IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 60>
Автор
Порака
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2007 во 19:49
Originally posted by аџија аџија напиша:

ЗАЧЕТОЦИТЕ НА КУЛТОТ НА МАРИЈА

Од средниот век наваму, источната црква полека на мала врата, во своето практикување го внесе и обожувањето, односно култот на Марија, мајката на Исус. Почетоците на оваа ерес се наоѓаат некаде по Ефешкиот Собор, во 5 век, но вистинската слика ја добива тек околу 7 век, значи речиси 800 години после Христовата служба, и животот на Марија.

Ересот започнува речиси наивно, со несмасната изјава на Отците во 431 година дека Марија е Бого-Родица, (Теотокос), односно дека преку нејзе е роден самиот Бог - Христос, а не само човек. Интересното е што дебатата на самиот Собор, воопшто не била околу природата на Марија, туку природата на Христос. Отците биле соочени со ересот на Несторие, кој тврдел дека таа го родила само Христос (Месијата) а не и Господ.

Така Отците ја приковале изјавата Теотокос (Богородица) со тоа бранејќи го правоверниот симбол дека Христос е Бог. Кирил Александриски јасно во својата одбрана вели дека тоа не имплицира ништо за природата на Марија, туку за природата на Христос.

Но, Констатиновото наследство, тука видело одлична прилика да терминот биде употребен за пропагандни цели во придобивање на паганските маси, кои биле навикнати во паганските религии да обожуваат божици и ереста започнува да се шири под патронатот на религиско-политичката симбиоза.

Во таа линија започнува еретичкото ширење на идејата, дека самата Марија му ја дала на Христос Божествената природа, и на еден начин таа станува поголема од него. Доказ за збрката се и Коранските стихови кои несмасно во 8 век сфатиле дека Марија е дури дел од Тројството.

МАРИЈА ВО СВЕТОТО ПИСМО

Марија игра маргинална улога во Светото Писмо. Во најраните списи (посланијата) таа воопшто не е ни спомната. Чудно, но зарем еден од најголемите христијански учители (Ап. Павле) заборавил на „важната улога на оваа жена? Мислам не!

Во евангелијата, Марија игра измешана улога, дури и честопати негативна.

Во најраното евангелие (Марко), нејзиното раѓање на Исус воопшто не е спомнато, како ни во Јован.

Во Матеј има епизодна улога, додека најспомнувана е во Ев. по Лука. Интересното е што нејзиното раѓање на Христос е и те како претставено во позитивно светло. Но нејзината улога потоа, како мајка на Христос е претставена во негативна улога.

Марија е укорена 3 пати од Христос:
    1. Кога не ја разбира неговата служба, додека Исус на 12 години поучува во Храмот (Лука 2:49)
    2. Кога Марија бараше од Христос да направи чудо, иако не беше се уште време (Јован 2:4)
    3. Кога Марија со другите деца дојде кај Исус, Исус рече дури прекорително дека не му е таа мајка, туку оние кои го слушаат Неговиот збор (Лука 8:21)


    Овде е вредно уште да се спомне дека никаде таа не е спомната во позитивно светло  како верна, достојна ученичка Христова, како некој кој достигнал посебна светост или слично. Напротив, овие 3 горни примери, се 3 од 6-те ситуации во кои се спомнува Марија. (другите 3 се кога го роди Исус, кога го однесе во Храмот како бебе, и последната кога беше крај крстот).

РАЗВОЈ НА ЕРЕСОТ

Ересот за Марија се развива полека низ вековите, и како некој рак се пробива во денешницата до тоа ниво, што молитвите кон Марија, речиси се побројни од молитвите кон Господ. Се разбира, поривите на човекот кон обожување на луѓе кои не се достојни да бидат обожувани на исто ниво со Господ, и тука излегуваат на виделина.

Иако е јасно на секој искрен истражувач дека ниту ранохристијанската заедница, ниту Христос, а ниту Отците имале намера од Марија да направат тоа што денес се прави со неа, источната и западната црква ја сокриваат вистината заради своите пред се финансиски интереси. Познато е дека Култот на Марија е еден од најдоходовните приноси на Римокатоличката црква, и откажување од него би значело сериозен удар врз финансиската структура. Слична, иако не толку значајна улога, Култот игра и во Православната црква. Тука, за жал, од доаѓањето на Исламот на овие простори, не постои вистинска духовна и академска активност на црквата, која би и овозможила барем ако ништо друго да размислува и твори за овие нешта. Така, речиси преќутно, Култот продолжува да се шири, а масите да се залажуваат дека во „неа“ ќе го пронајдат својот посредник до Бога, и покрај чистото Христово учење кое бара единствено побожност кон Господа...


ваквите паушални и зајадливи коментирања на изјави и делови од светото писмо се неопростливи. заради тоа има врска со скинхедсите.
ај сега да почнам јас да си го толкувам уставот како сакам, а?
си има за тоа уставен суд, барем тоа е јасно.
а ако има некој нов вселенски собор, на кој е нешто друго одлучено, а ние овде неуките да не знаеме, нека ни се објасни.

Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by аџија аџија напиша:

Јас не можам да го сварам никако воздигањето на Марија во некаква божица, ко-спасителка, итн. Ја сфаќам нејзината важна и благословена улога. Но таа благословена заради Христос, а не Христос заради неа! И не може таа да биде предмет на нашите молитви, нашите копнежи и нашата вера... Бидејќи сепак, Христос е Господ, а Марија е само жена...


da ,sum cul za vakvi protestanski stavovi
od drugi protestanti
za nekoja zavera na rimokatolicka crkva
koja se javuva kako antikrist tuka na zemjata

pa ne me cudi sto se zamarate so takvi temi za Marija
oti marija ne e predmet na polemikata nego
povod za borba protiv rimokatolickata crkva


а и ова е интересно, кој е поводот за проблемите со варењето на аџија?


Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2007 во 20:18
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

не е аџо, не е, со оглед на фактот што и тие ја толкуваат библијата буквално, т.е. буквалистички, како тебе.

Трета Книга Ездра
1.8 (прв пасус, 8-ми стих)

8. Острижи ја косата на твојата глава и фрли го сето зло врз нив, зашто тие, тој непокорен народ, законот Мој не го слушаа.


ти текнува сега?



не ми текнува ама ич. Упатството е дадено на конкретна личност, во конкретно време... И тоа од дефтероканонска книга, која малце да мучнеше, ќе знаеше дека ја нема во Библиите што ги читаат (ако воопшто ги читаат, а се сомневам) скинсите...

Култот на Марија не е оспорен само од аџија, туку историски бил вон христијанството, се до нејзино прилепување заради праганските корени на христијанизираното население... Вселенските собори се тема за себе, која не може ти паушално да ја прилепуваш овде како некој доказ, бидејќи очиглендо слабо ги познаваш одлуките на првите собори, кои ваљда не биле толку глупави да заборават да не просветлат за таква важна работа дека не на Христос, туку на Марија треба да и се молиме? LOLLOLLOL

И место да се бавиш со паушални обвинувања, понуди подобро објаснување... Имаме ние глава за размислување ваљда ни ја дал Господ... А не само да бидеме нечии слепи поданици... Умре средниот век, и тиранијата на самонаречената „црква“! Wink


Изменето од аџија - 05.Мај.2007 во 20:28
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 01:23
Clap ноу комент.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 21:56
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Dogi Dogi напиша:

не е аџо, не е, со оглед на фактот што и тие ја толкуваат библијата буквално, т.е. буквалистички, како тебе.

Трета Книга Ездра
1.8 (прв пасус, 8-ми стих)

8. Острижи ја косата на твојата глава и фрли го сето зло врз нив, зашто тие, тој непокорен народ, законот Мој не го слушаа.


ти текнува сега?



не ми текнува ама ич. Упатството е дадено на конкретна личност, во конкретно време... И тоа од дефтероканонска книга, која малце да мучнеше, ќе знаеше дека ја нема во Библиите што ги читаат (ако воопшто ги читаат, а се сомневам) скинсите...

Култот на Марија не е оспорен само од аџија, туку историски бил вон христијанството, се до нејзино прилепување заради праганските корени на христијанизираното население... Вселенските собори се тема за себе, која не може ти паушално да ја прилепуваш овде како некој доказ, бидејќи очиглендо слабо ги познаваш одлуките на првите собори, кои ваљда не биле толку глупави да заборават да не просветлат за таква важна работа дека не на Христос, туку на Марија треба да и се молиме? LOLLOLLOL

И место да се бавиш со паушални обвинувања, понуди подобро објаснување... Имаме ние глава за размислување ваљда ни ја дал Господ... А не само да бидеме нечии слепи поданици... Умре средниот век, и тиранијата на самонаречената „црква“! Wink


а што ако ова ти го речат сите оние кои ги упатуваат молитвите кон Богородица, наместо да го замараат Исус?
мислиш дека ти имаш доволно ингеренции, или стручност, да им го скратиш тоа право?
тоа не ми е јасно.
зошто некој не би го протолкувал ова ограничување како тиранија?
уште нешто да ти каже чичо, библијата била тајна книга долго време.
само и само заради тоа што погрешното толкување на тие свети книги довело до многу крвопролевања.
немој да ми кажеш дека не го знаеш фактот, дека и Хитлер бил преокупиран од библијата. но ете на жал на многумина, некаде околу 40 милиони, погрешно ја толкувал.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 22:01
Originally posted by Dogi Dogi напиша:


а што ако ова ти го речат сите оние кои ги упатуваат молитвите кон Богородица, наместо да го замараат Исус?



ако Христос бара да го „замараме“... тогаш порадо ќе го послушам него, отколку Доги.. прости.. Wink
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 22:20
тоа само он може да ти го прости, на крајот, но ти го знаеш тоа, нели?
добро, еве одиме со претпоставките дека тоа е погрешно, или како што ти, без одлука од некој званичен собор, го нарече ЕРЕС.
како ти би им го скратил тоа право на сите оние кои си го практицираат, може и по неколку пати дневно?
би вовел некои казнени мерки?
или би стрелал веднаш, без судење?
оти очигледно овде не сме битни јас и ти, како капки во 6-те милијарди луѓе, туку влијанието е битно да се оствари на народните маси, т.е. пошироко во тој океан од души.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
black-eyes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: -1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black-eyes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 22:25
kako praktikuvaat....Tongue
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2007 во 01:29
Христос ни нареди да го замараме во молитвите со зборовите:
"До сега ништо не баравте во Мое име, барајте и ќе добиете, за вашата радост да биде целосна." Јован 16:24
 
"И што и да побарате во Мое име (а не во име на Марија!), ќе направам, за да се прослави Таткото во Синот. И ако побарате нешто во Мое име(не Марија!), Јас (не Марија!) ќе го сторам." Јован 14:13,14
 
"..за што и да побарате во Мое име (не Марија!), да ви даде." Јован 15:16
 
"Вистина, вистина ви велам Што и да побарате од Таткото во Мое име (не Марија!), ќе ви даде." Јован 16:23
 
"Во тој ден ќе барате во Мое име (не Марија!), и не велам дека Јас ќе го молам Таткото за вас, бидејќи Самиот Тој ќе ве љуби.." Јован 16:26
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2007 во 01:55
јас колку што знам секоја молитва до Богородица завршува со зборовите "во името на отецот и синот и светиот дух, амин".
ТАКА?
значи овде не пишува од кого, туку во чие име бараме од некого нешто.
или јас не го разбирам македонскиот или некој нешто помешал овде?
толкувањето е многу неблагодарна работа, посебно кога некој не го разбира јазикот на кој текстот е напишан.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2007 во 02:00
Smile
Вистина, вистина ви велам Што и да побарате од Таткото (а не од Марија!!!) во Мое име, ќе ви даде." Јован 16:23
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2007 во 02:16
Поздрав Dogi, јас отидов на спиење, и следниот мој пост ќе биде за едно 3-4 недели бидејќи морам да идам на едно мало патување каде што нема интернет. Ако сакаш нешто лично да ми кажеш или да ме прашаш пиши ми лична порака..
поздрав до сите!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 11:03
овој EvAngelos да не замина на Света Гора, на консултации, а?
оти знам таму нема интернет, нели?
или има?
ај нека каже некој што бил таму, дали има интернет и како тие, монасите таму, ја слават Богородица!
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 11:08
Evangelos nema vrska so monasiteLOLLOLLOLLOLLOLLOLili imaConfusedLOL
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 12:27
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Smile
Вистина, вистина ви велам Што и да побарате од Таткото (а не од Марија!!!) во Мое име, ќе ви даде." Јован 16:23


Вистина, вистина ви велам Што и да побарате од Отецот во мое име ке
пишувајги цитетите правилно или како ти ги пишува така сменеси ја библијата
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.