IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 60>
Автор
Порака
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2007 во 10:08
Originally posted by чаир чаир напиша:


 
4. Во времето на Апостолите не постоеле икони освен неракотоврноит лик на Господ Исус Христос

Epa zosto sega gi imame?Ako vo vremeto na Hrista i neposredno po nego nemalo?
 

7. Крштевањето има наплатна такса сега за да може да се издржува свештенството (не држи споредбата)

 Da se izdrzuva da...no da se luksuzira?Nemaat nasite svestenici napraveno mnogu za siromasnite kako sto znam


 

 


 

 

 
 
 
13. свештениците не одат во нивно име туку во името на Бога кога некој ја бачува раката на свештеникот тој птеку неговата дејсница ја целива Христовата и прима благодат, а истотака поклоните ја симболизираат почита и верноста на патството кон пастирот

  na popot sto zivee nevenchano so vtorata zena(vo mojata naselba Aerodrom)zenamu sobira doma lugje da im gleda za pari na kafeConfusednemu da mu bacam raka....abe toj treba da se izbrka od crkvataAngry


Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2007 во 10:22
Originally posted by beleg beleg напиша:

Originally posted by чаир чаир напиша:


 
4. Во времето на Апостолите не постоеле икони освен неракотоврноит лик на Господ Исус Христос

Epa zosto sega gi imame?Ako vo vremeto na Hrista i neposredno po nego nemalo?
 

7. Крштевањето има наплатна такса сега за да може да се издржува свештенството (не држи споредбата)

 Da se izdrzuva da...no da se luksuzira?Nemaat nasite svestenici napraveno mnogu za siromasnite kako sto znam


13. свештениците не одат во нивно име туку во името на Бога кога некој ја бачува раката на свештеникот тој птеку неговата дејсница ја целива Христовата и прима благодат, а истотака поклоните ја симболизираат почита и верноста на патството кон пастирот

  na popot sto zivee nevenchano so vtorata zena(vo mojata naselba Aerodrom)zenamu sobira doma lugje da im gleda za pari na kafeConfusednemu da mu bacam raka....abe toj treba da se izbrka od crkvataAngry



1. Во првите три века црквата била гонета и имало многу луѓе кој се здобиле со маченички венец ние го почитуваме нивниот подвиг и дело затоа и им определила црквата датум во го дина та за да се слават, а ние на литургија и дома им се молиме да не застапуваат со своите молитви пред престолот на Севишниот
2. Во секое стадо има по некој црна овца викаат старите пани свештениците не се безгреши, а за луксузот такви се само скопските, односно оние од соборна од Света Петка од Свети Ахрангел Михаил
каде што цело скопје оди да се венча  а прошетај по селата едвај имаат по 20 свадби годишно, а да не разговараме за источна македонија каде едвај им се собираа по 15000 ден месечно од кои свештеникот сам си плаќа придеонеси
3.  прочитај за денешниот пазник и порчитај го денешното житие па ке ти стане јасно. Секаде присутноста е особина на Бога не на црквата значи ако некој ја срамти црквата а со тоа и народот има соодветни инститиции пријавиго па црквата има црковен суд за да ја докаже неговата вина па ао е вистина она што го велиш ќе му ја соблечат мантијата и ќе го расчинат

Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2007 во 10:42
Бидејќи стана некое помодарство да се пишува во боички, како Велигденски јајца, ајде и јас да се преклучам кон трендот...  LOLLOLLOL

Originally posted by чаир чаир напиша:

Originally posted by аџија аџија напиша:

Покажи ми дека Апостолите се молеле на Марија?
Покажи ми дека Христос рекол молете и се?
Покажи ми дека Христос рекол таа е возвишена?
Покажете ми каде Апостолите се молеле пред икони?
Покажете ми каде Апостолите крштевале бебиња?
Покажете ми каде Апостолите осветувале вода?
Покажете ми каде Апостолите наплатувале за крштевање?
Покажете ми каде е уредена Архиепископијата?
Покажете ми каде е заповедан Синод?
Покажете ми каде е речено следи ја црквата, а не Библијата?
Покажете ми каде е речено црквата да биде национална, а не мултинационална?
Покажете ми каде Апостолите ја укинаа Христовата забрана за политичко делување на Црквата?
Покажете ми каде Апостолите носеа мантии и крстови?
Покажете ми каде Апостолите прифаќаа да им се поклонуваат и да им целиваат раце?
Покажете ми....

Ако ми покажете, ќе ми докажете дека ги следите Апостолите, а не само со полна уста, а празни раце... ConfusedConfused

1. Ти е хипотетичко прашањето ајде ти нас покажини дека не и се молеле на Богородица
Добро знаеш дека ова се нарекува догма од молк, што е забрането од Св. Отци и од Св. Писмо кое самото за себе вели „ако некој одземе или додаде кон овие зборови, Бог ќе му одземе од вечниот живот“... Така да тој што тврди дека една догма е Апостолска, треба да ја потврди со Св. Писмо, а не обратно... Не додавајте кон Св. Писмо, големо проклетство го следи секој што тоа ќе го направи...
2. Мајката на Св. Јован Крстител и вели на Богородица "Блажена си ти меѓу жените и благословен е плодот на твојата утроба зошто си го родила спасителот на наштите души
Дали рекол молете и се? И дали Христос рекол молете и се? Повторно аргумент од молк...
3. Достојно е блажена да те нарекуваме Богородице присноблажена и пренепорочна мајко на Христа Бога, почесна од херувимите и неспоредливо пославна од серафимите нетлено си го родила бога Словото тебе која си Богородице те величаме
Убава песничка, ама нема врска со прашањето...
4. Во времето на Апостолите не постоеле икони освен неракотоврноит лик на Господ Исус Христос
1:0
5. Во евангелијата не се споменува конкретен пример каде што некој од апостолите крштеве деца (аргумент од молк!) но се наведеуваат примери каде што се вели се покрсти тој и целото негово семејство и Христос вака вели:

14. No Isus

re~e: <Ostavete gi decata i ne pre~ete im da doa|aat pri Mene, *za{to na takvi e carstvoto nebesno." (Мат 19,14)

Зошто не рекол за нивното крштевање НИШТО! туку векови и векови подоцна се сетил некој?

6. Апостолите крштевале со вода прочитеј го ова да не го ставам големо е Дидахи ученето на 12те апостоли потекнува он крајот на 1век http://www.geocities.com/Athens/Sparta/6701/didahi.html
Фала за убавиот линк, сум го читал Дидахето...
Јас не прашав за крштевањето во вода, туку за ОСВЕТУВАЊЕТО водичка, нормално за паричка...

7. Крштевањето има наплатна такса сега за да може да се издржува свештенството (не држи споредбата)

2:0

8. Во светата црква постојата два вида на црковни чинови. Чинови според Божјо и човелко уредување.

Според Божјо устројство се:

Ѓаконски, Свештенички и Епископски

а според црковното устројство за да се постави ерархија за може црквата подобро административо да функционира ссв воставовени следниве чинови:

Од ѓаконскиот се произведени протоѓакон, јероѓаон и архиќакон (последниве два се од монашките редови), од свештеничките се :ставрофор и прото ставрофот аод монашките се  еромонах и архимандрит, од епископсите се:митропилит, архиепископ, патриарх и егзарх во зависност на кој ранг е востоличена црквата, но сите овие чинови имаат иста црковна власт се што може да направи и епископот може и патриархот тие не се разликуват во боголлужбен карактер туку само во администратввен

Ти благодарам за ова убаво објаснување на структурата. Сепак, пропушти едно нешто, можеби несакајќи: каде е ова заповедано во СВ. Писмо? И зошто се крши правилото кое го наведуваш во следната точка:дека целата црква одлучува, т.е. е рамноправна?

9. Светиот Архиерејски Синот го има во сите православни цркви и е воздигнат по зборовите на Господ Исус Христос

Mieweto noze. Isus go poka`uva predavnikot. Novata zapoved za qubovta.

 

13. Mieweto noze. Isus go poka`uva predavnikot. Novata zapoved za qubovta. Isus go prore~uva Petrovoto

odre~uvawe.

 

 

1. A pred praznikot Pasha, znaej}i Isus deka Mu dojde ~asot Negov za da premine od ovoj svet

kon Otecot, i bidej}i gi zasaka Svoite vo svetot, do kraj gi zasaka.

2. I na ve~erata, *koga |avolot be{e

vdahnal vo srceto na Juda Simonov Iskariot za da Go predade,

*Luka 22,3;

3. Isus, znaej}i *deka Otecot s# Mu

predal vo racete i +deka od Boga izlegol i deka pri Boga odi,

*Jovan 3,35; +Jovan 16,28;

4. stana od ve~erata,

 ja soble~e svojata gorna obleka i koga zede krpa, se prepa{a;

5. potoa isturi voda vo sad za miewe i po~na da

gi mie nozete na u~enicite i da gi bri{e so krpata, so koja {to be{e prepa{an.

6. Dojde i pri Simona Petra, a

toj Mu re~e: <Gospodi, Ti li }e mi gi mie{ nozete?"

7. Isus odgovori i mu re~e: <Jas {to pravam sega, ti ne

znae{, no podocna }e razbere{."

8. Petar Mu re~e: <Nikoga{ Ti nema da mi gi izmie{ nozete moi!" Isus mu

odgovori: <Ako ne te izmijam, nema da ima{ del so Mene."

9. Simon Petar Mu re~e: <Gospodi, toga{ ne samo

nozete moi, tuku i racete i glavata."

10. Isus mu odgovori: <Na izmieniot treba samo nozete da mu se izmijat,

oti e celiot ~ist; i *vie ste ~isti, no ne site."

*Jovan 15,3;

11. *Bidej}i On znae{e koj }e Go predade, pa zatoa

i re~e: <Ne site ste ~isti."

*Jovan 6,64;

12. A koga im gi izmi nozete, ja oble~e oblekata i sedna pak na

trpezata, pa im re~e: <Znaete li, {to vi napraviv?

13. *Vie Me nare~uvate U~itel i Gospod; i pravo velite,

bidej}i Jas sum takov.

*Mat.23,8-10;

14. *Ako, pak, Jas, Gospod i U~itel, vi gi izmiv nozete, toga{ i vie ste

dol`ni eden na drug da gi miete nozete.

*Luka 22,27;

15. Zatoa vi *dadov primer da pravite i vie taka, kako

{to vi napraviv Jas.

*Fil.2,5;

16. *Vistina, vistina vi velam: nema sluga pogolem od svojot gospodar, nitu

pratenik pogolem od onoj {to go pratil.

*Mat.10,24;

17. Koga go znaete ova, bla`eni ste, ako go izvr{uvate.

 

18. Ne za site vi go ka`uvam ova, oti Jas gi znam onie {to gi izbrav. No neka se ispolni Pismoto: »*Koj jade leb

so Mene, ja podigna petata svoja protiv Mene!«

*Psal.40,10;

19. Otsega vi ka`uvam, u{te pred da se izvr{i, ta

koga }e se izvr{i, da poveruvate deka sum Jas.

20. Vistina, vistina vi velam: koj go primi onoj, {to go pra}am

Jas, Mene Me prima, a koj Me prima Mene, Go prima Onoj, Koj {to Me pratil."

21. *[tom go re~e ova, Isus +se

vozmuti vo du{ata, posvedo~i i re~e: <Vistina, vistina vi zboruvam deka eden od vas }e Me predade."

 

*Mat.26,21; *Marko 14,18; *Luka 22,21; +Jovan 12,27;

22. Toga{ u~enicite po~naa da se poglednuvaat eden so

drug, ne razbiraj}i za kogo zboruva.

23. A *eden od u~enicite, kogo go miluva{e Isus, be{e se navalil na

gradite Isusovi.

*Jovan 19,26; 20,2; 21,20;

24. Nemu mu dade znak Simon Petar da pra{a, koj li }e e, za kogo

{to govori.

25. Toj, pak, kako se navali na gradite Isusovi, Mu re~e: <Koj e Gospodi?"

26. Odgovori Isus:

<Onoj e, na kogo Jas }e mu natopam zalak i podadam." I koga natopi zalak, mu go podade na Juda Simonov Iskariot.

 

27. I toga{, po zalakot, satanata vleze vo nego. A Isus mu re~e: <[to }e pravi{, pravi pobrgu!"

28. A nikoj od

 onie, {to sedea na trpezata, ne razbraa, zo{to mu go re~e toa.

29. No, bidej}i *Juda go ~uva{e kov~e`eto,

nekoi pomislija deka Isus mu re~e: <Kupi {to ni treba za praznikot!" ili da razdade ne{to na siromasite.

 

*Jovan 12,6;

30. A toj, {tom go zede zalakot, vedna{ izleze; be{e no}.

31. Koga toj izleze, Isus re~e: <Sega se

proslavi Sinot ^ove~ki i Bog se proslavi vo Nego.

32. Ako Bog se proslavi vo Nego, i Bog }e Go proslavi vo

Sebe, i *vedna{ }e Go proslavi.

*Jovan 12,23;

33. ^eda, u{te malku sum so vas. ]e Me barate i, *kako {to im

rekov na Judejcite, deka kade {to odam Jas, vie ne mo`ete da dojdete, i vam vi velam sega.

*Jovan 8,21;

34.

*Nova zapoved vi davam, da se qubite eden so drug; kako Jas {to ve vozqubiv, taka i vie da se qubite eden so

drug.

*Jovan 15,12-17;

35. Po toa }e ve poznaat site deka ste Moi u~enici, ako imate qubov pome|u sebe."

36.

Simon Petar Mu re~e: <Gospodi, kade odi{?" Isus mu odgovori: <Kade {to Jas odam, ti ne mo`e{ sega da dojde{

po Mene, *no podocna }e vrvi{ po Mene."

*Jovan 21,18;

37. Petar Mu re~e: <Gospodi, zo{to ne mo`am da odam

po Tebe sega? *Du{ata svoja }e ja polo`am za Tebe."

*Mat.26,33; *Marko 14,29; *Luka 22,23;

38. Isus mu

odgovori: <Du{ata li }e ja polo`i{ za Mene? Vistina, vistina ti velam: nema petel da zapee, dodeka ti tripati ne se odre~e{ od Mene."

Ве молам да ми го потцртате во горните стихови зборчето Синод, бидејќи слабо читам од сабајле...

црквата е соборна и никој не може да решава сам за некое паашање кое се  однесува на целата цеква и се свикува синод на кој сите заедно решаваат за тоа прашање, за разлика од римокатолицита кај нив папата е primarius deus за кој се смета дека е безгрешен (што е апсурно нема човек роден од жена а да не греши)

За папите, е друг муабетот...
Овде муабетот е зошто се крши Христовата заповед за рамноправност и заедништво на црквата, со тоа што се поставува буквално како во световните организации ВЛАСТ и слуги??? Зошто одлучува Синодот, а не мирјанинот? Зошто обичниот верник, ЗАМИСЛЕТЕ, нема ниту УВИД во џебот на владиците? Па тоа го нема ни во световната власт....

10. па тоа е исто врз темелите на христовото учење односно врз новиот завет е изградена новозаветната црква
Што сакаш да кажеш овде? Дека навистина треба да се следи црквата, а не Библијата?
3:0
11. Црквата е мулти национална но е организирана на национално ниво зошто секоја нација има право да го прима словот на својот мајчин јазик за оваа прашање билии наклеветени Светите Браќа Кирил и Методиј кај папата пи втори бидејќи имало ерес од германски свештеници кои велеле дека евахгелието треба да се проповеда само на латиснки еврејски и на грчки но та ерес била осудена и светите браќа во моравија го шореле словото на разбирлив јазик за моравците
Мајчин јазик е едно, а национална црква е ДРУГО!!! И католиците проповедаат на мајчин јазик, ама се мултинационална црква. Зошто православните цркви се Руска, Српска, Грчка, итн? Во кој век се дадени овие националистички придавки знаеш?

И те молам посочи ми каде е укинато правилото на Св. Писмо дека во Христос веќе „нема ниту Грк ниту Евреин“ туку сите сме еднакви браќа во Христос, дел од ЕДНА црква, и каде апостолите заповедале наместо една, да се прави посебна Латинска, посебна Грчка, и посебна Еврејска црква???? КАДЕ???
12. Носењето на одежди за време на богослужение е утврдено уште во стариот завет па се пренело во новиот завет секое црковно одејание се има своја симболика но тоа да го одјаснувам е многу долго во некој друга прилика
Дали апостолите носеле облека како и останатото население, или се одвојувале со своја великодостојничка одежда, налик на римската паганска власт?
13. свештениците не одат во нивно име туку во името на Бога кога некој ја бачува раката на свештеникот тој птеку неговата дејсница ја целива Христовата и прима благодат, а истотака поклоните ја симболизираат почита и верноста на патството кон пастирот

Дали Апостолите примале целивки на рацете? Каде е тоа запишано те молам посочи ми? Или како што вели Ап. Павле, поздравете се еден со друг со бакнеж? Односно со рамноправен, братски/сестрински бакнеж, а не со понижувачки-надмен бакнеж??? ЕЕЕЕЈЈЈЈЈЈ не можам ни да си замислам, апостолите кои беа толку скромни и понизни, да дозволуваат некој да им ги бацува рацете...

И запомнете, овде прашањето беше дали СТЕ или НЕ СТЕ апостолска црква... Затоа јас барам потврда кај АПОСТОЛИТЕ за тоа што го правите, а не кај некој си чичко станко, или во каноните од 10 век...


Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2007 во 17:28
A da mi kaze nekoj sto e dogma od molk ili argument od molkConfused
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2007 во 17:29
ЕЕЕЕЈЈЈЈЈЈ не можам ни да си замислам, апостолите кои беа толку скромни и понизни, да дозволуваат некој да им ги бацува рацете...

 

 

 

ova najmnogu me pogodiEmbarrassed

Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2007 во 11:55
Догмите се неоспорливи и неиспитли вистини во кои слепо се верува
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2007 во 18:50
Браво Аџија! ClapClapClap
Многу ми се допаѓа твоето in-line реплицирање, кратко, но содржајно и доволно.

Originally posted by beleg beleg напиша:

A da mi kaze nekoj sto e dogma od molk ili argument od molkConfused

Догма или аргумент на молк значи да тврдиш нешто или поточно кажано, да измислуваш некое тврдење за кое не е спомнато ништо во Светото Писмо, ни еден аргумент, и потоа од тоа да формираш догма.

Еден добар пример за тоа се молитвите кон Марија.
Писмото молчи за тоа. Никаде нема да прочитаме никаква индикација дека некој, ни Исус, ни Апостолите, и се молеле на Марија. Тоа е аргумент или догма на молк.
А наспроти тоа...

  • Библиски факт е дека само Бог може да слуша молитви и да одговара на истите.

  • Библиски факт е дека сите, Исус и Апостолите, Пророците, и сите Божји луѓе спомнати во Библијата му се молеле единствено на Бог!

  • Библиски факт е дека Христос, во Својот модел на молитва, каде одговара на прашањето од учениците: "Како да се молиме?", Тој одговорил вака: Татко наш, Кој си на небесата..." И со тоа јасно ни ја дал "адресата" на молитвата и Единствениот кон Кого треба да ги упатуваме нашите молитви.
Е ова не е аргумент на молк, напротив, за ова Библијата гласно зборува и има што да каже.

Поздрав beleq!
EvAngelos



Изменето од EvAngelos - 13.Април.2007 во 18:52
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2007 во 18:54
Originally posted by belichka belichka напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

ClapClapClap
 
 
Добро сролано. Браво Аџија !
Со нетрпение чекам да видам каков обид ќе направат за да ги "покажат" наведенети работи. Smile
 
 
ClapClapClap
 
Svetite Otci odgovorile i ima odgovori ic ne se sekiraj....



Беличке,
Светите отци се обиделе да ги покажат, но не успеале да ги докажат нивните сопствени доктрини, барем не во светлината на Божјото Слово.
Се разбира не зборам за сите, туку само за оние кои вовеле доктрини спротивни на учењето на Христос и Апостолите.

Една интересна работа што ја забележав тука низ темиве во форумов е дека секоја тема на почетокот сите ja почнуваме со аргументи од Библијата.
Но како што навлегуваме подлабоко и подетално во темата, едни остануваат во Библијата и во библиските аргументи, а други бегаат кон светите отци и се повикуваат на нивните пишани ракописи.
Зошто е тоа така? Размислете добро.

Очигледно е дека вторите, со нивните толкувања, доктрини и аргументи, не можат да го издржат Мечот на Словото кој лесно ја одделува вистината од лагата, па затоа едните не наоѓаат веќе згодно место во Словото, па принудени се да бегаат кон друго, човечко, не-протоканонско слово.

Моето прашање е:
До каде и до кога ќе бегате од Божјото Слово?
Зарем не знаете дека еден ден сите ќе се појавиме пред Христовиот Суд, а не пред судот на некојси свет отец?
Христос ќе ве праша: Зошто не останавте во Моето учење?
Што ќе речете? Учењето на старите отци ни се виде поинтересно, по модерно, повеќе ни годеше? Ни ги скокоткаше ушите?

Ве предупредувам дека нема спасение во никој друг, ниту има друго име под небото дадено на луѓето, преку кое можат да се спасат. (Дела 4:12)
Постои само едно Име.
А тоа име не е Марија, не е Симеон, не е Августин, не е Кирил Александриски итн.
Тоа име е Исус Христос!

Апостол Павле им вели во своето писмо на Галатите:
"Ако дури и ние или ангел од небото ви проповеда друго евангелие, спротивно на она што ви го проповедавме (ИЗВОРНОТО!), нека биде проклет." Галатите 1:8

Бидете мудри и вратете му се на Словото!
Поздрав!
EvAngelos



Изменето од EvAngelos - 13.Април.2007 во 18:57
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2007 во 19:03
Originally posted by Чаир Чаир напиша:


Во времето на Апостолите не постоеле икони освен неракотворниот лик на Господ Исус Христос.

Чаир,
Зошто во времето на апостолите не постоеле икони?
Зарем немале можност да си направат икона?
Зарем не можеле да се направат икона од Свети Илија, кој бил старозаветен пророк, нели?
Но такво нешто нема да прочиташ во Светото Писмо, а сигурно ќе го прочиташ следново:
"Чеда, чувајте се од идоли!" 1 Јованово 5:21
или следново:
"не вршете беззаконија правејќи си ликови вајани,"  5 Мојсеева 4:16
или пак следново:
"Не прави за себе идол (на грчки: икона), ниту некаква слика од она што е горе на небото, што е долу на земјата и што е во водата под земјата" 2 Мојсеева 20:4
итн.

Originally posted by Чаир Чаир напиша:


5. Во евангелијата не се споменува конкретен пример каде што некој од апостолите крштеве деца но се наведеуваат примери каде што се вели се покрсти тој и целото негово семејство и Христос вака вели:
"Но Исус рече: Оставете ги децата и не пречете им да дојдат при Мене, зашто на такви е царството небесно." (Матеј 19:14)


Прво,
Тоа што се крстило целтото семејство со ништо не кажува дека се крстило и некое бебе. Напротив Апостолот прво им го проповедал Словото, а потоа ги крстил. Сигурно тој не му проповедал на некои бебенце завиткано во пелени, туку на возрасни луѓе способни да слушаат, разбираат и да донесат одлука дали ќе го прифатат Словото или не. Во случајот го прифатиле и затоа се крстиле.

Второ,
Смешно е што го наведувате тој стих Матеј 19:14 како доказ дека Христос повикува да се крштеваат бебиња, кога и Самиот Христос, откако децата му пристапиле, Тој не ги крстил!
Тоа можеби не се гледа од 14-от стих, но јасно се гледа од 15-от стих.
Еве ги и двата стиха заедно, па ти види и разбери.

"Но Исус рече: Оставете ги децата и не пречете им да дојдат при Мене, зашто на такви е царството небесно. И ги положи рацете на нив, и си отиде оттаму." (Матеј 19:14 и 15)

Значи не вели: "И ги крсти децатга, и си отиде оттаму.", туку вели "И ги положи рацете на нив, и си отиде оттаму."

Ако Христос ги покрсти тие деца, тогаш ќе можевте да се повикувате на тој стих, но ако Христос, самиот Христос, не ги покрстил децата, тогаш од каде вие се осмелувате да го посочувате тој стих за да си ја оправдате својата доктрина за "крштевање" на бебиња ?!?!

Жалосно, давеникот и за сламка се фаќа, но заедно со неа и потонува.
Поздрав!
EvAngelos

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 17:11
Еве неколку интересни белешки од Светото Писмо

  • Исус вели дека нема човек роден од жена кој се издигнал над Јован Крстителот. Матеј 11:11

  • Бидејки Марија била родена од жена и бидејќи Исус не може да лаже, јасно следи дека Марија не се издигнала над Јован.

  • Исус за Јован Крстителот вели: Ако сакате да прифатите, тој е Илија кој требаше да дојде. Матеј 11:14

Јаков вели дека Илија беше човек ист како и ние. Јаков 5:17


Дали има контрадикција тука? Никако!

Од сите овие стихови следи дека сите овие Јован, Марија, Илија, Јаков итн биле луѓе, човечки синови, по природа исти како и ние, и затоа не треба да ги обожаваме, туку да го следиме нивниот пример и да го обожаваме единствено Бог.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 17:16
Исус вели дека нема човек роден од жена кој се издигнал над Јован Крстителот. Матеј 11:11

Богородица е родена од жена но родила на неразбирлин начин го родила Синот Божји

Богородица е жена а зборовите христови се однесуваат на маж зошто во стариот завет жените се во подредена улога и намаат право на глас
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 17:32
Инаку и Сара го родила Исак на неразбирлив начин (во огромна старост, кога завршило вообичаеното кај жените) па сепак со тоа не се кренала на ниво на Бог.

"Вистина ви велам, меѓу родените од жена не се издигнал поголем од Јован Крстителот" Матеј 11:11

Меѓу родените од жена, родените од жена!
Сакаш да кажеш дека жените не се родени од жена, од што се родени тие? од маж? LOL
Многу е јасен стихот, не мора да го извртуваш,
Христовите зборови се однесуваат на родените од жена.


Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 17:51
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Сакаш да кажеш дека жените не се родени од жена, од што се родени тие? од маж? LOL


епа го гледаше Шварценегер во Џуниор??? Немој да мислиш Евангелос дека е невозможно...LOLLOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 20:36
Родените од жена да но Христос не е роден од жена туку од девајка (Partenos) од девица тој не е плод на општење на маш и жена коко Свети Јован Крстител

Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.