IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - САМОУБИСТВО (од верски аспект)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

САМОУБИСТВО (од верски аспект)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 21>
Автор
Порака
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 00:46
Originally posted by аџија аџија напиша:

абе како може, ти го даде примерот, сега да го буквализираш? топката е метафора, се разбира дека не и се суди на топката...LOLLOLLOL

поентата беше многу убава, дека секое несоодветно користење, носи последици... Рајот и пеколот не се соби, гостилници и другимити видови на сместувачки капацитети, како што ги прикажуваш, туку состојби на вечното постоење... Со Бога, со соврешенството, со животот, со мудроста, со радоста, љубовта, или БЕЗ Бога, што автоматски значи и БЕЗ овие работи шо ги спомнав...
jas se trudev celiot post da go pretstavam so metafora,ne znam dali go sfati taka ali ne e vazno.kako so gospod stvoril raj i pekol,taka i podaruvacot na topkata si stvoril edna soba so e pouba od drugata.e sega muabetot e pak preku metafora,kako kazna za to so topkata ne e koristena onaka kako so bi trebalo da se koristit da bidit gostijnot smesten vo podolniot rang od onaj koj topkata ja koristel onaka kako so trebit.
ili da ne filozofiram tolku mnogu,ako gospod ti go poklonil zivotot togas zs bi ti sudel za ona kako ti postapuvas so nego,so prajs so zivotot koj so toj ti go podaril?
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 00:51
Originally posted by beleg beleg напиша:

Lugje so slabi nervi....pa bolest neli e toaErmm
 
 
 
Samo za taa bolest nema lek
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 00:51
па убава метафората, сега не ја компликувај...EmbarrassedEmbarrassedEmbarrassed
 
топката ако се игра на асфалт САМАТА си пресудува, не и е подарувачот крив...
 
исто и човекот кој добил живот на подарок...
 
а во исто време, ПРАВИЛНОТО користење на топката, носи многу моменти на среќа, на исполнетост и продолжено уживање во играта...
 
ете ти, убав пример/ рај/пекол...


Изменето од аџија - 20.Јуни.2007 во 00:52
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 01:28
Originally posted by аџија аџија напиша:

па убава метафората, сега не ја компликувај...EmbarrassedEmbarrassedEmbarrassed
 
топката ако се игра на асфалт САМАТА си пресудува, не и е подарувачот крив...
 
исто и човекот кој добил живот на подарок...
 
а во исто време, ПРАВИЛНОТО користење на топката, носи многу моменти на среќа, на исполнетост и продолжено уживање во играта...
 
ете ти, убав пример/ рај/пекол...
kolku so mozam da sfatam referiras na kvalitetot na zivotot.ako mislis deka ke imame pokvaliteten zivot ako imame vera togas ok,a i sam pogore spomna deka so samoto to so nemat da ja koristam topkata taka kako so trebit togas jas i sudam,a ne toj so mi ja poklonil,pa taka mislam deka e i so zivotot,ako jas odlucam da ne vervam,ako jas odlucam da si go odzemam zivotot i slicno togas jas sam si sudam,zs da mi sudit nekoj drug?
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 01:32
па да.. она другото Господ седи на столица, и сега има порота од ангели, итн., тоа е малце како на македонски народни приказни...LOLLOLLOL
 
И реков, не ти СУДИ никој друг, туку едноставно ти САМ си пресудуваш... Затоа еден апостол ќе каже дека тие што не веруваат се „веќе осудени“ (сегашно време), т.е. самите си пресудиле со својот начин на отфрлање на се што е Божјо, на се што е Свето и ДОБРО во овој живот...
 
Рајот и пеколот се само жнеење на тоа што сме го посеале... духовно и морално се разбира... Бог едноставно ги поставил правилата на игра, ИСТО КАКО ШТО производителот на топката ја наменил за трева, а не за асфалт. Ако не послушаш, да... може да се каже дека производителот те осудил на казна да ја изгубиш топката...


Изменето од аџија - 20.Јуни.2007 во 01:34
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 02:35
ubavo zboruvas adzija za moralot i slednjeto na tie pravila so koi bi bil podobar zivotot ovde na zemjata i so toa site se soglasuvame....

ama prasanjeto e sega konkretyno za ovoj primer ti gi znaes upatstvata na proizvoditelot i svesno ja unistis topkata.....koja e veke tvoja zosto sega ti se sudi tebe??????
end off days 15...14...13....
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 08:47
Па веќе одговорив дека не ти е крив никој друг, освен самиот ти. Дека САМИОТ ТИ си пресудуваш...
 
Во христијанска смисла, сегашниот и идниот живот се еден континуитет, и затоа уништувањето на топката овде и сега, значи и уништување на животот за вечноста...
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 11:04
ama prasanjeto e sega konkretyno za ovoj primer ti gi znaes upatstvata na proizvoditelot i svesno ja unistis topkata.....koja e veke tvoja zosto sega ti se sudi tebe??????
[/QUOTE]

Па, еве, на пример, заради ТВОЈАТА НЕОДГОВОРНОСТ. Твоја е топката (животот), ама твоја е и одговорноста! Никој (Бог) не ти суди, ама сам си ја уништил топката (животот), па сам си бил и обвинител, и бранител и судија. САМ!
Без коментар
Кон врв
Marina_21 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marina_21 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 20:05
Samoubistvoto samo po sebe e grev zasto samo Bog ima suveren avtoritet da dava i zema zivot zasto Toj e edinstveniot tvorec na se zivo.
Covekot normalno deka ima slobodna volja da si go odzeme zivotot, no so toa sigurno odi vo Pekolot, taka da si snosi posledici od vecen karakter.
Се што се случува, Бог ќе го насочи така што да испадне на добро за оние што го сакаат Бог.
Кон врв
ZakHay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZakHay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 20:44
Niedna religija ne go odobruva toj cin na samo odzemanje na zivotot bidejki dusa leta vo nebesata bez da si najd skloniste!Luta i skita cel o vreme a nikade nikoj ne ja prima!
Ova go odbruvaat samo Samurajski te kodexi  od 13.vek koi podocna gi prifatile kamikazite!No nivnata cel e samo koga toa se pravi aJaponija i carot i vo krajna situacija!
Ba zatoa kids dont do this at home!
Osven ak ne ste Japanci!
 
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 02:24
Originally posted by ZakHay ZakHay напиша:

Niedna religija ne go odobruva toj cin na samo odzemanje na zivotot bidejki dusa leta vo nebesata bez da si najd skloniste!Luta i skita cel o vreme a nikade nikoj ne ja prima!
 


ZNACI LI TOA DEKA TAA DUSA NEMA DA ODI NI VO PEKOLOT..??????
end off days 15...14...13....
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 10:30
Не мора да се самоубиваш, отиди во Палестина.
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2007 во 03:06
dali solunskite atentatori se samoubijci.....
dali nikola karev e samoubiec........
?????????????????????
end off days 15...14...13....
Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2007 во 13:43
Sekoj sto go sam si go odzema zivotot e samoubiec Bibliski kazano,i nemu nikogas nesmee da mu se prosti, no  za sekoja cel mora da se ima zrtvi ponekogas,ama samoubistvoto ne e takov akt toa  e najgrozen i najgjavolski nacin na odzemanje na zivotot i ne bi trebalo nikogas da se praktikiuva...Takvite lugje nemaat mesto kaj Gospoda...
A Solunskive atentaori,Pitu Guli,Nikola Karev i drugite se zrtvuvale za slobodata na Republikata nesakajki da se predadat na Turskite sili istrajuvajki kako pravi vernici i patrioti za sto ti se smetale deka se za da go zadrzat MAkedonskiot duh i zemja!
I sto postignaaa so toa?Umrea pred vreme i bea zapisani vo Istoriskite citanki...
Samoubistvo nikogas nemoze da bide opravdano !
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.