IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ФАКТИ ЗА ИСЛАМОТ-ШОК ЗА НЕВЕРНИЦИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ФАКТИ ЗА ИСЛАМОТ-ШОК ЗА НЕВЕРНИЦИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 16>
Автор
Порака
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 10:28
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Temata e fakti za islamot, i tokmu taka toa se fakti dovolni za islamot ili za lugjeto koi go prifatile islamot bez da imaat predhodni poznavanja za likovite od svetoto pismo,
  Arno ama za hristijanite ovie fakti se nelogicni zatoa sto nemaat dopirna tocka so bibliskite iskazi, tie za nas zvucat isto kako sto za vas zvuci iskazite od tipot na Lowweed deka mohamed se drogiral i imal viziiza koi veruval deka se objava.
I se e vo red dodeka taka se razgovara, i nie ne se vregjame sto ete vie kazuvate izjavi vo koi ja isprevrtuvate Biblijata, pocnuvajki od Mohamed do den denas vie ne ja raskazuvate biblijata kako sto ke vi tekne, i posle se lutite koga izleguvaat karikaturi za Mohamed, kako sto izleguvaat i za Isus.
se citas koga pisuvas???!!!
 
Kade ima risjani stanati po ubeduvanje i spoznavanje na biblija i sl.?
 
Ima samo platenici i tradicionalisti..... izgubeni i edni i drugi... fanaticni neznalici....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 19:22
Pa jas samo tuka na forumov mozam da kazam deka ima barem duzina koi veruvaat i deka sekoj den ucat se povekje, a sve?Pa sve znae samo Bog, ama Isus veli deka golema e nagradata za onie koi samo ke cujat i ke poveruvaat, zasto goleminata ne e da vidis ijli da znaes, ami goleminata e da koga ke cues za apsolutnata dobrina padnes na gas i da reces .Da toa e toa toa e sovrsen zivot dostoen da se zivee, toa e Hristoviot zivot.
I toa e toj shok za sekoj nevernik koj ne nateral da poveruvame.



Изменето од postariot brat - 09.Декември.2007 во 16:06
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
PredAndromed Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PredAndromed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 14:48
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:



Pa jas samo tuka na forumov mozam da kazam deka ima barem duzina koi veruvaat i deka sekoj den ucat se povekje, a sve?Pa sve znae samo Bog, ama Isus veli deka golema e nagradata za onie koi samo ke cujat i ke poveruvaat, zasto goleminata ne e da vidis ijli da znaes, ami goleminata e da koga ke cues za apsolutnata dobrina padnes na gas i da reces .Da toa e toa toa e sovrsen zivot dostoen da se zivee, toa e Hristoviot zivot.I toa e toj shok za sekoj nevernik koj ne nateral da poveruvame.




Od kaj dozna deka isus e bog ? jas postaviv dobro prashajne "Dali bog moze da bide ubien od onoj na koj go sozdal" "Zosto se krstite" i mnogu dr prashajna. isus\isa dojde na zemjata i nerece jas sum bog!! znaci toj bil samo covek koj sto slegol na zemjava da kaze koj e bog. a zosto toj im rekol na tajnata vecera pratenik ke sleze ne plashetese ke ja propoveda pravilnata i vistinskata vera. za kogo zboruval toj.? zarem seushte so dadenite vi znaenja barate da se pletkate? zarem bog postavuva prashajna kako vashiot isus\isa koga evreite go prashale zosto toj e malku poveke od chovek i toj im postavil prashajne. ne mi padza bash na um kako beshe. ama znam deka toa e vistina. i zarem bog postavuva prashajna? bog se znae na bog nikoj ne mu e raven . zosto nekoi od hristijanite na isus\isa go narekuvaat bozji sin nekoi pak sveti duh. odgovori na prashajnava? Adios
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 15:12
Originally posted by PredAndromed PredAndromed напиша:


Od kaj dozna deka isus e bog ? jas postaviv dobro prashajne "Dali bog moze da bide ubien od onoj na koj go sozdal" "Zosto se krstite" i mnogu dr prashajna. isus\isa dojde na zemjata i nerece jas sum bog!! znaci toj bil samo covek koj sto slegol na zemjava da kaze koj e bog. a zosto toj im rekol na tajnata vecera pratenik ke sleze ne plashetese ke ja propoveda pravilnata i vistinskata vera. za kogo zboruval toj.? zarem seushte so dadenite vi znaenja barate da se pletkate? zarem bog postavuva prashajna kako vashiot isus\isa koga evreite go prashale zosto toj e malku poveke od chovek i toj im postavil prashajne. ne mi padza bash na um kako beshe. ama znam deka toa e vistina. i zarem bog postavuva prashajna? bog se znae na bog nikoj ne mu e raven . zosto nekoi od hristijanite na isus\isa go narekuvaat bozji sin nekoi pak sveti duh. odgovori na prashajnava? Adios


еве само малце колку да не мислиш дека си во право

36.Исус одговори: “Моето царство не е од овој свет; ако беше царството Мое од овој свет, тогаш Моите слуги би Ме бранеле, за да не им бидам предаден на Јудејците; но царството Мое сега не е овде.”

37. А Пилат Му рече: “Ти, пак, Цар ли си?” Исус одговори: “Ти велиш дека сум Цар. Јас за тоа се родив и за тоа дојдов на светот, за да сведочам за вистината; секој, кој е од вистината, го слуша гласот Мој.

гласот Христов, гласот на Вистината .......слушајте го , гледајте го и читајте го


Изменето од connected - 29.Декември.2007 во 12:32
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 18:45
големо%20гушкањеBlagodaram  mali Simo za odgovorov na gospodinot PredAndromed navistina nema sto da se dodade.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 18:50
Samo mozam da kazam deka sum mnogu sokiran od izvrtuvanjeto na Biblijata id islamistite.Barem da ste cesni i da recete O.K.Biblijata e celosno napisana kako svedostvo za Boga, i ottamu da prodolzite pa togas da ne ubeduvate, vie so negiranje na dokazani raboti se trudite da ubedite nekogo, mozebi samite sebe si.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 19:38
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


Originally posted by PredAndromed PredAndromed напиша:

Od kaj dozna deka isus e bog ? jas postaviv dobro prashajne "Dali bog moze da bide ubien od onoj na koj go sozdal" "Zosto se krstite" i mnogu dr prashajna. isus\isa dojde na zemjata i nerece jas sum bog!! znaci toj bil samo covek koj sto slegol na zemjava da kaze koj e bog. a zosto toj im rekol na tajnata vecera pratenik ke sleze ne plashetese ke ja propoveda pravilnata i vistinskata vera. za kogo zboruval toj.? zarem seushte so dadenite vi znaenja barate da se pletkate? zarem bog postavuva prashajna kako vashiot isus\isa koga evreite go prashale zosto toj e malku poveke od chovek i toj im postavil prashajne. ne mi padza bash na um kako beshe. ama znam deka toa e vistina. i zarem bog postavuva prashajna? bog se znae na bog nikoj ne mu e raven . zosto nekoi od hristijanite na isus\isa go narekuvaat bozji sin nekoi pak sveti duh. odgovori na prashajnava? Adios
еве само малце колку да не мислиш дека си во право

36.Исус
одговори: “Моето царство не е од овој свет; ако беше царството
Мое од овој свет, тогаш Моите слуги би Ме бранеле, за да не им бидам
предаден на Јудејците; но царството Мое сега не е овде.”

37. А Пилат Му рече: “Ти, пак, Цар ли си?” Исус одговори: “Ти велиш дека
сум Цар. Јас за тоа се родив и за тоа дојдов на светот, за да сведочам
за вистината; секој, кој е од вистината, го слуша гласот Мој.”

гласот Христов, гласот на Вистината .......слушајте го , гледајте го и читајте го


I shto kazuva ova za tebe?????      Deka Isus e bog?????

Zahto be decki mu nametnuvate na glasnikot neshto shto ne rekol????   Kade vo Biblijata rekol deka e BOG , ili da se veruva vo nego?????

Najdetemi vie red od Biblijata kade Isus veli JAS SUM BOG i jas vo samiot moment ke postanam Hristijanin!!!!

Na koj fakt se povikuvate deka Isus e Bog, ili deka e sin Bozji ili deka e eden od svetoto trojstvo????

A sakate li da vi objasnam od Biblijata deka svetoto trojstvo ne e vozmozno????   Ajde potrudetese citnete malce od Biblijata kade se spomenuva Trojstvoto i posle ke vi go objanam deka ne e vozmozno!!!!

A Isus samiot za sebe veli vaka:

Evangelie spored Jovana 14 (red 28) ...Mojot otec e pogolem od mene.
Evangelie spored Jovana 10 (red 29) ...Mojot otec e pogolem od site...
Evangelie spored Mateja 12 (red 28)... jas isteruvam besovi so duhot bozji...
Evangelie spored Luka     11 (red 20) ...So prst Bozji gi istreuvam besovite...
Evangelie spored Jovana   5 (red 30) No Jas nishto nemozam da pravam Sam od Sebe:Kako shto slusham taka sudam,i mojot sud e praveden, oti neja baram voljata Moja. a voljata na otecot koj me pratil.

I kade vo ovie redovi Isus veli deka e Bog???
znaete li da citete shto veli ili da vi objasnam????

VELI DEKA SAMIOT OD SEBE NEMOZE DA NAPRAVI NISHTO!!!!!
SE SHTO PRAVI PRAVI SO DOZVOLA OD BOGA I SO ODOBRENIE BOZJO!!!!

pa kako sega kemi objasnite vie? Isus veli deka samiot od sebe nemoze da napravi nishto a vie velite deka e Bog!   Pa kakov e toj Bog koj nemoze da napravi nishto!!!!

Videte vaka, so ova samo vie go sramotite avtoritetot Isusov, zboruvajte za nego toa shto on zboruval , a ne da tolkuvate delovi od Biblijta i spored vashe mislenje go narekuvate Bog!

Isus e samo glasnik Bozji, nikaov Bog, niti eden od Trojstvoto!!!!



Изменето од connected - 29.Декември.2007 во 12:33
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
PredAndromed Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PredAndromed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 19:27
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


Originally posted by PredAndromed PredAndromed напиша:

Od kaj dozna deka isus e bog ? jas postaviv dobro prashajne "Dali bog moze da bide ubien od onoj na koj go sozdal" "Zosto se krstite" i mnogu dr prashajna. isus\isa dojde na zemjata i nerece jas sum bog!! znaci toj bil samo covek koj sto slegol na zemjava da kaze koj e bog. a zosto toj im rekol na tajnata vecera pratenik ke sleze ne plashetese ke ja propoveda pravilnata i vistinskata vera. za kogo zboruval toj.? zarem seushte so dadenite vi znaenja barate da se pletkate? zarem bog postavuva prashajna kako vashiot isus\isa koga evreite go prashale zosto toj e malku poveke od chovek i toj im postavil prashajne. ne mi padza bash na um kako beshe. ama znam deka toa e vistina. i zarem bog postavuva prashajna? bog se znae na bog nikoj ne mu e raven . zosto nekoi od hristijanite na isus\isa go narekuvaat bozji sin nekoi pak sveti duh. odgovori na prashajnava? Adios
еве само малце колку да не мислиш дека си во право36.Исус одговори: “Моето царство не е од овој свет; ако беше царството
Мое од овој свет, тогаш Моите слуги би Ме бранеле, за да не им бидам
предаден на Јудејците; но царството Мое сега не е овде.”

37. А Пилат Му рече: “Ти, пак, Цар ли си?” Исус одговори: “Ти велиш дека
сум Цар. Јас за тоа се родив и за тоа дојдов на светот, за да сведочам
за вистината; секој, кој е од вистината, го слуша гласот Мој.”

гласот Христов, гласот на Вистината .......слушајте го , гледајте го и читајте го




Da bratche no toj ne im rekol jas sum gospod. vshushnost nee gospod toj e eden obichen chovek kako nas samo so allahova nadarenost da gi leci ljugeto. a neznam dali znaesh deka vo biblijata pishuva bog nitu raga a nitu e roden.!! i dali znaesh deka isus koga bil na krstot se molel Boze zosto me ostavi.!! i da znaesh deka Carstvo e ona sho ti ke si go sozdadesh a nee tvoje ona carstvo shto te sozdalo tebe..!! ovaa valjda ti e Jasno !! Aidos
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2007 во 00:51
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


еве само малце колку да не мислиш дека си во право

36.Исус одговори: “Моето царство не е од овој свет; ако беше царството Мое од овој свет, тогаш Моите слуги би Ме бранеле, за да не им бидам предаден на Јудејците; но царството Мое сега не е овде.” 
[QUOTE]
 
 
eve ti i na tebe samo malce kolku da ne mislis i ti deka si vo pravoнамигнување
 
oti Isus veli:
 
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН
Глава  5
 
31 Ако Јас сведочам Сам за Себе, Моето сведоштво нема да биде вистинско.
 
 
 
[QUOTE]
37. А Пилат Му рече: “Ти, пак, Цар ли си?” Исус одговори: “Ти велиш дека сум Цар. Јас за тоа се родив и за тоа дојдов на светот, за да сведочам за вистината; секој, кој е од вистината, го слуша гласот Мој.”
гласот Христов, гласот на Вистината .......слушајте го , гледајте го и читајте го
 
 
 
Isus veli:
 
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН
Глава  5
 
31 Ако Јас сведочам Сам за Себе, Моето сведоштво нема да биде вистинско.
 
papa simoтага
 
 


Изменето од connected - 29.Декември.2007 во 12:33
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2007 во 04:33
дали седумдесет И ТРИТЕ ( 73 ) секти во исламот , се факт за неверниците или ШОК за верниците кубење%20коса
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2007 во 09:57

trci vidi, da ne ti se rodat brakja muslimani, pa da doznaes sto e brojot 73!!!



Изменето од connected - 29.Декември.2007 во 12:34
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 02:04

Samo mozam da kazam deka sum mnogu sokiran od izvrtuvanjeto na Biblijata id islamistite.Barem da ste cesni i da recete O.K.Biblijata e celosno napisana kako svedostvo za Boga, i ottamu da prodolzite pa togas da ne ubeduvate, vie so negiranje na dokazani raboti se trudite da ubedite nekogo, mozebi samite sebe si



Ama me nasmea, pa koja e taa Biblija sto e prava ne iskrivena od vas samite,, pa sega i toa nie Muslimanite sme ja iskrivile.?
k*ran, e pecat za celo covecanstvo batka, i kolku vie sto se trudite da go iskrivite naprotiv so toa samo povece go vozdignuvate, jer vistinata e vo nego zabelezana,, ti preporacuvam da zemes i da go prostudiras mozebi Allah d.s. ce ti se smiluva i ce te upati.
Кон врв
PredAndromed Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PredAndromed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 02:56
Originally posted by orto orto напиша:

дали седумдесет И ТРИТЕ ( 73 ) секти во исламот , се факт за неверниците или ШОК за верниците кубење%20коса


Navistina neznam sto da vi kazam temava jasno vi kazuva sve mislam deka avtorov dobro rekol sto nedoaga poveke .. bidejki so vas inaet ne se vodi... inace sto da vi kazam navistina me cudite iako neznaete a se pravite deka znaete a koga nekoj od muslimani te vi pise mnogu pa togas ne citate pa neznam kakvi luge ste vie... navistina sebesi si se cudam ... dali nekogas bog postavil prasanje.. kako na primer isus.. dali bog moze da bide cove.. dali bog moze da bide ubien od onoj sto go sozdal.. i da ne nabrojuvam poveke... abe vie svakate samo ne sakate da priznaete kaj sekogo od vas si se posetuva gavolot i si doaga da vi gi kaze negovite gluposti.. :D a vie mu veruvate .. K`uranot najjdobra kniga spored mene ako zboruvame za verata. a biblijata nemoze da se sporedi so Grcka mitologija :) samo vi kazuvam vistina.. sea sakate veruvajte sakate ich..:) I molite kazimi ti sto podrazbiras pod ovoj Ajet...!! :) samo si citas kolku da e citano.. Tolku od mene Selam do site muslimani...!!

Изменето од PredAndromed - 31.Декември.2007 во 02:58
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 04:15
Originally posted by Bako Bako напиша:

                                       Islamot Fakt

- Dodeka Kaj Hristijanite I kaj niv se delat na dva vida Vernici I Toa Katolici i Pravoslavni.
No kaj dvata vida ima poseben vid na kniga.
Katolicite Veruvaat vo Biblijata na Prviot Zaved, Dodeka Pravoslavnite Veruvaat vo
Biblijata na Vtoriot Zavet.
No sto moze da se svati spored ovie Tri knigi (K`uranot, Biblija 1-Zaved,
 Biblija 2-Zaved).

Знам зошто ми е добро овде на форумов. Бидејќи кога ќе прочитам вакво нешто се чувствувам како експерт за религиозни прашања:

„Katolicite Veruvaat vo Biblijata na Prviot Zaved, Dodeka Pravoslavnite Veruvaat vo Biblijata na Vtoriot Zavet.“

Се прашувам во која книга веруваат протестантите. Веројатно во Библијата на четвртиот Завет!?

„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,174 секунди.