IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 60>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 13:47
Нема да ја ублажуваат, туку „ќе те нарекуваат блажена“... да не се фаќаме пак за дефинициите...Wink
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 14:04
DALI JOSIF I MARIJA IMALE DRUGI DECA?????????????

end off days 15...14...13....
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 14:08
pa se znae oti imale deca no na Hristos mu bea braka i sestri samo po majka.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 14:13
KAJ GO PISUVA TOA.....
IMA ZIVI POTOMCI?????????
end off days 15...14...13....
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 14:16
pa zemi citaj biblija i ke naucis dosta raboti.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 14:22
Originally posted by EvAngelos

Одиме, едно по едно...Wink
 
Originally posted by Реакт

За Марија - ако Бог го испрати архангелот Гаврил да и ја даде веста дека таа ќе го роди во тело Спасителот, тогаш како некои се обидуваат да ја омаловажат,
 
Христијаните не ја омаловажуваат Марија, туку и ја признаваат од Бог одредената позиција - обичен смртен и грешен човек кој има потреба од Спасителот како и сите ние. Таа е блажена меѓу жените и благословен е плодот (Христос!) на нејзината утроба. Наша сестра во Христос. Христос е нејзин Господ колку што е и наш Господ. Таа е мајка на Човечкиот Син, но не и на Божјиот Син. Таа не го родила Него, туку Тој ја создал неа (преку Христос се е создадено Колошаните 2 глава)

Која е разликата меѓу Божјиот Син и човечкиот Син? Дали се двајца или една личност?
 
 
кога Бог лично неа ја одбра да се роди преку неа??? Па што вели Библијата - ете, отсега ќе ме ублажуваат сите родови (Лука 1, 46...). (Поточниот превод вели: отсега сите ќе ме нарекуваат блажена, но не и дева, пресвета, богородица, безгрешна, "спасителка" и така натаму како што милуваат кривославните богохулници.
Како можете да велите Пресвета Богородице СПАСИ НЕ! Зарем она ќе ве спаси? Зарем она беше распната за вашите гревови? Зошто плукате врз жртвата на Христос? Зарем не е Христос единствениот Спасител? Единственото Име дадено под небото кое луѓето можат да го повикаат за да се спасат? Христос! А не Марија.


Молитвата Пресвета Богородице, спаси не, се однесува на молитвеното застапништво на Богородица пред Бога. Сигурно дека таа не може да не спаси на ист начин како Бог. Но тоа е секташкото непознавање на Православното учење!
 
А Бог ја слуша молитвата на праведните (Изреки 15 гл.), оти Бог не е Бог намртвите, туку на живите.
 
Што има врска ова со Марија?

Па има. Види претходно!

И молитвата на праведниците има голема сила пред Бога. А ако Богородица не е праведна, па дури и најправедна од луѓето - тогаш да го чујам тоа мислење.
 
Марија најправедна меѓу луѓето? Поголема и од Јован Крстителот?
Прочитај што вели Исус за Јован...
Вистина, вистина ви велам, меѓу родените од жена не се издигнал поголем од Јован Крстителот. (Матеј 11:11)
 
Дали Марија е родена од жена или паднала од небото?
Тогаш следува, според Христос - ако Му веруваме се разбира,  дека таа не се издигнала над Јован Крстителот. Тогаш зошто да е Марија најправедната?


Па прочитај и ти! Меѓу родените од жена нема поголем од свети Јован. Точно! Според твоето толкување и логика - еве како би изгледало - и Христос е роден од жена, исто како и Јован. Значи, според цитираниот стих, Јован е поголем од Христос????Confused Зарем не била најправедна, ако Божјата премудрост и сезнаење ја одбрале токму неа, за преку неа да се роди по тело Синот Божји? И сега Бог не знае - ти знаеш?

 
И никој за неа не вели дека таа е Бог, или некакв замена на Бога.
 
Тогаш зошто се повеќе молитви се упатени кон Марија? Зошто секој православен како узречица ја користи молитвата "мајко богородице спаси ме"?

За молитвеното застапништво на Богородица е кажано претходно. А и твоето прашање нема врска со овој дел кој го цитираш. Тоа е православниот став кон праведниците и светиите!


 
Се истите и истите изговори, ама Библијата и праксата успешно ви ги разобличува како што гледате.

п.с. Иако темава беше на друго место и таму доби одговор, сепак ја ставам и овде бидејќи евангелос сака малку на нефер начин да игра. Инаку, ова не го сметам за спам.
Моите пораки се со
плаво и зелено.


Изменето од Реакт - 27.Јуни.2007 во 14:23
Без коментар
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 14:43
Многу ме интересира КАДЕ е кажано за молитвеното застапништво на Марија?


Покажете ми каде Апостолите и се молеа на Марија?
Покажете ми каде рекле „молете и се“?
Покажете ми каде Христос рекол „молете и се“?

Ако не, тогаш МОРА конечно да признаете, дека вашата вера не е Апостолска, туку кривопостолска...
Кон врв
isidor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај isidor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 15:05
Originally posted by аџија аџија напиша:

Многу ме интересира КАДЕ е кажано за молитвеното застапништво на Марија?


Покажете ми каде Апостолите и се молеа на Марија?
Покажете ми каде рекле „молете и се“?
Покажете ми каде Христос рекол „молете и се“?

Ако не, тогаш МОРА конечно да признаете, дека вашата вера не е Апостолска, туку кривопостолска...
 
A, kade pisuva za kriscn bingo?
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 15:17
Originally posted by аџија аџија напиша:

Многу ме интересира КАДЕ е кажано за молитвеното застапништво на Марија?


Покажете ми каде Апостолите и се молеа на Марија?
Покажете ми каде рекле „молете и се“?
Покажете ми каде Христос рекол „молете и се“?

Ако не, тогаш МОРА конечно да признаете, дека вашата вера не е Апостолска, туку кривопостолска...


значи немате одговор.... LOLLOLLOL
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 15:21
JAS IMAM NE E KAZANOTongueTongueTongueTongue
end off days 15...14...13....
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 15:23
AKO ISUS IMAL BRAKA ILI SESTRI ZOSTO NE GO SLEDELE.......I ROME KAKO STO ZNAM JAS VO BIBLIJATA NE SE SPOMNUVAAT .......
end off days 15...14...13....
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 15:32
Молитвеното почитување на Богородица потекнува од учењето за молитвено почитување на светителите. Барате библиска основа? Само да не биде како и за крштевањето на децата - баравте, добивте, па не прифаќате. Но, ако!
Што и вели Елисавета, мајката на св. Јован Крстител на Марија - При мене да дојде Мајката на Мојот Господ? (Лука 1 гл.)
Што и рече архангелот Гаврил кога и ја пренесе благата вест - Роденото од тебе ќе биде свето и ќе се нарече Син Божји (Лука 1 глава).
Што вели апостол Јаков (Јаков 5, 16),  да се молиме еден за друг. Примери библиски - безброј! Па ако Бог ги услишува молитвите на разни луѓе, дали нема да ја послуша молитвата на онаа која Самиот ја избрал да го роди Словото по тело?
Кој кому и како треба да се моли и каде е запишано во Библијата, тоа вие барајте.

Без коментар
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 15:33
Аџо, зошто ги дуплираш своите постови?
Без коментар
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 17:59
Originally posted by goor goor напиша:

JAS IMAM NE E KAZANOTongueTongueTongueTongue


конечно еден да потклекне под тежината на аргументите и силата на здравиот разум...Big%20smile
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.