IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 60>
Автор
Порака
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2007 во 16:44

so molitvite na presveta Bogorodica Bog se smiluvuva na nas.....

Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2007 во 17:12
te molam kazi mi kade go pishi vo Biblijata toa?
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2007 во 20:21
ехехееееј... сега ако почнеме да ги вадиме сите цитати каде некој е наречен Благословен во Библијата, ќе биде малце подолгичка листа... LOLLOLLOL

Мене многу поинтересен ми е еден друг момент од Евангелието... Доаѓа една жена кај Исус и пазете го дијалогот. Жената му вели:

„Блажена е утробата, што Те носела и градите, од кои си се хранел!

А Он (Исус) и рече: Всушност блажени се оние што го слушаат Божјото слово и го извршуваат.“


Лука 11:27-28

Што праиме сега? Big%20smile Испаѓа Марија не е ништо по блажена/благословена од секој оној кој е христијанин? Дури и помалце, или не? TongueTongueTongueTongue
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2007 во 20:29
Neli vo 10-te boziji zapovedi e da gi sakash i pochituvash svoite roditeli...a Marija e sepak majka na Isus..znachi treba da ja pochituvame i sakame kako nasha majkaTongue


Изменето од beleg - 09.Април.2007 во 20:32
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2007 во 20:41
а што праиме со Христовиот коментар погоре? Wink

после ќе одиме на далеку и на широко....
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2007 во 20:43
adzo ne e samo toa blazenstvo, i ne se.......frlaj nogu....
blazeni se i bednite....i da ne redam i koi ne videle a poveruvale....okWink
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2007 во 20:47
да да бела... баш така! ама овој случај е баш интересен, бидејќи жената му вели на Христос „леле колку блазе си и на мајка ти, каква благословена жена...“ ама Христос не е воодушевен, не ја воздига... туку вели дека сите христијани, односно сите кои ја следат Божјата волја се благословени, дури и повеќе од „жената која го доеала...“ тоа е муабетот зар не? Wink
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2007 во 21:23
A neli bi trebalo sepak kako svoja roditelka da gleda poinaku na nea?Mislam vo soglasnost so bozjite zapovedi..sepak taa mu e majka,ne e samo hristijanin,vernik tuku nekoj sto go porasnal...znam deka treba da se saka Bog poveke od se i od roditelot i od rodenite braka i sestri...Mozebi tuka lezi obozavanjeto na Marija...
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2007 во 21:33
Јас не можам да го сварам никако воздигањето на Марија во некаква божица, ко-спасителка, итн. Ја сфаќам нејзината важна и благословена улога. Но таа благословена заради Христос, а не Христос заради неа! И не може таа да биде предмет на нашите молитви, нашите копнежи и нашата вера... Бидејќи сепак, Христос е Господ, а Марија е само жена...
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2007 во 22:06

 

Iz projekta Википедија

 

Praznovanje ikone "Dostojno jest" je hrišćanski praznik. praznuje se čudo koje se pominje u hrišćanskoj tradiciji. Naime za vreme patrijarha Nikole Hrisoverga (983-996) jedne noći monah je čitao kanon Bogorodici i pevao, Čestnjejšuju u ćeliji manastira Pantokratora zvanoj sada "Dostojno jest".

 

Starac njegov je otišao na Kareju. Najedanput se javio u crkvi čovek i počeo pevati: Dostojno jest. Ta pesma bila je dotle nepoznata u crkvi. Monah čuvši tu pesmu, bio je sav uzbuđen, kako zbog sadržaja, tako i zbog divnog pojanja. "Kod nas ovako pevaju," rekao je stranac monahu. Monah je hteo da ima tu pesmu napisanu i doneo je jednu ploču, na kojoj je stranac prstom ispisao pesmu kao po vosku. I najednom je nestao. Hrišćani veruju da je taj stranac bio arhangel Gavrilo. Ona ploča je preneta u Carigrad. Pesma dostojno jest se i dalje koristi u crkvi u tokuz službe.

Srpska pravoslavna crkva slavi ovaj praznik 11. juna po crkvenom, a 24. juna po gregorijanskom kalendaru.

gi znaes zborovite na ,,Dostojno est,,
 
 
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2007 во 22:11
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2007 во 22:11
Originally posted by аџија аџија напиша:

Јас не можам да го сварам никако воздигањето на Марија во некаква божица, ко-спасителка, итн. Ја сфаќам нејзината важна и благословена улога. Но таа благословена заради Христос, а не Христос заради неа! И не може таа да биде предмет на нашите молитви, нашите копнежи и нашата вера... Бидејќи сепак, Христос е Господ, а Марија е само жена...


da ,sum cul za vakvi protestanski stavovi
od drugi protestanti
za nekoja zavera na rimokatolicka crkva
koja se javuva kako antikrist tuka na zemjata

pa ne me cudi sto se zamarate so takvi temi za Marija
oti marija ne e predmet na polemikata nego
povod za borba protiv rimokatolickata crkva


Изменето од anakin - 09.Април.2007 во 22:12
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2007 во 23:07
Originally posted by аџија аџија напиша:

Јас не можам да го сварам никако воздигањето на Марија во некаква божица, ко-спасителка, итн. Ја сфаќам нејзината важна и благословена улога. Но таа благословена заради Христос, а не Христос заради неа! И не може таа да биде предмет на нашите молитви, нашите копнежи и нашата вера... Бидејќи сепак, Христос е Господ, а Марија е само жена...
 
 
Pa jas mislam deka pravoslavnite isto ja obozavaat i i se molat osobeno koga stanuva zbor za molitvi za decata...trgnuvaat sigurno od toa deka taa kako majka koja doziveala smrt na svoe dete podobro ke gi razbere
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2007 во 23:25
pa togas aj politicarite da mu se molat na Car David, posto on bil, neli dobar vernik, ama bil i politicar?

ili 100 drugi takvi primeri...


mislam vo osnovata na problemot e onaa Bozja zapoved> nemaj drugi bogovi osven mene.

Gospod bara unikatna, edinstvena, uloga da igra vo nasiot zivot... Kako moze, na eden roditel, da mu bide milo, deteto mesto kaj nego, da odi kaj prijatelot na roditelot, ako mu treba pomos? Ne e li malce, bolno toa za sekoj roditel, pa taka i za Gospod?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.