IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - САМОУБИСТВО (од верски аспект)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

САМОУБИСТВО (од верски аспект)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 21>
Автор
Порака
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2007 во 13:41
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Carnation Carnation напиша:

od druga strana gospod ti go dal zivotot ili ti go pozajmil(spored religija),poso ako ti go dal togas stvarno ne gledam zs bi ti kazvel so kako ponatamu,a ako ti go pozajmil e togas e malku podruga pesna,mada kolku so znam ako imas razum pazis na kogo pozajmuvas nesto


Бог му го дал животот на човекот... А не знам од кај извади дека Бог потоа го тера човекот да прави вака или онака... Зар ти немаш слободна волја да правиш што сакаш? Бог не пати од комплекс, нема да се потресе ама ич, ако Carnation сака животот да си го истроши по кладилници...

Ама за ТЕБЕ, за МЕНЕ, за сите НАС е подобро со Творецот, подобро по патот на совршеноста, подобро по патот на светоста и моралноста, подобро по патот на верата, љубовта и надежта, отколку обратно... За Бог, ниту плус, ниту минус...
ok,gresno se izraziv vo odnos na to da mu kazvit so ponataka,sakav vsusnost da kazam deka ako vekje nesto ti podaril deka ne mozit da ti sudit posle to so ke prajs ti so tvojot zivot.ke ti dam eden primer:za rodenden dobivas orginal fudbalska topka koja so e nameneta strogo za treva,ako igras na ciment,asfalt i slicno ke ja unistis.e sega tebe zelba ti e bas to,da igras na asfalt.dali toj so ti ja poklonil topkata trebit da ti sudit za to si ti igras so nejze na asfalt?
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2007 во 13:57
ме радува што МНОГУ добар пример даде...Tongue

како што топката за трева, на асфалт ќе се уништи брзо-брзо, така и човекот кој не го следи БОжјиот пат, патот на соврешнството, на мудроста, на моралноста, САМИОТ ќе си настрада. Не е работата дека Бог е тој кој ќе ја дупне топката, туку едноставно кога несоодветно се користи нешто (во овој случај животот) последиците секој си ги сноси...
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2007 во 14:13
Originally posted by аџија аџија напиша:

ме радува што МНОГУ добар пример даде...Tongue

како што топката за трева, на асфалт ќе се уништи брзо-брзо, така и човекот кој не го следи БОжјиот пат, патот на соврешнството, на мудроста, на моралноста, САМИОТ ќе си настрада. Не е работата дека Бог е тој кој ќе ја дупне топката, туку едноставно кога несоодветно се користи нешто (во овој случај животот) последиците секој си ги сноси...
ok adzi interesno go objasni,samo so za razlika od tebe jas ne vervam deka gospod mi go dal zivotot,taka da pak idame na nula.
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2007 во 14:14
da ke gi snosi i ke umre ama sto go asega toa bog za posle da go sudi....???
end off days 15...14...13....
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2007 во 15:50
Originally posted by Carnation Carnation напиша:

Originally posted by аџија аџија напиша:

ме радува што МНОГУ добар пример даде...Tongue

како што топката за трева, на асфалт ќе се уништи брзо-брзо, така и човекот кој не го следи БОжјиот пат, патот на соврешнството, на мудроста, на моралноста, САМИОТ ќе си настрада. Не е работата дека Бог е тој кој ќе ја дупне топката, туку едноставно кога несоодветно се користи нешто (во овој случај животот) последиците секој си ги сноси...
ok adzi interesno go objasni,samo so za razlika od tebe jas ne vervam deka gospod mi go dal zivotot,taka da pak idame na nula.
 
епа после тоа се чудиш, зошто реков дека атеизмот е прибежиште за неморалните... Нормално е, СОСЕМА нормално, ако животот не ти е создаден за никаква цел, дека тогаш важи законот на џунглата, законот на опстанокот, или малку упростено „гази го секој што стои на твојот пат до среќата“. А зошто да не го газиш? па ти си случаен судар на молекули, кои ете под силите на ветерот, морето и земјотресите се организирале во човек...
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2007 во 16:03
abe adzi nemoj sega da mi solis pamet deka za da si moralen morat da si vernik,ne e tocno.i sam znajs premnogu primeri na ateisti koi se moralni licnosti i uste barem 1000 pati po tolku teisti koi so nemet ni M od moral,taka da nemoj da gi mesas tie dve raboti,sepak se dosta razlicni.
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2007 во 22:57
теизмот како филозофија е иста празнотија како и атеизмот.

ВЕРАТА, онаа жива, онаа исконска која ја прожима секоја пора од нашето битие, која влева сила, надеж, љубов... тоа е тоа за кое јас зборувам... Значи во право си, теисти и атеисти, сите се исти...LOL Тоа за кое јас зборувам се ВЕРНИЦИ... луѓе посветени на вистината, пресведочени за својот грев, посветени на свое морално усовршување, и свесни дека таквото постоење не е возможно без папочната врска со нашиот Творец...
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 09:17
[/QUOTE]
ok,gresno se izraziv vo odnos na to da mu kazvit so ponataka,sakav vsusnost da kazam deka ako vekje nesto ti podaril deka ne mozit da ti sudit posle to so ke prajs ti so tvojot zivot.ke ti dam eden primer:za rodenden dobivas orginal fudbalska topka koja so e nameneta strogo za treva,ako igras na ciment,asfalt i slicno ke ja unistis.e sega tebe zelba ti e bas to,da igras na asfalt.dali toj so ti ja poklonil topkata trebit da ti sudit za to si ti igras so nejze na asfalt?
[/QUOTE]

Дали ќе и се суди на топката или на играчот? Дали играчот веќе сам не и пресудил? Дали и сам себе не си пресудил што непрописно си играл со топката? Дали... Епа, атеисти, дајте и вие некој одговор.
Без коментар
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 11:58
Originally posted by Реакт Реакт напиша:

[/QUO
ok,gresno se izraziv vo odnos na to da mu kazvit so ponataka,sakav vsusnost da kazam deka ako vekje nesto ti podaril deka ne mozit da ti sudit posle to so ke prajs ti so tvojot zivot.ke ti dam eden primer:za rodenden dobivas orginal fudbalska topka koja so e nameneta strogo za treva,ako igras na ciment,asfalt i slicno ke ja unistis.e sega tebe zelba ti e bas to,da igras na asfalt.dali toj so ti ja poklonil topkata trebit da ti sudit za to si ti igras so nejze na asfalt?
[/QUOTE]

Дали ќе и се суди на топката или на играчот? Дали играчот веќе сам не и пресудил? Дали и сам себе не си пресудил што непрописно си играл со топката? Дали... Епа, атеисти, дајте и вие некој одговор.
[/QUOTE]
Дали ќе и се суди на топката или на играчот?
Na nikoj.
Дали играчот веќе сам не и пресудил?
i presudil ama topkata sega e negova i moze da i pravi sto saka.
Дали и сам себе не си пресудил што непрописно си играл со топката?ne si presudil sam za nisto -si ja skinal topkata i tolku...sto e tuka tolku komplicirano......?
i nie davame odgovori ama kade se vasite
?????
end off days 15...14...13....
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 12:02
Епа што не ти е јасно? Ти велиш нема Бог и нема кој да суди. Верниците велат има Бог и негова е пресудата.
Без коментар
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 19:33
Originally posted by Реакт Реакт напиша:

[/QUO
ok,gresno se izraziv vo odnos na to da mu kazvit so ponataka,sakav vsusnost da kazam deka ako vekje nesto ti podaril deka ne mozit da ti sudit posle to so ke prajs ti so tvojot zivot.ke ti dam eden primer:za rodenden dobivas orginal fudbalska topka koja so e nameneta strogo za treva,ako igras na ciment,asfalt i slicno ke ja unistis.e sega tebe zelba ti e bas to,da igras na asfalt.dali toj so ti ja poklonil topkata trebit da ti sudit za to si ti igras so nejze na asfalt?
[/QUOTE]

Дали ќе и се суди на топката или на играчот? Дали играчот веќе сам не и пресудил? Дали и сам себе не си пресудил што непрописно си играл со топката? Дали... Епа, атеисти, дајте и вие некој одговор.
[/QUOTE]
ako vekje baras odgovor aj da pocnam vaka,da i se sudi na topkata ili na igracot,prvo i osnovno topkata e materija,taka da ne gledam kako bi i sudel,druga rabota da mu se sudit na igracot,a koj toa ke mu sudit,toj so mu ja poklonil topkata?poso podaruvacot na topkata vo slucajov bi pretstavuval gospod,e sega zs koga vekje nekoj mi ja poklonil topkata bi mi sudel za to so so nejze igram na asfalt,jas to stvarno ne mozam da go sfatam.muabetov e zaradi to so sum igral so topkata sprotivno od ocekuvanjata od toj so mi ja podaril,zato ko ke pojdam kaj nego na gosti ke me smestit vo nekoja druga poneuba soba,a vo ta poubata ke gi smestit tie so so poklonot koj so go primile od nego se ponasale primerno.malku vlegov vo film,a?LOL
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 20:31
абе како може, ти го даде примерот, сега да го буквализираш? топката е метафора, се разбира дека не и се суди на топката...LOLLOLLOL

поентата беше многу убава, дека секое несоодветно користење, носи последици... Рајот и пеколот не се соби, гостилници и другимити видови на сместувачки капацитети, како што ги прикажуваш, туку состојби на вечното постоење... Со Бога, со соврешенството, со животот, со мудроста, со радоста, љубовта, или БЕЗ Бога, што автоматски значи и БЕЗ овие работи шо ги спомнав...
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 21:48
Originally posted by чаир чаир напиша:

саноубиството е смртен грев кој останува без прошка заошто мртовците не можат да се покајат знажи се осудени на смрт и немаат правао на црковен погреб но има и исклучоци ова правило не важи за луѓето кој се со нервни проблеми со нарушено нервно здравје



Kade se smesteni tuka pusacite...kaj luge so slabi nervi????
i od kade ovaa definicija ili toa e Tvoe mislenje...??
end off days 15...14...13....
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 22:30
Lugje so slabi nervi....pa bolest neli e toaErmm
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.