IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2324252627 60>
Автор
Порака
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2007 во 13:05
aha znaci taka togas zasto denes hristijankite go pravat sprotivnoto?????????
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2007 во 02:13
Se vo svoe vreme
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2007 во 10:41
Originally posted by the king the king напиша:


   "nosela dolga obleka ili kako hristijankite denes minici?"


ало.... христијанките не носат миничи, од кај ти таа идеја? Ти мислиш се што носи крст на врат е христијанин а? Епа не се што е у гаража е кола друже...
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2007 во 16:38
A be jas licno imam receno deka po nekoja ikona ili freska  vo crkva moze da mu pomogne na nepismen da ja svati ili da si sozdade slika za goleminata na zrtvata na Isus  na krstot.
No od druga strana navistina mi e cudno koga nekoi moi brakja pravoslavni se fakjaat na jadicata i branat ne pravoslavni tezi deka bogorodica e ednakva vo trojstvoto, vo koe ne e ni spomnata.
Da mnogu znacajna bibliska licnost e Marija ili bogorodica, majkata na site nas koi se narekuvame negovi brakja. ama sepak taa ne e isto sto i Tatkoto ili Isus, ili svetiot duh.
Kult kon Marija mozam da razberam da imaat site zeni Hristijanki koi sakaat da znaat kako treba da se zivee zivotot, kako treba da se saka Bog pred se i nad se, i najvaznoto od se da se zivee prifakjajki ja negovata volja, bilo koga razbrala deka ke zabremeni bezgresno, ili koga trebalo da se prodolzi po patot na Hristos po negovata smrt.
Sto se odnesuva do ikonite tuka mozebi se vo pravo protestantite koga vikaat deka e podobro da nema ikoni otkolku da se veruva deka tie sami po sebe se cudotvorni, a ne milosta Bozja.
inaku mislam deka da ne se veruvase tolku vo ikoni a za sto kaj nas pravoslavnite sekoj slusnal od nekoj postar "klaj pare na ikonana i ke ti pominit problemot", dobro mozda moze i taka ama samo ako veruvas deka Gospod e toj koj te izlekuval.
Kodot na Da Vinci, i voopsto nekoi kultovi sega se javuvaat koi ja velicaat i Marija Magdalena, sto e uste poapsurdno, kako na primer cionisti, i sl.
a se samo zaradi toa sto se pridava pregolemo znacenje na crtezite, pa vo toj film jas ne slusnav argumenti za zivotot i deloto na isus Hristos, ami samo za zivotot i deloto na Da Vinci, nekoi si templari, i kojznae koj uste ne i nivnite pogledi vrz Hristijanstvoto, iako nikoj od niv ne bil prisuten tamo , site tie samo zaradi slikata na Da vinci tvrdat deka taa mu bila zena na Isus.


Изменето од postariot brat - 05.Септември.2007 во 16:41
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2007 во 21:48
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

No od druga strana navistina mi e cudno koga nekoi moi brakja pravoslavni se fakjaat na jadicata i branat ne pravoslavni tezi deka bogorodica e ednakva vo trojstvoto, vo koe ne e ni spomnata.
 
Во пракса мене ми личи дека е издигната дури и над Тројството. Знам многу православни кои повеќе се молат до Марија, отколку до Бог. тага
 
Инаку, Марија не само што не е спомната во Тројството, туку таа не е спомната  ниту во едно од посланијата на Апостолите.
Како е можно Апостолите да заборават една толку возвишена личност, пресвета, себеспрекорна, пославна од херуфими и серафими, онаа која Бог Го родила итн. во своите посланија?
 
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Da mnogu znacajna bibliska licnost e Marija ili bogorodica, majkata na site nas koi se narekuvame negovi brakja. ama sepak taa ne e isto sto i Tatkoto ili Isus, ili svetiot duh.
 
Збори си во свое име брате среќа Мене Марија не ми е мајка, туку само сестра по вера.
Марија е само мајка на Човечкииот Син (човечката природа на Исус) и на Јаков, Јосиф, Симон, Јуда и на уште неколку девојки (сестри на Исус по тело).
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2007 во 22:30
Ne znam zosto se izbegnuva zborot majka, .
Zborot Otec ili Tatko vo Bozestvena smisla Go ima samo eden toa e prvoto lice na trojstvoto-tvorecot, i samiot isus rekol deka s3ekoj koj go ispolnuva slovoto bozje e negov brat, sestra, ili majka, samo tatko vo Bozestvena smisla za nego ne moze da se narece nikoj koj e od majka roden.A za nas vo fizicka smisla moze da se narece onoj koj ni e bioloski tatko, a vo duhovna smisla toa e prvoto lice vo trojstvoto.
A nasa majka e sekoja postara zena koja e Hristov Slidbenik, i neznam zosto tuka da ne spagja i bogorodica koja bila dostojna od site zeni da bide odbrana za da go rodi edinorodeniot, Bezgresniot, sin covecki, koj so svojot primer, no najveke od se so svojata zrtva ni go pdari svetiot duh koj e nasa edinstvena sansa za vlez vo vecnosta.
 
 Inaku vo evangelieto spored Matej 12. toj veli
 
 
  50. "Zosto koj ja ispolnuva voljata na Mojot nebesen Otec, toj Mi e brat, i sestra, i majka."
 
  Znaci ne znam zosto e toa sataniziranje na poimot majka, kako da e toa nesto sto e nedostojno da se spomne. 
 
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2007 во 22:36
Ako si spomnuva nekoj porano toa bese mnogu cesta pojava , duri i sega vo pomalite sela na sekoja postara zena pa duri i da ne e hristijanin, i se obrakjaat so majko, ili Majce, duri veruvale ili ne seustevo mnogu pravoslavni semejstva duri i snaata i se obrakja na svekrvata so mamo.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2007 во 22:38
Site se vozgordevaat i ne mozat da pokazat pocit, mozebi treba da se otvori nekoj forum za pocitta.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2007 во 22:56
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

50. "Zosto koj ja ispolnuva voljata na Mojot nebesen Otec, toj Mi e brat, i sestra, i majka."
 
Еве ти го целиот контекст на тој стих брате...
 
Додека Тој уште им зборуваше на мноштвата, ете, мајка Му и браќата Негови стоеја надвор и сакаа да Му зборуваат.
И некој Му рече: „Еве, мајка Ти и Твоите браќа стојат надвор и сакаат да Ти зборуваат.”
А Тој во одговор му рече на оној, кој му кажа: „Која е Мојата мајка, и кои се Моите браќа?”
И ја протегна Својата рака кон Своите ученици и рече: „Еве ја Мојата мајка и Моите браќа; зашто, кој ја врши волјата на Мојот Татко, Кој е во небесата, тој Ми е брат, и сестра, и мајка.”
(Матеј 12:46-50)
 
Зарем не е доволен само контекстот. Сепак ајде ќе додадам нешто.
 
Прво, Исус во оваа ситуација јасно ја разрешува дилемата дека Марија како Негова телесна родилка има некаков посебно-возвишен статус на небтото. Интересно, но како Исус да превидел дека еден ден ќе се појави култ кон Марија, па затоа и благовремено реагирал среќа
Исус за да ја зацврсти оваа идеја и за да не остави ни трошка простор за култ кон Марија, во една прилика рекол вака...
 
"А кога го зборуваше тоа, една жена од множеството извика: „Блажена е утробата, која Те носела; и градите од кои си се хранел.”
А Тој рече: „Уште повеќе се блажени оние, кои го слушаат Божјото слово и го пазат.” (Лука 11:27,28)
 
 
Второ, ако Исус вели дека "секој кој ја врши вољата на Мојот Татко" Му е мајка, тогаш зошто вие посебно ја истакнувате Марија како една од Неговите мајки?
 
Трето, ако Бог е заеднички Татко на мене и на Марија, од тука непосредно следи дека таа ми е сестра, а не мајка. Марија, ниту ме доела, ниту ме одгледала, ниту ме школувала... и сметам дека не е право да ја ставам на местото на мојата мајка која го сторила за мене сето тоа што го наведов погоре.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 12:39
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

A be jas licno imam receno deka po nekoja ikona ili freska  vo crkva moze da mu pomogne na nepismen da ja svati ili da si sozdade slika za goleminata na zrtvata na Isus  na krstot.
No od druga strana navistina mi e cudno koga nekoi moi brakja pravoslavni se fakjaat na jadicata i branat ne pravoslavni tezi deka bogorodica e ednakva vo trojstvoto,(TRESKAS GLUPOSTI ) vo koe ne e ni spomnata.
Da mnogu znacajna bibliska licnost e Marija ili bogorodica, majkata na site nas koi se narekuvame negovi brakja. ama sepak taa ne e isto sto i Tatkoto ili Isus, ili svetiot duh.(A KOJ VELI DEKA E ISTO ti???)
Kult kon Marija mozam da razberam da imaat site zeni Hristijanki koi sakaat da znaat kako treba da se zivee zivotot, kako treba da se saka Bog pred se i nad se, i najvaznoto od se da se zivee prifakjajki ja negovata volja, bilo koga razbrala deka ke zabremeni bezgresno, ili koga trebalo da se prodolzi po patot na Hristos po negovata smrt.
Sto se odnesuva do ikonite tuka mozebi se vo pravo protestantite koga vikaat deka e podobro da nema ikoni(KAKO BI GO ZNAELE LIKOT NA HRISTA AKO NEMALO IKONI) otkolku da se veruva deka tie sami po sebe se cudotvorni(SAMI PO SEBE TIE SE SLIKA-CUDOTVORNI PO PROMISLA BOZJA), a ne milosta Bozja.
inaku mislam deka da ne se veruvase tolku vo ikoni a za sto kaj nas pravoslavnite sekoj slusnal od nekoj postar(KOJ ZIVEEL VO KOMUNIZAM) "klaj pare na ikonana i ke ti pominit problemot", dobro mozda moze i taka ama samo ako veruvas deka Gospod e toj koj te izlekuval.
Kodot na Da Vinci(CISTA IZMISLICA-dokazano), i voopsto nekoi kultovi sega se javuvaat koi ja velicaat i Marija Magdalena, sto e uste poapsurdno, kako na primer cionisti, i sl.
a se samo zaradi toa sto se pridava pregolemo znacenje na crtezite, pa vo toj film jas ne slusnav argumenti za zivotot i deloto na isus Hristos, ami samo za zivotot i deloto na Da Vinci, nekoi si templari, i kojznae koj uste ne i nivnite pogledi vrz Hristijanstvoto, iako nikoj od niv ne bil prisuten tamo , site tie samo zaradi slikata na Da vinci tvrdat deka taa mu bila zena na Isus.
Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 12:46
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Ne znam zosto se izbegnuva zborot majka, .
Zborot Otec ili Tatko vo Bozestvena smisla Go ima samo eden toa e prvoto lice na trojstvoto-tvorecot, i samiot isus rekol deka s3ekoj koj go ispolnuva slovoto bozje e negov brat, sestra, ili majka, samo tatko vo Bozestvena smisla za nego ne moze da se narece nikoj koj e od majka roden.A za nas vo fizicka smisla moze da se narece onoj koj ni e bioloski tatko, a vo duhovna smisla toa e prvoto lice vo trojstvoto.(A DRUGITE DVE)
A nasa majka e sekoja postara zena koja e Hristov Slidbenik, i neznam zosto tuka da ne spagja i bogorodica koja bila dostojna od site zeni da bide odbrana (OD BOGA ODBRANA )za da go rodi edinorodeniot, Bezgresniot, sin covecki(BOGOCOVEKOT), koj so svojot primer, no najveke od se so svojata zrtva ni go pdari svetiot duh koj e nasa edinstvena sansa za vlez vo vecnosta.(SAMO KOLKU ZA TEBE , BOGORODICA NE BILA I NE E KAKO SITE ZENI NI PO RAGJANJETO NI PO SMRTA- TAA NE UMRELA kako sekoja zena NEGO SE ,,PREMINALA,, I KOGA EDEN OD APOSTOLITE POBARAL DA JA VIDI ZA POSLADNO GO OTVORILE GROBOT A NEJZE JA NEMALO ------- ZATOA NEJZINATA SMRT SE NAREKUVA --USPENIE--)
 
 Inaku vo evangelieto spored Matej 12. toj veli
 
 
  50. "Zosto koj ja ispolnuva voljata na Mojot nebesen Otec, toj Mi e brat, i sestra, i majka."
 
  Znaci ne znam zosto e toa sataniziranje na poimot majka, kako da e toa nesto sto e nedostojno da se spomne. ( I PAK NE TRESKAJ GLUPOSTI I NE MESAJ TERMINI)
 
Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 13:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Во пракса мене ми личи дека е издигната дури и над Тројството. Знам многу православни кои повеќе се молат до Марија, отколку до Бог. тага(GRESNA INFORMACIJA)


Збори си во свое име брате среќа Мене Марија не ми е мајка, туку само сестра по вера. MNOGU VISOKO SI SE IZDIGNAL SEBE SI EVANGELOSE NE JA ZABORAVAJ SKROMNOSTA


Изменето од rice - 06.Септември.2007 во 13:07
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 15:50
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Збори си во свое име брате среќа Мене Марија не ми е мајка, туку само сестра по вера.
Originally posted by rise rise напиша:

MNOGU VISOKO SI SE IZDIGNAL SEBE SI EVANGELOSE NE JA ZABORAVAJ SKROMNOSTA
 
Не сум се издигнал јас никаде рисе, ниту пак Марија сум ја спуштил подоле од онаа позиција што и ја има одредено Бог - наша сестра по вера.
Туку ти си ја воздигнал Марија на ниво на Бог и затоа ти се чини дека сите нејзини браќа и сестри по вера се високо над тебе. Спушти ја Марија на позицијата што и ја дава Светото Писмо и ќе видиш како јас и ти ќе бидеме на исто ниво намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
rice Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rice Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 16:28
zar mislis deka si na ista pozicija ti so bogorodica i na duhovno i na telesno pole?????

jas samo ja pocituvam majkata na hrista koja SVETITE OTCI  ja postavija na mestoto na koe e slavena no ne bunise ne e na mestoto na hristos no e pod nego. 

No tebe ti e tesko da razberes, zasto cela edna teologija i nauka od 16-17 vekovi ja imate otfrleno i normalno nisto ne ti e jasno.

kaubojkite i magla vo USA I AFRIKA  samo tamu ne ste prezreni
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2324252627 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.