koi ja nemaat na raspolaganje Nikonovata D-lighting opcija, ova bi mozhelo da pretstavuva moshne znachaen dodatok.


@ Angel

Veruvam deka ova ke te interesira.
Samo sto go vidov i se setiv na tebe.


http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1021&message=26079846
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2007 во 16:09
Znaci Yago, ti si poveke po sportot ?
Кон врв
Yago Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Yago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2007 во 14:36
Топтан тест на Д300:

http://www.bmfoto.co.yu/vesti/nikon-d-300-test

Омилен дел: спорт при вештачко светло!

Изменето од Yago - 20.Декември.2007 во 14:51
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2007 во 07:41
Se slozuvam so Jane ova e edna od najdobrite sporedbi sto ja ima procitano dosegaаплауз














http://www.blissvp.com


Изменето од zatko - 20.Декември.2007 во 09:06
www.blissvp.com
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2007 во 07:11
BTW, sporedbata e odlicna i najrealna bez razlika na canon&nikon muabetite
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2007 во 07:10
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
A fiskultura po romanticna vecera ili da podogladnis za da mozes da veceras?
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2007 во 01:17
Bravo Zoki a moze i dveteцрвенеењецрвенеењецрвенеењецрвенеењецрвенеењецрвенеењецрвенеењеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
www.blissvp.com
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 22:29
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:


Ajde de sega, biraj da te vidam ako si mazh... da ti se podeli srceto i da ti se iskine dzhepot. Dali si za fiskultura ili za romantichna vechera...


газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење
аплауз аплауз аплауз аплауз аплауз аплауз аплауз аплауз
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 21:16
Lugje, ne znam kako vie gi gledate rabotite, no za cenata 5D e odlichna vrednost. OK, ne e so site zvonchinja i svirchinja kako najnovive kameri, no kvalitetot na fajlot mu e definittivno kako na najdobrite kameri sto mozhat da se kupat denes.

Ako na nekomu mu treba kamera za takanarecheni "people" i "nature" fotografija, ovaa kamera bi mu bila edna od prvite opcii i ubeden sum deka ke pretstavuva odlichen alat vo idnina, se dodeka ne se rasipe. Vprochem, kvalitetot na dobienata slika e skoro ist kako na D3 (osven mozhebi na najvisokite ASA setinzi), a chini samo polovina cena! Dobro, ja nema fleksibilnosta i univerzalnosta na upotreba vo sekakvi situacii, no ako ne se raboti za profesionalni potrebi pod koi se podrazbiraat i sport, foto zhurnalizam i ushte nekolku drugi specijalnosti, ovaa kamera e BOMBA. Slikajte lugje, enterieri, eksterieri i priroda, pa ke vidite sto mozhe da vi dade.

Poradi toa, jas denes ja smetam za best buy i bi mu ja preporachal na sekoj koj saka da kupi ednash i da zaboravi za dooooolgo vreme bilo kakva nova investicija vo kameri. Tokmu zatoa i mu ja preporachav na Igor pred nekoe vreme...

Na krajot, kolku da gi zadovolam onie koi ochekuvaat VS diskusija , bidejki nekako nesakajki D300 se pojavi vo sporedba (samo so cenata) so 5D, toa e kako da sporeduvash edna dvaesetgodisha atletska lepotica so triesetpetgodishna prekrasna dama na koja ne i se poznavaat godinite.

Ajde de sega, biraj da te vidam ako si mazh... da ti se podeli srceto i da ti se iskine dzhepot. Dali si za fiskultura ili za romantichna vechera...

Изменето од Zoran K - 20.Декември.2007 во 16:06
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2007 во 07:07
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Stom taka stojat rabotite, togash mozhebi promenata za kamerata bi bilo najzadovoluvachki poteg za tebe.

Inaku, ako imash veke investirano poveke pari vo Canon oprema i ako ti se dopagja taa firma, togash bi ti preporachal, pred da napravish bilo kakvo reshenie, da go probash 5D. Cenata na ovaa kamera e kolku i D300 i iako e star model se ushte e eden od najdobrite na pazarot. Kako takov, mislam deka e eden od najdobrite kupuvachki vo momentov. Dokolku ne mislish deka negovoto pagjanje na vrednosta so pojavata na naslednikot bi bilo vazhno za tebe, toa bi ti bilo verojatno prvata opcija za nadgradba.

Vsushnost, mislam deka toa bi bilo najdobra opcija za odlichna nadgradba na site onie koi imaat drugi Canon kameri i za Novogodishnive praznici sakaat da se iznenadat so neshto novo i dobro.


Dobiv LP od eden prijatel kade sto me prashuva okolu cenata na 5D vo sporedba so D300.

Koga ja podigav D3 vo prodavnicata vidov cena na 5D koja beshe pod $2000 dolari. Iako bev iznenaden, ne se rasprashuvav podetalno okolu toa. Sega, po dobienata LP proveriv ushte ednash preku internet (ne mi se odeshe vo grad samo poradi toa ), pa eve sto doznav:

http://www.henrys.com/webapp/wcs/stores/servlet/ItemsDisplay?storeId=10001&catalogId=10001&departmentId=10404&categoryId=10429&itemID=155701

http://www.henrys.com/webapp/wcs/stores/servlet/ItemsDisplay?storeId=10001&catalogId=10001&departmentId=10404&categoryId=10429&itemID=224168

Spored deneshnite objaveni ceni, krajnata cena na 5D e pogolema od D300 za pomalu od $300 dolari.


Pa dobro, sosema e mozno po nekoi od performansite D300 da go nadminuva ona sto na vremeto go vgradile vo 5D, no mora da se vodi smetka deka 5D sepak ima FF senzor, a D300 ima DX senzor.
Znaes i sam deka FF senzorite se mnogu poskapi za proizvodstvo. Ednostavno ima daleku povece fira vo proizvodstvoto.

Jas malku si poigrav so D300 i iskreno me voodusevi, no toa e sporedeno so mojot D80. Vo sporedba so 5D bas i ne sum siguren kako toa bi izgledalo. Ne velam ne, ama ne sum siguren. Sepak FF si e FF голема%20насмевка.

Licno ne ocekuvam deka nekogas ce slikam so FF DSLR. Premnogu se zahtevni po prasanje na stakloto sto ce im go stavis napred. Taman i da soberam pari za FF telo, od kade da iskopam i za objektivi koi mozat da mu cinat cest na teloto тага.
Sepak poskoro ce izvlecam pari za nekakov UWA, otkolku za "full monty" kombinacija (naprimer 5D+17-40L + nekoj 70-200L ... aj za 50ka fiksna lesno e).

Pozdrav, Mire

PS Sto se odnesuva do upgrade za Sanja ... prvo prasaj se dali ima objektivi koi se za FF kombinacija. Mislam deka ima, ama i toa igra uloga za nekogo намигнување

Edit: UPS sorry ... Canon 10-22 ne e FF objektiv



Изменето од Mire - 19.Декември.2007 во 07:15
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 21:50
pa normalno - koga stanuva zbor za podobra kamera.....газење%20од%20смеење
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 17:34
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Stom taka stojat rabotite, togash mozhebi promenata za kamerata bi bilo najzadovoluvachki poteg za tebe.

Inaku, ako imash veke investirano poveke pari vo Canon oprema i ako ti se dopagja taa firma, togash bi ti preporachal, pred da napravish bilo kakvo reshenie, da go probash 5D. Cenata na ovaa kamera e kolku i D300 i iako e star model se ushte e eden od najdobrite na pazarot. Kako takov, mislam deka e eden od najdobrite kupuvachki vo momentov. Dokolku ne mislish deka negovoto pagjanje na vrednosta so pojavata na naslednikot bi bilo vazhno za tebe, toa bi ti bilo verojatno prvata opcija za nadgradba.

Vsushnost, mislam deka toa bi bilo najdobra opcija za odlichna nadgradba na site onie koi imaat drugi Canon kameri i za Novogodishnive praznici sakaat da se iznenadat so neshto novo i dobro.


Dobiv LP od eden prijatel kade sto me prashuva okolu cenata na 5D vo sporedba so D300.

Koga ja podigav D3 vo prodavnicata vidov cena na 5D koja beshe pod $2000 dolari. Iako bev iznenaden, ne se rasprashuvav podetalno okolu toa. Sega, po dobienata LP proveriv ushte ednash preku internet (ne mi se odeshe vo grad samo poradi toa ), pa eve sto doznav:

http://www.henrys.com/webapp/wcs/stores/servlet/ItemsDisplay?storeId=10001&catalogId=10001&departmentId=10404&categoryId=10429&itemID=155701

http://www.henrys.com/webapp/wcs/stores/servlet/ItemsDisplay?storeId=10001&catalogId=10001&departmentId=10404&categoryId=10429&itemID=224168

Spored deneshnite objaveni ceni, krajnata cena na 5D e pogolema od D300 za pomalu od $300 dolari.

Изменето од Zoran K - 18.Декември.2007 во 17:37
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.