IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - ЕУТАНАЗИЈА - убиство од милосрдие
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕУТАНАЗИЈА - убиство од милосрдие

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 18>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 10:20
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:


и ако не е наш изборот дали да се родиме, зошто би бил наш дали да умреме?



Интересно прашање...Big%20smile
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 11:53
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:


и ако не е наш изборот дали да се родиме, зошто би бил наш дали да умреме?



Интересно прашање...Big%20smile
    shto e,be interesno?!,....kako mozesh da odluchuvash ti samiot dali da postoish ushte pred da se sluchi toa,....posle stvarno mozesh ,...ama ,pred toa,....pa,...da vidish i stvarno ti e interesno,..LOLLOL
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2007 во 08:50
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

само ја следев логиката -секоја причина има последица-и тоа повеќе го поставив како прашање, значиако секоја причина има последица, тогаш и болеста има причина...штом има причина занчи така ѕребало да биде...и ако не е наш изборот дали да се родиме, зошто би бил наш дали да умреме?ова се прашања кои и мене ми се мотаат по глава, и за кои немам конкретен одговор...


da, se slozuvam deka sekoja pricina ima posledica, i ako se razbolis toa e od nekoja infekcija, namalen imunitet na organizmot i red drugi pricini, posledicite zavisat od vidot na bolesta, samiot organizam, ova e veke medicina, no tvojot zaklucok deka se e po zasluga... so sto malite deca koi znaeme deka se edinstveni nevini i bezgresni sustestva gi zasluzuvaat bolestite?

nema nikakov rezon toa sto go kazuvas.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2007 во 09:44
ако пак идеме по мојата логика, испаѓа дека и кога малите и невини деца кои се разболуваат и тоа си има своја причина...
демек родителските гревови ги отплаќале...
мојот заклучок не е строго дека се  е по заслуга, туку баш и јас се прашувам дали е се по заслуга, ???
досега бар, кога сум се наоѓала во тешки моменти, секогаш сум се прашувала со што го заслужив ова?
за некои работи, знам зошто, но некогаш имало ситуации која подебелиот крај сум си го добила без причина...или мене така ми изгледало...

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2007 во 09:47
dosta ,be filosofirate,..se edno te isto,..LOLLOL
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2007 во 13:29
aj , ke prestaneme
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2007 во 13:52
се сложувам, ионака разумно решение нема да се изнајде....
аки си ЗА еутаназија, на некој начин учествуваш во условно речено убиство
ако си ПРОТИВ, ем си соучесник во нечие болно страдање, ем си безпомошен ....
ConfusedWacko
Wacko
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2007 во 14:44
надежта и вербата треба последни да умрат. чуда се случуваат. затоа НЕ за еутаназија.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
cecka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cecka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2007 во 01:22
navistina e tesko da odlucis,,,ama koga navistina nema spas...a covekot se maci...koga ne zivee zivot tugu vegetira...jas sum ZA eutanazija.....
 
Ne bi mozela da podnesam da sum zakovana za postela...da se macam jas a i site okolu mene..... ako nisto ne pomogne coveckiot organizam da se oporavi.... togas toa i ne e zivot..... toa znaci deka poleka treba da se prosti od zemniot zivot
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2007 во 12:48
apsolutno ne, nikoj nema pravo da odzema tugj zivot pa duri i koga toa bi bilo neophodno. a i plus e grev vo hristijanstvoto.
kako ke znaes sto e zivot ako ne go iskusis do maximum, pa duri i ako e najnepodnoslivata bolka??? mojot zivot e moja privilegija i nikoj nema pravo da mi go odzeme dokolku mora
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2007 во 02:47
Кога човекот условно кажано вегетира во болничкиот кревет, единствено Бог е тој кој може и има прво да му го одземе животот, бидејќи Тој и му го дал.
Можеби се прашуваме со каква цел Бог го одржува во живот овој човек кога знаеме (т.е. најверојатно претпоставуваме) дека нема да се разбуди и до смртта?
 
Нашите мисли не се и Божји мисли и тука мораме да ја спуштиме гордоста на нашите претпостакви. Ако ние не ја знаеме причината, тоа не значи дека таа не постои.
Можеби Бог сака да изврши некое влијание роднините на тој човек? Да омекне некое срце? Да стави некого во мисла за суштината и краткотрајноста на земниот живот и неопходноста од покајание?
Можеби преку "вегетативниот човек" Бог сака да изврши некакво влијание кај докторите?
Можеби Бог сака да направи чудо, да го исцели?
Можеби тој човек е свесен и Бог го укорува или пак му дава шанса да се покае (во последен миг)?
Можеби нешто трето, четврто...
Пак ќе повторам, ако не ја знаеме причината, тоа не значи дека таа не постои. Но едно знаеме, ако Бог сака тој човек да умре, за Него тоа е најмал проблем.
 
Се разбира овој одговор нема смисла за атеистите, така што ирелевантни и предвидливи се нивните реплики на овој пост.
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2007 во 15:08
grev vo hristijastvoto e i da se pie, no 90 % od vernicite pijat, a dobar del od niv se opivaat i koj znae sto pravat pod dejstvo na alkoholot.

grev vo hristijanstvoto e i da se laze, a se laze na angro...

grev vo hristijanstvoto e i da se ubie, a se ubiva i ubijcite cesto ostanuvaat nekazneti

i site ovie grevovi Gospod gi prostuva ako site tie lugje sto gi napravile iskreno se pokajat i molat za proska.

e sega, covek neizlecivo bolen, koj znae deka mu nema spas i saka da si gi skrati makite i svoi i na svoite najbliski, pred se na svoite najbliski, nikoj ne saka da bite teret na onie sto gi saka, odlukata koja sam ke si ja donese i so toa ne pravi zlo na nikoj drug, E TOA NE MOZE , Bog ne dava, podobro neka se maci ...

koja logika, i sekako deka e nesfatliva
Кон врв
Кршикоска Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Кршикоска Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2007 во 15:16
Originally posted by аџија аџија напиша:

Дали подржувате човечкиот живот да се заврши предвреме, ако човекот поминува низ болки кои полека го водат во смрт?
 
 
Не очеквев дека магистер по теологија ке отвори ваква тема....Колку шо знам тоа го забранува црквата???
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 02:07
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

grev vo hristijastvoto e i da se pie, no 90 % od vernicite pijat, a dobar del od niv se opivaat i koj znae sto pravat pod dejstvo na alkoholot.
 
Ова важи само доколку ги есапиш за "христијани" сите што се собираат пред Соборна за Велигден. среќа


Originally posted by butel2 butel2 напиша:

i site ovie grevovi Gospod gi prostuva ako site tie lugje sto gi napravile iskreno se pokajat i molat za proska.
 
butel2,
тоа што Бог простува гревови, не ни дава на нас за право да ги прогласуваме гревовите за праведни дела. Ако Бог на некому простил некој грев, тоа не треба нам да ни биде поттик да го направиме истиот, туку напротив треба да ни биде за пример дека тоа нешто Бог не го одобрува и да не го правиме ние истото.
 
Никој не треба да ја злоупотребува Божјата милост и Неговото простување. Не можеме да се потпреме на премисата "Па што ако направам грев, Бог е милостив и ќе ми прости". Точно, Бог е милостив, но Неговото трпение има и црвена линија. Не можеме да го надиграме Бог. Не можеме да Му вадиме карти од ракав!
 
butel2, јас не реков дека еутаназијата е непростилив грев. Јас верувам дека доколку некој од преголема жалост кон човекот кој во бесвесна состојба вегитира и се мачи во креветот, реши да ги исклучи машините и да му го заврши предвреме животот, и доколку се покае подоцна за тоа, дека Бог ќе му прости.
Но погрешно е однапред да доаѓаме со ставот "Ех, колку пострашни гревови постојат, па Бог за ова ли ќе се лути". На овој начин се релативизира гревот и останува само "најголемиот грев" како опасен, а сите други се играчка (или лесно простливи) и тоа станува мото на живеење.
Но пред Бог сите гревови се исти, а и казната за нив. Тешко му на оној кој ќе си отиде од овој свет заедно со своите непокајани гревови.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.