IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Честит 23-ти Октомври
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Честит 23-ти Октомври

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 7>
Автор
Порака
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2007 во 19:02
Gospoda covekot koj sto ja unisti i ja predade goceva makedonija na srbite, bil clen na ovaa organizacija...ottuka nema potreba da polemizirame za legitimnosta i postoenjeto na ovaa organizacija vo borbata za nezavisnost na makedonija...Ako bese ovaa data vistinska togas veruvajte dosega sto pati ke go slavevevme od 1898 godina...DPMNE normalno se zamar so gluposti i se zadovoluva so sitni promocii i trosenja na drzavnite pari...pa georgiveski LJ ke bese prv za ptavenje drzaven praznik...ama izglea deka nemalo potreba...pozdrav сршено%20срце   
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2007 во 19:10
Господине верувај дека за разлика од комуњарско-коминтернските начини на убедување(присилно) МРК(македонскиот револуционерен комитет) бил демократско тело кое во јавност било претставено од ВМРО.Сите политички убедувања биле сплотени во ВМРО и МРК(социјалисти,националисти,демократи и комунисти) сите тие самите за себеси одговарале пред највисокото тело на ВМРО и МРК без разлика на нација,вера или политичко убедување.
Па господине прочитај го Крушевскиот манифест и ке ја видиш сплотеноста на народите кои живееле во Македонија,за твоја информација нив ги сплотило баш тоа ВМРО и МРКсреќа
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2007 во 19:25
da ama nie dobivme drazva vo 1945 ne zaboravaj a za toa ne se krivi komunjarite tuku smata nasa neorganiziranost i kodosenja...a nezavisna vo 1992 ...tuka sme na dve razlicni strani...samo odgovori mi kako krusevskata republika i nejziniot manifest ne donel do sozdvanje na makedonska drzava...samo poradi naseto udiranje vo gradi, a nerabotenje silno za taa drzava...pa koj go vodi VMRO po Goce aj odgovori mi...koj pravi dogovor so Srbite...i nema pogolem nacionalist vo drzavava od Ljupco Georgievski...ako imase mesto za praznik toj ke go proglasese...ne moze Gvujo da donesuva praznici koi se daleku od realnosta...i sto ako posle SDSM(ne daj boze da se vrati) ke go ukinat...kakva poraka bi ispratile do EUзадоволство  


Изменето од PAVLIN - 30.Октомври.2007 во 19:26
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2007 во 19:47
Ти пријателе имаш многу голема грешка нешто,ВМРО не е водено ниту од Гоце ниту од Александров - ВМРО имали конгреси на кои донесувало одлуки заеднички со сите членови.
Кога ВМРО се расцепкало на социјалисти,демократи и бугарофили тогаш еден малечок дел од ВМРО останал во Македонија нарекувајки се Илинденска Организација,таа Илинденска организација во континуитет работела до 2 светска војна кога истакнати нејзини членови станале дел од коминтерната но не заборавиле на своите Македонски маки и нормално стремежите за Обединета и Независна Македонија.Токму комуњарите на Колишевски,Глигоров и Темпо се тие кои ја преземале насилно целата Илинденска организација и ја крстиле КПМ(СДСМ по1990год.) и наместо Македонија да се обедини по 1 заседание на АСНОМ тие Македонците ги праќаат на Сремски фронт да гинат за Титова Југославија.Тоа предавство Македонија и Македонскиот народ ја чини егзодус над повеке од 4 милиони Македонци и смрт на скоро 3 милиони Македонци.
Таа борба во континуитет почнала со формирањето на МРК на 23 Октомври 1893 и завршила со стрелањето на Македонските официри на Кале на 24  Март 1945год. кога комуњарите на Темпо,КОлишевски и Глигоров ја земаат власта над армијата на Македонија.лутина
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2007 во 20:13
na ista stana sme ok...ne go sporam opredelbata za nezavnisnot i silno ja branam...go sporam faktot sto makedonija imala sansa da bide mnogu posilna i pogolema, samo poradi naseto needinstvo ne  etaka...toa i denes ne sledi...pa ti vidi ne znaes koj epogolem neprijatel na nasava zenja...dali vnatresnite budali ili nadvoresnite ...ne gledam nikakvo pocituvanje i sakanje na nasava drzava...ako ne me oslovis kako komunjar, a ja tebe kako bugar...sigurno ke baras razlika dali sum za Dpmne ili SDSFRS ili DUISM...celo vreme se grebe po opacinata i se vodi licemerie od koe tesko nekoj ke ima korist...ama onaa starata ako da mu umre kozata......., postojano se slucuva ...трепкање...sakam vakva diskusija da se vodi no nema da komentiram licni navredi..pozdrva 
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2007 во 21:45
Пак не разбираш,ние 1991 год. се определивме да имаме демократија во нашата Македонија и како секоја демократска земја имаме повеке партиски систем.Не е можно тоа ти што го тврдиш и тоа јас ти гарантирам дека си голема грешка - сите Македонци да застанат за една партија и да кажат живееме во демократија.Грешно размислување е твоето што мислиш дека некој припадник на ВМРО-ДПМНЕ ке го убие својот земјак Македонец што е од СДСМ.Тоа не е точно и тоа никогаш нема да биде бидејки сите ние живееме во демократско општество каде што сите права за самоопределување се загарантирани со уставот на Р.Македонија.Патиме од сомнежи кон своите браќа од друга политичка опција бидејки самите немаме доволно самопочитување и секогаш имаме сомнеж кон самите себеси,дека други не крадат а се крадеме самите,дека други не не сакаат а не се сакаме самите помеѓу себе - тоа е грешката на твоето размислување - ВЕРУВАЈ МУ НА НАЈБЛИСКИОТ КАКО ШТО СИ ВЕРУВАШ САМИОТ СЕБЕнамигнување
Кон врв
VIZANTEL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2007
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VIZANTEL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2007 во 23:06
Тешко е на овакви денови да апостофираме политички опции од причина што ова е ден на македонскиот народ.
,,UNUS TESTIS, NULUS TESTIS,,
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2007 во 23:58
За кого како!?
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2007 во 00:32
A ti DSDS sto si???
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2007 во 00:53
За мене 23 Октомври е ден на македонската револуционерма борба.
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2007 во 02:15
Originally posted by dsds dsds напиша:

За мене 23 Октомври е ден на македонската револуционерма борба.


ma nemoj....a od koga toa od godinava ili od porano...licemerno nema sto...licemernoтагатагатага
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2007 во 09:22
Originally posted by dsds dsds напиша:

За мене 23 Октомври е ден на македонската револуционерма борба.



&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;&acy;&pcy;&lcy;&acy;&ucy;&zcy;
Кон врв
VIZANTEL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2007
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VIZANTEL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2007 во 22:17
Originally posted by dsds dsds напиша:

За кого како!?



Доста многу си искоментирал, ама се е нејасно. Некако само ги вртиш капите. Изјаснисе бе човече?!
,,UNUS TESTIS, NULUS TESTIS,,
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2007 во 01:00
За кои капи зборуваш, секако не за „Три шешира“, јас не работам со капи, но ги мразам трокрилците.
Проблемот со 23 октомври  е поистоветување на -Македонска Револуционерна Организација со роденден на ДПМНЕ. ДПМНЕ со тогашната МРО нема ама баш ништо заедничко.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.