IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЉУБОВНА ВРСКА СО ЛИЧНОСТ ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЉУБОВНА ВРСКА СО ЛИЧНОСТ ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 18>
Автор
Порака
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 01:08
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Zaminal vozot za  Evropa .Makedonceto cekase i cekasee i cel zivot ke si ceka Big%20smile

Многу си ми последно време паметен БРАТЕ Кефала,зошто си се качил на КОЊ тогаш затоа што ти зминал возот ли? 
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 12:15
Originally posted by Nela Bella Nela Bella напиша:

 
Spored Jovan Lestvicnik vo negovata Lestvica sto stoi na najvisokoto mesto stoi ljubovta za da se soedinime so Boga, zosto Bog e ljubov, i cudni se Bozjite patista.
Na prvo mesto stoi ljubovta
И не според Свети Јован Лествичник,туку целата наша вера се темели на ЉУБОВТА тоа е клучот на Православното Христијанство,-ЉУБОВТА.И Бог од преголема ЉуБОВ за човечкиот род го даде Единородниот Син Негов да пострада како откуп за гревовите на човековиот род.
1.Кор
ЗА ЉУБОВТА
1.Да зборувам на сите човечки јазици,па дури и на ангелски,штом љубов немам ,ке бидам бакар,што ѕвони,или кимвал,што ѕвечи.
 
2.Да имам пророчки дар и да ги знам сите тајни,да ги имам сите знаења за сите работи,а и така силна вера +штом и планини да поместувам,-ако љубов немам,ништо не сум.
 
3.И да го раздадам целиот свои имот ,да позволам телото да ми изгори,-штом љубов немам,ништо не ми користи
 
4.Љубовта е долготрпелива,полна со добрина,љубовта не завидува,љубовта не се превознесува,не се гордее,
 
5.не прави што е непристојно не бара свое,не се срди ,не мисли зло,
 
6.на неправда не се радува ,а на вистина се радува ,
 
7.се извинува во се верува ,на се се надева,се претрпува.
 
8.Љубовта никогаш не престанува ,а другото ,ако се пророштва ке престанат;ако се јазици ,ќе замолкнат;ако се знаења ќе исчезнат
 
9.Оти по нешто знаеме и по нешто прокуваме
 
10.а кога ке дојде совршеното,тогаш ке исчезне делумното
 
11.Кога бев дете ,зборував како детре,како дете мислев,како дете размислував;а кога станав маж,го оставив детиското.
 
12.Сега гледамнејасно како во огледало,а тогаш-лице во лице а сега знам нешто, а тогаш ке знам како што сум познат
 
13.А сега остануваат овие три работи:берата ,надежта и ЉУБОВТА:најголема меѓу нив е ЉУБОВТА
 
Не станува збор за телесна љубов(задоволувње на стасти,блудствување со жена со маж)туку за љубов ЧИСТА ВИСТИНСКА од Чисто срце-љубов кон нашиот Творец,кон нашите родители, кон маж-жена, кон брат-сестра ,кон нашите пријатели и НЕПРИЈАТЕЛИ
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 12:25
Originally posted by Perinosii Perinosii напиша:

Jas sum protiv.
 Против Што????
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
marija@ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marija@ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 13:04
Zosto????
Ve saka Marija!!!
Кон врв
ALISA Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ALISA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 13:40
Khaleefah.
Bas me interesira dali zenati ja primi muslimanskata vera ?Ako e taka kazi mi kako ja  prifatija tvoite roditeli i rodnini ili kako izreagiraa nejzinite roditeli i rodnini.Tocno e deka kaj Vas vo sekoj slucaj pobedila ljubovta bez razlika na Vasite razlicni veri ,no zosto razmisluvas deka e normalno edna zena hristijanka da se omazi  za musliman i so toa ja promeni verata a ne e vo red da edna muslimanka ja promeni verata zaradi ljubovta?

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 13:47
кхалефа ќе ти одговори, но претпоставувам ќе ја изостави вистинската причина...

Муслиманите веруваат дека жената е на пониско ниво од мажот... Таа е се што мажот ќе и каже да биде... И во таков контекст, муслиманка која ќе се омажи за христијанин, во нивниот концепт на верување, по автоматизам мора да се потчини на некого кој тие го сметаат за неверник. Додека пак кога христијанка поминува кај нив, тие тоа не го сметаат за грев, нормално, бидејќи во тој случај христијанката се потчинува под муслиман.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 13:55
Eve ushte ednash..mojata bliska lichnost e muslimanka omazena za nash-pravoslaven,nejzinoto semejstvo nekolku godini ne i razgovarashe,ama posle koga se smiri so roditelite tatko i imashe golem oritisok od negovite braka koi nemu mu se lutea zashto ja primil povtorno na gosti...familijata na mashkoto ne reagirashe burno iako se vernici..ama sepak toa beshe pred vojnite od;92 koga poinaku se gledashe na seTongue
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 17:39
Zena mi ne ja primi Islamskata vera,barem zasega.Sto se odnesuva do mene nikogas nema da  se pomiram so toa da ostane pravoslavna.No,poznavajki go karakterot na zena mi i nejzinata intelektualnost siguren sum deka ke stane muslimanka i voopsto ne sum zagrizen za  toa.A okolinata, nikoj nemoze da poveruva deka  se ozenav so "kaurka".Na prasanjeto zasto e normalno  hristijanka da se omazi za  musliman? Zatoa sto ke bide epten poveke pocituvana i ke i se posvetuva golemo vnimanie za  razlika od Hristijanite kaj koi zenata mnogu brzo zdosaduva. Nasiot perjgamber ne ucel deka naomilena rabota kaj mazot od ovosvetskite e  zenata i nie go sledeme negoviot primer vo toa.Kako sto vo drug negov govor rekol deka :Najsreken maz e onoj koj ke ima dobra zena i poslusni deca.Ovie ovde neka raskazuvaat prikazni cela den kako e  zenata ugnetuvana vo Islam,kako e ponevredna od mazot,kako e predmet na mazot,no nema problem,na zenami i se gleda srekata sto e so musliman i od 10 kilometri.Zasto sme protiv muslimanka da e so hristijanin? Opsto e poznato deka zenata se  vrzuva za mazot i toj vo mnogu slucai stanuva se i sesto za nea,nekogas e dobro toa a vo mnogu slucai i katastorfalno.Togas kako taa  ke gi obavuva dolznostite prema Allah? Da ne zboruvame posle deka idat deca pa ke treba da raga deca koi najverojatno ke bidat nemuslimani.Vo mojov slucaj jas si se dogovoriv ubavo so zena mi za  decata i nema da imame problemi inshaellah(so allahova volja) osven ako ne se  drzi do dogovorot.Cesto na hristijankite im se polnat glavite deka ako e kaj musliman ke bide tepana.Jas se kolnam deka ne ja imam cepnato zena mi(nasilno)a znaes zasto? Zatoa sto pejgamberot ne ucel da bideme mnogu blagi so zenite.Jas gi sledam samo delata na Muhammeda s.a.v.s a ne nekakov Bon-Ton, a Muhammed (neka e mir i spas na nego) postapuval najubavo so svoite zeni.Zasto tepanjeto(blagi udari kako izraz na nezadovolstbo)?Zatoa sto veke na drugo mesto kazav ima zeni so koi tesko se razbiras osven so stap vo rakata.
Jas i zenami  si se  razbirame odlicno i nemam pricina da bidam nasilnik, a veruvajte i site dobri vernici ne gi tepaat svoite zeni nikogas.


Изменето од khaleefah - 12.Ноември.2006 во 17:43
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 17:42
a so fali da nestane musimanka
mislis deka so toa kje stane podobra zena odosto e?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 17:45
Sigurno  mislam deka ke stane.No toa ne e glavnata  pricina.Jas sakam so mene da  e i na ovoj i na drugiot svetTongue

Изменето од khaleefah - 12.Ноември.2006 во 17:45
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 17:46
aj ostaj sega drug svet
kazi so sto kje stane podobra zena odosto e
ako sakas
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 19:04
Dali bi dozvolile eden den(prashanjeto e za hristijanite)vashata kerka da se omazi za katolik,protestant,pravoslaven ili za nekoj jehovin svedok ili sabotar..ako vie samite ne ste pripadnik na taa religijaConfusedi ke sakate li vash*te vnuci da se krstat vo katedrala,crkva ili voopshte da ne se krstat...isto taka me interesira dali bi bile dozvolile brak so evrein?
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 19:34
Originally posted by beleg beleg напиша:

Dali bi dozvolile eden den(prashanjeto e za hristijanite)vashata kerka da se omazi za katolik,protestant,pravoslaven ili za nekoj jehovin svedok ili sabotar..ako vie samite ne ste pripadnik na taa religijaConfusedi ke sakate li vash*te vnuci da se krstat vo katedrala,crkva ili voopshte da ne se krstat...isto taka me interesira dali bi bile dozvolile brak so evrein?


Ako e eptem bogat evreinot bi razmislil LOL
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 20:09
Originally posted by beleg beleg напиша:

Dali bi dozvolile eden den(prashanjeto e za hristijanite)vashata kerka da se omazi za katolik,protestant,pravoslaven ili za nekoj jehovin svedok ili sabotar..ako vie samite ne ste pripadnik na taa religijaConfusedi ke sakate li vash*te vnuci da se krstat vo katedrala,crkva ili voopshte da ne se krstat...isto taka me interesira dali bi bile dozvolile brak so evrein?


nema vrska verata
           verata nikogas negarantira
                           kakov covek e covekot

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,173 секунди.