IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Исполнетото Исусово пророштво за Мухамед
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Исполнетото Исусово пророштво за Мухамед

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 24>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 4,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 16:02
Абе не јас друже, ТИ треба да се докажеш. Библијата стои отворена и непоколеблива. Уште ти НИШТО не си докажал, ете тука е поентата. НЕ се чалами само... Кажи што те мачи, кажи ако имаш АРГУМЕНТИ??? Што не ти се допаѓа? Немој само кукавички да ми се чаламиш, и да плачеш по форумот зошто не сум баниран. Ете не сум баниран, избриши ги солзите и биди еднаш во животот, иако знам ти е тешко, МАЖ!
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 16:06
ех сега, типично христијанско однесување кога сите бродови му тонат.
Аџија, тониш  и ти, прашање е на време и ден кога ќе се случи тоа.

Родословот на Исус е имагинација, лага.

Дај докажи дека нее така.


Кон врв
Sulltan Murad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sulltan Murad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 16:11
brodot nema da tone nikogas mist se lazes sebesi zasto site ke ja prifatat vistinskata religija islamot. eve jas ti dokazav deka ne e taka ,ke prifatat islamot i nema da im tone brodot, toa mozam so sigurnost da ti kazam mistBig%20smile
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 16:13
ќе прифатат они кои ќе ги отворат очите и кои ќе ги  употребат главите. Аџија не ми изгледа еден од нив.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 16:14
Абе што има јас да ти докажувам, колега. Ти докажи. Ти тврдиш дека е лага... Ајде да те видам? ДОста чалам, овде се вреднува знаење... Ако беше за чалам, прв ќе беше, ама за знаење, може евентуално претпоследно место да го делите со калефчо...
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 16:20
читај од 18-та страна на истава тема. Тамо ќе најдеш тоа што го бараш, доказ дека Родословот е измислица.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 16:30
Напротив, друже... Сард и Бела многу убаво ти одговорија, а ти како некој попарен се замолча. Топката е кај тебе. Докажи дека е лага.

Немој само со лажни пропаганди од типот „научно е докажано дека не може од Авраам до Адам да има само 20 генерации“... Според која наука? Таа што те учеле во селото во 1950??? Си гледал ли, ајде пошто не си по науката, можда си по ТВ, на пример на Натионал Географик, емисијата „Научниот Адам“? Каде што се генетски се докажа дека сите имаме заеднички предок (Адам), кој живеел меѓу 8-10 илјади години?

Не те бива за наука и за логика. Тебе те бива за чалам. Гарантирам дека ти во чајџилница си најголем фраер. Ама на школо си бил тапа.LOLLOLLOL
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 16:36
Originally posted by sard sard напиша:

Самиот даваш претпоставени одговори што значи еден од нив може да е вистинскиот, но во секој случај постои одговор.



да сард, погледни број 4, тоа е вистинскиот одговор.


Originally posted by mist mist напиша:

Several theories have been proposed to explain the apparent discrepancies between Matthew and Luke:

1.      The oldest one, ascribed to Julius Africanus, uses the concept of Levirate marriage, and suggests that Matthan (grandfather of Joseph according to Matthew), and Matthat (grandfather of Joseph according to Luke), were brothers, married to the same woman one after another - this would mean that Matthan's son (Jacob) could be Joseph's biological father, and Matthat's son (Heli), was his legal father.
2.      That Luke's genealogy is of Mary, with Heli being her father, while Matthew's describes the genealogy of Joseph.
3.      That Matthew records the passing on of kingship, while Luke records biological parentage, though this fails to explain why kings that were not father to the next have been excluded from Matthew's list. Similarly, that Luke gives the actual genealogy while Matthew presents a "ceremonial" one, for example, Neri being Shealtiel's natural father, but Jeconiah being the prior leader of the Jewish people.
4.      That at least one, and possibly both, of the genealogies is simply fabricated, thus explaining the divergence.
5.      According to Barbara Thiering in her book “Jesus the man”, Jacob and Heli are one and the same. Heli took the name "Jacob" for his title as patriarch. The true genealogy is that in Luke's gospel, and in Matthew's gospel Heli's line is grafted in to the royal line running down through Solomon.



а беличка, незнае која од 3-те теории да ја прифати!





Изменето од mist - 20.Февруари.2007 во 16:38
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 17:15

The Satanic Verses in Qur'an

Sura an-Najm (Star) 53:19-22

Now tell me about Al-Lat, Al-Uzza, and Manat,
The third one, another goddess.
What! For you the males and for him the females!
That indeed is an unfair division.
أَفَرَأَيْتُمُ اللَّاتَ وَالْعُزَّى
وَمَنَاةَ الثَّالِثَةَ الْأُخْرَى
أَلَكُمُ الذَّكَرُ وَلَهُ الْأُنثَى
تِلْكَ إِذًا قِسْمَةٌ ضِيزَى. سورة النجم - سورة ‏٥٣: ١٩-٢٢‏

Ако треба превод кажете иако верувам дека mist добро го владее англискиотWink
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 18:06
Originally posted by Sulltan Murad Sulltan Murad напиша:

Dajte komentar hristijani kaj e crkvata ne ja gledam FAKT

Па не ни можеш да ја гледаш сурат-мурат , и многу Цркви не се гледаат заради вас , на нивните темели си градите џамии (ракетчиња) .А тоа е се заради вашата мирољубива Вера
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
coolio Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај coolio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 21:34
Originally posted by аџија аџија напиша:

Пророштвото на Исус за мохамед навистина се оствари:

„Ќе дојдат после мене лажни Месии и Пророци (да се потсетиме едно од имињата на Мохамед е Пророкот!) и ќе извршуваат големи знаци, за да ги заведат дури и избраните, ако успеат. Гледате, ви кажав се. Ако некој ви рече „ене го таму во пустината“, не одете по него, „или еве го во одаите“, НЕ ИМ ВЕРУВАЈТЕ!

Бидејќи како што молскавицата се гледа од исток до запад, така ќе се појави и Синот Човечки“



Мохамеде прочитан си! LOLLOLLOLLOLLOLLOL
 
 
epten si nazad zimi se, ako on bil lazgo, zosto togas sme 1 miljarda i 700.000 miljoni muslimani vo celiot svet?
se plasis da go prifatis faktot na vistinata .. ako nema problem leka poleka ke ti omekne srceto, i normalno toj sto saka da ja otkrie vistinata , ja otkriva i ja priznava, a toj sto ne saka normalno deka mu odgovara da zivee vo laga, posto taka mu e poubavo , pozdrav
Sega znam deka nisto ne znam (sokrat)
Кон врв
coolio Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај coolio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 21:48
Originally posted by аџија аџија напиша:

Уште еден „бисер“ кој не ја разбира разликата меѓу превод и оригинал...
 
zarem ima orginal biblija, ? a na koj jazik e? usfari kaj e?
se cuva nekad ! ja ima nekade , nikoj nisto ne cul nitu pak videl ;)
Sega znam deka nisto ne znam (sokrat)
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 22:54
Баш интересно што ги постави сликите од џамијата погодена од цунамито, во кој, патем речено загинаа 200.000 муслимани!!! Кај ви е тој алах? Зошто не ги заштити муслиманите? Зошто баш тие што беа во џамијата изумреа, а тие што беа во црквата на ридот се спасија???

Изменето од аџија - 20.Февруари.2007 во 23:13
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 23:03
 
 
Тема: Исполнетото Исусово пророштво за Мухамед
 
 
 
vo prviot post mist se potrudil i navel nekoi bibliski citati 
koi vo Nivnite oci deluvaat kako prorostva za muhamed, Confused
 
posle podolog period jas dadov
nekoi moi viduvanja okolu temata postavena od mist...
koja navistina bese premnogu izmesana, nesto kako
samo kako na kvantitet...
 
 
na delot  na koj pisuvav najmnogu tokmu,
e za pogresnoto svakjanje na Utesitelot Svet,
megutoa mist nekako vnimanieto go otrgna
so sto temata ja nasoci kon rodoslovot na Hristos, za potocno napraviv edna tabela, 
za koja mist taaka cvrsto se fati barajki uste edna  tabela,
nebare ne mu bese jasno...i
jas mislam deka dovolno jasno bese okolu toa za rodoslovot na Hristos, (sto ne e tema)...i taka vesto odbegnuvajki ja sushtinata za Isusovite proroshtva za muhamed...
 
naveduvajki nekoi teorii...Confused 
 


Originally posted by mist mist напиша:

Several theories have been proposed to explain the apparent discrepancies between Matthew and Luke:

<!--[if !supLists]-->1.      <!--[endif]-->The oldest one, ascribed to Julius Africanus, uses the concept of Levirate marriage, and suggests that Matthan (grandfather of Joseph according to Matthew), and Matthat (grandfather of Joseph according to Luke), were brothers, married to the same woman one after another - this would mean that Matthan's son (Jacob) could be Joseph's biological father, and Matthat's son (Heli), was his legal father.
<!--[if !supLists]-->2.      <!--[endif]-->That Luke's genealogy is of Mary, with Heli being her father, while Matthew's describes the genealogy of Joseph.
<!--[if !supLists]-->3.      <!--[endif]-->That Matthew records the passing on of kingship, while Luke records biological parentage, though this fails to explain why kings that were not father to the next have been excluded from Matthew's list. Similarly, that Luke gives the actual genealogy while Matthew presents a "ceremonial" one, for example, Neri being Shealtiel's natural father, but Jeconiah being the prior leader of the Jewish people.
<!--[if !supLists]-->4.      <!--[endif]-->That at least one, and possibly both, of the genealogies is simply fabricated, thus explaining the divergence.
<!--[if !supLists]-->5.      <!--[endif]-->According to Barbara Thiering in her book “Jesus the man”, Jacob and Heli are one and the same. Heli took the name "Jacob" for his title as patriarch. The true genealogy is that in Luke's gospel, and in Matthew's gospel Heli's line is grafted in to the royal line running down through Solomon.



а беличка, незнае која од 3-те теории да ја прифати!



pa, mist ne sum jas na tema stavena,
 
obrati se malku kon,
prorostvata na Isusovi za Muhamed,
kon razrabotuvanje na tvojot prv post..
 
 
Originally posted by mist mist напиша:

"The Comforter, the Spirit of Truth, whom the Father will send in my name, he shall teach you all things, and bring to your remembrance all that I said unto you."
[Bible - John 14:26]

“A Utesitelot, pak Duhot Sveti, Kogo Sto Otecot ke go Isprati vo Moe ime, On ke ve nauci na se’ i ke vi napomni za se’ sto sum vi zboruval” (Jovan 14,26)

Originally posted by mist mist напиша:

И за ова многу пати се разговараше, па да додадам и јас уште нешто. Цитатот Библиски [John 1:20] е чуден цитат, зборува на чуден начин и кажува нешто чудно. Се зборува како бил запрашан Јован Крстител

 

1. Are you Christ? - [No]

2. Are you Elijah? - [No]

3. Are you THAT Prophet? - [No]

 

Originally posted by mist mist напиша:

Што мислеле со тоа ТОЈ Пророк? Откако го запрашале дали е Месиата тој им одговорил НЕ, после го прашале дали е Елијах, пророк кој очигледно го немало многу време, со години, и мислеле да не се вратил на Земјата! Но, пак одговорот бил НЕ.

A se zadrzuvas na licnosta na Jovan Krstitel  da doznaes sto e koga ne Hristos, nitu pak Ilija, nitu pak prorok ( kako gi izvrtuvas prashanjata od Jovan pa koj cekale posle Mesijata,
 
Originally posted by mist mist напиша:

 А да прашам, Кого чекале тие ПОСЛЕ МЕСИАТА? Тие се чуделе со овој човек кој живеел во пустина, постел и го избегнува материјалниот начин на живеење.

Prvin samiot Jovan krstitel kazuva koj e samo ne e vo polza da go citiras “JAS SUM GLAS NA ONOJ STO VIKA VO PUSTINJATA IZRAMNETE GO PATOT NA GOSPODA<<KAKO STO VELI PROROKOT ISAIJA”.(Jovan 1,23)

Originally posted by mist mist напиша:

Дали тие прашувале за Мухамед? Можно е!

Mist be kakov muhamed, Jovan krstitel, veli ,,Izramnete go patot na Gospoda,, neli citas pa  vakvi gluposti da treskas, lele kraj im nema…

Originally posted by mist mist напиша:

Исус во к*ранот освен што е еден од најголемите пророци, тој е и оној кој ќе го најави доаѓањето на Мухамед ("bashir"). Мисијата на Исус на земјава била Кратка, прилично некаде 3години, и во к*ранот има ајет кој кажува дека Исус ги дал добрите вести за доаѓањето на Ахмед (нагалено од Мухамед) кој ќе ги научи луѓето теорија и пракса на постапување според желбата Божја.

Najdi vo biblijata kade veli Hristos posle sedum veka ke vi go pratam Muhamed, ama vo biblijata evangelijata kade Isus bil so ucenicite i propovedal nepriznavam citati od Isus  vo k*ranot posle osum veka muhamed ni slusnal ni videl za Hristos.

Mist ako go zemas za prorostvo ona sto sam si go veli za sebe muhamed, togas kako nemozete da veruvate koga vo stariot zavet ima preku iljada prorostva vsusnost i celiot star zavet e pisuvan za dogjanjeto na Mesijata Hristos za spasenie na covekot od grevot, za spasenie na dusite…” Sinot Covecki- veli Hristos ne dojde za da Mu sluzat, tuku dojde da sluzi i da ja dade svojata dusa za otkup na mnozina” (Mat.20,28)

Originally posted by mist mist напиша:

"O Children of Israel! I am the messenger of Allah {Almighty God} (sent) to you, confirming the Law (Torah or Old Testament) before me, and giving glad tidings of a messenger to come after me, whose name shall be Ahmad." (Surah 61:6)
OVA NE SE VAZI, sigurno deka muhamed ke si kazuva deka e prorok…gluposti nevideni…sekako sam si gi opravda i delata…sto gi vrsel…(poligamijata), Vo Stariot zavet ima poveke od ilijada proroshtva za doagjanjeto na Mesijata Hristos, drugi prorokuvaa za Nego....ako ova nesto ti znaci mist...?

Originally posted by mist mist напиша:

Сега, Muhammad, Ahmad и Hamad биле некои од имињата на пророкот наш (значи како што го викале луѓето) кои доаѓаат од коренот на зборот "hamd" кој значи ништо друго освен Оној Кој Го Пофалува на Бога. Секако во Библијата е споменат како "The Spirit of Truth" значење некој кој ќе ја кажува Вистината, а сите знаеме дека Мухамед бил човек на кој Сите му ги доверувале работите, човек од доверба, човек на кого му верувале, човек од кого барале помош, совет!

E za ova mist raka ti davam, tvoite fakti se: Duhot na Vistinata go poistovetuvas so Muhamed, zatoa sto Muhamed bil dobar coek, a zatoa nebas najdobro go dokazavte i vo pouki od pejgamberot, dali muhamed e vo pravo gi zemam vo obzir i tie tvrdewa pa sea so kakov obraz ova go pisuvas neznam… a otkako i nekoi zborovi gi izvrtuvas, znaci namerno gi izvrtuvas...ova nema smisla...

Originally posted by mist mist напиша:

Споредете го тој Дух на Вистината кој ќе дојдел откако ќе отидел Исус, кој ќе ОБЈАВЕЛ вистина, кој ќе зборувал не од свој памет туку Она Што ќе му биде кажано од Господ. Може вие колку сакате да велите дека тоа бил Светиот Дух, ама пак ние сите знаеме дека светиот дух секогаш бил со пророците божји и дека нема што да доаѓал откако Исус ќе заминел, пошто тој секогаш бил со Исус, нели? А Исус самиот вели дека ако тој не замине, Духот нема да дојде, така? А и ако не биле работата за Мухамед, тогаш за кого било? За кој свет Дух? За оној кој секогаш бил со Исус или некој трет свет дух кој бил различен од оној кој што бил со Исуса? Да не случајно пак Господ се делил уште на едно делче па произлегло свето четворство наместо тројство. И ако тој Дух не бил Мухамед, тогаш што објавил светиот Дух кој вие го мислите? НИШТО?! И како можел Светиод Дух да ги инспирира така погрешно луѓето кои го модифицирале Стариот Завет и си создале свои приказни? Како тој свет дух да згрешил така и толку многу? Ако светиот Дух раководел со црквите, зошто има толку несогласувања помеѓу нив? Зошто има толку цркви со различни мислења? Зошто се поделиле на католички, протестантски и незнам какви? И духов да не го земал примерот на Господ па си се разделил на духчиња?

Ovde zasluzuvas poseben odgovor i podolg se nadevam Svetiot Duh ke te ozari so Svetlina i Vistina i ke svatis…Ocigledna e eresta koga za Svetiot Duh Utesitel mislite deka e prorostvo za muhamed…

Utesitel, Dug Sveti kako tretoto lice od Sveta Troica koi ishodi od Oca e Duh na Vistinata a Vistinata e Bog. Zasto Duhot Sveti e Bozja ipostas i  kade se se’ spomenuva i objasnuva deka Duhot Sveti uste vo prvata kniga na Mojsej:

“… DUHOT BOZJI LEBDESE NAD VODATA…” IMoj.1,2

Sv.Arhangel Gavril i ja objasnuva na Sveta Bogorodica tajnata na Bogovoplotuvaweto, pa i veli:

“ Svetiot Duh ke slegne na tebe, i Silata na Sevisniot ke te oseni” Luka 1,35

,,Bog e DUH  i onie, sto mu se klanjaat, treba da se poklonuvat so duh i so vistina” Jovan 4,24

“A Gospod e Duh; A kade sto e Duhot Gospodov;tamu ima sloboda” II Korintjanite 3,17

“Odete i naucete gi site narodi, krstevajki gi vo imeto na Otecot i Sinot i Svetiot Duh” Matej 28,19

“A Utesitelot, pak Duhot Sveti, Kogo Sto Otecot ke go Isprati vo Moe ime, On ke ve nauci na se’ i ke vi napomni za se’ sto sum vi zboruval” (Jovan 14,26)

“A koga ke dojde UTESITELOT, Kogo sto ke vi Go ispratam JAS od OTECOT, DUHOT na VISTINATA, Koj izleguva od OTECOT , On ke svedoci za Mene,,  Jovan 15,26   Utesitelot Duhot Svet, e veten na apostolite za nivno prosvetluvawe svedocenje i propovedawe na Vistinata. A toj se javuva na pedesetnica…

dela na svetite apostoli od svetiot apostol luka

2,1 Koga se navrsija dnite na pedesetnica, site apostoli bea zaedno i ednodusni.

2,2 I nenadejno se cu sum od neboto, kako da idese silen veter, i ja ispolni celata kukja, kade sto sedea.

2,3 I im se javija razdeleni jazici, kako ogneni, i zastanaa po eden nad sekogo  od niv.

2,4 I site se ispolnija so Duh Sveti, i pocnaa *da zboruvaat na drugi jazici,  onaka kako sto im davase Duhot Sveti da izgovaraat.

Mora ova da se razjasni!

Utesitelot Duhot Svet dali vi lici na proroshtvo koe se ispolnilo vo MuhamedBig%20smile
 
 
 
 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.