IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИЈА И НАУКА-СОЈУЗНИЦИ ИЛИ СОПЕРНИЦИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИЈА И НАУКА-СОЈУЗНИЦИ ИЛИ СОПЕРНИЦИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
Автор
Порака
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 08:48
eeeee, kolku si vo pravo Miraleme, a kolku ne razbiraat!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 08:52

Премногу си буквалиста и како дете некое се фаќаш за одреден збор и од тоа правиш цела фешта. Ете тоа ти е проблемот и главната причина зошто не можат да ти се отворат очите за библиската вистина.

Ако јас реков дека Библијата во тоа време се наоѓала во фиоките на римокатоличката црква, сигурно не мислев буквално на "фиоката" од биротот на папата среќа
 
А тоа што велам дека Библијата не била во јавна употреба исто така не мислам дека не постоела ниту една друга Библија освен папината Библија заклучена во "фиока".
 
Трето, ограниченоста на знаењето од Библјата (нејзината јавна употреба) исто така се должело и на неразбирливиот латински јазик во кој таа циркулирала (додека Лутер не ја превел).
 
А за тоа што реков дека "луѓето немале пристап до неа" мислем на мнзинството (народот), а не буквално на сите луѓе. (хмм кому објаснувам)
 
И секако дека имало некои кои се бунеле против тие ереси на црквата и против погубувањето на Галилео (ајде да ги наречеме овие луѓе предходници на Лутер), но сепак не успеале да го надвладеат авторитетот на "црквата", а можеби и многумина од нив биле спалени.
 
Зошто морам секогаш како на прваче да ти објаснувам? среќа
 
Не ми одговори на прашањата:
 
Ако римокатоличката црква ја корумпирала вистинската Библија во средниот век тогаш што е со сите други милиони Библии низ целиот свет во сите векови пред тоа? среќа 
 
Зарем пуштила потерница по сите нив за да ги најдат и запалат (слично на Османската рецензија на Коранот каде сите контрадикторни верзии на Коранот биле запалени)?
 
Ако денешната Библија што ја имаме е изменета од римокатоличката црква во средниот век, тогаш зошто таа е идентична со оние Библии од 4ек?
 
Зошто е идентична со манускрипитите од 3век пред наша ера кои се пронајдени во свитоците од Мртвото Море (Кумранските свитоци)?
 
п.с. А и не мораш да одговараш среќа, и онака не планирам да се замарам со тебе и да се вртам во круг - изживеана работа.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 13:51
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

eeeee, kolku si vo pravo Miraleme, a kolku ne razbiraat!!!
Mozes da zamislis brate kakvi se nebulozi treskaat... i posle ne mislel bukvalno vo fiokata,ne sakal da kaze ova tuku ona a jasno si napisa... Ne deka ne go znaevme nie od porano toa deka Biblijata pod kluc sedela i nikoj pristap do nea nemal... nego ubavo e sto se prizna toa.Pa i redno bese... e sega neka se prepetelka намигнување
 
Mene tolku golem kejf mi pravi koga go gledam vaka.
 
EvAngelos,,, pa eve koj se vrti,prasanjata gi postavuvas iako sam si odgovori na niv a i jas ti odgovoriv.Eve ti edno od tvoite prasanja:
Цитирај
Ако римокатоличката црква ја корумпирала вистинската Библија во средниот век тогаш што е со сите други милиони Библии низ целиот свет во сите векови пред тоа?
TOA JAS SAKAV DA TE PRASAM ! Koja Biblija spored tebe e sokriena vo "fiokite" ?
Ova ti go rece a ne jas:
Цитирај
За жал во тоа време, Библијата се наоѓала во фиоките на Римо-Католичката црква и народот немал пристап до неа.
OVA TOLKU UBAVO NI GO PRIZNA,BI TE PREGRNAL SEGA DA SI MI VO BLIZINA.
Ova to go rece ne jas:
Цитирај
Библијата не била во јавна употреба како што е тоа денес, па затоа народот не можел да провери дали Библијата нависитна го тврди тоа.
 
Sto ima da ti odgovoram na prasanjeto.Kazi mi ti mene kade bile ostanatite biblii,sto se slucilo so niv (STO POVTORNO IDE NA MOJATA "LAGA I LAPSUS NA ISTORICARITE I APOLOGETITE" od temata "koj ja napisa biblijata" deka bile SPALUVANI I UNISTUVANI !!!!! Za ova ima BEZBROJ DOKAZI !!! No ti go postavuvam istoto prasanje.
 
I za kraj navistina ne vredi da se povtoruvam so tebe. Naj bitno e sto TI BAREM ZNAES SEGA A TVOE E SAMO INAT DA TERAS. Bitno sega tebe jasno ti e KADE E INDZILOT... Bitno ti ni prizna i potvrdi eden Hadis.
 
Pa,neka ti e na zdravje.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 14:00

PS: Kazi mi KOJA BIBLIJA BESE SOKRIENA VO "FIOKITE" NA RIMO-KATOLICKATA CRKVA ??? Ednas ni prizna deka lugeto nemale pristap do nea pa NEMOZELE DA PROVERAT STO PISUVALO VO NEA.  Posle velis MNOZINSTVOTO NEMALO PRISTAP DO NEA.... Znaci,do kade ke otides Gospod znae.... No me interesira,ete,nekoi luge imale pristap do biblijata nekoi ne... no zosto voopsto spomnuvas SOKRIENA BIBLIJA (da ne recam vo Fiokite,oti ke se faris na toj zbor i ke me obvinuvas za bukvalista) ????

Sto vredi da sokrijam JAS Qur'an,ako veke narodot ima pa makar samo malcinstvo ? osven ako ne planiram ovoj da go sokrijam na malcinstvoto da mu go unistam i leka po leka da si prepisam drug. Ete sto bilo so biblijata,zosto e sokrivana,Kade e vistinskata.... da ne se prasuvas poveke.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2007 во 00:07
Miralem1, залудно ги повторуваш прашањата, одговорите ти се на тацна, само ти кажав каде лежи проблемот со тебе - во твојата детска буквалност среќа
Прочитај го предходниот мој пост, таму ти е објаснето (ма да се сомневам дека ти бараш објаснение).

Не ми одговори на прашањата:
 
Ако римокатоличката црква ја корумпирала вистинската Библија во средниот век тогаш што е со сите други милиони Библии низ целиот свет во сите векови пред тоа? среќа 
 
Зарем пуштила потерница по сите нив за да ги најдат и запалат (слично на Османската рецензија на Коранот каде сите контрадикторни верзии на Коранот биле запалени)?
 
Ако денешната Библија што ја имаме е изменета од римокатоличката црква во средниот век, тогаш зошто таа е идентична со оние Библии од 4ек?
 
Зошто е идентична со манускрипитите од 3век пред наша ера кои се пронајдени во свитоците од Мртвото Море (Кумранските свитоци)?


п.с. Мајка на Марика думаше Марике ќерко Марикеее...
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2007 во 00:35

Jas neznam zosto ti gi povtoruvas zaludno prasanjata... ili da go zapamtis i ovoj datum sega pa so nego da se vadis.

Ete da ne svakjame bukvalno,vprocem posebno ti naglasiv,ne e fioka,neka bide sef ili bilo sto... no biblijata bila SOKRIENA.
Veruvaj mi se place duri te gledam kako se obiduvas da popravis nesto.Ako vidis podobro ke zabelezis deka JAS TI ODGOVORIV NA PRASANJAVA A TI MENE NA MOITE NE MI ODGOVORI I EVE POVTORNO KE TI ODGOVORAM A TI MENE NEMORA DA MI ODGOVORIS.
 
Цитирај
Ако римокатоличката црква ја корумпирала вистинската Библија во средниот век тогаш што е со сите други милиони Библии низ целиот свет во сите векови пред тоа? среќа 
Evangelos... ova izjava izleze OD TVOJATA USTA/RACE.... jas ne rekov deka Biblijata bese korumpirana od rimokatolickata crkva tuku TI TOA GO RECE,so toa,sam prasaj se kade bile drugite i sto bilo so niv.Mojot odgovor bese DEKA BILE UNISTUVANI !
 
Цитирај
За жал во тоа време, Библијата се наоѓала во фиоките на Римо-Католичката црква и народот немал пристап до неа.
 
I ete,povtoruvam,,,, ne se fioki,bila pod kaucot na togasniot papa,ili vo tajnite vrati,ili bilo kade.... no voglavnom bila zaklucena.... so toa:
Цитирај
Библијата не била во јавна употреба како што е тоа денес, па затоа народот не можел да провери дали Библијата нависитна го тврди тоа.
 
Ako narodot nemozel da proveri dali e toa vistina ili ne e.... togas odgovorot e POVEKE OD JASEN.
Jas mozam samo da ti se zablagodaram na edna mosne ubava potvrda od tvoja strana koja ja dokazuva vistinata za Qur'anot i Lagata za Biblijata.Ma kolku god da se vadis sto poveke tones.
 
Odgovori mi ti:

PS: Kazi mi KOJA BIBLIJA BESE SOKRIENA VO "FIOKITE" NA RIMO-KATOLICKATA CRKVA ??? Ednas ni prizna deka lugeto nemale pristap do nea pa NEMOZELE DA PROVERAT STO PISUVALO VO NEA.  Posle velis MNOZINSTVOTO NEMALO PRISTAP DO NEA.... Znaci,do kade ke otides Gospod znae.... No me interesira,ete,nekoi luge imale pristap do biblijata nekoi ne... no zosto voopsto spomnuvas SOKRIENA BIBLIJA (da ne recam vo Fiokite,oti ke se faris na toj zbor i ke me obvinuvas za bukvalista) ????

Sto vredi da sokrijam JAS Qur'an,ako veke narodot ima pa makar samo malcinstvo ? osven ako ne planiram ovoj da go sokrijam na malcinstvoto da mu go unistam i leka po leka da si prepisam drug. Ete sto bilo so biblijata,zosto e sokrivana,Kade e vistinskata.... da ne se prasuvas poveke.
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2007 во 01:51
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ако римокатоличката црква ја корумпирала вистинската Библија во средниот век тогаш што е со сите други милиони Библии низ целиот свет во сите векови пред тоа? среќа 
Evangelos... ova izjava izleze OD TVOJATA USTA/RACE.... jas ne rekov deka Biblijata bese korumpirana od rimokatolickata crkva
 
Колку си трагикомичен. Ова погоре ти го тврдиш во скоро секој предходен пост, а сега ми негираш и ми играш игри со зборови.
 
Ако правиме реторички акробации, тогаш ни ова подоле не се мои зборови, туку излегоа ОД ТВОЈАТА УСТА/РАЦЕ... јас не реков дека Библијата била СОКРИЕНА во фиоката на папата:
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Ete da ne svakjame bukvalno,vprocem posebno ti naglasiv,ne e fioka,neka bide sef ili bilo sto... no biblijata bila SOKRIENA.
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

no zosto voopsto spomnuvas SOKRIENA BIBLIJA
 
Каде јас спомнав сокриена Библија? среќа
 
Смешно е да се дискутира вашата контрадикторност со која се обидувате да ја обвините денешнава Библија за "изменета". Ти велиш дека папата ја сокрил правата Библија, а потоа ги нашол (под дрво и под камен) сите други милиони Библии и сите до една ги уништил, а потоа си напишал нова (денешна) Библија.
А јас ти поставувам многу едноставно прашање:
Ако е така, тогаш одговори ми зошто денешнава Библија е идентична со Библиите пред таа интервенција на папата? Зошто денешниве Библии се идентични со оние од 4век? Со оние манускрипти од 3век пред наша ера?
Зарем веруваш дека папата направил некоја временска машина и се вратил во времето па ги изменил и тие библии и манускрипти? голема%20насмевка
Зарем не приметуваш колку е ниско и детско обвинувањето на муслиманите за корумпираноста на Библијата?
Вреди ли ова да се дискутира? Или ќе продолжиме да си играме со зборови?


Изменето од EvAngelos - 29.Септември.2007 во 01:57
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
transcript Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај transcript Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2007 во 14:48
Originally posted by transcript transcript напиша:

Toa sto nekoi naucnici bile hristijani voopsto ne zboruva niti dokazuva deka Biblijata i Naukata se sojuznici.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Уште пак помалку кажува дека тие се соперници намигнување
 
od ovoj vas komentar mozam da izvlecam zaklucok deka velis:
"Imenuvajki naucnici i istaknuvajki gi niv kako hristijani voopsto nisto ne dokazuva deka Biblijata e sojuznik so Naukata, a isto taka toa voopsto ne dokazuva deka Biblijata e sopernik so Naukata".
Jas na vakov nacin gledam na seto ova, na otvorenava tema i na vasite komentari: "tapkanje vo mesto, dokazuvanje nisto, nepotrebna tema".
 


Изменето од transcript - 29.Септември.2007 во 14:50
Suum Cuique - Cicero
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2007 во 17:18
Originally posted by transcript transcript напиша:

"Imenuvajki naucnici i istaknuvajki gi niv kako hristijani voopsto nisto ne dokazuva deka Biblijata e sojuznik so Naukata, a isto taka toa voopsto ne dokazuva deka Biblijata e sopernik so Naukata".
Jas na vakov nacin gledam na seto ova, na otvorenava tema i na vasite komentari: "tapkanje vo mesto, dokazuvanje nisto, nepotrebna tema".
 
Си ја утнал темата пријателе. Ако горниот коментар се однесува на отварањето на темава, можеш да забележиш дека некои научници се спомнати само во воведот со цел да ја разбијат фамата на одредени тротоарски фраери кои тврдат дека науката и библијата си противречат, а врска немаат од ниедна науна дисциплина, а Библијата ја виделе само во црква среќа
 
За Научници-Христијани имам отворено посебна тема (Врвни Научници - Христијани!) и таму се збори за она што ти го коментираш погоре.
Тука темата си е јасна и за квалитетен пост потребно е научно и библиско познавање. А за квалитетно прашање, барем едното од нив среќа


Изменето од EvAngelos - 29.Септември.2007 во 17:19
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2007 во 21:00

Evangelos,ocigleden e tvojot OCAEN obid da se popravis,,, no nemozes za zal nemozes,tones sto poveke i poveke,se ufiras i pred drugite.

Ajde kazi ni na site ovde sto sakase da kazes so slednovo:
За жал во тоа време, Библијата се наоѓала во фиоките на Римо-Католичката црква и народот немал пристап до неа.
 
Sto znaci ova ?  Neli ova ti go napisa ???? Uste ni dodade,za da bide pojasno:
Библијата не била во јавна употреба како што е тоа денес, па затоа народот не можел да провери дали Библијата нависитна го тврди тоа.
 
Da se ubies tolku ti vredi.Svesno ili ne JA KAZA VISTINATA deka biblijata bila SOKRIENA od Rimo-katolickata crkva.
Ako ne sakase so ova da kazes (samo da go opravdas cinot sto GALILEO BIL UBIEN NA PRAVDINI) deka e sokriena,togas ti se molam bez prevrtuvanje i verglanje da ni kazes sto treba da znacat zborovite i sto mozat da znacat zborovite "Biblijata se naogjala vo toa vreme vo fiokite na rimo-katolickata crkva i NARODOT NEMAL PRISTAP DO NEA"
Ajde sega da te vidam kako na sledniot post ke mi se davis.
 
Ponataka... aj jas sto rekov deka Papata ja sokril biblijata,mene ti ne mi veruvase.... no sega TI RECE DEKA PAPATA JA SOKRIL ! A posle za da opravdas ni dade uste eden pointeresen dodatok...  znaci kaj malcina luge postoela vistinskata Biblija,kaj onie "ereticite" koi pokasno gi prognale site do eden i gi unistile site tie primeroci i se fatile za rabota-kroenje na nova biblija.
Odgovorot e jasen ko den... kako sto i VASI istoricari i apologti isto potvrduvaat.... kako sto skroile nova Biblija,ja stavale,kako sto velis pod drvja i kamenja pa si ja potvrdile so niv novokomponovanata.
Za tvoja Informacija,,, Muslimanite ja imaat i Ubedeni se vo Qur'anot.... ne treba mnogu da se dlaboci biblijata za da se svati deka e lazna. Osnovnoto veruvanje na Hristijanite-Trosjtvoto,ja dokazuva Lagata za se'.
Hristijanite se bavat so toa EvAngelos a ne Nie. Hristijanski Istoricari i Teolozi i Apologeti dokazuvaat deka Biblijata (ovaa denesnata) e lazna.
Pred nekoj den eden mi ja donese knigata "Vtoriot Mesija" ne me voodusevi bas,no navistina nemozat da se osporat nekoi Istoriski fakti.Vo knigata nitu eden Musliman ne e spomnat. Imav i eden Dokumentarec,pod naslov "The God who wasn't there" kade sto ima brojni i brojni dokazi deka Biblijata e lazna i kopija od nekoi paganski religii i tvrdenja deka postoi druga Biblija... nitu tamu ke najdes Musliman....
Muslimanite ne obvinuvaj gi za toa,Tie go znaat PRAVIOT PAT,no vie imate problem i od vas stanale da go resat toj problem.
Nie vaka naprosticko od niv ke ti kopirame nesto za da ne laftate mnogu mnogu za Qur'anot i pogresno da go osuduvate oti e BEZGRESEN a site toa si go znaete.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
transcript Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај transcript Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2007 во 22:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Си ја утнал темата пријателе. Ако горниот коментар се однесува на отварањето на темава, можеш да забележиш дека некои научници се спомнати само во воведот со цел да ја разбијат фамата на одредени тротоарски фраери кои тврдат дека науката и библијата си противречат, а врска немаат од ниедна науна дисциплина, а Библијата ја виделе само во црква среќа
 
За Научници-Христијани имам отворено посебна тема (Врвни Научници - Христијани!) и таму се збори за она што ти го коментираш погоре.
Тука темата си е јасна и за квалитетен пост потребно е научно и библиско познавање. А за квалитетно прашање, барем едното од нив среќа
 
Vasiot prv komentar na temava zboruva vo golema mera za naucnicite i toa se zema kako golem faktor za dokazuvanje deka Biblijata i Naukata se sojuznici.
rekov deka toa voopsto nisto ne dokazuva pri sto dobiv tvoja potkrepa koja ja iznesov vo mojot prethoden komentar ("Imenuvajki naucnici i istaknuvajki gi niv kako hristijani voopsto nisto ne dokazuva deka Biblijata e sojuznik so Naukata, a isto taka toa voopsto ne dokazuva deka Biblijata e sopernik so Naukata".
Jas na vakov nacin gledam na seto ova, na otvorenava tema i na vasite komentari: "tapkanje vo mesto, dokazuvanje nisto, nepotrebna tema".)
Temata na koja me upatuvas ja gledam kako prodolzenie na tvojot prv komentar na ovaa tema. Da se iskazam so drugi zborovi, so istaknuvanje iminja na nekoi naucnici na prviot komentar vo ovaa tema, i so otvaranje nova tema za istata rabota nisto ne se postignuva. Povtorno i za tamo e vo sila ona sto go kazav i tuka: "Imenuvajki naucnici i istaknuvajki gi niv kako hristijani voopsto nisto ne dokazuva deka Biblijata e sojuznik so Naukata".
ako veke sakame da razgovarame za naucnicite bi trebalo da znaeme poveke za nivnite zivoti i dela koi otkrivaat poinakvi raboti od onie prikazani na temata kade me upatuvas.
 
Suum Cuique - Cicero
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 8910
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.