IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИЈА И НАУКА-СОЈУЗНИЦИ ИЛИ СОПЕРНИЦИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИЈА И НАУКА-СОЈУЗНИЦИ ИЛИ СОПЕРНИЦИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 10>
Автор
Порака
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2007 во 01:16
Evangelos
interesno e tvoeto izlaganje za trojnata priroda na bog samo ima eden problem se sveduva na pretpostavka.
Na pocetokot kazuvas:
Убеден сум дека човекот не е способен, а најмалку компетентен во целост да ја спознае природата на Бог, и како таков не е способен да даде сеопфатен одговор на прашањето: Каква е природата на Бог?

ponatamu
Најдобар пример за ова сме ние луѓето. Човекот се состои од дух, душа и тело. Можеби за изненадување на некои, но и човекот е тројство. Што и не е така чудно ако се потсетиме дека човекот е создаден според Божјиот образец. Размисли сега добро: дали во себе гледаш три личности или една?

edna licnost se soglasuvam so tebe ama jas a mislam deka i nikoj drug(barem so zdrav razum)NE zboruva so svojata dusa i svojot duh i ne im se obraka kako sto toa go pravi bog.....

Таткото е Бог. 1 Коринт 8:6; Ефес 4:6; Римјаните 1:7 итн

Синот е Бог. Јован 1:1,14,1,20,28,31; Римјаните 9:5; Филипјаните 2:6; Тит 2:13; Евреите 1:8; Откровение 1:17,18 итн.

Светиот Дух е Бог. Дела 5:3,4; 2 Коринт 3:18;


ako tatkoto sinot i svetiot duh se edno isto znaci sinot postoi uste od pocetokot na vremeto .sinot(1/3 od bog) zema covecko telo - Isus.
Taka??

Koga go raspnaa Isus.....

Okolu devetiot cas Isus izvikaso siot glas-Eloi Eloi! Lama sabaktani?

Toa znaci >Boze moj,Boze moj!Zosto si me ostavil.
................
Togas Isus povtorno izvika glasno i rece>Oce vo tvoite race go predavam svojot duh.......

Toa sto sakam da go kazam e deka sinot se obraka na tatkoto kako na drug lik. ZOSTO????

i sega logicki razmisleno ako bog e eden t. trojstvo zosto tatko i sin.....
Mozebi zaradi toa sto toj e sozdavatelot i kreacijata....?????
ako e taka toa e samo ime za bogot a ne i dvojstvo.(mi ja svakas poentata)
i sto pretstavuva svetiot DUH??

end off days 15...14...13....
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2007 во 09:05
Гоор,
Мило ми е што си се заинтересирал за Тројството.
Ќе ти одговарам со црвено (inline-reply)
 
Originally posted by goor goor напиша:

Evangelos
interesno e tvoeto izlaganje za trojnata priroda na bog samo ima eden problem se sveduva na pretpostavka.
Na pocetokot kazuvas:
Убеден сум дека човекот не е способен, а најмалку компетентен во целост да ја спознае природата на Бог, и како таков не е способен да даде сеопфатен одговор на прашањето: Каква е природата на Бог?
 
Која е претпоставката тука?
Дека не сме способни и компетентни во целост да ја спознаеме природата на Бог?
Дали е претпоставка ако кажам дека една мравка не е способна и компетентна да ја спознае во целост нашата природа?
Или една амеба природата на мравката?
 

ponatamu
Најдобар пример за ова сме ние луѓето. Човекот се состои од дух, душа и тело. Можеби за изненадување на некои, но и човекот е тројство. Што и не е така чудно ако се потсетиме дека човекот е создаден според Божјиот образец. Размисли сега добро: дали во себе гледаш три личности или една?

edna licnost se soglasuvam so tebe ama jas a mislam deka i nikoj drug(barem so zdrav razum)NE zboruva so svojata dusa i svojot duh i ne im se obraka kako sto toa go pravi bog.....

 

Примерот со човекот не го земав како паралелен пример, туку само како илустрација за Тројството, како еден пример за три во едно, поточно, три, а Едно.
Можеби кај нас Духот, Душата и Телото не комуницираат со зборови, но комуницираат сигурно на друг поинаков начин. Како што во самото тело крвта ни комуницира со клетките, мембраната со јадрото, нервниот систем со органите, мозокот со мускулите итн се е во еден вид комуникација во едно единствено тело.

Велат кога болен човек е бодар во духот и има силна воља побрзо оздравува. Тоа е еден доказ дека Духот и Телото се поврзани, комуницираат.
Велат дека кога една душа е потиштена и телото е омалаксано. Истиот заклучок.
 
 
Таткото е Бог. 1 Коринт 8:6; Ефес 4:6; Римјаните 1:7 итн

Синот е Бог. Јован 1:1,14,1,20,28,31; Римјаните 9:5; Филипјаните 2:6; Тит 2:13; Евреите 1:8; Откровение 1:17,18 итн.

Светиот Дух е Бог. Дела 5:3,4; 2 Коринт 3:18;


ako tatkoto sinot i svetiot duh se edno isto znaci sinot postoi uste od pocetokot na vremeto .sinot(1/3 od bog)(Христос не е 1/3 Бог, туку 100% Бог) zema covecko telo - Isus.
Taka??

Точно, Синот и Светиот Дух постојат од почетокот на времето.
Пророкот Михеј за Исус пророкува:
"А ти Витлееме Ефратов, од најмалиот меѓу Јудините кнезови, од тебе ќе ми излезе Оној Кој ќе владее со Израел; Неговото потекло е од дамнини, од вечни времиња. " Михеј 5:2
 
Исто така и Светиот Дух е наречен "вечен", на пример во следниов стих..
"...а колку ли повеќе крвта на Христос, Кој преку Вечниот Дух Му се принесе Сам Себеси на Бог..." Евреите 9:14
 
Koga go raspnaa Isus.....

Okolu devetiot cas Isus izvikaso siot glas-Eloi Eloi! Lama sabaktani?

Toa znaci >Boze moj,Boze moj!Zosto si me ostavil.
................
Togas Isus povtorno izvika glasno i rece>Oce vo tvoite race go predavam svojot duh.......

Toa sto sakam da go kazam e deka sinot se obraka na tatkoto kako na drug lik. ZOSTO????
 
Не знам зошто посебно го издвојуваш овој пример, затоа што Таткото и Синот општат меѓусебе уште од 1-то поглавје на Библијата. пр. "Ајде да создадеме човек...по Нашата сличност.."
Илустрација:
Таткото не е Синот, како што кај човекот главата не е раката.
Но Таткото е Бог и Синот е Бог, како што кај човекот главата и раката се дел од телото.
 
Плус за вплотениот Христос мораш да земеш предвид дека Тој, покрај тоа што е 100% Бог, е и 100% Човек. Да Исус земајќи човечко тело има 2 природи и затоа во Теологијата се нарекува Богочовек. Затоа и во Библијата е наречен Божји Син и Човечки Син. Само на таков начин, како медијарот, Тој можеше да ја исполни мисијата за искупување на човекот, само доколку станеше и 100% Човек за да праведно ја платеше казната за нашиот грев, притоа жртвувајќи го сопственото човечко тело, затоа што Божјата правда бараше Човек за Човек.
 
Значи човечкта природа или Човечкиот Син во Исус Христос е Тој што Му се моли на Бог. Тој е тој што беше искушуван од Сатаната во пустината, Тој е тој што не го знае денот и часот на Неговото повторно враќање, Тој е тој што умре на крстос (Бог не може да умре!) итн.

i sega logicki razmisleno ako bog e eden t. trojstvo zosto tatko i sin.....
Mozebi zaradi toa sto toj e sozdavatelot i kreacijata....?????

Синот не е креација. Преку Него е создадено се што е на небесата и на земјата, видливо и невидливо... се е создадено од Него и за Него (Колосјаните 2:15)

Можам само да претпоставувам, ама не сум сигурен зошто баш така се именувани Татко и Син. Така што не знам.

ako e taka toa e samo ime za bogot a ne i dvojstvo.(mi ja svakas poentata)
i sto pretstavuva svetiot DUH??
 
Светиот Дух е Бог, дел од Тројството. Според Неговата активност запишана во Библијата има повеќе функции, на почетокот се пројавува како извршна сила при создавањето, потоа зборува преку Пророците, потоа се јавува како придружник (утешител, сопатник) на христијаните, како инспиратор на Светото Писмо итн. Посебна тема е тоа, да не забегаме многу од темава.
Поздрав Гоор!

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2007 во 13:35

Ne bi sakal ni tuka da se mesam.Ne bi sakal da zboruvam za Hristijanstvoto poveke,no,navistina,gledajki nekoi obidi za objasnuvanje,me teraat da postavam prasanje.

Interesno e da se vidi kako site izlozeni primeri ustvari nisto ne kazuvaat,toa sekogas podolu se kazuva.Kako na primer,covekot se zema za primer na boga,no,potoa "covekot sam so sebe ne komunicira"
Se' i eden bibliski citat ni kazuvaat deka Isus i Bog se dva razliciti entiteti.
 
Spored Islamot: BOG E EDEN. S.Duh e Melekot Dzibril a.s koj im nosi vesti na Bozjite pratenici.Isus e Bozji pratenik.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2007 во 15:31
evangelos
imas mnogu nejasni raboti za svetoto trojstvo.....
samo sakam da pojasnam nesto zasto gore ne bev dovolno jasen ako mozes da mi odgovoris......
mozno li e tatkoto i sinot da bide samo ime odnosno objasnuvanje za bog sakam da kazam tatkoto e sozdavatel na sinot.....sinot e sozdaden
mozno li e ova da znaci samo ona sto go slusame celo vreme deka nikoj ne go sozdal bog deka toj se sozdal sam sebe zatoa toj da bide tatkoto i toj da bide sinot......a svetiot duh da bide negovata dusa....
moze li da  e toa svateno pogresno....zosto kako sto veke kaza nikoj ne ja znae prirodata na bog.........??????????

koga bog gi sozdal lugeto gi sozdal po svojot lik......
dali bog e crnec ili belec?????????????


end off days 15...14...13....
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2007 во 15:57
Таквата споредба (Таткото Создател - Синот Создаден) не е библиски оправдана, затоа што според Библијата Синот е вечен и Синот е Бог. Сите создадени нешта имаат свој почеток, а нешто што е вечно нема свој почеток. Преку Синот е создадено се видливо и невидливо на небесата и на земјата. Тој е Словото на создавањето. Тој е она "И рече Бог...".
Точно, никој не ја знае целосната природа на Бог, но јас ти го пишувам само тоа што Бог решил да ни го открие за Себе во Својот пишан Збор - Библијата.
 
Гоор, еве ти уште еден интересен пост (директен линк) за единството помеѓу Бог Таткото и Бог Синот:
 
 
А што се однесува до ликот на Бог, доколку си сериозен, Бог не е ни црнец, ни белец, ни женско, ни машко, ниту со црни, ниту со плави очи. Тоа "Нашата сличнсот" или "Нашето подобие" или "Нашиот образец" воопшто не се однесува на физичкиот изглед, ако ништо друго поради тоа што Бог е Дух и нема телесни карактеристики за да го споредиме со нашите.
Тоа дали некој е белец или црнец зависи од количеството на пигментот меланин во нашата кожа и воопшто не ја менува нашата "сличност со Бог".
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2007 во 16:00
Originally posted by goor goor напиша:



koga bog gi sozdal lugeto gi sozdal po svojot lik......
dali bog e crnec ili belec?????????????


 
Allah,spored Qur'anot,prviot covek (Adem a.s Adam) go sozdal od Zemja.
Imam Ahmed,prenesuva od Ebu Musaa r.a deka Muhammed s.a.w.s reko:
Allah go stvoril Adem a.s od grstovi zemja,koja zel od site vrsti na zemja.Zatoa Ademovite potomci se kako zemja... gi ima crni,beli,crveni,zolti....i boja pomegju niv.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2007 во 23:12
Originally posted by Gideon Gideon напиша:

Ili pak zameni go allah so Gospod I Adema so So Adama,A Ebi Musa so SO Mojsej i prikaznata e ista  kaj hristijanite...Pa sea vidi koj od kogo si pozajmuval...
 
Ebu Musa ne e Mojsie. Koga go spomnav Ebu Musa rekov R.A a ne A.S ;) Mojsie nemoze da prenese sto rekol Muhammed a.s zatoa sto daleku pred nego ziveel.
 
Ajde,kazi ni ti,ako Islamot pozajmuva od Hristijanstvoto,kazi ni kako nastanal covekot i kazi ni i dokazi ni deka jas,ti i drugite sme sozdadeni od Boga ? Ajde toa spored biblijata napravigo,znaci DOKAZI MI DEKA BOG MENE I TEBE NE' SOZDAL I SEKOJ COVEK.
 
Qur'anot samo ja potvrduva vistinata od prethodnite pratenici Bozji a ja razotkriva lagata koja ja izmisluvaat.Kako sto Isus toa go pravel za prethodnite i Mosie kako sto potvrduval za prethodnite i taka nataka......
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2007 во 02:53
evangelos ocigledno ne go svati mo0eto prasanje......
sega ako "bog e trojstvo" dali site trojca tatkoto sinot i svetiot duh se edno da receme telo(znam deka ne e telo zosto ne materijalno ama da receme ajde celina) dali sekade se dvizat taka........
ako ne sekoj od ova trojstvo si razmisluva na svoj nacin......??????????
end off days 15...14...13....
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2007 во 23:16
Originally posted by goor goor напиша:

evangelos ocigledno ne go svati mo0eto prasanje......
sega ako "bog e trojstvo" dali site trojca tatkoto sinot i svetiot duh se edno da receme telo(znam deka ne e telo zosto ne materijalno ama da receme ajde celina) dali sekade se dvizat taka........
ako ne sekoj od ova trojstvo si razmisluva na svoj nacin......??????????
 
Ova e.... DA SE NAPRAVI KRUZEN CETIRIAGOLEN TRIAGOLNIK.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2007 во 20:38
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by goor goor напиша:

evangelos ocigledno ne go svati mo0eto prasanje......sega ako "bog e trojstvo" dali site trojca tatkoto sinot i svetiot duh se edno da receme telo(znam deka ne e telo zosto ne materijalno ama da receme ajde celina) dali sekade se dvizat taka........ako ne sekoj od ova trojstvo si razmisluva na svoj nacin......??????????

 

Ova e.... DA SE NAPRAVI KRUZEN CETIRIAGOLEN TRIAGOLNIK.

"DA SE NAPRAVI KRUZEN CETIRIAGOLEN TRIAGOLNIK".
OVA NI VO BIBLIJATA, NI VO NAUKATA, A NI VO KORANOT GO NEMA.
TI, MIRALEM, SI SLUSNAL ZA GEOMETRIJA?

Изменето од moira - 15.Јули.2007 во 20:42
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2007 во 21:14
A TI MOIRA SI SLUSNAL ZA KOMPARACIJA????
Toj go sporedi svetoto trojstvo so nesto nevozmozno......

sega da ne begame od temata ke ve zamolam da odgovorite na ona sto ve prasav.


end off days 15...14...13....
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2007 во 17:00

Науката и Библијата - има ли конфликт?

 
 
Факт е, меѓутоа, дека често се зборува за "конфликтот" помеѓу науката и Библијата. Од каде доаѓа тој?
Најискрено ќе биде ако речеме дека екстремисти има и на двете страни кои придонесуваат да се создаде конфликт, кој всушност не постои.
Од една страна, научниците кои се определиле да бидат фанатични атеисти често пати изјавуваат дека Библијата е една старомодна, надживеана, религиозна книга која нема никаква научна вредност, а некои меѓу нив никогаш и не ја прочитале!
Понекогаш дури изјавуваат дека некои учења на Библијата се ненаучни, подразбирајќи под тоа неточни, неверодостојни.
Овие луѓе забораваат дека науката не е семоќна, дела правела и прави катастрофални грешки "во името на науката", дека истата е динамична дисциплина која се менува, напредува, чие изнаоѓање би значело и смрт на науката, и дека науката сепак во секој даден момент е ограничена со своите методи, мерења и набљудувања дури и во материјалниот свет, а камо ли во духовниот каде нејзиниот пристап е нула.

Од друга страна, постоеле и постојат и фанатични теолози кои тврдат дека Библијата е чисто религиозна книга и нема ништо заедничко со науката (што не е точно), или пак, дека таа е најнаучната книга на светот, што исто така не е точно.
Освен тоа, тука се често пати и погрешните интерпретации на одделни места во Библијата, па заборавајќи дека интерпретацијата не е исто што и непогрешливоста на Светото Писмо, доведуваат до конфронтација со научните факти. Значи, некои теолози и верници често пати имаат однапред одбивен став спрема науката, сметајќи ја за непријател на верата. Тие забораваат дека Бог, во Кого веруваат како Автор на Библијата, е во ито време и Творец на светот и Автор на сите законитости, и Самиот Себе не си противречи.

Научниците пак, оние фанатичните атеисти, се однапред наострени против Библијата и верата во Бог, и однапред ги отфрлаат Библиските објави како ненаучни. Освен тоа, и тие често пати предвреме прогласуваат некои хипотези и теории за конечни ("апсолутни вистини", "научно докажани" факти) , за да подоцна се доведат во ситуација истите да ги порекнуваат (префрлајќи си ја вината еден на друг), притоа создавајќи поле за одмазда и недоверба кај теолозите и верниците.

Исто така, некои научници, понекогаш намерно прикриваат некои сознанија и факти кои ја потврдуваат Библијата, а им противречат на атеистичките гледишта, претворајќи се на тој начин во квази-научници.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2007 во 22:37
Ubav post....
Samo ne se soglasuvam potpolno so tebe.

Naukata ne e 0 vo duhovniot svet zatoa sto taa se zanimava so poreknuvanje i potvrduvanje na fakti.....a za duhovniot svet fakti nema.

Sega tocno e deka si poreknuvaat nekoi nivni fakti i apsolutni vistina ..toa e zatoa sto sekojdnevno se izmisluvaat pododbri instrumenri za istrazuvanje i za da se porekne nekoj fakt treba da se dadat novi dokazi koi sega polesno se otkrivaat i pronaogaat.......

vo sekoj slucaj naucnicite barem del od niv kako sto kaza se trudat da ja doznaat i so fakti da objasnat nekoja vistina...bez razlika dali taa se kosi ili se soglasuva so nekoi delovi od biblijata.

sega ako dokazat nesto sto se kosi so taa kniga ne mora da znaci dea naucnikot e ateist.......

end off days 15...14...13....
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2007 во 21:40

Уште едно научно чудо на Библијата е своевремената објава дека морињата имаат дно (во време во кое луѓето верувале дека Земјата е една плоча која е носета од китови, желки и сл. во бескрајно длабокото и бескрано широкото море)

Морските дна се покажаа, и основите на светот станаа голи од страшната закана на Господа, од буроносниот здив на Неговиот гнев
(2 Самоел 22:16)
 
И покрај тоа што противниците на Бибилјата лукаво се обидуваат лажно да сведочат во името на Библијата и да ја обвинуваат дека таа наводно тврдела дека Земјата е плоча, ова е уште еден доказ кој го тврди обратното.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,299 секунди.