IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Сто Чекори на ВМРО ДПМНЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сто Чекори на ВМРО ДПМНЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2021222324 26>
Автор
Порака
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2007 во 20:41
Koi be sto cekori, ja ne gi vidov da odat, samo sedat ili se vozat, mislam deka novorodence prai poveke cekori
Кон врв
MoNiKa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 197
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MoNiKa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2007 во 21:49
                      PA KOCE SDSM RADA I BUCKOLOL
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2007 во 04:48
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Koi be sto cekori, ja ne gi vidov da odat, samo sedat ili se vozat, mislam deka novorodence prai poveke cekori

PA TOA E DEKA SI ZBUNET!!!
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2007 во 11:49
бла%20бла100 чекори, во што на улица, во планина, на море? се повеќе народот е збунет незнам од што?... дали поделбата на становите во Гевгелија спаѓа во стоте чекори, зошто Јанакиевски кога ПЦ- поделбата ја промовираше во медиумите ја напушти истата, дали мислеше и во Велес исто да ги дели становите,....., нели му е јасно дека програмите за сметачите ги прават програмерите. .... и каде се сега 100-те чекори?. или ќе ги видиме на Мечкин камен,.... на народот не му требаше толкава кампања за да ја посети самобитноста на македонскиот нарот, кој го цени илинден и без поканата на премиерот ќе отидеше на прославата...изненадување
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2007 во 14:05
Originally posted by moira moira напиша:

OSNOVNO PRAVILO NA DEMOKRATIJATA: KE TE SOSLUSAM I KE GI CENAM TVOITE STAVOVI, NO DO KRAJ KE GI BRANAM MOITE!


se sogglasuvam samo da ne zaboravis deka sme na ista strana
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2007 во 16:47
NE RAZBIRAM ZOSTO ME POTSETUVAS?
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2007 во 10:42
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Originally posted by hektor hektor напиша:

boge , smiri se brat malku , od kade bogati inicijator i osloboditel , puska li pukna , smajzer ili bomba zaigraa , dajte molim vas da bidime realno . Ako ne bese tito da ni ja daj na posluzavnik , ke bevme vardarska banovina . koj ljuBco koj bakraci


Пријателе не го сакам ја Љубчо воопшто,можеби душата ми го нејке повеке и од тебе но факт е дека ЉУпчо го организира десното крило во Македонија кое се залагаше за независност во 1990 год.
Тоа е историски факт сакале ние или нејкеле,да не беше Љубчо и неговите истомисленици во тоа време денес ние сигурно ке бевме единствена држава која ја поддржува србија иако црна гора се отцепиWink
ne stanuva boge zbor dali sakame nekogo ili ne , treba objektivno da zborime , prvo cile kaza ne vo ohrid a posle kiro gligorov na aerodrom mu otkaza na milosevic , a ideja za nezavisna makedonija imalo i pred ljuBco
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2007 во 12:22
Идејата за независна Македонија трае многу долго но факт е дека никој не успеал да ја овозможи независноста.Љупчо застана на идејата и преку референдум народот успеа да изгласа независност.Незнам дали памтиш но тогашната КПМ(СПМ) беше стриктна за федерализација со Србија.На референдумот се гласаше и независноста победисреќа 
Кон врв
nemo84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Young Modern

Регистриран: 24.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 500
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nemo84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2007 во 12:29
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Идејата за независна Македонија трае многу долго но факт е дека никој не успеал да ја овозможи независноста.Љупчо застана на идејата и преку референдум народот успеа да изгласа независност.Незнам дали памтиш но тогашната КПМ(СПМ) беше стриктна за федерализација со Србија.На референдумот се гласаше и независноста победисреќа 


Da da taka e
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2007 во 13:48
ne znam dali ti teknuva za Cile i za kiro gligorov
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2007 во 14:02
Да да ми текнува но они беа за Српската страна,на нив не им се веруваше дека Македонија може држава да биденамигнување
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2007 во 14:07
oni brate ne bea za srpskata strana , cile potpisa za raspadot na jugoslavija , a kiro gligorov mirno ja oddeli makedonija od jugoslavija i toa na aerodrom oci v oci so sloboнамигнување
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2007 во 14:12
Не зборам ја за по референдумот,зборам за пред референдумот
Предвечерие на Референдумот за независност

Референдумот во Македонија се одржа во предвечерјето на распадот на СФРЈ. Врз основа на плебисцитот од декември 1990 година на кој словенечкиот народ со уверливо мнозинство се определи за градење суверена држава и Декларацијата за независност, на 24 јуни следната година Словенија прогласи независност. Веднаш по тој чин дојде до оружени конфликти меѓу ЈНА и словенечката територијална одбрана. Воениот судир заврши за триесетина дена со Брионската декларација и повлекување на единиците на ЈНА од Словенија во Србија и во БиХ.

Истиот ден заедно со Словенија, врз основа на одлука на Саборот независност прогласи и Хрватска. На 6 мај избија нереди, а потоа дојде и до престрелки во и околу поморската база "Лора" во Сплит. Прва жртва на немирите беше војникот Сашо Гешковски од Кавадарци, кој извршувал стражарска служба.

Сплитските настани беа почеток на зачестените инциденти и оружени пресметки меѓу силите на Југословенската народна армија и Хрватската национална гарда кои потоа добиваа сè повеќе на интензитет, се проширија и пераснаа во отворен оружен конфликт.

Се создаваше хаотична состојба и во БиХ со прогласувањето на Источна Херцеговина, областа Романија и Босанската Краина за Српски автономни области кои се ставија под директна јурисдикција на сојузната власт, односно на раководството во Србија.

Со цел мирно решавање на кризата, на 27 август Eвропската заедница донесе Декларацијата за Југославија. Беа потпишани и два документа - Спогодба за прекин на огнот, една од многуте безуспешни што потоа ќе следат и Меморандум за проширување на посматрачките активности на ЕЗ во Југославија со кои се операционализираше Декларацијата.
Оригиналната страница на Декларацијата за Сувереност
Оригиналната страница на Декларацијата за Сувереност

Потпис на Декларацијата ставија тогашниот претседател на претседателството на СФРЈ Стипе Месиќ, од име на Сојузниот извршен совет Анте Марковиќ, како и претседателите на сите шест републики. Од името на ЕЗ Декларацијата ја потпиша Ханс Ван ден Брук, претседател на Министерскиот совет и шеф на дипломаријата на Холандија, која тогаш претседаваше со Заедницата. Со Декларацијата се гарантираше неповредивост на надворешните и внатрешните граници, право на изјаснување на народите за сопствениот суверенитет, негирање на употребата на сила како политика на свршен чин, а во спротивно се предвидуваа ригорозни санкции.

ЕЗ како последен обид да ја спречи граѓанската војна која се наѕираше од развојот на југословенската криза, на 7 септември во Хаг организира Мировна конфренција за Југославија.

Согледувајќи ја состојбата во Југославија првиот повеќепартиски македонски парламент ја усвои Декларацијата за независност на 25 јануари 1991 година. По што следуваше и одлуката за распишување на референдум на 8 септември 1991. По долги и мачни преговори во Македонскиот парламент, парламентарците донесоа одлука на референдумот да се постави прашањето:

Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија?

Формално волјата на народот за самостојна држава беше потврдена со Декларација за прифаќање на референдумските резултати на 18 септември 1991 во Собранието на Република Македонија.

Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2007 во 15:23
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Да да ми текнува но они беа за Српската страна,на нив не им се веруваше дека Македонија може држава да биденамигнување
 
 
Jebote, od kaj pa sega toa, da sakase Gligorov (a i debelono gomno) da ja zadrzat MK vo ramkite na YU, Skratena YU ili Srpska YU mozea toa da go napravat bez pogolemi problemi.
 
I ako navistina ne veruvale deka MK moze da bide drzava nemoj da gi krivis, duri i deneska povekje od 50% od makedonskite gragjani ne veruvaat deka MK moze i treba da opstane kako drzava. Makedonija se pokaza kako marionetska, kleptokratska i se povekje fasisticka drzava sto treba temelno da se protrese.
 
среќазадоволствозадоволство
 
 
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2021222324 26>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.