IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - И ние сме тука
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

И ние сме тука

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 19>
Автор
Порака
bajaderam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bajaderam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2007 во 22:18
a dali vsusnost site se nacisto so terminot autizam ?
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2007 во 22:21

 Mnogu sum srekna shto ova zapocna da funkcionira. Sekojdnevno kontaktiram so roditelite na decata so autizam i postepeno gi informiram za site aktivnosti. Mislam deka na ovoj nacin veke dobivaat nekakva samodoverba za samite da prevzemat neshto poveke. Vo seto ona shto go pravam imam momenti kade navistina mi e teshko i nekoi raboti "me ubivaat vo poim" no vie mi pomagate pak da si ja vratam energijata i da prodolzam da go rabotam ona shto sum go zamislila-da dadam eden del od sebe za da im pomognam na nekoj nacin na tie mili dushicki.

Pocnuvam da veruvam deka postoi toj centralen univerzum na energija preku koja komuniciraat onie shto se na ista branova dolzina.
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
vladotra Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vladotra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2007 во 07:55
Почитувани форум пријатели,
Би сакал да дадам одговор на некои прашања.
За бејби би сакал да одговорам дека бројот на жиро сметката е постиран од моја страна уште на 5.02. и може да го најде на страница број 2 од овој форум.
Македонско научно здружение за аутизам
`iro smetka 300000000434305. Banka deponent Komercijalna banka, Kej Dimitar Vlahov 4, 1000 Skopje.
За бајдерам мислам дека прашањето е мошне провокативно и можам да му/и одговарам дека терминот е 100% усвоен од светската и македонската научна јавност.
Во однос на прашањето за СМС, морам да кажам дека како претседател на МНЗА сметам дека донација преку СМС за нашето здружение и не е баш добра опција поради реномето на членовите на здружението. Такви броеви на мобилни функционираат за поединци кои боледуваат од одредена болест. Мислам дека ние како професионалци и еминентни стручњаци во нашата област не смееме да ризикуваме со кредибилитетот на МНЗА која е член на Аутизам Европа и затоа оваа идеја ја препорачуваме за некој од родителите. Благодарност до мамма за ангажманот во таа насока.
Благодарност до господинот што испратил 500 денари на нашата сметка, но тука морам да кажам дека нам ни е доста од декларативни поддршки и тапкања по рамо. Во постовите има доста такви пораки. Драги мои, нам ни е потребна сериозна материјално финансиска поддршка. Нам ни е потребна кампања на медиумите. Нам ни е потребна национална стратегија и регистар за аутизам. Затоа би ги замолил сите оние кои декларативно поддржуваат тоа да го сторат на некој друг форум.
Благодарност и до даркдог кој има неколку конкретрни предлози и доколку ги реализираме заедно со него ќе ве информираме дополнително.
Прашање до Делфин Што станува со хостирањето и ажурирањето на сајтот на МНЗА. Колку што ми е мене познато, а добро ми е познато во разговорот со јасминаива една од точките е и таа???
Со почит,
Владотра

Doc. Dr. Vladimir Trajkovski
Assistant professor on Human Genetics, Medical Basis of Disability and Physiology with functional anatomy
Institute of Special Education and Rehabilitation
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2007 во 08:52

Почитуван vladotra

хостингот и ажурирањето на сајтот на МНЗА  е секако една од точките на проектот кој го замисливме и за неа како и за сите други ке се бориме до крај во рамките на нашите можности . Веројатно јас и јасминаива највеке сакаме да можевме до сега да ви одговориме дека е најден спонзор кој тоа ке го работи . Секако, доколку сето тоа што го замисливме можевме сами да го оствариме воопшто немаше тука да го анимираме јавно . Основна идеја ни е да ја изложиме нашата идеја и со сите оние на кои им се допага да пробаме да ја реализираме . Досега сме МНОГУ ПРИЈАТНО изненадени од поддршката  погоре :) .
 
Кон врв
vladotra Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vladotra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2007 во 11:52
Почитуван Делфин,
Ви благодарам за одговорот. Некои од пријателите што постираа се нафатија да го ажурираат бесплатно. Значи нам само ни фали Интернет провајдер кој што бесплатно ќе ја хостира www.mnza.org.mk
Со почит,
Владотра
Doc. Dr. Vladimir Trajkovski
Assistant professor on Human Genetics, Medical Basis of Disability and Physiology with functional anatomy
Institute of Special Education and Rehabilitation
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2007 во 02:21

BI SAKAL DA POMOGNAM ! Imam prijatel sopstvenik na elektronski medium. Bi pobaral usluga od nego da vi otstapi mesto vo utrinska programa so cel poveke luge da se zapoznaat so ovoj dobronameren proekt. Jas bi dogovoril sredba vie da se dogovorite okolu detalite.

Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2007 во 11:08
Понудата е прифатена со раширени рацеSmile........Thumbs%20Up
 
 
Еве уште нешто конкретно Smile...Благодарам !!!
Кон врв
vladotra Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vladotra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2007 во 16:31
Секоја чест за предлогот за медиуми.
Само напред. Ќе има претставник од МНЗА сигурно.
Пријателски поздрав,
Владотра
Doc. Dr. Vladimir Trajkovski
Assistant professor on Human Genetics, Medical Basis of Disability and Physiology with functional anatomy
Institute of Special Education and Rehabilitation
Кон врв
meris Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај meris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2007 во 01:31

HeartMnogu me raduva sto zabelezuvam zainteresiranost za ovaa problematika i sto sekoj se trudi i saka na svoj nacin da pomogne,doprinese.I ,veke kolku za pocetok,gledam vidlivi efekti,blagodarenie na vasite[nasite] iskreni zelbi nesto da se napravi na toa   pole. Taka treba,samo napred.....

ZA informiranost na site,DENESKA DOBIJA  PAKETCINJA, dvaesetina decinja so autizam...
 
Po toj povod imavme moznost da gi zapoznaeme roditelite za se sto se slucuva vo zdruzenievo,za forumot i za nekoi idei koi doprva treba da sledat...
 
Na site im se dopadna idejata da ednas vo nedelata ,decinjata megusebno se druzat,srekavaat na opredeleno mesto,a so niv da se aktiviraat strucni lica,na volonterska osnova.Jas,svojot doprinos go gledam na ovoj nacin...
Golema blagodarnost do lugeto od EvANG. KOng.CRKVA,koi mi  pomognaa za paketcinjata,samo gospod znae kolku dobro delo napravija za decinjata koi denes prisustvuvaa...  
 
Pozdrav do site koi imaat GOLEMOHeart....  
I neka uste poveke gi ima HeartHeartHeartHeartHeartHeartHeartHeartHeart     
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2007 во 13:32

Vcerashnata sredba beshe prekrasna. Roditelite i decinjata bea presrekni a jas sum srekna najmnogu poradi toa shto veke se cuvstvuva deka ja imame nivnata doverba i poddrshka za da napravime ushte pogolemi cekori.

Najgolem pozdrav do nasheto novo prijatelce darkdog Hugkoj dojde, prisustvuvashe ne iznenadi so toa shto gi iskaza svoite konstruktivni idei i beshe glasno poddrzan od roditelite. Ke ve zapoznaam site otkao ke gi srocam vo eden podolg post bidejki do polnok razgovaravme i smislivme golem broj na idei koi seushte se samo na hartija.
 
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
bajaderam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bajaderam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2007 во 22:53
jas pak se cudev kade ja vidov ovaa pogovorka a ono kaj autizmot bila LOL
 
inaku kolku sto mozam da razberam od vasite komentari vie izgleda imate nekakva humanitarna akcija
ako e taka cestito me raduva toa i ja se pridruzuvam
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2007 во 00:53
Eve konecno edna od organizaciite od Hrvatska koja licno ja zapoznav minatata godina im se sluci cudo.
Poglednete go sajtot interesen e http://www.udrugapuz.hr/
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
bajaderam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bajaderam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2007 во 18:23
znaci super pA TI si imala humanitarna uloga sega poglednav vo profilot tvoj defektolog si po vokacija
pa super zatoa i so autizmot se zanimavas i si preokupirana ja pa se cudev
ama ok vo sekoj slucaj odlicna rabota te podrzuvam
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2007 во 22:22
На 16. 02. 2007 - петок се одржа средба на 20 -тина семејства со дечиња со аутизам поради доделување на пактчиња од страна на Еванг. Конг. црква во нејзините простории. Сето тоа беше организирано од членови на Македонското научно здружение за аутизам како помош за активирање и здружување на родителите. На средбата освен семејствата присуствуваа месрис, јасминаива и даркдог од форумот и 3 колешки дефектолози. На родителите им беше објаснета идеата за започнување и за начинот на функционирање на форумот "И ние сме тука". Поединечно секој ги искажа своите идеи кои соодветсвуваат на идеата која ја започнавме но слушајќи ги родителите сите тие наши идеи ги проширивме.

1. Родителите сакаат почести средби-еднаш неделно и кој сака лично да им помогне може слободно да дојде, да се запознае со проблемите на аутизмот и конкретно да предложи некои решенија. Така во иднина кој сака од вас тука ќе ми пише и ќе го информирам за следната средба.

2. Семејствата предложија дека веќе не сакаат затвореност, сакаат да бидат погласни за да бидат забележани за што исто така добро би им дошла нашата поддршка и безрезервно ја прифатија.

3. Во врска со флаерите и постерите дојдовме до идеа тие да се постават заедно со стаклени кутии за собирање на сретства на јавни места каде доаѓаат најразлични луѓе со различна цел. Така ќе може да се запознаат со децата со проблемот аутизам и ќе остават сретства за да може повторно да се делува на проширување на информираноста, на тој начин ќе се овозможи тој процес на информирање да не е еднократен туку да трае подолго време. Такви кутии се договоривме да има во 3 големи манастири, на влезот на концертни сали каде се случуваат концерти а да побараме дозвола и од големите супермаркети. Доколку некој има уште некоја идеа или коментар може слободно да даде. Тие кутии би требало што побрзо да се направат затоа што веќе имаме дозвола за еден концерт на 28. 02. 2007 да се постават.

4. Одлучивме да се искуца барање за сретства кое ќе биде официјално заверено и испечатено во поголем број на примероци при што секој што ќе посака некаде да се обрати и да бара сретства ќе може да го добие. Веќе имаме конкретни барања.

5. За просторија за повремени средби на родителите и просторија во која ќе можат и децата да пристуствуваат чекаме одговор од Македонската Православна Црква каде еден од нашите пријатели се обрати па засега чекаме одговор. За тоа ќе ве информираме кога ќе добиеме сигурен одговор.

Засега толку, чекам ваши коментари и за на следната средба поканет е секој кој има идеа, добра намера, широко срце, енергија и желба да помогне

Изменето од natalija - 22.Февруари.2007 во 08:29
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.