IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РЕФОРМАЦИЈАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РЕФОРМАЦИЈАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
Автор
Порака
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2007 во 12:42
CryCryCryabe vie mene mi se smeevte????Stram da vi e...veke nishto ne prashuvamOuch
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2007 во 14:31
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

vnimavaj sto zboris, makedonskata biblija???


ako nekoj ne vnimaval, t.e. nemal gram sovest da pazi kako preveduva Biblija, t.e. Bozji zbor, ondak jas pa ic nemam griza na sovest istiot/istite da gi narecam nepismeni! Embarrassed
 
citirano e mak.biblija a ne pismenosta vo nea...?Embarrassed


Изменето од belichka - 31.Март.2007 во 14:33
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2007 во 14:43
beleg

Originally posted by аџија аџија напиша:

Баш реков дека е во право! Се смеам оти некој неписмен ја преведувал Библијата, а никако за тоа што го праша белег...


please!Embarrassed


Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2007 во 15:47
Deka rekovte neshto za makedonskata Biblija.Biblijata je edna ako neje.Kako shto znam samo jahovite svedoci i mormons-latter day saints imaat nivna pechatena biblija.Drugite se isti.Neznam oti koga luge slushnat deka ja chitam Biblijata prvoto neshto shto izlegva od nivnata usta je koja biblija nashata?me praat glupava i me klavaat vo kategorija so jahovite,specialno prashuvaat shto mi teknalo da ja chitam Biblijata i da ne navleguvam mnogu oti od umo ke sum se krenela.Shto mislat oti tie se pametni shto chekaat popovite da im pomozat?ili da gi spasat?so toa igraat russian rulet.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2007 во 21:03
Originally posted by аџија аџија напиша:

beleg

Originally posted by аџија аџија напиша:

Баш реков дека е во право! Се смеам оти некој неписмен ја преведувал Библијата, а никако за тоа што го праша белег...


please!Embarrassed


 
 
 
i shto stana so starosvatot...???????
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2007 во 21:07
Originally posted by rome  specialno prashuvaat shto mi teknalo da ja chitam Biblijata i da ne navleguvam mnogu oti od umo ke sum se krenela.  .[/QUOTE rome  specialno prashuvaat shto mi teknalo da ja chitam Biblijata i da ne navleguvam mnogu oti od umo ke sum se krenela.  .[/QUOTE напиша:

 
 
 
Isto e i tuka...istoto go velat...nechitaj mnogu religiski knigi ke se skre
 
 
 
Isto e i tuka...istoto go velat...nechitaj mnogu religiski knigi ke se skrenish,vo sekta ke otidesh...toa e poradi golemoto vlijanie na sektite,a maloto na crkvata
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2007 во 01:41
Originally posted by beleg beleg напиша:

 
 
i shto stana so starosvatot...???????


па се обидов да објаснам, дека си во право, односно во македонскиот превод навистина пишува старосват, што е многу смешно, бидејќи којзнае кој неписмен го превел... И ти наведов преводи на 5-6 други наши сродни јазици да видиме што таму пишува...

но тоа повторно, не менува ништо, бидејќи и тој слуга (или како во мк. превод СТАРОСВАТ) немал религиозна функција, туку припремал гозба...
Кон врв
C.B. Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај C.B. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2007 во 15:31
SE MISLAM DALI DA PISUVAM NA OVAA TEMA........................LOLLOLLOLLOLLOLLOL
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2007 во 15:48
jas ne znam zoshto tolku se plashat narodot od Biblijata,mozno je oti ke se najdat vo mnogu grevovi i ke treba da se menat (reformiraat)a zebrata neje lesno dasi gi meni crtite.pa nikoj ne veli je lesno da bidesh vistinski Hristijanin,ama je lesno da bidesh od ovoj svet koj gavolot ima izlazeno mnogu luge od site ncii.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2007 во 12:23
eve sega ke prasam nesto za sveshtenicite i odnapred znam deka ke me napadnatLOLama otrpnav nekako od vcheraLOLWink

Velite nema sveshtenici...e sega odish vo crkva(za protestantite se odnesuva)koj tamu zboruva...neli ima chovek kachen na bina i propoveda?Shto e toj?Ne e sveshtenik?Aj da zememe deka e obichen vernik koj ubavo znae da zboruva i ja znae Biblijata...i sega toj ne stava mantil ili neshto slichno...ili moze li sekoj den drug da zboruva...kako odi toa????Bez smeenje...jas nikomu ne sum se nasmeala dosegaWink
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2007 во 12:32
Кој тоа таму зборува?

Се разбира дека Новиот Завет тврди дека на Црквата, на Христовото Тело, му се дадени сите неопходни дарови, да биде репрезент, алатка, на Христос во овој свет. И како што вели Светото Писмо, на едни членови во тоа тело им е даден дар да бидат учители, на други евангелизатори, на трети пророци, итн... Но тоа што на некои им е даден дар на учителство, (на тие што проповедаат) не значи дека тие се свештеници...

Во речиси истиот здив, апостолот Павле (Ефеш. 4) вели да не се замислуваат дека тие, туку ХРИСТОС е главата на семејството наречено Црква. Тие учителите, пасторите, црковните старешини и другите, се само органи во телото, еднакви едни на други...

Затоа тие немаат моќ да одлучуваат, како што имаат право свештениците.

Затоа немаат моќ да проштеваат гревови, и да одредуваат казни, како што имаат свештениците.

Затоа тие немаат застапничка моќ пред Господа, туку само упатувачка, за разлика од свештениците.

Тие не се водачи, туку учители. Христос е водачот на Црквата. Односно, целата црква е водена од Христос и одлучува и се управува според Неговата волја, а не според волјата на клирот...
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2007 во 12:36

otkade hristos - vodac na crkvata, kakva glupost LOL



Изменето од hektor - 06.Април.2007 во 12:37
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2007 во 12:37
Originally posted by hektor hektor напиша:

Hristos ne e vodacot na crkvata , kakva glupost , so zboruvas beeeeee


не јас... апостолот Павле... LOLLOLLOLLOL
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2007 во 12:38

kakva glupost od pavle LOL

во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.