IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЉУБОВНА ВРСКА СО ЛИЧНОСТ ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЉУБОВНА ВРСКА СО ЛИЧНОСТ ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 18>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 23:37
Што да кажеме на ова? Треба ли да продолжиме да грешиме, за Бог да стане уште поблагонаклонет спрема нас? Никако! Ние сме веќе мртви за гревот. Како би можеле тогаш да продолжиме да живееме во грев? Зар не знаете дека сите што се крстивме, идентификувајќи се така со Исус Христос, преку крштевањето „умревме“ заедно со Него? Кога се крстивме, ние „умревме“ и бевме „погребани“ заедно со Исус. Па како што Христос воскресна од мртвите преку величествениот небесен Татко, така и ние по крштавањето да зачекориме во еден нов свет живот.

Рим. 6:1-4
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 23:37
kalif
aren si denes?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 23:40
Fala mu na Allah sekogas dobar. Inace malce  sum nervozen nesto
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 23:41
a so taka nervozen
kuj te nervira bre?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 23:56
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Abe i so tolku ednostavno pak nikogo nemozete da privlecete.Allah go napravel ovoj svet mnogu tezok za vernikot no zatoa i dzennetot e mnogu skap.Kaj vas  e mnogu dobro zivej si pravedno,bludnici si bog oprostuva seTongue ,ubij musliman pa pokaj se pak bog oprostuva,i taka zivotot ke si go pominete. Kakva vsusnost  moze da bide vera izmislena od covekConfused


Воопшто не е лесно кхалефах, тоа е само човечка измислица дека со дела можеш да го задоволиш Бога. Затоа Бог направил да биде толку тешко да човек мора да признае дека е ништо во споредба со Бог, и дека нема перипетија, амајлија, аџилак итн., што може да го направи и со тоа ќе го усреќи Бог. Инаку многу полесно ќе направам сто аџилаци, клањања итн., отколку да кажам искрено понизно „прости“... Тоа е човековата суета...

Прашање до тебе: Што е тоа што му треба на Бог?
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:03
Gluposti .Zatoa nie mu pagame dole na Allah .Toa go imate vie.Covekova sueta.Za vas toa e nesto golemo da mu reces prosti  a nie sekoj den  mu se poklonuvame i mu pagame na zemja na Allah (svevisniot).Toa e  razlikata megu vas i nas.I pokraj tolku malku raboti sto treba kaj vas pak nikoj ne ide bre ,nema vrska verata ,nikoj ne saka da veruva vo izmislici i nelogicki,sumljivi stvari.Ama koga ke go zapoznae ALLAH  togas i klanjanje i adzijlak i cel imot go dava zaradi Islam a ako trba i svojot zivot. Imame nie duhovno polnenje koe vas  vi nedostiga nazalost.I te molam postedi me od glupavi argumenti
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:04
kako be nemoze da go usrekji
pa jas go zasmejuvam sekoj den
mi vika anakin e smesen
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:11
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Gluposti .Zatoa nie mu pagame dole na Allah .Toa go imate vie.Covekova sueta.Za vas toa e nesto golemo da mu reces prosti  a nie sekoj den  mu se poklonuvame i mu pagame na zemja na Allah (svevisniot).Toa e  razlikata megu vas i nas.I pokraj tolku malku raboti sto treba kaj vas pak nikoj ne ide bre ,nema vrska verata ,nikoj ne saka da veruva vo izmislici i nelogicki,sumljivi stvari.Ama koga ke go zapoznae ALLAH  togas i klanjanje i adzijlak i cel imot go dava zaradi Islam a ako trba i svojot zivot. Imame nie duhovno polnenje koe vas  vi nedostiga nazalost.I te molam postedi me od glupavi argumenti


Не одговори на прашањето: Што му треба на Бога?

Разликата меѓу нас и вас е небо и земја. Toa e факт. Се сложуваме. Особено што вие мислиите дека Бога го задоволувате со безвезни вртења, фрлања камења, клатења итн., како да тој не е Бог над се. На него најважно му е човековото срце. Полесно му е на човек да плати за да се спаси, отколку да верува, бидејќи за да верува треба да живее според таа вера... Кај вас е поважно да се исклатиш 5 пати во денот, а после тоа пиј, разврат, убивај, што гот ти текне...

И за крај, прочитај малце по енциклопедии да видиш која е најголема вера во светот, и во која вера има најмногу обратеници пред да истресеш уште некој аргумент од ризницата на пропагандни материјали во кои се уште веруваш како мало дете...

Мислам знам дека те боли тоа што зет ми конвертирал, ама тоа е реалноста. Има луѓе што размислуваат со своја глава и срце кефала и не веруваат во се што им се сервира како роботи.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:14
znaete so me nervira tuka na temive
ne deka sekoj si ja saka svojata religija
nego sto se sereme na drugata

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:16
Originally posted by anakin anakin напиша:

znaete so me nervira tuka na temive
ne deka sekoj si ja saka svojata religija
nego sto se sereme na drugata

 
 
POTPOLNO SI VO PRAVO,TOA SE OBIDUVAM I JAS DA IM KAZAM
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:18
ova  ti bese mnogu pametno anakine.Ama nevazi zamene zatoa sto sum otvorel mnogu temi i postovi kade zboravam za Islam.Jas do sega milion pati gi predizvikav  daj be otvorete tema zboruvajte za  vasata vera  da  videme, da  videme nesto interesno od biblijata.Se nesto samo Islamot im e interesen.Da videme sto ke bide koga nie ke se povleceme od  forumov skoro.Togas sto ke diskutiraat
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:20
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

ova  ti bese mnogu pametno anakine.Ama nevazi zamene zatoa sto sum otvorel mnogu temi i postovi kade zboravam za Islam.Jas do sega milion pati gi predizvikav  daj be otvorete tema zboruvajte za  vasata vera  da  videme, da  videme nesto interesno od biblijata.Se nesto samo Islamot im e interesen.Da videme sto ke bide koga nie ke se povleceme od  forumov skoro.Togas sto ke diskutiraat


znes sto mislam jas
verata pred se treba sto povekje da se veruva vo srceto
a pomalku da se zboruva so ustata
zatoa ne gi sakam diskusiite za verata
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:21
Епа зборуваме кефала, ама секој пат од твоја страна има зборови како глупости, безвеза и др. работи што не се цитирање... Ако не се сложуваш твое право, ама кој твоите постови ги нарече глупи? Погрешни да, но глупави??? Не се прави невина жртва кога на овој форум си еден од главните провокатори на конфликти и омраза.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 00:22
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

ova  ti bese mnogu pametno anakine.Ama nevazi zamene zatoa sto sum otvorel mnogu temi i postovi kade zboravam za Islam.Jas do sega milion pati gi predizvikav  daj be otvorete tema zboruvajte za  vasata vera  da  videme, da  videme nesto interesno od biblijata.Se nesto samo Islamot im e interesen.Da videme sto ke bide koga nie ke se povleceme od  forumov skoro.Togas sto ke diskutiraat


kako nevazi za tebe
koga zboruvas idiotstini

1. kje me sakas odkako kje stanam musliman--- abe od kade znaes so covek sum
2. poim terorist ti pravi custva gordost
3. so pa treto malku li e ova
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.