IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2223242526 60>
Автор
Порака
dramamin Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dramamin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2007 во 16:49
Кое бре евангелије берберче? По свети Господин на квадрат Стевче? КОЕ????
 
Woow koe e ova arogancija!
 
Jas navistina bi te sledel adzija. vo site tvoi ucenja!
Pokazi mi go patot!!!!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2007 во 16:53
дрндрн, или како год се викаш...

ако не знаеш у кое еванелие е спомнато успението, може јас да ти помогнам... Само прашај си...голема%20насмевка
Кон врв
dramamin Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dramamin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2007 во 19:22
dramamin..ko pilula protiv povrakjanje.., no toa ne e vazno
 
Da pomogni mi. Ete si prasuvam..vo koe evangelie se zboruva za uspenieto...i kako ti go razbiras.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2007 во 19:32
Originally posted by dramamin dramamin напиша:

dramamin..ko pilula protiv povrakjanje.., no toa ne e vazno
 
Da pomogni mi. Ete si prasuvam..vo koe evangelie se zboruva za uspenieto...i kako ti go razbiras.


извини, имав нагони на повраќање, ама еве после твојов пост, се прибрав... голема%20насмевка

во кое евангелие...хм... чек, во кое ли евангелие беше успението... Еј, мајката, не ми текнува во кое евангелие се спомнува успението на богородица...

Знаи некој?

Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2007 во 19:43
EVANGELIE  PO  LUTER     ---SIGURNO NE E !голема%20насмевка
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2007 во 19:45
такво немит...

ама ни во евангелието по матеј - сигурно не е.
во марко? Не е.
во лука? не е.
во Јован? не е.

Па кај е мајко му? голема%20насмевка
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2007 во 19:58
NACINOT NA KOJ SE ISPITUVAAT ,,FAKTITE,,   ZA  IZVOROT I PRENESUVANJETO NA VERSKITE VISTINI-------SE SLICNI KAJ ADZIJA I MIRALEM?

ILI MENE TAKA MI IZGLEDA?        KAJ PISUE?   VO KOJA KNIGA?   TOCNA LI E?   IMA LI SMISLA?     ..............


ZOSTO E TOA TAKA?


EDNITE NEMAAT PREDANIE(IMAAT LAZNO)      A  DRUGITE  GO PREKINUVAAT KONTINUITETOT  NA PREDANIETO VO CRKVATAI  ZABORAVAAT  POSLE NEKOE VREME  STO I KOJ I KAKO TOA, PA  TI VELAT   SLATKO  << VO KOE EVANGELIE........>>>>>>>>       KAKVA TRAGEDIJA KOGA KE OTPADNES OD CRKVATA PA I GO POREKNUVAS PREDANIETO OD KOE PRIZLEGLE SITE KNIGI  KOI  ZA OVIE  SE ,,MERKA,,.

BOZE SMILUVAJ IM SE .



Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2007 во 20:06
аладин, немој и ти ко миралем сега со огромни кометнари за и околу прашањето. Тоа е толку кратко и просто и бара исто таков одговор, краток и едноставен.
Во кое евангелие е напишано успението на Марија?
 
Јас признавам дека не знам. Но знам дека не е спомнато такво нешто во 4те канонски евангелија.
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2007 во 20:09
PA NE VELIME I NIE DEKA E VO ,,CETIRITE  kanonski,  EVANGELIJA,,!

TOA E VO DRUGI KNIGI OD PREDANIETO KOE GI IZRODI ,,CETIRITE KANONSKI EVANGELIJA,,!     A  IZVOROT E IST     CRKVATA!
Кон врв
dramamin Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dramamin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2007 во 20:14
Ne mi bese jasno deka evangelijata se EDINSTVENITE izvori za slucuvanjata okolu Hristijanstvoto. Jas mislev deka ima i drugi. Blagodaram sto mi go pokazuvate patot.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2007 во 20:22
Не е можно иста "родилка" да ги родила и Библиските книги и оние кои вие ги нарекувате предание, бидејќи во тој случај би испаднало дека Божјиот Збор си противречи самиот на себе, а ние знаеме дека тоа не е така.
 
Не може во Библијата Бог да вели "Не си прави икона", а во друга книга да вели "Пу пу неважи, прави си икона"
 
Не може во Библијата Бог да вели "Марија е блажена и благословена, покрај Исус имала и други деца (преку 5-6)", а во друга книга да вели "Марија е вечна девица, пресвета, богородица, Ко-Спасителка (рамо до рамо со Исус), посредничка меѓу Бог и луѓето, услишувачка на молитви, пославна од херуфими серуфими, високо возвишена над сите луѓе и небесни суштества, заштитничка на Скопје голема%20насмевка, рамо до рамо со Бог (на која Бог и е послушен како нејзино дете) итн."
 
Не може во Библијата Бог да вели "Моли Му се дирекно на Бог, еден е посредникот - Исус", а во друга книга да вели "Пу пу неважи, моли сре преку свети овој, свети оној, бркај врски преку секретарот, преку чистачката, преку мајка Му итн"
 
Не ќе да се од иста "родилка" нели? намигнување
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2007 во 21:26
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не е можно иста "родилка" да ги родила и Библиските книги и оние кои вие ги нарекувате предание, бидејќи во тој случај би испаднало дека Божјиот Збор си противречи самиот на себе, а ние знаеме дека тоа не е така.
 
Не може во Библијата Бог да вели "Не си прави икона", а во друга книга да вели "Пу пу неважи, прави си икона"
 
Не може во Библијата Бог да вели "Марија е блажена и благословена, покрај Исус имала и други деца (преку 5-6)", а во друга книга да вели "Марија е вечна девица, пресвета, богородица, Ко-Спасителка (рамо до рамо со Исус), посредничка меѓу Бог и луѓето, услишувачка на молитви, пославна од херуфими серуфими, високо возвишена над сите луѓе и небесни суштества, заштитничка на Скопје голема%20насмевка, рамо до рамо со Бог (на која Бог и е послушен како нејзино дете) итн."
 
Не може во Библијата Бог да вели "Моли Му се дирекно на Бог, еден е посредникот - Исус", а во друга книга да вели "Пу пу неважи, моли сре преку свети овој, свети оној, бркај врски преку секретарот, преку чистачката, преку мајка Му итн"
 
Не ќе да се од иста "родилка" нели? намигнување
 
 


hahahhaa
sakas da ti pastiram od biblijata kade BOG veli ne ubivaj a potoa vednas na drugata strana "Preku Mojsej " Veli
- ubij go sekoj sto ne veruva vo mene
- ubij go sekoj sto ne gi pocituva roditelite


ima li potreba???????

a da .....toa za marija - go imase u filmo "Isus od nazaret" so Robert Pauel moze od taa kniga da e??????
:) :): ):):) :) :) :) :) :)
end off days 15...14...13....
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2007 во 12:15
jasno i ednostavno ce prasam:
   "kako se oblekuvala marija?"
   "nosela li marama na glavata?"
   "nosela dolga obleka ili kako hristijankite denes minici?"


ve molam nekoj da mi odgovori na ovie ednostavni prasanja!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
goceberberot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goceberberot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2007 во 12:25
Кинг погледни ги иконите и ќе видиш,ама оние православните.Да ги немавме можеби денес ќе ја замислувавме како Мадона или Анѓелина Џолисреќа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2223242526 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.