IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИЈАТА И НАУКАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИЈАТА И НАУКАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4243444546 63>
Автор
Порака
ПРОСВЕТИТЕЛОТ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПРОСВЕТИТЕЛОТ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 15:58
 
 
      Што зборуваш?ShockedShockedShocked
      И овој ли го направивте апокрифен?
     
Не биди како оној кој го собира знаењето на учените и мудроста на мудрите, а кон Вистината се однесува како еден од глупавите.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 17:45
кој тоа го направивме?

августин си кажал теза, која побива ама баш се што си напишал претходно. А овој попот, анонимусот со кој се дуеш, кој е „познат христијански авторитет“ само по исламските бајки од сајтови, шо со него?

пиши озбилни муабети другпат...

јак просветител. држ недај...LOLLOLLOL
Кон врв
ПРОСВЕТИТЕЛОТ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПРОСВЕТИТЕЛОТ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 18:15
 
 
 
      Добро бе, аџија, што се нервираш!? Ако не сакаш да одиш на к*рс кај човекот, само кажи. Тој нема да се налути. Не мора сега да го нарекуваш анонимус.
 
      Што се однесува за Августин, тој си го кажал своето – кристално јасно.
 
     
Не биди како оној кој го собира знаењето на учените и мудроста на мудрите, а кон Вистината се однесува како еден од глупавите.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 18:21
па нема шо јас да го нарекувам или не... Тој човек Е АНОНИМУС. тоа е факт...
 
и кај ќе држи к*рс? во џамија?
 
ме интересира зошто сите вие силни муслимани, шо толку сте се намерачиле на Библијата? немате ли шо да учите од к*ранот бе мајко му стара...
Кон врв
ПРОСВЕТИТЕЛОТ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПРОСВЕТИТЕЛОТ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 18:33
 
 
 
      Аџија, ако се предомислиш, не се секирај. Ако треба ќе го убедам Р. П. Роге да ве подучува во Протестантска Црква.
    
      Само, што ќе правиме со EvAngelos? Би стапнал ли тој во Протестантска Црква? Да не го наречат секташ.DisapproveDisapproveDisapprove
      Беља работаErmmErmmErmm
Не биди како оној кој го собира знаењето на учените и мудроста на мудрите, а кон Вистината се однесува како еден од глупавите.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 18:38
абе не ја врти водата кај шо никој не те праша...
 
кажи, во џамија ли ќе поучува? и кажи зошто сите вие муслиманите трошите 90% од времето за христијанството и Библијата? толку ли не најдовте ништо во исламот???
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 22:57
Originally posted by goor goor напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Миркооо Smile
Тебе ти одговорив на едно, поточно на повеќе прашања, а ти срц заглави на првото Cry
Затоа, според договорот, ти си симнат од водителксата фотеља и не си во позиција да глумиш водител на Мирко Шоу и да поставуваш прашања.
И шкртај си на твојата тема "фалсификатите", а овде остави му на Просветителот да си се просветлува.


taka e evangelos ...bravo....kazi mu sega za liljakot......TongueTongueTongueTongue
pa ti dade primer od biblijata.....
 
Neli i ti primetuvas deka ednostavno nema sto da kaze ?
Prasanjeto mu e kako spored Qur'anot mravki da zboruvaat ?! (ne znae za Silata Bozja) A koga im velam abe vo biblijata i magarinja zboruvaat,se zboruva i za letecki mecki.... i sonceto zboruva tamu.... ko na zid da mu zboris.
Tebe EvAngelos mozebi i nema da ti se odgovori zatoa sto NEMAS NI PRASANJE.
Od temata Falsifikati se razbra...  go vidovme vaseto znaenje.... posto tamu ni "prosvetli" zatoa sega tuka se prefrliv :) Pa ne mi e interesno samo da gi ponovuvam prasanjata. Mozebi tuka ke dobies inspiracija.
PS: Na ovie prasanja ne mi odgovori tamu,zosto gi preskoknuvas ? :)
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 00:37

Гледам многу ви недостигам кога не сум тука, па само за мене зборувате Embarrassed

Само ќе ве замолам на лични пораки да ме оговарате за да не ја расипуваме темата овде.
Мирко, не го лажи гоорче, моето ПРВО прашање до тебе (и за жал сеуште не одговорено) не беше дали мраквите зборуваат во к*ранот (тоа е логично и се очекува од едно романче како к*ранот),
туку моето прашање до тебе беше да ми најдеш стих во Библијата каде Исус ДОСЛОВНО вели "Јас Сум Човек" или "Јас Сум Пророк", бидејќи со истиот тој услов и ти ме услови мене (да ти најдам стих каде Исус вели Јас Сум Бог), па фер е да те прашам истото нели Smile
 
Само ќе те замолам, ама најискрено ќе те замолам, тоа прашање да ми го одговориш на твојата тема "фалсификати", бидејќи тука друга е темата и да не ја расипуваме ок?
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 02:23
evangelos jas kako sto znam Isus ne e bog...toj e proglasen za bog na prviot Vselenski sobir ....znaes nesto 7 crkvi se sobiraat i tn....sto znaci za bog e proglasen od lugeto....ili pak greska sum a????????

a za k*ranot veke rekov nemozam da komentiram zatoa sto ne sum go procital ......
end off days 15...14...13....
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 09:14
Originally posted by goor goor напиша:

a za k*ranot veke rekov nemozam da komentiram zatoa sto ne sum go procital ......
 
А зошто  ја коментираш Библијата? LOL
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 09:23
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Знаете ли што ви е проблемот (поли)теисти?
 
Имате книга, човечко здание, човечка интервенција, па на основ на неа сакате да убедувате луѓе од Европа во 21 век..... Во џунглите на Амазон и КонгоLOLLOL... може само таму ќе ви успее...LOLLOL  зборуваш за к*ран ?  таков впечаток добив. Ne, za memoarite vasi!Confused
 
А, атеистиве, и тие имаат еден куп свои книги, па вашиот АРГУМЕНТ паѓа во вода...ние бар имаме аргумент вие и вашиот пејгамбер што имате освен АРГУМЕНТИ за педофилија и тероризам. Gledam, eden kup fiktivni gluposti gi narekuvate argumentiDead
 
Треба навистина да поседувате нешто совршено, па и тие да ви завидат, за да можете да им докажете....ShockedShockedShockedShockedShockedShocked
 
А вака, со илјадници интервенции, намерни и ненамерни грешки, никој не ве сфаќа сериозно, сите ви се смеат - преставници на DARK AGE!!!WinkLOLLOLLOLLOLLOLLOL
 
Mali Simo, so si zapnal so pedofilija?Confused
Idi cicino u crkva, kaj popot na misa i u hor, pa kje ti go pipka pileto, a ti kje odreces deka e pedofilija oti ti e ubavo!!!!Dead
Taka ste naviknale vie, sve so popovite po manastirite i zad carskite dveri!!!Dead
Nasol koj da me obvinuva!!!LOL
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 10:00
види, девијации има сегде, тоа нема збор...
 
ама замисли нашиот Христос или БИЛО кој пророк Божји да беше педофил? (дури е богохулно и да се изговори...)...
 
А вие уште се чаталите со Мохамед, кој факт е, дека бил педофил..
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 11:08
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Originally posted by mali simo mali simo напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Знаете ли што ви е проблемот (поли)теисти?
 
Имате книга, човечко здание, човечка интервенција, па на основ на неа сакате да убедувате луѓе од Европа во 21 век..... Во џунглите на Амазон и КонгоLOLLOL... може само таму ќе ви успее...LOLLOL  зборуваш за к*ран ?  таков впечаток добив. Ne, za memoarite vasi!Confused
 
А, атеистиве, и тие имаат еден куп свои книги, па вашиот АРГУМЕНТ паѓа во вода...ние бар имаме аргумент вие и вашиот пејгамбер што имате освен АРГУМЕНТИ за педофилија и тероризам. Gledam, eden kup fiktivni gluposti gi narekuvate argumentiDead
 
Треба навистина да поседувате нешто совршено, па и тие да ви завидат, за да можете да им докажете....ShockedShockedShockedShockedShockedShocked
 
А вака, со илјадници интервенции, намерни и ненамерни грешки, никој не ве сфаќа сериозно, сите ви се смеат - преставници на DARK AGE!!!WinkLOLLOLLOLLOLLOLLOL
 
Mali Simo, so si zapnal so pedofilija?Confused
Idi cicino u crkva, kaj popot na misa i u hor, pa kje ti go pipka pileto, a ti kje odreces deka e pedofilija oti ti e ubavo!!!!Dead
Taka ste naviknale vie, sve so popovite po manastirite i zad carskite dveri!!!Dead
Nasol koj da me obvinuva!!!LOL
]

немој срце мое да се нервираш, јас само претпоставивам дека , ако вашиот педофилски пејгамбер имал 9 годишна жена кога тој имал 50-ина год. а вие слепо му верувате ----тогаш какви сте вие---помрачени мој ДАРКО...

ЈАС НЕ ТЕ ОБВИНУВАМ ДАРКО, само ја кажувам вистината реално. Други ве обвинуваат не јас.

Ај сеа кога се лутеиш да разговараме за друго може?????SmileSmileSmile

КАЖИ НИ НАМ ТИ НЕШТО ЗА ----МУТА---  БРАКОТ (позајмување на полови органи....

САМО БЕЗ НЕРВОЗИ ТЕ МОЛАМEmbarrassedEmbarrassedEmbarrassed
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 14:38
abe ova tema za pedofilija i islamoinkubator e na drugo mesto
ovde teisti branat biblija a ateisti nauka
ne mesaj LOLLOLLOLLOLLOL simo
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4243444546 63>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.