IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КУЛТОТ ЗА МАРИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КУЛТОТ ЗА МАРИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 60>
Автор
Порака
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 09:57
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:


услов барем сега, да се крсти мало бебе е да му се венчани родителите, додека не се венчаат тие ништо од крштевката.на самиот чин на крштевка треба на две икони да оставиш по 1000ден.LOL


Не е точно... Син ми е крстен, а маж ми и јас не сме венчани в црква... и ни динар не оставивме на иконите, ами за церемонијата плативме 1500 денари...

Не ширете дезинформации....
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 10:03
Originally posted by Julija Julija напиша:

Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:


услов барем сега, да се крсти мало бебе е да му се венчани родителите, додека не се венчаат тие ништо од крштевката.на самиот чин на крштевка треба на две икони да оставиш по 1000ден.LOL


Не е точно... Син ми е крстен, а маж ми и јас не сме венчани в црква... и ни динар не оставивме на иконите, ами за церемонијата плативме 1500 денари...

Не ширете дезинформации....


Не по врат, по шија.... LOLLOLLOL
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 10:05
тогаш, драга јулија, секоја црква изгледа си има свои правила...
ете нас ни бара..оставете банкноти од по 1000ден, на иконата на Исус и на Богородица...
или може дека беше селска црква, па толку знаеа?Wink
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 10:13
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

тогаш, драга јулија, секоја црква изгледа си има свои правила...ете нас ни бара..оставете банкноти од по 1000ден, на иконата на Исус и на Богородица...или може дека беше селска црква, па толку знаеа?Wink


Можно е...
Оставњето пари на иконите е нешто најгрдо... Подобро да му ги дадеш парите на попот на рака, одошто да ги оставаш на иконите...
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 10:15
секако, иако јас а и многу други, еве на пример сите од моето поблиско семејство сме на ставот дека треба кој колку може...Winkда дава....
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 21:40

не знам зошто тоа што ни се бара да се плати црковнататакса е толку тешко, и свештеникот треба од нешто да живее
еве еден прост пример: ти рикнува PC и го носиш на мајстор а тој ти вика 5000 ти чина да го правам или не. Значи тој вложувал во своето образование и сега сака тоа образование да го уновчи односно тоа што го вложил да му се врати додека некој од гимназија или било кое друго школо секој викенд ебавал сојки по градов богословот гледал во 4 ѕида во интернат кој траел 5 год. каде за разлика од другите школи се учи нешто учат само по 5 јазици треба линив да им севрати вложеното а башка не е на ничии платен список што заработат тоа ке јадат
а башка можеш да дадеш по 300 евра за музика не можеш да дадеш 1500денари за крштевка

Изменето од чаир - 22.Март.2007 во 21:41
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 21:42
баш поради тоа нивно само-одредување на тарифа му се гади на народот
има кој колку може, а не кој колку треба....
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 21:43
кога сме веќе кај богородица
како е тоа бизнис?
па мене дома ми се вртат амајлии што ги купиле моиве за на ретровизор у кола
па икона заштитничка на домот
привезок за клучеви со лик на богородица
Кон врв
C.B. Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај C.B. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 21:47
a maickite so likot na isus , sto se prodavaat vo nekoi hristijanski crkvi??????
 
i toa li e biznis?
 
jas toa poveke bi go narekol ljubov!Heart
 
sakaat lugjeto da imaat na sebe (ili so sebe) sliki sto ke gi potsetuvaat na ona sto najmnogu go sakaat!   decata,  bliznite, bog, bozjite ugodnici i sveti  ,  itn.
 toa e hristijanstvo------ljubov!
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 21:48
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

кога сме веќе кај богородицакако е тоа бизнис?па мене дома ми се вртат амајлии што ги купиле моиве за на ретровизор у колапа икона заштитничка на домотпривезок за клучеви со лик на богородица

Ако тоа што ние православните го почитуваме ликот кој е насликан на иконата и го носиме сонас тогаш и носењето на крстот е бизнис
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 21:49
да носам маица со ликот на Исус, тоа е богохулење
пре би одела гола...
никакво печатење на ликови не поддржувам
идолопоклонство, ете тоа е...
Кон врв
C.B. Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај C.B. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 21:54
a sto mislis za ona sto gi rekov---ljubov!
 
mene tvojot avatar tolku mi se dopagjha sto si go staviv vo telefonot i cesto si go gledam!
 
zarem e toa idilopoklonstvo?
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 21:56
ако ми се клањаш на аватаров три пати на ден, и помил ти е од Бога тогаш да идолопоклонство е!

Кон врв
C.B. Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај C.B. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2007 во 21:57

no jas ne go rekov toa ------ neli????Wink

samo si go nosam od sto mi e ubav i si go sakam!Big%20smile
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 60>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,143 секунди.