IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - "VS"
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"VS"

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 16>
Автор
Порака
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 21:23
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:

Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

Znaci sto bi rekol avtorot na textot:
tuku aj da ne bidam pogresno svaten deka se potsmecvam so nikon ztoa sto gi nema ovie vrednosti i deka go branam canon zatoa sto gi nema visokite vrednosti. Ednostavno sakam da sporedam deka canon (cwanon, kako stogo narekuva nekoj) e mnogu podobar od konk*rencijata na nisko iso, a vo momentot nikon e lider vo visina na iso. tolkuзадоволствозадоволство

Canon e definitivno "najdobar" na svetot. A tvojot Canon e "podobar" od site drugi Canoni. Sekoja cest sto si go kupil "najdobriot" fotoaparat na svetot. Ja prekrsuvam i desettata zapoved za tvojot fotoaparat. Kakva srekja bas najdobriot kaj tebe da se padne.губитник
-----------------------------------------------------------------------------
A sega koga zavrsiv so ironijata.
Zoran bi sakal da sum vo tvoja koza barem eden den, da gi imam D300/D3 kako svoi. E toa se fotoaparati. Da ti pozelam prijatni momenti i kreativnost na najvisoka skala. Daleku od toa deka ne gi zasluzuvas. Cestito! не%20вреден



Vidis, sega dodeka cistev niz temava i prefrluvav sto vo VS sto vo "Mojata nova masina ..." Najdov nesto vakvo Deni.

Cinam deka ti si toj sto upotrebil otvorena ironija i patem si mu pratil na Jane smajli so "L(ooser)"

Well, it's a NO NO and you know it доста%20е

Tocno. Pak vo Nikon tema. Pak istoto. Sto postovi po red za kolku Canon e najdobroto nesto na svetov. Bez usul. Zasto da mu go ubivas magareto na komsijata? Zivej i ostavi gi drugite da ziveat. Ne go razbiram nagonot na velicanje na svojata kamera, naokolu. Samo ako si nesiguren, pa sakas da ubedis nekogo... Sekoj sto go znam, sto fatil D3,D300 u raka, videl sliki pagja u nesvest... Ne!!! Canon bil podobar. Epa sto da recam?
Mire aj, ubav zavrsen zbor od tebe, i da se zavrsi ova. (ez far ez aj em konsrnd) мир


Deni samo kolku za da zavrsi sevo ova bi te prasal kolku luge sto gi imale vo raka d3 i d300 poznavas? Kolku luge videle slliki koi sami gi napravile so tie dve kameri ? Dali ti si gi probal, testiral ili probal da napravis fotografija so niv?
JAs gi imav vo raka, gi testirav i gi vidov fotografiite od niv , a slikani od mene. Vo razgovor so prijateli od koi nekoj se nasi zaednicki od forumov gi pofaliv kamerite, im donesov prospekti i drug reklamen materijal.
Ona sto mozes da go procitas i kaj Zoran, i kaj Mire, kaj Tegla, kaj Zatko i kaj mene e : Ne mi davaj BMW7, jas sakam Mercedes. t.e. ne mi nudi so sila , znam sto si sakamсреќа
Drugo osven sto me napadna mene i "mojot canon" vo naletot na ironija, ne mi dade ni eden fakt deka ona sto go pisav ne e taka i deka gresam. A toa e mnogu lesno bidejki pred faktite i bogovite molcat. Jas vo mojot post ne samo sto ne go kudev nikon tuku i go falev za kvalitetot pri visoko ISO, a ti izgleda poradi ironijata ne go vide ili procita.

ps.
Iako me smetas za zakoraven kanondzija , moram da te razocaram deka iako poseduvam poveke slr tela canon, poseduvam i nikon,  MF, LF i mcF (micro format) cameri taka da odlukata komu ke dadam prioritet , vo koi uslovi i za kakva potreba e samo moja. Mislam deka sega me svakas i deka nema da ima hard filings...
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
NINA_SK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NINA_SK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 21:45
Jane mislam deka e dosta . Dalton ubavo kaza i taka neka ostane . Se vkluciv vo diskusijata samo kako podrska za Zoran . Site nie sto gravitirame na forumov mnogu ke izgubime bez negovoto ucestvo tuka . Ovie diskusii od tipot "vs." ne se od polza nikomu . Sekoj po svoe ubeduvanje se odlucil za odreden proizvoditel na kamera i toa e dovolno . Ocekuvam pokonstruktivni diskusii od vas poiskusnite .


Pozdrav Nina
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 22:00
Dosta e, momci i devojki, dosta e...
Nego daj slikajte, nesto, pisuvajte nesto itn...


Pozdrav, i srekjno predpraznicno raspolozenie!
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 22:05
Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:

Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

Znaci sto bi rekol avtorot na textot:
tuku aj da ne bidam pogresno svaten deka se potsmecvam so nikon ztoa sto gi nema ovie vrednosti i deka go branam canon zatoa sto gi nema visokite vrednosti. Ednostavno sakam da sporedam deka canon (cwanon, kako stogo narekuva nekoj) e mnogu podobar od konk*rencijata na nisko iso, a vo momentot nikon e lider vo visina na iso. tolkuзадоволствозадоволство

Canon e definitivno "najdobar" na svetot. A tvojot Canon e "podobar" od site drugi Canoni. Sekoja cest sto si go kupil "najdobriot" fotoaparat na svetot. Ja prekrsuvam i desettata zapoved za tvojot fotoaparat. Kakva srekja bas najdobriot kaj tebe da se padne.губитник
-----------------------------------------------------------------------------
A sega koga zavrsiv so ironijata.
Zoran bi sakal da sum vo tvoja koza barem eden den, da gi imam D300/D3 kako svoi. E toa se fotoaparati. Da ti pozelam prijatni momenti i kreativnost na najvisoka skala. Daleku od toa deka ne gi zasluzuvas. Cestito! не%20вреден



Vidis, sega dodeka cistev niz temava i prefrluvav sto vo VS sto vo "Mojata nova masina ..." Najdov nesto vakvo Deni.

Cinam deka ti si toj sto upotrebil otvorena ironija i patem si mu pratil na Jane smajli so "L(ooser)"

Well, it's a NO NO and you know it доста%20е

Tocno. Pak vo Nikon tema. Pak istoto. Sto postovi po red za kolku Canon e najdobroto nesto na svetov. Bez usul. Zasto da mu go ubivas magareto na komsijata? Zivej i ostavi gi drugite da ziveat. Ne go razbiram nagonot na velicanje na svojata kamera, naokolu. Samo ako si nesiguren, pa sakas da ubedis nekogo... Sekoj sto go znam, sto fatil D3,D300 u raka, videl sliki pagja u nesvest... Ne!!! Canon bil podobar. Epa sto da recam?
Mire aj, ubav zavrsen zbor od tebe, i da se zavrsi ova. (ez far ez aj em konsrnd) мир


Deni samo kolku za da zavrsi sevo ova bi te prasal kolku luge sto gi imale vo raka d3 i d300 poznavas? Kolku luge videle slliki koi sami gi napravile so tie dve kameri ? Dali ti si gi probal, testiral ili probal da napravis fotografija so niv?
JAs gi imav vo raka, gi testirav i gi vidov fotografiite od niv , a slikani od mene. Vo razgovor so prijateli od koi nekoj se nasi zaednicki od forumov gi pofaliv kamerite, im donesov prospekti i drug reklamen materijal.
Ona sto mozes da go procitas i kaj Zoran, i kaj Mire, kaj Tegla, kaj Zatko i kaj mene e : Ne mi davaj BMW7, jas sakam Mercedes. t.e. ne mi nudi so sila , znam sto si sakamсреќа
Drugo osven sto me napadna mene i "mojot canon" vo naletot na ironija, ne mi dade ni eden fakt deka ona sto go pisav ne e taka i deka gresam. A toa e mnogu lesno bidejki pred faktite i bogovite molcat. Jas vo mojot post ne samo sto ne go kudev nikon tuku i go falev za kvalitetot pri visoko ISO, a ti izgleda poradi ironijata ne go vide ili procita.

ps.
Iako me smetas za zakoraven kanondzija , moram da te razocaram deka iako poseduvam poveke slr tela canon, poseduvam i nikon,  MF, LF i mcF (micro format) cameri taka da odlukata komu ke dadam prioritet , vo koi uslovi i za kakva potreba e samo moja. Mislam deka sega me svakas i deka nema da ima hard filings...

Познавам тројца, кои сликале со апаратот. Ако е тоа битно воопшто. Него сакав да кажам дека пред Д3 да излезе, се зборуваше дека Канон е ѕвер за високо исо!!! Кој може со него. Во Ниско исо тука се негде, ама високо Канон владее итн.
Сега мистериозно Канон е подобар во ниско исо(!?!?), а Никон во високо? Дека Д3 има исо сто илјади, има. Ама како испадна од „тука негде се во ниско исо“ сега „Канон е најбољи за ниско исо“. Нели нема логика?
Инаку, да објаснам дека Канон е супер и има топ функции, само неколку ме вадат од такт. И тоа на прсти се бројат. И многу се топ камерите, ама кога ќе ми кажеш дека Никон е ѓубре (преувеличувам, не си рекол), ќе контрирам ами како.
Ем ќе „изрендаш“ некого и после смајлиња ќе ставиш и демек се зафркаваш.
Се надевам не те навредив, и имам високо мислење за Canon, само некогаш за инает на тој што контрира, ќе прозборам неубаво.


Изменето од mdeni - 16.Декември.2007 во 22:10
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 22:32
mislam deka pak zabeguvas so muabetot. pred edna godina 1600 bese odlicno iso, a sega 25600 e viisoko iso a 6400 e normalno. taka odi razvojot zatoa sto potrosucvacite toa go baraat (fotoreporteri, novinari, paparaci, drzavni sluzbi, bezbednosni organi i slicno), dodeka kaj kamerite nameneti za rabota vo strogo kontrolirani uslovi (studio, setovi , indoor i autdoor) preovladuva niskoto iso, bez razlika dali se so ful frejm, medium ili large format. Toa se sepak nekoi drugi vodi kade sto drugi momci se glavni, ama zaednicko na site im e kvalitetot na fajlot bez pogovor na nisko iso.

Okolu rendanjeto. Ne mislam deka nekogo sum rendal, ako e taka go/ja molam rendaniot/rendanata da mi prosti zatoa sto bila "izrendan/a" od mene, osven koga rendeto mi bilo na mesto.

Za kraj,  dali so poslednata recenica sakase da kazes deka ke kontriras na sekoj sto kontrira ili ke podelis so nas i tvoe mislenje ili stav okolu nestata?
Pozdrav
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 22:36
Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

mislam deka pak zabeguvas so muabetot. pred edna godina 1600 bese odlicno iso, a sega 25600 e viisoko iso a 6400 e normalno. taka odi razvojot zatoa sto potrosucvacite toa go baraat (fotoreporteri, novinari, paparaci, drzavni sluzbi, bezbednosni organi i slicno), dodeka kaj kamerite nameneti za rabota vo strogo kontrolirani uslovi (studio, setovi , indoor i autdoor) preovladuva niskoto iso, bez razlika dali se so ful frejm, medium ili large format. Toa se sepak nekoi drugi vodi kade sto drugi momci se glavni, ama zaednicko na site im e kvalitetot na fajlot bez pogovor na nisko iso.

Okolu rendanjeto. Ne mislam deka nekogo sum rendal, ako e taka go/ja molam rendaniot/rendanata da mi prosti zatoa sto bila "izrendan/a" od mene, osven koga rendeto mi bilo na mesto.

Za kraj,  dali so poslednata recenica sakase da kazes deka ke kontriras na sekoj sto kontrira ili ke podelis so nas i tvoe mislenje ili stav okolu nestata?
Pozdrav

Samo sto postnav mislenje za L10. So zadovolstvo ke go spodeluvam mislenjeto so site.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 22:37
Originally posted by Janus Janus напиша:

Dosta e, momci i devojki, dosta e...
Nego daj slikajte, nesto, pisuvajte nesto itn...


Pozdrav, i srekjno predpraznicno raspolozenie!



That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 11:09
aman be zoran so toa nikon kamerite .... ne mi se otvara veke nisto da citam na forumov radi toa nikon kamerite 
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 11:18
Sasho, ne ni e Zoran kriv sto nikoj drug na forumov ne se obiduva da ni dade soveti i analizi za kanon, sony, pentax... itn... Zoki si go znae nikon, pa pisuva za nikon... mene lichno ne mi smeta, i ne samo toa, mnogu pati negovite postovi mi bile dosta korisni... eve sabajlevo go testirav aparatot za back/front focus tokmu preku linkot sto on go postirase...среќа
btw, aparatot mi fokusira odlichno, nemam problemi so back/front focus... fala boguголема%20насмевка 
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 12:40
Sasho, eve ja izbrishav rechenicata kade sto go imashe imeto na Nikon.

Patem, mene voopshto ne bi mi prechelo ako sekojdnevno ima novi postovi so komentari vo koi edinstveno bi stoelo imeto na Canon.

Imeto, samo po sebe, ne znachi i ne sodrzhi apsolutno nishto.
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 12:49
Zoran blagodaram.Znaci postirav ...veke odkako proveriv deka nema po setinzite markirano filter ili tone so sepia efekt ,i odkako go sporediv rezultatot so korisnik na ista kamera (400D ili KISSX) se uveriv vo moite pretpostavki t.e faktite se potvrdija. No ne e tolku strasno,interesnoto e sto problemov e varijabilen - chas go ima chas ne!
Nezavisno od toa se nadevam deka vo narednava godina ke se prefrlam na D300 ангелголема%20насмевка
P.s ne spomnuvam marki газење%20од%20смеење
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 12:53
Sto se odnesuva na shumot...slikam na iso 100 i normalno deka voopsto ne mi preci...I na 1600 go pokacuvam vo isklucitelni slucai.E sega vrednostite pomegju reeetko gi koristam. Sumot sto go javuva kamerava i na 1600 e za moe oko prifatliv.Tuku mi preci sto fajlot ne e nesto extra pogoden za obrabotki,duri ni najprosto editiranje,a vo PP veke se podrazocaruvam....ama ne mnogu голема%20насмевка 
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 13:08
Stom taka stojat rabotite, togash mozhebi promenata za kamerata bi bilo najzadovoluvachki poteg za tebe.

Inaku, ako imash veke investirano poveke pari vo Canon oprema i ako ti se dopagja taa firma, togash bi ti preporachal, pred da napravish bilo kakvo reshenie, da go probash 5D. Cenata na ovaa kamera e kolku i D300 i iako e star model se ushte e eden od najdobrite na pazarot. Kako takov, mislam deka e eden od najdobrite kupuvachki vo momentov. Dokolku ne mislish deka negovoto pagjanje na vrednosta so pojavata na naslednikot bi bilo vazhno za tebe, toa bi ti bilo verojatno prvata opcija za nadgradba.

Vsushnost, mislam deka toa bi bilo najdobra opcija za odlichna nadgradba na site onie koi imaat drugi Canon kameri i za Novogodishnive praznici sakaat da se iznenadat so neshto novo i dobro.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 13:19
super e se toa, i jas mnogupati sum rekol deka Zoran e najproduktiven shto se odnesuva do tips and tricks na forumov. i mene veke mi e tolku zamorno toa " ривалството Canon vs Nikon" i tolku infantilno shto veke stanuva zamorno, i bas poradi toa izreagirav-vo posledno vreme tooolku tendenciozno nikonizira shto e navistina nevkusno... veke podolgo vreme mi smeta, i osven Zatko nikoj drug ne iskomentiral na toa, mene mi beshe neumesno da se vmesham ama mislam deka Zatko e vo pravo vo najgolem del od negovite komentari... sorry Zoran, neubavo mi e koga mi e taka ocigledna tvojata tendencioznost, posebno mi e neprijatno od kog te zapoznav vo zivo i sorry shto ova morav da go napishav no go napishav zatoa shto te pocituvam
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.