IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Останати спортови
  Активни теми Активни теми RSS - Аикидо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Аикидо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 25>
Автор
Порака
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2006 во 23:50
Se soglasuvam so ova shto si go napishal, samo bi sakal da go svrtam vnimanieto na toa deka verojatno se raboti za terminoloshki nedoslednosti. Imeno, toa shto go opishuvash i koe shto e potpolno taka, mislam deka e strogo vo domenot na LOJALNOSTA i POCHITTA.

A ne vo toa koj kolku postignal ili prestignal!
Primer: Uchitelot koj beshe na posledniot nash seminar (Aleksandar Dejanovic 3. Dan), vo nekolku navrati dade primer za edna tehnika koja bila sovladana od eden od negovite uchenici pred nego -  uchenikot za koj stanuva zbor e nositel na 1vi Dan, seushte trenira vo klubot na svojot uchitel so potpolna pochit i lojalnost kon svojot uchitel.

Nitu uchitelot, nitu uchenikot vo ovoj sluchaj ne neguvaat iluzii deka uchitelot e SEKOGASH i vo SE' podobar. Mozhebi naskoro ke se sluchi uchenikot da go prestigne vo svoeto znaenje, i dokolku ne proraboti nechija sueta (uchitelovata e prva koja mozhe da proraboti) se' ke ostane kako i dosega vo najdobar red.

Kapacitetot za uchenje kaj razlichni lugje e razlichen. Isto taka i brzinata so koja uchat.
No ovie raboti, vo odnosot uchitel uchenik, se podredeni  na pochitta koja e izbor shto sekoj go ima!

Pozdrav!


Изменето од DamjanC - 26.Декември.2006 во 03:45
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2006 во 08:43
...како што веќе реков, односот учител-ученик како архетип е двостран процес. Штом настанало прифаќањето од страна на едниот и на другиот, започнува динамичен процес на учење во двата правци, но, на различни нивоа.
Во учењето на аикидото тој однос не би требало да биде заснован на натпревар туку на прифаќање на учителот како модел, се разбира, без идеализирање, со сите негови доблести и недостатоци. Но, штом еднаш веќе се случил изборот и прифаќањето, тогаш довербата би требало да биде целосна. Оваа интеракција е изложена на тест секојдневно. 
Учењето на техниките, а посебно "кихон" е само еден, многу значаен, но сепак само мал дел од тоа што би требало да биде еден комплетен тренинг во аикидо и прифаќање на аикидо принципите во секојдневниот живот.
 
Поздрав!
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2006 во 14:58
Dobro. Ovaa tema se chini ja iscrpivme.

Sledna?
Кон врв
SURFAC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SURFAC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2006 во 16:44

ама ова е за џудо http://www.judoinfo.com/olympic2.htm

Михаил Мојата чанта


чантата ми тежи точно еден тон
на неа ке зестане комотно и слон
ке се лизне и ќе шизне надвор кога роси
кај да најде еден билдер за да му ја носи.
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2006 во 16:20
Veseli praznici, ubav pomin i se najubavo vo novata godina!

Se chitame!

Wink
Кон врв
SURFAC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SURFAC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2006 во 22:48
Мислам дека темава не е популарнаShocked
Михаил Мојата чанта


чантата ми тежи точно еден тон
на неа ке зестане комотно и слон
ке се лизне и ќе шизне надвор кога роси
кај да најде еден билдер за да му ја носи.
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2007 во 11:42
Среќна Нова Година!!!
 
Почетокот на годината е секогаш добра можност да започнеме нешто ново во нашиот живот.
За сите оние кои посакувале да почнат да вежбаат аикидо, но од разни причини не го направиле тоа, мојот совет би бил: почнете!
Единствено за што ќе зажалите е што не сте почнале порано.
 
Поздрав!
Кон врв
SURFAC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SURFAC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2007 во 17:40
abe edna moja drugarka saka da se zapise

Изменето од SURFAC - 04.Јануари.2007 во 17:40
Михаил Мојата чанта


чантата ми тежи точно еден тон
на неа ке зестане комотно и слон
ке се лизне и ќе шизне надвор кога роси
кај да најде еден билдер за да му ја носи.
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2007 во 01:09
Ajde zdravo i vo novava godina. Na site im pozheluvam svetlina!

Do SURFAC: Moj sovet e da se zapishe vo klubot shto i e najblisku do doma... a ako ne i se dopagja od X prichini duri togash ako ima mozhnost, neka razgleda po drugi klubovi!

Pozdrav!

Za nashiot klub mozhe da proveri i na internet: http://www.henbo.com.mk
Кон врв
sisko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sisko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2007 во 02:33
Originally posted by SURFAC SURFAC напиша:

abe edna moja drugarka saka da se zapise


Bolje neka se zapishe na "Moderen balet" ili "Pilatas". I neka gi ostavi boreckite vestini na mazite.
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2007 во 00:24
Vesti:

Mentorot na nashiot klub, ucitelot Michele Quaranta, e promoviran vo 6. Dan od strana na komisijata na Hombu dojo na chelo so doshu Moriteru Ueshiba!

Mu chestitame i mu pozheluvame uspeh i vo idnata rabota!

Henbo aikido dojo
www.henbo.com.mk


Pozdrav!
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2007 во 11:11

Честитки и од нас до господинот Quaranta!

Аикидо Кенбукан Доџо Битола
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2007 во 12:28

Информација за сите аикидо пријатели!

6 до 8-ми Април 2007 во Скопје
Семинар во организација на
 
Коичи Ториуми, 7-ми Дан, Шихан
Аикикаи Хомбу Доџо Инструктор
Ториуми Шихан вторпат во Македонија.
Повеќе информации наскоро.
 
Поздрав
 


Изменето од Ошавков - 23.Февруари.2007 во 20:07
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2007 во 13:20
opa interesno dobri sensei:)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.