IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Останати спортови
  Активни теми Активни теми RSS - Аикидо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Аикидо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 25>
Автор
Порака
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2006 во 03:48
Interesno... toa shto ne mozhe da se smeta za fakt e sepak fakt... ke mora da bidam upaten vo vakvata logika. Smile

Joshinkai si e joshinkai, i kako posebna organizacija nema nishto zaednichko so aikikai. Vo joshinkai se raboti eden "stil" na aikido, dodeka vo aikikai ima kolku ti dusha saka stilovi, shto e poblisku do realistichnosta i smislata na borecka veshtina. Koga ke ogranichish neshto na stil, se podrazbira deka neshto si isfrlil. A koga neshto ke isfrlish, toa poveke ne celo i seopfatno. Zatoa aikikai (osnovana od Morihei pod imeto Kobukai) e dobra takva kakva shto e i velime deka go chuva aikidoto na najdobar nachin.

Pa ottuka ne gledam kako mozhe posocheniot primer so Amos Parker da bide relevanten za ona shto go kazav!

Vtoro, jas ne izraziv stavovi (sudovi) za da moze da se problematizira dali se predrasudi ili ne.

Jas ponudiv dve opcii, koi mozhe da bidat razgledani... i do nekade go dobiv odgovorot koj sakav da go dobijam. Shtom Oshavkov se soglasuva so mene deka japoncite ne se rasno predodredeni da znaat aikido poveke od drugite, ZOSHTO SAMO TIE IMAAT NAD 8-mi Dan???

Relativno mladite i so relativno kus aikido stazh koi se promovirani vo 8-mi danovi se promovirani vo poslednive 40 godini koi Oshavkov gi kvalifikuva kako godini na cvrst standardi i normi. Tuka neshto ne drzhi voda...


Изменето од DamjanC - 20.Декември.2006 во 03:50
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2006 во 11:55
[QUOTE=DamjanC]
Koga ke ogranichish neshto na stil, se podrazbira deka neshto si isfrlil. A koga neshto ke isfrlish, toa poveke ne celo i seopfatno.
 
О.Љ.  Многу аикидо учители (како и Икеда Сенсеи) оформиле свој стил, своја методологија и имаат свои следбеници. Тоа што се задржале во Аикикаи е лојалност кон една идеја, а се разбира и една политика.Smile
 
Zatoa aikikai (osnovana od Morihei pod imeto Kobukai) e dobra takva kakva shto e i velime deka go chuva aikidoto na najdobar nachin.
 
О.Љ.  Овде се согласуваме. Big%20smile

Pa ottuka ne gledam kako mozhe posocheniot primer so Amos Parker da bide relevanten za ona shto go kazav!
 
О.Љ. Зошто не би бил релевантен пример?
Амос Паркер е афро-американец кој е промовиран во 8-ми Дан од Шиода Сенсеи и Терада Сенсеи кои се ученици на О-Сенсеи.

...ZOSHTO SAMO TIE IMAAT NAD 8-mi Dan???
О.Љ.  После 1969 година, Аикикаи настојува да се придржува кон нормите што ги пропишала.
На секаде можат да се најдат националисти, расисти, елитисти, но тоа никогаш не може да се однесува на цела нација или раса.
Јапонците се веројатно горди на таквото културно наследство како што е аикидото, но да се тврди дека се тие предодредени за аикидо и единствени што го имаат клучот за идниот развој на аикидото е веројатно малку претерано. Тоа би било исто како кога ние македонците би тврделе дека сме единствени и најдобри кога го играме "Тешкото". Има многу аргументи за, но тоа не би била целата вистина.Smile
 
Поздрав
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2006 во 13:45
О.Љ.  Многу аикидо учители (како и Икеда Сенсеи) оформиле свој стил

Damjan: Ne, ne si zapoznaen so toa shto go rabotel Ikeda sensei i zatoa ne znaesh - toj nema poseben stil i negovite uchenici ne rabotat isto kako i toj. Ja koristime metodologijata shto ja ponudil za uchenje aikido, toa da, no toa nema nikakva vrska so stil. Za ilustracija - do sega ne sum chul kaj nikoj od onie shto rabotat spored negovata metodologija da rechat na primer: kotegaeshi
nie ne go rabotime taka tuku vaka, oti vaka e pravilno !?! Toa go vikaat tie shto imaat "STIL", Ikeda ne vikal taka. Ako sakash da se zapoznaesh podobro so ova shto go zboruvam, nema nikakov problem da ti kazham se shto znam.

О.Љ. Зошто не би бил релевантен пример?
Амос Паркер е афро-американец кој е промовиран во 8-ми Дан од Шиода Сенсеи и Терада Сенсеи кои се ученици на О-Сенсеи.

Damjan: Zatoa shto ne pripagja na Aikikai. Ednostavno. Toa shto se raboti vo Yoshinkai nekoi duri i ne go priznavaat za aikido, tuku za aiki-jujutsu.


О.Љ.  После 1969 година, Аикикаи настојува да се придржува кон нормите што ги пропишала.
На секаде можат да се најдат националисти, расисти, елитисти, но тоа никогаш не може да се однесува на цела нација или раса.

Damjan: Jas zboruvam samo za Aikikai, kako institucija so svoja politika, nikade ne spomnav cela nacija.

О.Љ.  Јапонците се веројатно горди на таквото културно наследство како што е аикидото, но да се тврди дека се тие предодредени за аикидо и единствени што го имаат клучот за идниот развој на аикидото е веројатно малку претерано.

Damjan: Ne preterano, tuku e potpolno BESMISLENO!

Zoshto togash samo nivniot avtoritet go preferirate? Za da bidete poegzotichni?


Изменето од DamjanC - 22.Декември.2006 во 23:55
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2006 во 22:52

[QUOTE=DamjanC]
Zoshto togash samo nivniot avtoritet go preferirate? Za da bidete poegzotichni?

Не можам да поверувам дека ја отвори цела тема за "јапонците и не-јапонците" само за да ја пласираш квалификацијата во последната твоја реченица. Кои тоа ние? Ако мислеше на МАА, тогаш да. И нема тука никаква егзотика.
 
Е, па, Дамјан, не можеш да се повикуваш на авторитетот на Аикикаи и потајно да ја посакуваш нивната диплома само кога и како тоа тебе ти одговара. Тоа е лицемерно.
Подршката на Аикикаи Фондацијата, Хомбу Доџо и на идеалите на аикидото е многу конкретна работа која се остварува преку директна соработка со инструкторите од Аикикаи Хомбу Доџо и да, тие се јапонци.
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 00:52
Opa, shto e ova sega? Ljupco? Zoshto dobi potreba da me navredish?

Jas ne upativ nitu pomisla so negativnost kon tebe a ti, vidi shto mi porachuvash...

Se obiduvam da posocham i da kritikuvam neshta koi mislam deka ne se dobri. Toa pravo go imam so zakon utvrdeno vo nashevo opshtestvo. I ako nekoj se obiduva da me zamolchi ili diskreditira na ovoj nachin toa samo pokazhuva deka ne saka da bidat postavuvani prashanja! Oti koga prashanjata ke se postavat ke treba da sledat i odgovori...

Ova e otvorena diskusija i se' treba da izleze na videlina i niedno prashanje ne e izlishno... onie koi mislat deka ne treba - odbrale da ne uchestvuvaat, i ne gi chitame... Nivno pravo.

A za onie koi mozhebi ne chitaat tuka, a ne se najupateni, ke pojasnam i vo vrska so  tvoeto etiketiranje:
Prvo, jas sakam znaenje, ne hartija. Ako aikikai kako institucija reshi da mi go priznae znaenjeto dodeluvajki mi diploma, dobro. Ako ne, pak dobro. I vo prviot i vo vtoriot slucaj jas ke go drzam istiot stav kon nea koj proizleguva od celokupnata nejzina dejnost (kolku shto mi e poznata, se razbira) a NE od toa dali mi dale diploma ili ne.
Toa e SE' samo ne e licemerno!

О.Љ. - Подршката на Аикикаи Фондацијата, Хомбу Доџо и на идеалите на аикидото е многу конкретна работа која се остварува преку директна соработка со инструкторите од Аикикаи Хомбу Доџо и да, тие се јапонци.

Shto e tuka konkretnoto? Direktnata sorabotka so japonec? A cela francija shto pravi togash? Ti go spomna Tissier - oni nemaat dopir so japonec a imaat poveke aikidoki od Japonija.

Idejata mi e deka aikidoto e veshtina vo koja rezultati mozhe da postigne sekoj, bez razlika na rasnata ili nacionalnata pripadnost, ako ima talent i posveti dovolno vnimanie i trud. Ne se soglasuvam so idejata deka nemozham da naucham aikido podobro od nekoj japonec. I ottuka kakvi se tie uchiteli ako ne sakaat nivnite uchenici da gi nadminat? Za zhal vo aikikai rabotite od razlichni prichini (pred se ekonomski) se takvi kako da vikaat - nie sme najdobri, i zasekogash ke ostaneme toa bez razlika kolku i da se trudite.

Pochituvam hierarhija 100%, no ne bez zdrav razum. O sensei go sozdal aikidoto - da, no jas ne veruvam deka bil super-human! Mozhe da mi raskazhuva bilo koj prikazni kako O sensei bil tolku silen shto mozhel da iskorne drvo od zemja, ama izvinete - jas ne mozham da zaboravam deka za go napravi toa treba DA NE STOI NA NEGOVIOT KOREN!

Pozdrav,
Damjan
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 00:59
Originally posted by Ошавков Ошавков напиша:

Кои тоа ние? Ако мислеше на МАА, тогаш да. И нема тука никаква егзотика.

 


Ne mislev na MAA, mislev opshto na site koi samo japonci mislat deka znaat aikido.. Ne mozhev da mislam na MAA oti tehnichkiot direktor i e od Turcija, pa pretpostavuvam deka ne mislat deka toa shto gi uchi ne e dobro ! Smile
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2006 во 02:25
Не! Нема навреда, ниту намера. Само критикував еден начин на однесување.
 
Ќе повторам. Аикикаи е организација со своја структура, хиерархија, своја политика, базирана врз "иемото" системот каде не е предвидено некакво "демократско" одлучување. Но, штом веќе некој прифатил да ја поддржи Аикикаи, му се допаѓало тоа или не, тогаш прифатил и одреден модел на однесување и одговорност.
 
Се разбира, на форумите, па и на други места кои се скроени со таква намена, секој може да го искаже своето размислување, па и критика, но и тогаш би требало тоа да го прави аргументирано.
 
Не можам да видам од каде тој негативен став за Аикикаи Хомбу инструкторите и што тоа толку лично те погодило тебе во твоето не многу долго аикидо искуство или можеби твоите аикидо пријатели.
 
За учителите и учениците: Ако прифатиме дека аикидото е постојан тренинг за цел живот и ако аикидо учителот е вистиски учител, тогаш за разлика од западниот концепт на учење, во аикидо тренингот, теоретски ученикот нема никогаш да го достигне својот учител. Но, учителот би бил среќен кога ученикот значајно би му се приближил со своето знаење.
 
За МАА: Да. Нашиот технички директор е од Турција и ние имаме полна доверба во неговиот метод на учење, што докажува дека Хомбу инструкторите за нас се многу значаен авторитет, но не и единствен.
 
За Тисие Шихан и за Франција не си во право. За нивната развиена соработка со Аикикаи лесно можеме да дознаеме од веб страната на Тисие.
 
Поздрав!


Изменето од Ошавков - 21.Декември.2006 во 17:17
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2006 во 00:23

Moeto aikido iskustvo e mozebi navistina malo ( 6 godini ), no opshtoto iskustvo, kolkavo i da e - dovolno mi e za da razbiram nekoi raboti. Imeno sum zabelezal vo mnogu navrati koga se odvivala nekakva diskusija za bilo koja tema, ima diskutanti koi koga nemaat zdravi argumenti, namesto da go prifatat  argumentot na sogovornikot, od  slabost pocnuvaat da go napagjaat na lichen plan, obiduvajki se da go diskreditiraat i na toj nachin da dobiijat poeni kaj slushatelite. Toa ne ubavo.

Ljupco, na shto ke lici da pocnam sega da kazhuvam kolku si nechesen, zavidliv, ljubomoren, licemeren, neiskren, se precenuvash itn, itn, itn... posebno ako toa ne e vistina!

Na nishto.

I zatoa ne mi pagja na pamet da go pravam toa. Toa e proverlivo - procitajte mi gi poranesnite postovi.

Zoshto go pishuvam ova? Eve zoshto:

Oshavkov napisha:
Само критикував еден начин на однесување.
a so toa sakashe da posochi deka se odnesuvam nekako nedolichno. (nevistina)

Oshavkov napisha:
од каде тој негативен став за Аикикаи Хомбу инструкторите и што тоа толку лично те погодило тебе во твоето не многу долго аикидо искуство или можеби твоите аикидо пријатели.
aludirajki deka verojatno ili se precenuvam ili ne sum dovolno uspeshen a ne sakam da go priznaam toa. (povtorno nevistina)

Oshavkov napisha i:
Е, па, Дамјан, не можеш да се повикуваш на авторитетот на Аикикаи и потајно да ја посакуваш нивната диплома само кога и како тоа тебе ти одговара. Тоа е лицемерно.
Ova e navreda! I toa kako. ( i nevistina, po tret pat)

Ljupcho, izvini, pak ke kazam deka ne gledam prichina za vakviot odnos, oti do sega ne sum ti dal povod za nishto slichno i nashata komunikacija nadvor od forumov beshe najkorektna.
Ne sakam da mislam deka bilo shto se izmenilo i ostavam prostor deka pogreshno si me razbral pa si pomislil deka treba taka da mi napishesh...

Inaku, kako shto ti imam kazhano i porano, jas se zalagam za potpolna otvorenost i transparentnost oti ne veruvam deka vistinata mozhe da odi nekomu na shteta.

Pozdrav,
Damjan

 

Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2006 во 02:24

Никогаш немав намера оваа дискусија да се претвори во анализа на мојот ниту пак на твојот психолошки профил и на таа тема повеќе нема да одговарам.

Јас сепак зборував само за аикидото, аикидо политиката и малку за аикидо историјата. А, ти ако имаш време, препрочитај ги моите и своите постови. Но, со ладна глава.
 
Поздрав!
Кон врв
DamjanC Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DamjanC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2006 во 14:11
Smile Eve od sabajle sum vo frizhider, ne se izdrzhuva veke... poladna od ova zdravje! LOL

Bash mi e drago shto reshi da ne pishuvash veke lichni kvalifikacii. Sega mozhe da zboruvame za aikido!

I jas go cenam IEMOTO sistemot i hierarhijata, veke kazav, samo ne si dozvoluvam toa da mi go iskluchi zdraviot razum. Pa, koga neshto ne mislam deka e vo red, go kazhuvam. A, so toa jas ne sum nekoj si najpameten - ima dosta moi istomislenici, duri i megju Hombu dojo shihanite, a posebno vo IAF.

Velish:
во аикидо тренингот, теоретски ученикот нема никогаш да го достигне својот учител
ajde posochi mi literatura ili drug izvor kade se zboruva za ova. Oti mene mi e nepoznato kako takvo.

Za Tissier znam. Normalno sorabotuva so mnogu japonski i ne japonski instruktori. Ona shto sakav da go posocham e deka francija i bez japonec kako tehnichki direktor ima ogromen razvoj na aikidoto.

Pozdrav!
Кон врв
SURFAC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SURFAC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2006 во 14:03
kineska kata hehe
Михаил Мојата чанта


чантата ми тежи точно еден тон
на неа ке зестане комотно и слон
ке се лизне и ќе шизне надвор кога роси
кај да најде еден билдер за да му ја носи.
Кон врв
sisko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sisko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2006 во 02:06
Originally posted by Ошавков Ошавков напиша:


 
За учителите и учениците: Ако прифатиме дека аикидото е постојан тренинг за цел живот и ако аикидо учителот е вистиски учител, тогаш за разлика од западниот концепт на учење, во аикидо тренингот, теоретски ученикот нема никогаш да го достигне својот учител. Но, учителот би бил среќен кога ученикот значајно би му се приближил со своето знаење.
 


    Ова е нешто најлошо што сум го чул за аикидото и воопшто за односот учител-ученик, досега, во мојот живот! Ако некој учител нема барем еден ученик кој ќе го надмине во тоа што го работи тогаш тој учител не го бива за ништо или треба да се запрашаме дали тој воопшто е учител. И ако се деси такво нешто тогаш нема смисла нешто да се предава како знаење, бидејки со тек на време ќе исчезне, (нешто како ентропија - вториот закон за термодинамика).
    Што значи, мое мислење е дека патот на секој ученик до својот учител мора да е ограничен (5 - 10 - 15 години), и потоа тој ученик да продолжи сам да го надградува своето знаење, и кога ќе дојде време и самиот тој за стане учител и да го пренесува знаењето како такво на повеќе ученици.
    Е сега, не секој ученик може и има способност да стане учител. А не како некои кај нас, ставаат хакама и од еднаш они се „најбољи“, а дотогашните учители „појма немаат“. Тоа е поради тоа што и нивните учители биле квази-учители, а потоа и они како квази-ученици стануваат квази-учители, кои што појма немаат што прават, како нешто да направат и како да предадат знаење.
    И се разбира да кажеме нешто и за учителите, за оние „вистинските учители“ со вистинско знаење. Според мене има два вида на учители: оние кои навистина сакаат да те научат, и оние кои ствараат илузија на предавање на некакво знаење. А поготово овие вториве, се и биле многу вообичаени во аикидово, пак од друга страна и самите кажуваат дека има тајни техники и тајни во техниките. Ех, токму кај ваквите учители може да важи оноа што го напиша предходно.

    А доколку прифатиме таква небулоза за односот учител-ученик, ќе биде многу лошо за било кого во напредокот на било кое поле.


 
Кон врв
sisko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sisko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2006 во 02:20
Исто така да го поддржам Дамјан за тоа колку знаат Јапонците, еве фала богу во џудото што е создадено од Јапонци во приближен период со аикидото, кое воедно е и олимписки спорт, па токму затоа постојат натпревари:

http://www.judoinfo.com/olympic2.htm

Можеме да видиме дека на самиот почеток доминирале Јапонците што и би се очекувало, а додека сега помалку од 20% се Јапонци. Според резултатите може да се заклучи дека во џудото доминираат Кореа, Русија, Франција, Кина па и Куба.
Кон врв
osavkov Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај osavkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2006 во 09:41
...ученикот нема никогаш да го достигне својот учител
 
Оваа моја теза тргнува од односот учител-ученик само во периодот кога овој однос е активен, т.е. ако е непрекинат двостран процес и не се однесува само на физичкиот аспект на вештината.
Значи, претпоставката е дека и учителот не запира со својот тренинг и развој и дека ученикот секогаш ќе го почитува тој факт.
Не сум сретнал пример во аикидо светот дека тој однос се променил и дека ученикот напредувал и станал учител на учителот.
Едноставниот факт дека некој "прв го видел сонцето" се почитувал кај сите нации, источни или западни. 
Дали некој го достигнал О-Сенсеи во неговата креација Аикидо за време на неговиот живот?
 
Поздрав!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,358 секунди.