Испечати | Затвори го прозорот

РЕФОРМАЦИЈАТА

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=5434
Датум на принтање: 25.Септември.2024 во 06:30
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: РЕФОРМАЦИЈАТА
Постирано од: аџија
Наслов: РЕФОРМАЦИЈАТА
Датум на внесување: 25.Октомври.2006 во 12:17
Поздрав до сите на овој форум. Јас сум член на црква (протестантска), и баш ме интересира вашето мислење за реформацијата.

Инаку за некој ден е Празникот на Реформацијата (31.10), што во многу земји се прославува не само како религиозна, туку и како цивилизациска придобивка. Реформацијата не само што ги обновила универзалните принципи на христијанството, онака како што било проповедано од Христос и Апостолите, туку претставувало и цивилизациско ослободување на масите од едноумието на црквите. Слободоумноста од секогаш била одлика на вистинските христијани, но во средните векови црквата завлегла во толкава спрега со државата што намерно го затупувала човекот со забранување на книги, наука, нетолеранција и отворени инквизициски прогонства (и на истокот и на западот).

Имам уште многу да пишувам, ама ај да не си тупам мозок, ако темава не ви е интересна.

Уште еднаш поздрав до сите.



Коментари:
Постирано од: аџија 1
Датум на внесување: 25.Октомври.2006 во 12:29
Originally posted by аџија аџија напиша:

Поздрав до сите на овој форум. Јас сум член на црква (протестантска), и баш ме интересира вашето мислење за реформацијата.

Инаку за некој ден е Празникот на Реформацијата (31.10), што во многу земји се прославува не само како религиозна, туку и како цивилизациска придобивка. Реформацијата не само што ги обновила универзалните принципи на христијанството, онака како што било проповедано од Христос и Апостолите, туку претставувало и цивилизациско ослободување на масите од едноумието на црквите. Слободоумноста од секогаш била одлика на вистинските христијани, но во средните векови црквата завлегла во толкава спрега со државата што намерно го затупувала човекот со забранување на книги, наука, нетолеранција и отворени инквизициски прогонства (и на истокот и на западот).

Имам уште многу да пишувам, ама ај да не си тупам мозок, ако темава не ви е интересна.

Уште еднаш поздрав до сите.


Постирано од: аџија 1
Датум на внесување: 25.Октомври.2006 во 12:33

I jas sum clen na crkvata protenstantska i mene me interesira istoto.Nemoj da mi go svatis ova kako licna zamerka,nemam nisto protiv tebe osobeno koga pripagame na ista crkva.samo nemoj vo druga prilika nemoj da se izrazuvas so ovie nekulturni frazi

Имам уште многу да пишувам, ама ај да не си тупам мозок, ако темава не ви е интересна.

po najposle nie protestantite sme kulturni i obrazovani luge


Постирано од: abu al zarkawi
Датум на внесување: 30.Октомври.2006 во 21:41
Кажи „Тој е Бог, едниот и едниствен. Алах, Вечниот, Апсолутниот и Самостоен господар. Тој нити раѓа, нити самиот е роден. И нема никој сличен Нему.“  (k*ran)


Постирано од: abu al zarkawi
Датум на внесување: 30.Октомври.2006 во 21:50
„(е) Создателот на небесата и Земјата: Тој ви направи парови меѓу вас, и парови помеѓу стоката: на овој начин Тој ве размножува: не постопи баш ништо како Него, и тој е Оној кој гледа и слуша (сѐ)“ (42:11).


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 31.Октомври.2006 во 22:18
   ZAKLUCOK:



BOG   MOZE DA RAGJA ----TOJ E SEMOKEN,        VO     SE      PA   I    DA SI      RODI     SIN      AKO  SAKA

HRISTIJANSKIOT BOG E SEMOKEN !!!



-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 09.Ноември.2006 во 10:20
Temata beshe za reformacija na katolichkata crkva ili...aman de ima li tuka moderator da izbrishe?
 
Prashanjeto e do protestantot..me interesiraat  osnovnite razliki megju protestantskata vera i pravoslavieto kako i dali vo protestanti spagjaat baptisti,luteranci ili toa e isto...


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 09.Ноември.2006 во 11:13
Originally posted by beleg beleg напиша:

Prashanjeto e do protestantot..me interesiraat  osnovnite razliki megju protestantskata vera i pravoslavieto kako i dali vo protestanti spagjaat baptisti,luteranci ili toa e isto...


Прво, да баптисти, лутерани, методисти, евангелисти и др., спаѓаат во протестанти (НЕ спаѓаат адвентисти, саботари и јеховини сведоци, кои често кај нас од незнаење луѓето ги поистоветуваат со протестантите). Протестантизмот (така наречен од католиците како погрден збор а не од самите нас) почнува на разни територии и места во речиси ист период, па е затоа разгранет во најразлични имиња. Лутер ги предводи во Германија, Калвин во Швајцарија и Франција, анабаптистите во Холандија и Бохемија (Чешка), реформираните во Словенија, Холандија, методисти во Англија, итн. Верувањата се многу слични, да не речам идентитични меѓу овие групи. Помеѓу сите протестантски (правци) воглавном постои тесна соработка.

Главните разлики. Протестантизмот е побуна против тоа што ние веруваме се човечките додатоци, традиции и обичаи кои не се во согласност со Светото Писмо а црквата ( и западната и источната) ги прифатиле со текот на годините. Главната разлика е дека протестантизмот се стреми кон изворното христијанство, како што е проповедано од Христос и Апостолите. Сите други човечки собири (концили, синоди, светци, итн.) можат да бидат поучни, но не можат да бидат темел на верата. Темел останува Библијата и тие мора постојано да се проверуваат дали се во согласност со библиските учења.

Значи тоа е разликата во сржта на учењето. Од таа срж произлегуваат различни разлики во праксата (на пример, не се практикува бебешко крштевање, икони, свеќи, свештенички одори, папство, хиерархија вон епархијата, итн., бидејќи се додатоци кон верата многу векови после Христа). Наш стремеж е секогаш да го проучуваме изворно Божјиот збор и да се поучуваме од него.

Тоа исто така значи дека има и многу сличности, т.е. идентичности. На пример, вербата во Св. Тројство, вербата во Спасителот Исус Христос и Неговото откупување, вербата во задгробниот живот, во моралното (свето) живеење, во љубовта кон ближните (и непријателите), во молитвата, итн.

Ете тоа е во основа. Прашај нешто ако треба да дообјаснам.


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 09.Ноември.2006 во 11:41
zoshto ne krshtevanje na bebe?

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 09.Ноември.2006 во 14:09
Затоа што Христос и апостолите не крштевале бебиња, туку само верници. Во Светото Писмо (Библијата) пишува „кој поверува и се крсти ќе биде спасен“. Значи си постои ред на работите. Не може да се крсти човек (дете) што не верува. Треба прво да поверува, па да се крсти. Праксата на крштевање бебиња започнува некаде тек во 4-ти век по Христа.

Дури и православната црква, признава дека бебешкото крштевање е вонбиблиска и доцен додаток. Зошто секоја година кога се крштеваат возрасни на Треска, се зборува дека тоа е така изворно, така било прво правено итн. Значи разликата е во тоа што ние не ги признаваме (според нас) човечките примеси во верата.


-------------


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 09.Ноември.2006 во 14:11
ima logika

-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 09.Ноември.2006 во 16:06
A razmisluvanjeto na protestantite okolu obrezuvanjeto na maskite bebinja,znaeme za Isus...
 
P.S.za bebinjata me podzamisli


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Ноември.2006 во 16:20
аџија,

I tuka moram da ti ja dadam mojata podrska. Na ovaa tema imavme shansa da diskutirame i porano na forumov i moite zborovi, koi potpolno go reflektiraat tvojot odgovor, voglavno ne dojdoa do ush*te na chlenovite. Najmnogu imase otpor od muslimanite koi vakvoto prinesuvanje na decata vo nekoja vera ne go gledaat kako "prinudno", tuku kako "roditelska i verska dolzhnost i dobrina". Hristijanite mislam deka bea fateni vo neprijatna situacija da odbiraat megju zdraviot razum i religiskata tradicija. Dobar del od niv ne naogjaat hrabrost i komfort da gi poglednat faktite i vistinata vo ochi.

Me interesira kakvi ke se reakciite ovoj pat.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 09.Ноември.2006 во 17:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

аџија,

I tuka moram da ti ja dadam mojata podrska. Na ovaa tema imavme shansa da diskutirame i porano na forumov i moite zborovi, koi potpolno go reflektiraat tvojot odgovor, voglavno ne dojdoa do ush*te na chlenovite. Najmnogu imase otpor od muslimanite koi vakvoto prinesuvanje na decata vo nekoja vera ne go gledaat kako "prinudno", tuku kako "roditelska i verska dolzhnost i dobrina". Hristijanite mislam deka bea fateni vo neprijatna situacija da odbiraat megju zdraviot razum i religiskata tradicija. Dobar del od niv ne naogjaat hrabrost i komfort da gi poglednat faktite i vistinata vo ochi.

Me interesira kakvi ke se reakciite ovoj pat.


Децата нормално е секој верник дека посакува да ја имаат нивната вера. Но, и ова е едно големо НО, верата е исклучително ЛИЧНА работа. Не може ниту на партнерот, ниту на децата, ниту на НИКОГО да му се натури со сила. Затоа е бесмислено да се одвиваат религиозни обреди врз личности кои таа вера немаат развиена свест да ја прифатат или одбијат. Затоа крштевањето на бебиња, и обрезанието, е натурање, според мене.

Второ, и ова е многу важно. Во една прилика, Исус кажа „немојте да ми кажувате „ние сме потомци Авраамови“, бидејќи Господ може и од овие камења да направи потомци Авраамови.“ Секој треба лично да има вера како Авраам. Не е доволно што сте негови потомци.

Значи, во иста мерка ова може да се пренесе и на нас. „Не ми кажувајте вие сте македонци, свет народ, избран народ, народ со традиција, нашите предци ова, нашите претци она...“ Бог може и од камењата да издигне избрани народи. Ти во што веруваш? Ти дали веруваш како твоите побожни претци кои го оставиле паганизмот и го прифатиле Христа?

Ти, а не народот!

Една поговорка вели: Бог нема внуци, Бог има само деца!

Значи не може да се биде преку едно колено Божјо дете. Секој мора лично да стане Божјо дете, преку вера, покајание, крштевање, итн...



Originally posted by beleg beleg напиша:

A razmisluvanjeto na protestantite okolu obrezuvanjeto na maskite bebinja,znaeme za Isus...
 
P.S.za bebinjata me podzamisli


Белег, по обрезанието, ставот на протестантските цркви не се разликува од православната и католичката.

Христос и апостлите биле обрезани, бидејќи се родиле како Евреи. Но Христос и Апостолите, никого ниту го обрезаа, ниту наредија да се обрезе. Напротив, обрезанието беше сенка на вистинската вера која стапи на сила со Христа. Библијата е преполна со вакви учења. Еве ти само дел од нив:

„Зашто во Христа Исуса ниту обрезанието има сила, ниту необрезанието, туку верата, која што делува преку љубовта“ - Гал 5:6

„Зашто вистинското обрезание сме ние, кои со Духот Му служиме на Бога и се фалиме со Христа, и не се надеваме на телото.“ Фил. 3:3

„Во Него (Христа) сте обрезани со неракотворно обрезание, откако го соблековте гревовното тело на грешност, преку Христовото обрезание“ - Кол. 2:11

И последно, но најсилно:

„И така, ако необрезаниот ги пази наредбите на Законот, тоа тогаш необрезанието нема ли да му се земе како обрезание? И необрезаниот по тело, извршувајќи го Законот, нема ли да те осуди тебе, кој при Светото Писмо и обрезание си престапник на законот?
Оти не е оној Јудејец кој е таков по надворешност, ниту по обрезанието, кое е надворешно, врз телото, туку оној кој е внатрешно таков, и она обрезание, што е во срцето, по дух, а не по буква: него ќе го пофалуваат не луѓето, туку Бог.“ Рим 2:26+


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 09.Ноември.2006 во 17:42
znachi obrezuvanjeto ne e povrzano so religijata,mozesh znachi da se obrezesh ako sakash

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 09.Ноември.2006 во 17:44
Originally posted by beleg beleg напиша:

znachi obrezuvanjeto ne e povrzano so religijata,mozesh znachi da se obrezesh ako sakash


Во Јудаизмот и во Исламот тоа е поврзано со верата. Но во христијанството не! Знам дека некои христијани тоа го прават од медицински причини, но од религиозни не...


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 09.Ноември.2006 во 17:46
So ova sega ke im maftam pred nos na onie shto gi meshaat rabotiteTongue

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 10:26
Me interesira kako gi slavat praznicite protestantite...slavite li  Bozik,Veligden,mislam mora da gi slavite ama kako...i ushte neshto......dali nosite lanche so krst ili ne
 
P.S.moze ti zvuchat naivni prashanjava ama navistina me interesira,a i ne poznavam drug protestant


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 11.Ноември.2006 во 10:44
Наивни? Не... ноу проблемос...

Прв и единствен празник кој го славеле Христовите следбеници бил Велигден, како најважен ден во човековата историја кога Христос воскресна и со тоа ја докажа својата порака, го порази злото, го искупи гревот и ја порази смртта.

Затоа Велигден е и останува најголем и неприкосновен празник на христијаните.

Божик е исто така важен ден, бидејќи на тој ден се случи отелотворувањето, вплотувањето на Бога. Со тоа Бог испрати силна порака дека го љуби човекот, но и дека материјалниот свет не е сам по себе зло (бидејќи и Бог во него се всели), туку може со Божја помош да биде искупен и обновен според неговата замисла.

Бидејќи, нормално, во Библијата не постои празнување на светци итн., ние немаме празници поврзани со некои светци. Деновите во кои се родиле, умреле итн., важни христијани, ги сметаме за важни историски настани, но според нас погрешно е да се израмнуваат со овие два најважни Христијански дена.

Како ги славиме Божик и Велигден? Па ништо необично. Се оди во црква, се има посебна богослужба за тој ден. Денот повеќе се посветува на молитва, на читање (и во домот) на Светото Писмо, на дружење со семејството...

А за крстот околу врат... Јас лично не носам (носам на раката), но има луѓе кои носат, има кои не носат. Тие што го носат, не го носат како амајлија, како нешто што треба да те штити, бидејќи ние не веруваме во суеверија. Јас на пример го носам на рака како потсетник, бидејќи секој ден го гледам, да внимавам што правам со моите раце... т.е. какви се моите дела, дали му се угодни на Бога или не... Ништо повеќе од тоа. Некои го носат и како надворешен симбол (сведоштво) на нивната вера, но не како нешто што треба да те штити од зло, бидејќи самата амајлија нема таква моќ. Тоа може само Бог да го направи...

Уфф.. ме умори Wink


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 23:18

Dali ima post vo protestantskata vera?



-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 23:22
Ако го има во Библијата, го има и кај нас Tongue.

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 23:36
Vie poinaku ja tolkuvate...sigurno gi nemate postite na svetcite(Bogorodichini,petrovi...)ama za Bozik i velikden neznam,kaj katolicite znam deka tie za vreme na post konzumiraat mlechni proizvodi,a kaj nas i toa ne

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 23:40
Originally posted by beleg beleg напиша:

Vie poinaku ja tolkuvate...sigurno gi nemate postite na svetcite(Bogorodichini,petrovi...)ama za Bozik i velikden neznam,kaj katolicite znam deka tie za vreme na post konzumiraat mlechni proizvodi,a kaj nas i toa ne


Е како тоа мислиш „поинаку ја толкувате?“ Ајде еве објасни ми какви пости има во Библијата и ќе видиш дека сите ги почитуваме...


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 12.Ноември.2006 во 23:49
Poizvorno,pochisto..na toa mislev..nemislev neshto loshoEmbarrassed

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 13.Ноември.2006 во 00:00
Не бе, во ред е...

Мислам ти самата кажа сигурно ги немате богородични пости итн., а јас веднаш ти реков дека тоа што го има во Библијата, и во форма што го има, го практикуваме... Значи не постои разлика толку во толкувањето на самата Библија, колку во нејзината конечноста или не... Бидејќи ние веруваме дека Божјиот збор е тој, и тој треба да се почитува над се, така и постапуваме... А таму ги нема богородичните постите за светци итн, бидејќи се многу подоцнежни додатоци на православната црква.

Значи ако убаво објаснив, ова е: тоа што го има во Библијата го практикувате и вие и ние. Тоа што го нема, не го практикуваме, без разлика дали православната или католичката црква го практикува. Се разбравме? Smile


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 13.Ноември.2006 во 00:14
LOLLOLLOLDa ti kazam ke me naterash da ja preprochituvam ama sega od zbor do zbor....mene mi se dopaga tvoeto razmisluvanje i tolkuvanje zatoa te preprashuvamBig%20smilepoinaku gledash na rabotite....otkolku shto jas gledam..isto,a tolku razlichno Ermm

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 13.Ноември.2006 во 00:19
Читај, баш убаво... Секогаш треба да препрочитуваме за да се корегираме така ли е?

Инаку во Библијата имаш неколку ситуации каде луѓето постеле, или се советува пост. Во Библиска смисла постот е пред се духовна дисциплина - нејадењето е само последица на одлучувачкиот неприкосновен фокус врз Бога при кој на некој начин, човекот заборава и на храната... Мислам ова го кажувам фигуративно, но фокусот е Бог, преиспитувањето на човекот, исповедањето, молитвата... Затоа и храната се остава... Ако се пости само со нејадење, а се останато се прави исто, тогаш тоа не е пост, туку диета...

Пис енд лав белег...


-------------


Постирано од: harbur
Датум на внесување: 13.Ноември.2006 во 01:28
adzija me mrzi da gi citam site strani aj ako sakas na kratko da mi objasnis za protestanizmot ,po konkretno vo sto se razlikuvate od katolicite i pravoslavnite

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 13.Ноември.2006 во 01:36
ја признаваме само верата како што е проповедана од Христос и апостолите. Значи само Библијата, без сите црковни додатоци по неа. Е сега заради ова има разлики во праксата, во службите. затоа немаме икони, светци, и др. помали разлики...

-------------


Постирано од: harbur
Датум на внесување: 13.Ноември.2006 во 01:41
mislam deka potestanizmot ima po realno ucenje od drugite ,a bas me cudi toa deka i ti go napagas islamot taka od prva raka bez malce da istrazuvas, eve jas ti obekavam ke citam malce pojke za protestanizmot i ke davam moe viduvanje ovde .

-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 13.Ноември.2006 во 01:43
Ne  se maci brate.Citaj malce istorija od site hristijanski sekti najgolem dusman na Islamot e protestantizmot.Pravoslavnite i mnogu drugi samo se cukaat  vo gradi odma znaes deka ti se neprijateli.Ovie se najlosi od site.Koga gi misles za  svoj grb tie ti zaboduvaat noz vo grb

-------------


Постирано од: harbur
Датум на внесување: 13.Ноември.2006 во 01:46
ke citam brate ,da vidam so kogo imam rabota Wink, mislam deka ovie (ako ne se lazam) ne veruvaat vo sveto trojstvo ke vidime .

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 13.Ноември.2006 во 01:47
напротив. сум читал и коран и МНОГУ за исламот. затоа и го разобличувам...

кефала, знам што те боли... тоа што се повеќе вашите верници бегаат кај нас... И во Багдад имаме црква знаеш? секаде. нема место каде што не нема...

-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 13.Ноември.2006 во 01:50
Nema da ti pisuvam kolku preminale vo Islam taka nema da  privlecam nikogo.Ti samo zalazuvaj se so gluposti.Znaeme site koja vera e vo najbrz podem.Abe ti prates vesti?Tongue

-------------


Постирано од: harbur
Датум на внесување: 13.Ноември.2006 во 01:51
e sea pretera adzija ,nasite vernici begaat kaj vas ,begaat nevernicite a ne vernicite ,a toa deka imate crkva vo Bagdad moze  da imate bas ubavo ,ako gi nabrojam jas ovde kaj imame nie dzamii nema da stigne ni 80 stranici aj bidi mi dobarWink

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 13.Ноември.2006 во 01:52
боли боли знаааам...

-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 13.Ноември.2006 во 01:54
Imame nie koj da ja rusi crkvata  vo Bagdad ne se sekiraj.Vie nema koj da gi rusi nasite tuka Big%20smile.
Aj sega piskaj TERORISTIII!!!!!SAMO NASILSTVO ZNAETEEEE!Big%20smile


-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 13.Ноември.2006 во 03:00
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Imame nie koj da ja rusi crkvata  vo Bagdad ne se sekiraj.Vie nema koj da gi rusi nasite tuka Big%20smile.
Aj sega piskaj TERORISTIII!!!!!SAMO NASILSTVO ZNAETEEEE!Big%20smile
Bog e vo srceto, teloto e crkva Hristova i tesko deka nekoj moze da ja srusi...
A so preminuvaweto od islam vo pravoslavie kaj nas ima nekolku desetina muslimani si ja prifatija nasata pravoslavna vera, a vo sosedniot grad ima poveke od iljada pravoslavni romi, turci, albanci...
A znam i za albanka koja e pokrstena i primi pravoslavie no neznaat nejzinite..


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 26.Ноември.2006 во 23:06
vERUVAAT LI PROTESTANTITE VO SVETIOT DUH I KAKO SE KRSTAT?

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Ноември.2006 во 23:36
Нормално дека веруваат во Светиот Дух. Кој не верува во Св. Дух, е еретик, бидејќи христијанството верува во Бог Отец, Син и Св. Дух, и тоа е основното верување.

Се крстат во вода.


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 26.Ноември.2006 во 23:40
MISLEV SO PRSTITE,DALI SE STISNATI VO SVETO TROJSTVO..NELI IMA RAZLIKA MEGU PRAVOSLAVNITE I KATOLICITE...A DA TI KAZAM ME NASMEA SO OVA..SO VODALOLA KOGA SME KAJ KRSTENJETO VIE SE KRSTITE POVOZRASNI,NE BEBINJA..OD KOJA VOZRAST E TOA POVOZRASNITongue

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Ноември.2006 во 23:45
знам на што мислеше, ама ај да се правам луд... Wink

Крстење нема кај нас. Ама има крштевање на возрасни. Доволно возрасни да можат да одлучат за тоа сами... вообичаено пост-пубертетски, иако нема некоја стриктна граница...


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 26.Ноември.2006 во 23:46
a ZOSTO NE SE PREKRSTUVATE...ConfusedI VERUVAM NE GO BAKNUVATE KRSTOT KOGA SE MOLITE VO SEBE...ZA SVOJA DUSA INTIMNO

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Ноември.2006 во 23:56
Нема тука зошто не го правиме... Не е забрането некој да се прекрсти, ниту пак да го бакне крстот. Ама не е ни заповедано... Значи ако тоа ти помага на духовноста, во ред, направи го. Но ако е само некој празен надворешен ритуал, или (за жал!) често пати суеверие (на пр.: дека крстењето ќе те чува итн.), тогаш е не само празно суеверие, туку е и погрешно и грешно...

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 28.Ноември.2006 во 18:08
Dali e dozvoleno kako pretstavnik od druga vera da vlezam vo protestantska crkva,da razgledam ili da slusam propoved i kade e vo Skopje protestantskata crkva?

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Ноември.2006 во 01:00
.

-------------


Постирано од: sard
Датум на внесување: 29.Ноември.2006 во 01:50
Originally posted by аџија аџија напиша:


Originally posted by beleg beleg напиша:

Dali e dozvoleno kako pretstavnik od druga vera da vlezam vo protestantska crkva,da razgledam ili da slusam propoved i kade e vo Skopje protestantskata crkva?
Дозволено од кого? Од твоите духовници? Слушајќи го Сард, претпоставувам не, иако гледам дека тој има некакво искуство со протестантската вера...Секако дека можеш слободно да влезеш во секоја протестантска црква без никаков проблем. Во Скопје има 15-тина протестантски цркви, за жал во Аеродром (колку што сфатив од таму си!), се уште нема, но најверојатно во 2007 ќе биде отворена и првата црква таму. Најблиску има во Н. Лисиче...Можам да ти посочам за црквата каде јас посетувам Богослужби, во центарот на Скопје, во близина на старото кино Карпош (кај Апче, спроти Универзална), или ако си женско (а женско си [IMG]smileys/smiley2.gif" align="absmiddle" alt="Wink" />) близу до фризерскиот салон Вог. Ова е една од ретките (можеби и единствена) црква што одржува Богослужби во вечерен термин (18ч.) секоја Недела. Во просек има по околу 80-тина луѓе кои слободно влегуваат, седнуваат на клупите и столиците, пеат (или слушаат) христијански песни, а потоа следува проповед од 40тина минути.Чисто информативно да знаеш ако ти дозволи Сард, да знаеш што те очекува [IMG]smileys/smiley2.gif" align="absmiddle" alt="Wink" />.

Не постои никаква пречка било кој да учи и да собира знаење во другите христијански па и нехристијански верувања освен ако истовремено не го практикува истото во Православната Црква. Значи штетно би било за верникот ако оди во протестантска Црква, муслиманска џамија, синагога и тн, а истовремено не посетува Православна Црква. Може и да чита било чија литература, но истовремено да чита и Православна. Тогаш нема опасност за тој верник бидејќи самиот ќе направи разлика и споредба. Православната вера го има во себе најсилниот серум и е како змијата на Мојсеј која ги проголтала змиите на египетские свештеници.
Би можел аџија и ти почесто да одиш (и читаш) на православна служба.

-------------
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Ноември.2006 во 02:27
Сум читал многу од црквените оци (Августин, Палама, Златоуст, Иринеј, Атаназије Велики, Јован Дамаски, Кападоциските оци, Тертулијан, па дури и Ориген) и се уште со радост ги читам. Не дека сум прочитал се, бидејќи има уште многу што вреди да се прочита...

На православна богослужба одам ретко, да не речам „не одам“. Би одел почесто да имам што да научам. Таквите ситуации (според моја проценка) се ретки, олицетворени во ликови како Ивица Тодоровски. Други кои вредат да се слушаат во македонски рамки, не познавам... Можеби ги има, не велам, ама не сум запознал. Имам и еден добар пријател кој моментално студира постдипломски теолошки студии на Богословијата во Софија, откако заврши овде, со кој повремено водиме убави дискусии.

Немам никаква фобија да влезам или прочитам книга од секоја вера. Баш како што спомна Сард, Христовата светлина ги расветлува и разобличува вредностите на сите други во споредба со Неговиот Збор, и затоа нема опасност од допир. Сепак, тоа не го правам туку така, туку само ако има нешто што вреди да се научи...


-------------


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 29.Ноември.2006 во 02:36
Dali vo protestantizmot ima del koj veli :
Crkvata e poslanik na boga i negov pastir za negovoto stado ( narodot ) ???

Ako ima te molam adjija daj kazi mi kaj pisue toa so citat


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Ноември.2006 во 11:28
Originally posted by nindza nindza напиша:

Dali vo protestantizmot ima del koj veli :
Crkvata e poslanik na boga i negov pastir za negovoto stado ( narodot ) ???

Ako ima te molam adjija daj kazi mi kaj pisue toa so citat


Најодговорно тврдам дека цитат во Библијата во кој Црквата е прогласена за Божји посредник на земјата, не постои.

Напротив, Св. Писмо вели:

„Има еден ПОСРЕДНИК меѓу Бог и луѓето - тоа е Исус Христос“.

Значи, ова е уште еден проблем со црквата, која се обидува да се претстави себеси како посредник меѓу Бог и човекот. Тој посредник е само Господ Исус Христос. Сите ние сме негови сведоци. Ништо повеќе, ништо помалку. Не е наше да ги спасуваме луѓето, туку да ги упатуваме кон Христос кој може да ги спаси. Црквата ја има улогата на исполнување на оваа мисија на сведоштво за Божјата вистина, и на сведоштво за Новиот живот кој е возможен помеѓу Неговите верни чеда.


-------------


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 29.Ноември.2006 во 12:52
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by nindza nindza напиша:

Dali vo protestantizmot ima del koj veli :
Crkvata e poslanik na boga i negov pastir za negovoto stado ( narodot ) ???

Ako ima te molam adjija daj kazi mi kaj pisue toa so citat


Најодговорно тврдам дека цитат во Библијата во кој Црквата е прогласена за Божји посредник на земјата, не постои.

Напротив, Св. Писмо вели:

„Има еден ПОСРЕДНИК меѓу Бог и луѓето - тоа е Исус Христос“.

Значи, ова е уште еден проблем со црквата, која се обидува да се претстави себеси како посредник меѓу Бог и човекот. Тој посредник е само Господ Исус Христос. Сите ние сме негови сведоци. Ништо повеќе, ништо помалку. Не е наше да ги спасуваме луѓето, туку да ги упатуваме кон Христос кој може да ги спаси. Црквата ја има улогата на исполнување на оваа мисија на сведоштво за Божјата вистина, и на сведоштво за Новиот живот кој е возможен помеѓу Неговите верни чеда.



FALA na odgovorot

i ja taka znam

ke moze li da iskoristam  ovoj odgovor na drugata tema kaj vraniskovski ?

deka ne se naznaceni popovi za posrednici ???


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Ноември.2006 во 13:12
Користи ја кај сакаш... Во суштина Црквата никаде не е и дадено право да управува со Божјата вистина како тоа да е променлива материја. Нејзината задача е да ја сведочи (објавув) таа вистина, а не да ја прилагодува според своите интереси, што за жал се случува.

Секој верник може да му пристапи на Бога, преку Христос, директно, без посредништво на попови, светци, богородица, цркви или друго. Токму во тоа е и мисијата на Христос - да ги отвори небесата за нас.


-------------


Постирано од: nindza
Датум на внесување: 29.Ноември.2006 во 13:16
Originally posted by аџија аџија напиша:

Користи ја кај сакаш... Во суштина Црквата никаде не е и дадено право да управува со Божјата вистина како тоа да е променлива материја. Нејзината задача е да ја сведочи (објавув) таа вистина, а не да ја прилагодува според своите интереси, што за жал се случува.

Секој верник може да му пристапи на Бога, преку Христос, директно, без посредништво на попови, светци, богородица, цркви или друго. Токму во тоа е и мисијата на Христос - да ги отвори небесата за нас.


E Bravo za tebe Clap


-------------
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata


Постирано од: Vlade
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 08:02
Apostol Pavle vo svoite poslanici od Noviot Zavet pisuva: Crkvata e telo Hristovo!...  i na drugo mesto ... Crkvata e stolb i tvrdina na vistinata!
 
Spored toa taa moze da bide posrednik megu Boga i lugeto, zasto Hristos, cie telo e Crkvata, e tokmu toa. Stanuvajki clenovi na toa telo, hristijanite se preobrazuvaat za noviot zivot, se pridvizuvaat kon Boga i uste ovde, na liturgijata, mozat da go predvkusat Carstvoto Bozjo. Crkvata ne e samo zaednica ili zdruzenie na lugje so isti interesi, taa pred se e mestoto kade se spasuvaat lugjeto. Svetiot Duh ja vdahnovuva Crkvata i spored toa taa e nositel na vistinata.


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 08:48
A koga prvpat gi spomenuva i koj gi spomnuva prv popovite...ima li bo biblijata ili vo poslanijata nesto za popovite?

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 09:16
Христос рече: Одете по сите народи и учете ги на тоа што ЈАС ви го заповедав.

Христос никаде не и дал задача на црквата таа да одлучува што и како треба да се проповеда, да одржува концили, да црта икони, да наплаќа за свеќи или за доброволен прилог, да менува, додава и изменува, туку да го проповеда КАКО ШТО ТОЈ им заповедал. А Светото Предание Христово го имаме запишано од тие апостоли. Значи тука нема никаков маневарски простор оставен на црквата. Таа има јасна и едноставна задача: да го проповеда Христа и Неговото учење. А не учењето на светите оци, на Вселенските Собори, на Патријархот овој или оној. Ние не сме посредници на Господ, туку негови амбасадори, негови сведоци...

Дури Владе, зборот црква не се ни спомнува во Новиот завет. Се користи грчкиот термин еклесио (ек-од; калео-повикан), значи повиканите, собраните... Тука нема никаков збор за институции, згради, хиерархии, посредства. Станува единствено збор за повиканите да го следат Христа. Тоа е црквата.

Затоа црквата е најмалку „место“ како што ти тоа го прикажа. Црквата е тело, динамичка материја - Христовите верни чеда. Затоа секогаш кога ќе кажеш „Св. Дух ја вдахновува Црквата“, имај на ум дека тука се зборува за „повиканите“, за СИТЕ ЛУЃЕ собрани под Христовиот Крст. Нема тука ни збор за некаква виша каста на свештеници кои на нас неуките ќе ни го отворат рајот. НИЕ сме црквата. Нас Св. Дух не вдахновува.


-------------


Постирано од: Vlade
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 10:40
Originally posted by аџија аџија напиша:

Христос рече: Одете по сите народи и учете ги на тоа што ЈАС ви го заповедав.

Христос никаде не и дал задача на црквата таа да одлучува што и како треба да се проповеда, да одржува концили, да црта икони, да наплаќа за свеќи или за доброволен прилог, да менува, додава и изменува, туку да го проповеда КАКО ШТО ТОЈ им заповедал. А Светото Предание Христово го имаме запишано од тие апостоли. Значи тука нема никаков маневарски простор оставен на црквата. Таа има јасна и едноставна задача: да го проповеда Христа и Неговото учење. А не учењето на светите оци, на Вселенските Собори, на Патријархот овој или оној. Ние не сме посредници на Господ, туку негови амбасадори, негови сведоци...

Дури Владе, зборот црква не се ни спомнува во Новиот завет. Се користи грчкиот термин еклесио (ек-од; калео-повикан), значи повиканите, собраните... Тука нема никаков збор за институции, згради, хиерархии, посредства. Станува единствено збор за повиканите да го следат Христа. Тоа е црквата.

Затоа црквата е најмалку „место“ како што ти тоа го прикажа. Црквата е тело, динамичка материја - Христовите верни чеда. Затоа секогаш кога ќе кажеш „Св. Дух ја вдахновува Црквата“, имај на ум дека тука се зборува за „повиканите“, за СИТЕ ЛУЃЕ собрани под Христовиот Крст. Нема тука ни збор за некаква виша каста на свештеници кои на нас неуките ќе ни го отворат рајот. НИЕ сме црквата. Нас Св. Дух не вдахновува.
 
Vo Svetoto Pismo go nema ni zborot chrch (ne znam kako se pisuva na angliski). Znaci, jasno e deka Crkva e slovenski prevod na svetite Kiril i Metodij na grckiot zbor Eklisija. 
Predanieto Hristovo, apostolite go propovedale po svetot formirajki Crkvi i nekoi od niv go zapisuvale, objasnuvale i tolkuvale. Nekoi od tie zapisi (poslanicite) se vlezeni vo Novozavetniot kanon, a nekoi ne. Toj kanon se formiral konecno vo 4 vek, dotogas po crkvite kako predanie se cuvale i drugi dobri poslanici od apostolite. Pavle ne napisal tolku kolku sto ima vo Biblijata, tuku verojatno 3 pati po tolku, koi isto taka imaat ogromna vaznost. Za ova toj pisuva i vo svoite poslanici. Inaku ucenjeto na Svetite oci ne e padnato od mars, nitu e vo sprotivnost na apostolskoto ucenje, tuku e tokmu primena vo zivotot na apostolskoto predanie. Istoto e i so Vselenskite sobori, na koi se raspravalo za strogo bibliski prasanja, odnosno za licnosta Hristova i za Bozjoto postoenje (zasto tesko mu na onoj koj pogresno ke go nauci narodot - ova se zborovi Hristovi). Navistina ne znam zosto imas problem so ova. Pa i samite apostoli vo 51 g., se sobrale vo Erusalim da se "dogovorat" sto ke pravat za odredeni prasanja i donele odredeni zaklucoci (citaj vo Dela apostolski), znaci i tie imale Sobor. Crkvata uste od apostolsko vreme se dogovarala kako ke propoveda i odrzuvala koncili. Sakas da kazes deka protestantite vo svojata istorija nemale nitu edna konferencija na koja donele zaklucoci koi imaat opsta vaznost, i koi ke ja opredeluvaat formata i sustinata na taa protestantska zaednica. Ne veruvam deka e dozvolivo sekoj individualno da si sfaka i da se odnesuva sprema Biblijata, pa i kaj niv postojat teolozi koi go poucuvaat narodot, odat na misii, utvrduvaat, ispravaat. Ne veruvam deka koga protestantskite zaednici dosle pred indijancite samo im ja stavile vo race Biblijata i gi ostavile da pravat sto sakaat.
 
Samiot Pavle zboruva za "kastata" episkopi i svestenici vo poslanieto do Timotej, a potoa vo poslanieto do Solunjanite, objasnuva kakov treba da bide odnosot na hristijanite kon nivnite nastavnici.
 
Jas ona sto go rekov za Crkvata se citati ili prikladni parafrazi na Pavlovite zborovi, ne znam sto e tuka sporno za eden hristijanin.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Ноември.2006 во 12:02
Сето тоа ќе беше во ред, доколку зборот еклесиа се користеше еклузивно за црквата. тој збор се користел и во и вон црквата, и христијанството, во грчкиот јазик означувл нешто како нашиот денешен збор здрение. значи нема никаква посебност во однос на воспоставување на некаква институција, туку здружување на верните.

Саборот на апостолите, како што го нарекуваш, не бил воопшто сабор, туку средба. не треба работите да се преувеличуваат. одлуките од тој собир не се никаде ниту запишани, ниту пак некој од апостолите се повикува на тие одлуки. Напротив, Павле насекаде продолжува да проповеда и да аргументира без да го спомне тој собир. Што е уште попогубно за ваквото толкување, признанието на Павле дека тој проповедал и ја ширел верата, и ги поставувал т.н. старешини, без да се сретне со било кој ХРИСТОВИТЕ ученици, или апостолите. Тој дури кога го обвинуваат, вака како што вие велите, кој му го дал тоа право, тој не вели Петар, или Јаков, или некој друг, туку Бог.


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 30.Март.2007 во 18:19
Eve neshto shto mi e nejasno kaj protestantite...imaat li tie kum..mislam koj gi krsti ili venchava?Ako imaat mora li da e protestant..mislam imaat li i starosvat???

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Март.2007 во 21:44
Originally posted by beleg beleg напиша:

Eve neshto shto mi e nejasno kaj protestantite...imaat li tie kum..mislam koj gi krsti ili venchava?Ako imaat mora li da e protestant..mislam imaat li i starosvat???


а каде тоа крсти и венчава кумот? зар не го прави тоа свештеникот? Confused

нормално, кум/старосват итн., си има, но тие функции, немаат религиозна улога (освен духовна потпора/помош). Имаат своја улога при венчавањето итн., не при крштевањето, зашто каква врска има кумот со крштевање на возрасен човек? Big%20smile


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 01:16
Nitu pri venchavanje nemaat religiozna uloga?ConfusedAj za krshtevanjeto razbiram...ama za venchavanje???

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 01:39
Originally posted by beleg beleg напиша:

Nitu pri venchavanje nemaat religiozna uloga?ConfusedAj za krshtevanjeto razbiram...ama za venchavanje???


pa nemaat... mislam osven ako ne go smetas za davanjeto na prstenite za religiozna uloga... LOLLOLLOL


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 09:18
a KAKO E VO NOVIOT ZAVET OVA? PA TOGAS ZNACHI PROTESTANTITE NEMAAT KUM...TOA ZAKLUCHIV..

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 10:57
Originally posted by beleg beleg напиша:

a KAKO E VO NOVIOT ZAVET OVA? PA TOGAS ZNACHI PROTESTANTITE NEMAAT KUM...TOA ZAKLUCHIV..


Во Библијата нема кумови/старосвати.... мислев дека ова е јасно... LOLLOLLOLLOL

Крштевањето во Библијата секогаш се извршува врз лице што верува, од страна на некој христијанин (не секогаш е лицето кое крштева духовен водач)...

Како што реков, има кумство, значи оние кои на матичар се потпишуваат, кои „традиционално“ купуваат најголем подарок, и вообичаено се најблиски пријатели на младоженците. Но немаат никаква улога во црквата, освен, реков должност како најблиски да бидат духовна потпора, утеха, итн., и да ги дадат прстенчињата... Немаат право да одлучуваат за тоа кога децата на младоженците ќе се крстат или не, и други функции кои ги играат во Православната црква...


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 11:24
a shto e so svadbata vo Kana Galilejska...neli tamu se spomenuva starosvat...ili jas se sum izmeshala...

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 11:36
Originally posted by beleg beleg напиша:

a shto e so svadbata vo Kana Galilejska...neli tamu se spomenuva starosvat...ili jas se sum izmeshala...



LOLLOLLOLLOL lele... LOLLOLLOLCry u pravo si... Ej, ova samo u makedonska Biblija moze da go napravat... LOLLOLLOLLOLLOLLOL sum se iznasmeal...LOLLOLLOLLOL do solzi LOLLOLLOLCry epten!

Angliski> master of the banquet
Bugarski> nastojnikot na ugostenieto
Hrvatski> ravnatelju stola
Ruski> распорядителю пира
Ceski> spraci hostiny
Grcki> arhitriklinos (glavniot sluga/rob)

Ova e da se iznasmees... navistina... LOLLOLLOL


-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 11:47
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by beleg beleg напиша:

a shto e so svadbata vo Kana Galilejska...neli tamu se spomenuva starosvat...ili jas se sum izmeshala...



LOLLOLLOLLOL lele... LOLLOLLOLCry u pravo si... Ej, ova samo u makedonska Biblija moze da go napravat... LOLLOLLOLLOLLOLLOL sum se iznasmeal...LOLLOLLOLLOL do solzi LOLLOLLOLCry epten!

Angliski> master of the banquet
Bugarski> nastojnikot na ugostenieto
Hrvatski> ravnatelju stola
Ruski> распорядителю пира
Ceski> spraci hostiny
Grcki> arhitriklinos (glavniot sluga/rob)

Ova e da se iznasmees... navistina... LOLLOLLOL
 
 
dobro aj ne se tolku nogu smej.......(mi veti nesto)Cry
 
a patem ti spomna beleg neli tamu se spomenuva starosvat...ili jas se sum izmeshala..  gledas, ne reagiraj taka brzo i cinickiCry


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 11:50
не реагирав цинички, бела ај не извртувај... Баш реков дека е во право! Се смеам оти некој неписмен ја преведувал Библијата, а никако за тоа што го праша белег...

-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 11:58
vnimavaj sto zboris, makedonskata biblija???

-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 12:01
Originally posted by belichka belichka напиша:

vnimavaj sto zboris, makedonskata biblija???


ako nekoj ne vnimaval, t.e. nemal gram sovest da pazi kako preveduva Biblija, t.e. Bozji zbor, ondak jas pa ic nemam griza na sovest istiot/istite da gi narecam nepismeni! Embarrassed


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 12:42
CryCryCryabe vie mene mi se smeevte????Stram da vi e...veke nishto ne prashuvamOuch

-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 14:31
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

vnimavaj sto zboris, makedonskata biblija???


ako nekoj ne vnimaval, t.e. nemal gram sovest da pazi kako preveduva Biblija, t.e. Bozji zbor, ondak jas pa ic nemam griza na sovest istiot/istite da gi narecam nepismeni! Embarrassed
 
citirano e mak.biblija a ne pismenosta vo nea...?Embarrassed


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 14:43
beleg

Originally posted by аџија аџија напиша:

Баш реков дека е во право! Се смеам оти некој неписмен ја преведувал Библијата, а никако за тоа што го праша белег...


please!Embarrassed




-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 15:47
Deka rekovte neshto za makedonskata Biblija.Biblijata je edna ako neje.Kako shto znam samo jahovite svedoci i mormons-latter day saints imaat nivna pechatena biblija.Drugite se isti.Neznam oti koga luge slushnat deka ja chitam Biblijata prvoto neshto shto izlegva od nivnata usta je koja biblija nashata?me praat glupava i me klavaat vo kategorija so jahovite,specialno prashuvaat shto mi teknalo da ja chitam Biblijata i da ne navleguvam mnogu oti od umo ke sum se krenela.Shto mislat oti tie se pametni shto chekaat popovite da im pomozat?ili da gi spasat?so toa igraat russian rulet.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 21:03
Originally posted by аџија аџија напиша:

beleg

Originally posted by аџија аџија напиша:

Баш реков дека е во право! Се смеам оти некој неписмен ја преведувал Библијата, а никако за тоа што го праша белег...


please!Embarrassed


 
 
 
i shto stana so starosvatot...???????


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 31.Март.2007 во 21:07
Originally posted by rome  specialno prashuvaat shto mi teknalo da ja chitam Biblijata i da ne navleguvam mnogu oti od umo ke sum se krenela.  .[/QUOTE rome  specialno prashuvaat shto mi teknalo da ja chitam Biblijata i da ne navleguvam mnogu oti od umo ke sum se krenela.  .[/QUOTE напиша:

 
 
 
Isto e i tuka...istoto go velat...nechitaj mnogu religiski knigi ke se skre
 
 
 
Isto e i tuka...istoto go velat...nechitaj mnogu religiski knigi ke se skrenish,vo sekta ke otidesh...toa e poradi golemoto vlijanie na sektite,a maloto na crkvata


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 01.Април.2007 во 01:41
Originally posted by beleg beleg напиша:

 
 
i shto stana so starosvatot...???????


па се обидов да објаснам, дека си во право, односно во македонскиот превод навистина пишува старосват, што е многу смешно, бидејќи којзнае кој неписмен го превел... И ти наведов преводи на 5-6 други наши сродни јазици да видиме што таму пишува...

но тоа повторно, не менува ништо, бидејќи и тој слуга (или како во мк. превод СТАРОСВАТ) немал религиозна функција, туку припремал гозба...


-------------


Постирано од: C.B.
Датум на внесување: 02.Април.2007 во 15:31
SE MISLAM DALI DA PISUVAM NA OVAA TEMA........................LOLLOLLOLLOLLOLLOL

-------------
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     


Постирано од: rome
Датум на внесување: 02.Април.2007 во 15:48
jas ne znam zoshto tolku se plashat narodot od Biblijata,mozno je oti ke se najdat vo mnogu grevovi i ke treba da se menat (reformiraat)a zebrata neje lesno dasi gi meni crtite.pa nikoj ne veli je lesno da bidesh vistinski Hristijanin,ama je lesno da bidesh od ovoj svet koj gavolot ima izlazeno mnogu luge od site ncii.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 12:23
eve sega ke prasam nesto za sveshtenicite i odnapred znam deka ke me napadnatLOLama otrpnav nekako od vcheraLOLWink

Velite nema sveshtenici...e sega odish vo crkva(za protestantite se odnesuva)koj tamu zboruva...neli ima chovek kachen na bina i propoveda?Shto e toj?Ne e sveshtenik?Aj da zememe deka e obichen vernik koj ubavo znae da zboruva i ja znae Biblijata...i sega toj ne stava mantil ili neshto slichno...ili moze li sekoj den drug da zboruva...kako odi toa????Bez smeenje...jas nikomu ne sum se nasmeala dosegaWink

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 12:32
Кој тоа таму зборува?

Се разбира дека Новиот Завет тврди дека на Црквата, на Христовото Тело, му се дадени сите неопходни дарови, да биде репрезент, алатка, на Христос во овој свет. И како што вели Светото Писмо, на едни членови во тоа тело им е даден дар да бидат учители, на други евангелизатори, на трети пророци, итн... Но тоа што на некои им е даден дар на учителство, (на тие што проповедаат) не значи дека тие се свештеници...

Во речиси истиот здив, апостолот Павле (Ефеш. 4) вели да не се замислуваат дека тие, туку ХРИСТОС е главата на семејството наречено Црква. Тие учителите, пасторите, црковните старешини и другите, се само органи во телото, еднакви едни на други...

Затоа тие немаат моќ да одлучуваат, како што имаат право свештениците.

Затоа немаат моќ да проштеваат гревови, и да одредуваат казни, како што имаат свештениците.

Затоа тие немаат застапничка моќ пред Господа, туку само упатувачка, за разлика од свештениците.

Тие не се водачи, туку учители. Христос е водачот на Црквата. Односно, целата црква е водена од Христос и одлучува и се управува според Неговата волја, а не според волјата на клирот...


-------------


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 12:36

otkade hristos - vodac na crkvata, kakva glupost LOL



-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 12:37
Originally posted by hektor hektor напиша:

Hristos ne e vodacot na crkvata , kakva glupost , so zboruvas beeeeee


не јас... апостолот Павле... LOLLOLLOLLOL


-------------


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 12:38

kakva glupost od pavle LOL



-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 13:28
Originally posted by аџија аџија напиша:

Кој тоа таму зборува?

Се разбира дека Новиот Завет тврди дека на Црквата, на Христовото Тело, му се дадени сите неопходни дарови, да биде репрезент, алатка, на Христос во овој свет. И како што вели Светото Писмо, на едни членови во тоа тело им е даден дар да бидат учители, на други евангелизатори, на трети пророци, итн... Но тоа што на некои им е даден дар на учителство, (на тие што проповедаат) не значи дека тие се свештеници...

Во речиси истиот здив, апостолот Павле (Ефеш. 4) вели да не се замислуваат дека тие, туку ХРИСТОС е главата на семејството наречено Црква. Тие учителите, пасторите, црковните старешини и другите, се само органи во телото, еднакви едни на други...

Затоа тие немаат моќ да одлучуваат, како што имаат право свештениците.

Затоа немаат моќ да проштеваат гревови, и да одредуваат казни, како што имаат свештениците.

Затоа тие немаат застапничка моќ пред Господа, туку само упатувачка, за разлика од свештениците.

Тие не се водачи, туку учители. Христос е водачот на Црквата. Односно, целата црква е водена од Христос и одлучува и се управува според Неговата волја, а не според волјата на клирот...


значи по твојот одговор Аџија или немате свештеници или вашите пастори ја немаат моќта која ја имаат Православните свештеници.???


-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 14:52

прашање до сите протестанти на форумов.

дали имаат свештенство  и какви им се службите???





-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 14:56

еве земете пример од некој кој бил како вас:


       SAMO SVETO PISMO (SOLA SCRIPTURA)

- John Whiteford -

Otac John Whiteford je bivši Nazarenski pastor koji se obratio u Pravoslavnu veru neposredno po diplomiranju na temu religije na Southern Nazarene University , Bethany , Oklahoma , USA . Prvi susret sa Pravoslavljem je imao kroz svoje učešće u lokalnom pokretu spasa, koji je takođe uključivao i o ca Anthony Nelson - a i nekoliko parohijana. Preko godinu dana je trajalo istraživanje Svetog Pisma i ranih hrišćanskih spisa, a uz pomoć i strpljenje oca Anthony -ja i parohijana, Otac John je primljen u Svetu Pravoslavnu Crkvu. Rukopoložen je za sveštenika i službuje u Sv . Jonah of Manchuria Orthodox Church , Huston , Texas , USA .




-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 15:07

и еве дел од неговото дело: преведено на српски

Pravoslavno Objašnjenje Protestantskog Učenja

Da li su Protestanti izgubljeni ?

Od mog obraćenja iz Protestantizma u Pravoslavlje, primetio sam opšte iznenađenje onih koji su rođeni u Pravoslavlju, da se Protestanti mogu konvertovati. To nije zato što su nesigurni u svoju veru, nego zato što su se čudili da je moguće probiti to neprobojno Protestantsko insistiranje da "budu u krivu". Ono što sam ja shvatio je da većina Pravoslavaca ima ograničeno znanje i shvatanje šta je to Protestantizam, i odakle crpi svoje korene. Vrlo često se dešava, kada Pravoslavni vernik diskutuje sa Protestantom da iako koriste iste reči, obično nisu u stanju da se razumeju, zato što govore različitim teološkim jezikom. Drugim rečima kazano, nemaju zajedničku teološku osnovu da bi diskutovali o razlikama. Kada se uzme u obzir preko 20,000 različitih protestantskih pokreta koji postoje (sa jedinom zajedničkom tvrdnjom - da samo oni razumeju Bibliju na pravi način), potpuno možemo da razumemo zbunjenost Pravoslavaca.

Bez obzira na brojne prepreke, ipak ima nade za Protestante. Oni koji tragaju za teološkim smislom, istinskim služenjem Boga, i drevnom hrišćanskom verom, kucaju na vrata Pravoslavne Crkve. Mnogi nisu zadovoljni sa kontradikcijama i izbledelom protestantskom Amerikom. Ali kada otvaramo vrata, moramo biti spremni da odgovaramo na pitanja. Mnogi od njih su protestantski ministri, ili spadaju u grupu bolje informisanih, koji istinski tragaju za istinom. Oni moraju dosta toga da promene i zaborave, i to onda zahteva teološki obrazovane Pravoslavne Hrišćane koji treba da im pomognu. Pravoslavni Hrišćani koji znaju mnogo o Protestantizmu, ali jos važnije, koji poznaju svoju vlastitu veru !

Ironično je da je povećano interesovanje za Pravoslavlje u Americi došlo po obaranju komunizma u Istočnoj Evropi, a istovremeno se desio i neviđen prodor sekti i kultova u Pravoslavne zemlje. Tako da smo mi, Pravoslavni, dobili dupli zadatak: Da misionarimo i prezentujemo našu veru Protestantima ovde na zapadu, ali i da se borimo sa širenjem jeresi kako ovde, tako i u tradicionalnim Pravoslavnim zemljama. U svakom slučaju, zadatak je da se naoružamo sa znanjem i da razumemo probleme sa kojima se borimo.

Najzastrašujuća karakteristika Protestantizma jeste njena mnogobrojna različitost i kontradikcija. Baš kao mitološka Hidra, njene mnogobrojne glave se stalno umnožavaju, i iako vredi tragati i boriti se protiv mnogobrojnih jeresi individualno, to ipak nije pravi ključ za pobedu. Da bi se razumela jedinstvena učenja svake sekte, potrebno je znanje istorijata i razvoja Protestantizma uopšte, istraživanja u oblasti svake glavne protestantske teologije, bogosluženja, itd... kao i dodatno obrazovanje vezano za moderne trendove kao što su liberalizam i emocionalizam. Čak i sa svim tim znanjem, nije realno za očekivati da se može držati korak sa novim sektama koje se pojavljuju svakodnevno. Ipak, sve te razne grupe i sekte mogu da se okarakterišu sa generalnom kategorijom zvanom - Protestantizam.

Sve Protestantske grupe veruju da su upravo one istinski razumele Bibliju. Iako se između sebe ne slažu u tumačenju Biblije, ipak se slažu da tumačenje treba da se obavlja po principu “uradi sam”. Ako im se uspe objasniti zašto je takav individualistički princip poguban, i koji je pravi način da se pristupi proučavanju Svetog Pisma, onda će bilo koji Protestant, bilo koje sekte, razumeti zašto je Crkveno Predanje neophodna komponenta u hodu ka istini. Čak i različite grupacije poput Baptista i Jehovinih Svedoka, nisu baš tako različite kao što to izgleda na prvi pogled. Ako ste ikada gledali raspravu Baptiste i Jehovinog Svedoka, primetićete da u svojoj analizi citiraju jedan drugom različite delove Biblije. I ukoliko su podjednako teološki potkovani, rasprava ih neće nigde odvesti, a pri tome ne vide da imaju zajednički problem koji je vezan za pristup Bibliji. I tu upravo leži srce te Hidre koja proizvodi jeresi, i ako se ubode u to srce, sve će glave popadati...




-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 15:33
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


прашање до сите протестанти на форумов.

дали имаат свештенство  и какви им се службите???



до сите „еден“ протестанти... LOLLOLLOLLOL


погоре малку објаснив, сеедно, може некој не може да сфати овде, ама јас немам никаков интерес да бранам или застапувам некаква „протестантска“ агенда... Мојата цел е Христос и Евангелието кое Тој го проповедал. Таму каде што ќе го пронајдам, таму и ќе се вкотвам. Таму кај што ТРЕБА ДА ГО НАЈДАМ, а нема, ќе критикувам и ќе се обидам да ги привлечам луѓето кон христос....


Свештенството со Христовата служба е укинато. Тоа имаше улога на посредништво меѓу Бога и Човекот, се уште додека Христос не го отвори патот за СИТЕ народи и СИТЕ луѓе да му пристапуваат на Бога. Како што вели посланието до Евреите, Христос еднаш засекогаш беше нашиот Првосвештеник и се принесе себеси како комплетна, целосна и ДОВОЛНА жртва. Не се потребни веќе никакви свештенички ритуали, бидејќи тие се всушност омаловажување на Христовата свештеничка служба, тврдејќи дека таа не била доволна, па сега мора модерниве „свештеници“ да ја дополнат. Тоа е Богохулство!

Аааа... што се однесува до христијанскиот модел на водство, реков! Има ЕДЕН модел. ЕДНА ГЛАВА! ЕДЕН ВОДАЧ! Тоа е Христос. А другите, сите ние, браќа и сестри во Христа, сме само дел од Неговото тело. Еднакви едни пред други, и ЕДНАКВИ пред ГОспода. Нема повозвишени и пониски служби. Сите му се мили на Господа...

Постојат само разлики во повикот, во службата, во ДАРОТ којшто на христијанинот му е даден од Бога. Еден е надарен да биде учител и чувар на Светото Евангелие, друг да биде молител, трет да биде утешител, четврт да биде толкувач итн...




-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 15:45
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by mali simo mali simo напиша:


прашање до сите протестанти на форумов.

дали имаат свештенство  и какви им се службите???



до сите „еден“ протестанти... LOLLOLLOLLOL


 
 




Winkne e eden...nekako dal Bog se namnozivte na forumovLOLLOLLOLLOLLOLLOL

LOLLOL

A sega za temata:ne te sfativ.. sakase da kazes deka nema profesija sveshtenik odnosno deka na primer eden doktor po medicina moze da bide vo odredena crkva pastor a da si odi na rabota na klinika sekoj den?Stvarno ne go razbiram ova...kaj nas postoi "profesija" sveshtenik,a i kaj katolicite..aj ako sakash podobjasni


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 17:20
ne e voopsto prasanjeto dali e toa profesija ili ne. Ima lugje sto rabotat samo kako pastori, ima lugje sto se bas kako sto spomna, vo drugi profesii no sluzat vo crkvata kako pastori. Znaci pastorot, ili bilo koja druga sluzba vo crkvata, ne e ista so bilo koja druga profesija. Toa e Bozji poziv za Bozja sluzba...

Jas razlikata ja locirav vo ULOGATA i DEJSTVUVANJETO na svestenicite i na veroucitelite. Eres e DRUG da se postavuva za svestenik, t.e. posrednik megju nas i Bog, bidejki HRISTOS e posledniot i edinstveniot posrednik za hristijanite. Vernicite se site veke oslobodeni od drugi posrednici, koi vo nivno ime molat, na nim im se ispovedat, koi im ja kazuvaat "tajnata" za verata itn...

Nema tajni, nema posreduvanja, nema ispovedanja na lugje. Se e javno, kako sto kaza i samiot Hristos. Eden e posrednikot kako sto posvedoci Svetoto Pismo i EDEN e Onoj na koj mu se ispovedame...


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 18:10
Originally posted by аџија аџија напиша:

ne e voopsto prasanjeto dali e toa profesija ili ne. Ima lugje sto rabotat samo kako pastori, ima lugje sto se bas kako sto spomna, vo drugi profesii no sluzat vo crkvata kako pastori.



Е СЕГА ЗЕМА ЛИ ПЛАТА ПАСТОРОТBig%20smileОД ШТО ЖИВЕЕ НЕГОВОТО СЕМЕЈСТВО?


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 18:14
тоа ли е најважното? Big%20smile

некои земаат, некои не земаат... би рекол, пола/пола...

реков зборуваме за улогата, која е драматично различна... може само од надвор да изгледа како „професија“, а за жал и во православието така и се третира. Како некаков автоматизам ако завршиш попско, небаре си надарен од Бога за таа служба...

Пастор/Учител се бира не по волјата на луѓе, туку Бог кого ќе го издигне за таа служба, а заедницата/црквата ќе го препознае за тоа. Тоа не е механика, не е Божјиот дух играчка... Cry


-------------


Постирано од: C.B.
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 18:19
MALI SIMO !!!!!      DRUG PAT KOGA STAVAS MOI TEKSTOVI  PRVO DA POBARAS ODOBRENIE!

ZOSTO KE MISLAT DEKA SME ,,EDEN,,!LOLLOLLOLLOLLOLLOL


-------------
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     


Постирано од: C.B.
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 19:04
A  TI KAZI SEGA KOLKU ,,PLATA ,,   IMA EDEN PASTOR?

AKO NE E TAJNA?????


-------------
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     


Постирано од: C.B.
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 19:34
NO SEGA SA POZBORUVAME MALKU POVEKE ZA TATKOTO NA REFORMACIJATA   MARTIN LUTER, DA GO ANALIZIRAME VO DELATA I ZBOROVITE I DA GO SPORADIME NEGOVOTO UCENJE  SO TOA NA HRISTIJANITE!


EVE  SLIKA DA ZNAEME ZA KOGO STANUVA ZBOR KAKO ,,FACA,,!
http://www.kingsmeadow.com/uploaded_images/95_theses-784871.JPG

The hatred of Martin Lutherhttp://encycl.opentopia.com/enimages/thumb/38/37857/130px-Luther_with_tonsure.gif

http://utopia.utexas.edu/project/portraits/luther.jpg"> Is it a coincidence that Germany, the home of Martin Luther and his doctrines, was also the home of Adolph Hitler and his doctrines? I think not. Many, many historians think not as well. British conservative historian Paul Johnson says that Luther’s notorious anti-Jewish tract On the Jews and their Lies the “first work of modern anti-Semitism, and a giant step forward on the road to the Holocaust.” William Shirer, in his The Rise and Fall of the Third Reich writes: “It is difficult to understand the behavior of most German Protestants in the first Nazi years unless one is aware of two things: their history and the influence of Martin Luther. The great founder of Protestantism was both a passionate anti-Semite and a ferocious believe in absolute obedience to political authority. He wanted Germany rid of the Jews. Luther’s advice was literally followed four centuries later by Hitler, Goering and Himmler.”

TREBA PREVOD????

CELIOT TEKST MOZE DA SE NAJDE NA:
http://www.motika.com.mk/forum2/showthread.php?t=2399 - http://www.motika.com.mk/forum2/showthread.php?t=2399


-------------
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     


Постирано од: C.B.
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 19:47
EVE USTE NESTO!

The wisdom (sic) of Martin Luther

http://www.americanvision.org/prodimages/ART-ML01.jpg"> One of the great immoral monsters of human history is the man Martin Luther, a man who attempted to plunge the West back into the Dark Ages intentionally. Luther was not a man of the Enlightenment but a bitter opponent of reason and logic. Here are some of his "words of wisdom" on the subject.

Reason is the Devil's greatest whore; by nature and manner of being she is a noxious whore; she is a prostitute, the Devil's appointed whore; whore eaten by scab and leprosy who ought to be trodden under foot and destroyed, she and her wisdom ... Throw dung in her face to make her ugly. She is and she ought to be drowned in baptism... She would deserve, the wretch, to be banished to the filthiest place in the house, to the closets.

Reason is the greatest enemy that faith has; it never comes to the aid of spiritual things, but -- more frequently than not -- struggles against the divine Word, treating with contempt all that emanates from God.

Reason must be deluded, blinded, and destroyed. Faith must trample underfoot all reason, sense, and understanding, and whatever it sees must be put out of sight and ... know nothing but the word of God.

There is on earth among all dangers no more dangerous thing than a richly endowed and adroit reason... Reason must be deluded, blinded, and destroyed.

Reason should be destroyed in all Christians.

Whoever wants to be a Christian should tear the eyes out of his Reason.

To be a Christian, you must "pluck out the eye of reason."


Lovely.


-------------
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 22:51
ClapClapClap уште еден обид да се докаже нешто, преку ништо...

луѓе како не сфаќате дека мојот/нашиот идентитет не е лутер, калвин, не знам коооооој? Ние не сме лутерани, или не знам што... Ние сме идентификувани само со Христос и САМО со Него... Како не сфаќате дека нашата вера не почнува со Лутер, ниту со него ќе заврши... Лутер си бил опасно типче, што на свој начин се обидувал да го следи Христос, и до која мерка стигнал тоа да го направи може (и треба!) да се дебатира...

Но тоа ништо не менува дека ние освен Христос, и навреда кон него, нема ништо друго да не навреди... Ние сме ХРИСТИАНИ мајко му мила, и покрај сите обиди да не прикажете како нешто друго. Христос го следиме, НЕГО го величаме, и НЕГОВАТА ука ја живееме...

Нашата вера започнува со Божјата објава во Стариот завет, па преку Христос и апостолите и Светото Писмо стигнува до нас. Ние не сме креација на некој покрет, зашто како прво реформацијата не е НОВ правец, туку враќање кон корените. Нашата вера може само да се спореди со ПРВАТА/РАНАТА онаа најчиста црква...

Залудно напаѓате на криво место, а пропуштате самите да се одбраните до многу посуштинското прашање: зошто ја заменивте ХРИСТОВАТА порака, со религијата на средновековните мистици и инквизитори? Зашто, да бидеме реални, ТОГАШ е создадена религијата која денес ја знаеме како православна... А што добро излегло од СРЕНИОТ ВЕК? НЕли и тоа доба се нарекува МРАЧНО доба, или грешам? Поточно МРАЧНО, се до моментот кога повторно блеснува Христовата вистина, преку неговите храбри следбеници и преродбата на оние христијани кои сакале да го следат искрено Христа...

Clap

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 22:54
e dobro ajde sega ti poleka objasni....so prosti zborovi ako moze...Big%20smile

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 06.Април.2007 во 23:07
што беше нејасно?

1. Лутер дали го бива или не, е беспредметно! Не е важно за спасението.
2. Верата наша е Христијанска! Не протестантска, лутеранска, или не знам каква. Корените не и се кај Лутер или некој трет, туку кај Христос.
3. Единствено Христос го следиме, Него ќе го „браниме“ и само тука кон Неговото учење упатена критика итн, може да прифатиме...
4. Значи критиката може да биде насочена, ако сака некој правилно да не „нападне“ ако објасни каде сме отстапиле од тоа што учел Христос! Ништо друго ниту ќе не навреди, ниту ќе не завлече некаде... Тие другите се луѓе, дали го следеле Христос или не, ним ќе им суди. Ние за нас да гледаме...

и пето, потпрашање:

дали религијата наречена модерно православие е послична на Христовото учење, или на измислиците од средновековните инквизитори и мистици?


(помош: под б!)  Wink


-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk