IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Клонирање
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Клонирање

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 22:16
Pa ne sum apsolutno protiv... Клонирањето подразбира и нешто друго... клонирање на пример ткива, органи и слично...

А за клонирање на цели луѓе не сум... Некому може да му текне да ја клонира владата

Изменето од Julija - 08.Февруари.2007 во 22:16
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 22:24
а тие органчиња за луге што би биле клонирани би биле извадени од обична свињаWink овој цицач има најслични по форма и функција органи, со нашите.
клонираните свињи можат да обезбедат идентични генетски модифицирани срца,бубрези џигери и др. органи за трансплантација
ама и ова не е кој знае колку усовршено, Wink
 
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 10:31


MNOGU SE RABOTI VO OVAA OBLAST....

SIGURNO E I TOP SICRET TEMA ....

VO SEKOJ SLUCAJ...
NAREDNIOT CEKOR KE BIDE NANOTEHNOLOGIJATA...

I VEKE IMA NOVI MATERIJAI KOI KE BIDAT KORISTENI....

KAKO STO E JAGLENOROD C-60...

INAKU ZIVOTOT NA ZEMJATA ZA OSNOVA E JAGLENORODOT.. C

TOA SE RABOTI VO MIKROSVETOT....

NO SEUSTE SME DALEKU OD GENETSKIOT KOD...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 11:32
Клонот, аселера, како што укажуваш, по своите физички особини не е воопшто различен од близнаците. Тие се со иста ДНК, но се секако различни личности (не сум сигурен баш дека имаат дури и исти отпечатоци, бидејќи за тоа влијаат и условите во утробата итн.).

Сеедно, не е точно исто така, дека клонот нема мајка и татко. Негови физички мајка и татко, се мајката и таткото на човекот чиј тој е клон. Но секако во преносна смисла, негови родители се оние кои ќе се грижат за него. Зошто толкава фама околу ова, кога веќе имаме многу деца за кои се грижат луѓе што не се нивните биолошки родители (на пример ин витро + сурогат мајка)?

П.С. Аселера, нема врска ова со безгрешно зачнување, туку чисто еве вака етичко-научно си праиме муабет...

П.С.2. Јулија, ти го даде најдобриот аргумент против клонирање LOLLOLLOLLOLLOLClapClapClapClap
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 12:18
Originally posted by аџија аџија напиша:



  Зошто толкава фама околу ова, кога веќе имаме многу деца за кои се грижат луѓе што не се нивните биолошки родители (на пример ин витро + сурогат мајка)?

 

Me zamisli so ova surogat majka....tochno e deka taa nema nikakva genetika so bebeto shto go nosi,ednostavno e samo "inkubator".....  ,no zamisli kolku vlijae i kako vlijae pomislata da si se nosam samata sebe, odnosno da nosam moe klonche...neznam mene mi e poprifatlivo da chuvam bebe chii ne sum bioloshki roditel otkolku kloniranje...negledam zoshto???Ne ni trebaat klonchinja koga tolku mnogu deca se bez roditeli,sega tuka se prisutni i drugi faktori no tie se za vo druga tema.


p.s.nauchno e opravdano mozebi,no etichki nikakoWink


Изменето од beleg - 09.Февруари.2007 во 12:18
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 12:42
Ок, белег, веројатно си во право....

Но мислам дека не е научно да се каже дека „се носиш самата себе“, бидејќи всушност секој живот е само од Господа даден да биде уникатен. Никогаш тоа „клонче“, нема да биде ти, ниту по изглед (ќе има разлики), ниту по карактер, ниту по отпечатоци итн...

Зошто ако тој живот е уникат, и понатаму се врши пропаганда во медиумите дека тоа се копии? Зар би ми било убаво мене да ми кажат дека сум копија на близнакот, кога не сум! (не сум близнак, ова е само пример). Клонот е СВОЈ ЧОВЕК, исто колку и секој од нас...

Поздрав...
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 12:45
мене знаеш што ме мачи
ако на пример имам детенце што не дај боже е на умирање а има можност да си го клонирам
на клонот ке гледам како на детето што е загубено, како негова замена
а не како на уникатна личност
може дури исто име да му дадамWink
е ова е weird.




Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 13:12
Originally posted by аџија аџија напиша:

   . Никогаш тоа „клонче“, нема да биде ти, ниту по изглед (ќе има разлики), ниту по карактер, ниту по отпечатоци итн...

Зошто ако тој живот е уникат, и понатаму се врши пропаганда во медиумите дека тоа се копии? Зар би ми било убаво мене да ми кажат дека сум копија на близнакот, кога не сум! (не сум близнак, ова е само пример). Клонот е СВОЈ ЧОВЕК, исто колку и секој од нас...

Поздрав...



Nema da bide jas zatoa shto golem procent e vospituvanje,sredina i slichno...jas ke go vospitam kloncheto, a ne mojata majka i normalno e deka ke bidat razlichni.No kolku ke bide razlichno fizichki...normalno ke bide mnogu,debelina,frizura i slichno,odnosno ke bidat razlichni menlivite kategorii,no ochite,ustata t.e.crtite na liceto,visinata,ke bidat isti.(ista ke bide na primer chustvitelnosta ili moznosta da se nasledi odredena bolest-dobro znam deka pri kloniranjeto ke se vnimava na tie raboti)A kolku e sevo ova od verski aspekt prifatlivo navistina neznam.Sekoj zivot e od Boga daden,no dali Bog rekol na takov nachin da se razmnozuvame?
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 13:13
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

мене знаеш што ме мачи
ако на пример имам детенце што не дај боже е на умирање а има можност да си го клонирам
на клонот ке гледам како на детето што е загубено, како негова замена
а не како на уникатна личност
може дури исто име да му дадамWink
е ова е weird.






I ako nekogash go prifatam kloniranjeto,ne veruvam deka ke prifatam da go kloniram mrtvoto dete.Taa bolka ne prestanuva nikogash i so kloniranjeto SAMO KE SE POTENCIRA NA SHTETA NA RODITELOT KOJ NEMA DA MOZE NORMALNO DA GO PRODOLZI ZIVOTOT.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 13:14

кај  е природниот однос маж - жена во клонирањето?LOL


Изменето од ACELERA - 04.Март.2007 во 00:50
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 13:54
Абе не сфаќајте одма дека јас сум ЗА клонирање... Прашувам прашања што се провокативни, што и мене ми се вртат во глава...

Инаку би било weird навистина да видиш некој сличен на некој познат, па кој и да е (мртво дете или пријател, итн.). Ама еве досегашните експерименти со клонирање (кај животните) укажуваат на тоа дека не само менливите категории, туку и неменливите не изгледаат исто кај клонот и кај „оригиналот“. Причината за тоа се условите во утробата, разни хормонални промени кај бременета жена итн. Затоа и близнаците кои се ИДЕНТИЧНА днк, се различни: имаат белези на различни места, растојанието меѓу очи, нос, уста не е секогаш исто, а постојат и други разлики. Иако, мора да се признае СЛИЧНОСТА е голема.

Поздрав.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 14:08
хммм еве уште едно прашање
ако мене ме нарекуваат детето на хххх и уууууу.

тогаш клончето ке биде нарекувано како?
еј, ти си клонот на на пр. аcelera
или и тоа би било наречено дете на хххх и уууууу зашто тие  и мене ми се родители?

значи моите родители би му биле родители и него ...
Wacko
е па тогаш може да ми биде сестра нели
ама ако јас го родам ке му бидам ли мајка
сепак растело во мене
ако воопшто се снаоѓаш во постов, аnswer...

Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 14:09
Originally posted by аџија аџија напиша:

   Причината за тоа се условите во утробата, разни хормонални промени кај бременета жена итн. 
 
 
gledash na ova ne pomisliv,a apsolutno si vo pravo....bidejki me natera da razmisluvam poveke na taa tema ke pobaram bash neshto poveke da prochitam
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 15:13
А што е со сирачињата, кои немаат х и у родители? Или сурогат децата? Или со вештачко оплодување со донатор на сперма или јајце клетка? Ехехехеј, такви луѓе без х и у родители има еден куп, сега клонот ли е проблем?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.