IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЉУБОВНА ВРСКА СО ЛИЧНОСТ ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЉУБОВНА ВРСКА СО ЛИЧНОСТ ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 18>
Автор
Порака
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 20:17

Originally posted by beleg beleg напиша:

Dali bi dozvolile eden den(prashanjeto e za hristijanite)vashata kerka da se omazi za katolik,protestant,pravoslaven ili za nekoj jehovin svedok ili sabotar..ako vie samite ne ste pripadnik na taa religija[IMG]http://www.forum.idividi.com.mk/smileys/smiley5.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Confused" />i ke sakate li vash*te vnuci da se krstat vo katedrala,crkva ili voopshte da ne se krstat...isto taka me interesira dali bi bile dozvolile brak so evrein?
Delikatno prashanje.Sega kolku da se pravam so shiroko srce i svetski nastroena sepak moeto dete ne bi sakala za zeme nesto nadvor od Hristijanstvoto.Mili Boze se nosi zivotot, koga veke bi doshlo do ova iskreno nema da mi e seedno.Majka mi mi dade blagoslov koga stapuvav vo brak, no ne znam dali jas bi mu dala blagoslov na moeto dete veke ako zeme muslimanka.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 20:22
Wink a so pak muslimanka?
                                a sabotarka?
                                           a hari krishnjaknka?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 20:23

Originally posted by marija@ marija@ напиша:

da ti kazam i tebe adzija deka ne se raboti samo za seks ili za brak..sto ke se sluci ako ednostavno se zaljubis vo musliman i ne mozes da zivees bez nego..a za drugar da mi e nikogas toa ne mi precelo.nikogas ne se gleda verskata pripadnost vo drugarstvoto,ama ova e nesto pojke od drugarstvo
Kako sto poleka navlegla ljubovta taka poleka izlezi od ovaa vrska dokolku si ili ne si.Zivotot ke ti donese i druga ljubov koja ke ti dade lichna sloboda na dvizenje i sakanje i davanje vo taa vrska.So ovaa vrska ti samo si optovarena, znam deka srceto e toa koe te vodi no veruvaj deka nemash potreba od ova.Kaj nas samata okolina e takva sto ke ti udrat pecat i toa so golem zig ne gledajki na cuvstva, vednash ke recat deka si lesna devojka.Pogledni nastrana ima prekrasni dechki koi mnogu lesno ke go zamenat negovoto mesto.TEBE TI E UBAVA MLADOSTA no sepak granica ima vo se, taka i vo ova.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
cecka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cecka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 22:14

Maja..potpolno se solasuvam so tebe...

moze da druzime...i se...ama....
sin mi pred nekolku godini...dodeka bese srednoskolec...ucese vo privatna gimnazija.... premnogu se ,,druzese,, so edna devojka.... muslimanska veroispoved...obicno se mi kazuva...ama za nea nisto.... slusav koga se dogovaraat za izleguvanje.... koga go barase na telefon... devojceto poteknuva od mosne dobro, moderno i premnogu situirano semejstvo.... preubava....pametna......ama mi padna kamen od gradite koga maturirase i koga taa zamina vo Amerika na studii.... 
moze i jas togas preozbilno ja svativ taa vrska....ama celo vreme kako da imav kamen na dusata.......
Me mozam da kazam dali bi odobrila vakva vrska, koj mene me prasuva..... ama nema ni najmalku da mi e seedno....
Se trudam decata da gi vospitam da nemaat  predrasudi po vesrka osnova...no sekogas im ukazuvam na toa koi se negativnite raboti koga ke se ,,pomesaat,, rabotite... ne e se taka rozevo kako na pocetokot koga mozebi ljubovta e mnogu jaka.... ima raboti i razliki...koi postepeno i nea ke ja razorat


Изменето од cecka - 12.Ноември.2006 во 22:15
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 22:18
Jas   najmnogu sakam da e pravoslaven makedonec...ako nekoj gi slusha roditelite...nie ukazuvame,nasochuvame,no nemozeme da reshime
 
 
Da dopolnam..tinejdzerkata prashuva odma zashto ne protestant kako Boris TrajkovskiLOLete velam jas....


Изменето од beleg - 12.Ноември.2006 во 22:25
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 22:31
Originally posted by beleg beleg напиша:

Dali bi dozvolile eden den(prashanjeto e za hristijanite)vashata kerka da se omazi za katolik,protestant,pravoslaven ili za nekoj jehovin svedok ili sabotar..ako vie samite ne ste pripadnik na taa religijaConfusedi ke sakate li vash*te vnuci da se krstat vo katedrala,crkva ili voopshte da ne se krstat...isto taka me interesira dali bi bile dozvolile brak so evrein?


Дали би „дозволиле“? Мислам дека прашањето прејудицира дека до родителите дали ќе дозволат или не... Во реалност, всушност, родителите можат само да се согласат или не, а децата најчесто ќе го направат тоа што го наумиле....

Значи да потсетам, дека во христијанската етика секој има слободна волја. Секако на детето ќе му укажеш дека сметаш дека тоа не е во ред, но одговорноста и одлуката ОСТАНУВА НЕГОВА/НЕЈЗИНА... Никого со сила не смееме да го присилуваме...

А сега, ако прашањето е дали би се согласил, би се согласил да стапи во брак со било кого, ако партнерот ја прифати христијанската вера со искреност (значи не само како некоја глума). Во поинаков случај, не би се согласил, иако тоа не значи дека ќе се одречам (не дај Боже!). Детето засекогаш ќе остане твое и треба да го сакаш по секоја цена...



Пис, лав енд Џизс Крајст Wink


Изменето од аџија - 05.Март.2007 во 12:28
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 22:36
Adzija moze da mi kazes od koj kraj poteknuva? Bi te zamolil samo.Nemoj da  se plases nema da go suredamBig%20smile. Samo posto rece bilo golem skandal bas da  vidam dali e tocno toa.Inace znam i jas  takvi muslimani za  zena sto si menale vera.Nikogas nema da bidat iskreni hristijani. Aj odgovori na prasanjeto te molam
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 22:38

Ти од кој крај си, не се секирај, нема да те суредам Wink?


Изменето од аџија - 05.Март.2007 во 12:28
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 22:39
Чекај зошто нема да биде искрен Христијанин па нели сите муслимани во македонија биле христијани па сега се искрени муслимани
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 22:41
Ako ne sakas  da mi odgovoris na prasanjeto samo kazi ne sakam.Ne mora da preciziras selo samo kazi STRUSKI,KICEVSKI ,REKANSKI...?
I ne mi odgovaraj  so prasanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 22:42
Ако не сакаш да одговориш на прашањето, само кажи не сакам... Не мора да прецизираш село, само кажи Струшки, Кичевски, Рекански...?
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 22:46

Dobro be ubav eve ke ti kazam od Struski kraj sum, ke kazes  sega?

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 22:47
...Wink

Изменето од аџија - 05.Март.2007 во 12:22
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 22:48
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Inace znam i jas  takvi muslimani za  zena sto si menale vera.Nikogas nema da bidat iskreni hristijani.

Чекај зошто нема да биде искрен Христијанин па нели сите муслимани во македонија биле христијани па сега се искрени муслимани.
Ај одговори и на ова пошто мислам дека ти е голема грешка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,111 секунди.